Отговори
# 45
  • Мнения: 216
Също и колко голяма е сградата, в по-големите сгради като цяло се предлага малко по-евтино спрямо малките.

# 46
  • Мнения: 1 747
А при всички ли ново построени има месечна такса поддръжка?
Също, преди месец се интересувах, щях направо да купувам маломерен, нос адвокатката ми срещнахме какви ли не изпълнения. Най-фрапантно искаха да платя 10к евро без разписка ( с голям напън уж се съгласиха в предварителен договор), после ми казаха 6% на агенция/строител. Става въпрос ново готово строителство. Но се отказах. Това среща ли се? Да искат част без разписка за купувача, но на по ниска данъчна оценка.

# 47
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
ierldan, такса поддръжка има в затворените комплекси, в обикновените нови кооперации има само "такса вход".
За първи път чувам да искат от купувач двойна комисионна / 6 % /. Аз не бих се съгласила на такъв пладнешки обир.
На последния въпрос - някои купувачи/продавачи, независимо дали са фирми или физически лица, изповядват сделката на по-ниска от пазарната цена с цел да спестят от държавни и нотариални такси.
Споменахте, че имате адвокат, който би могъл да ви разясни какви са плюсовете и минусите при такива сделки.

# 48
  • Мнения: 2 053
Адрес взема 6%

# 49
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Бубка, 6 % от едната страна ли искат?

# 50
  • Мнения: 1 093
Някой купувал ли е жилище от Формат строй?

# 51
  • Мнения: 1 747
Скубиду, благодаря че се отзовахте. Четох някъде, че обикновено агенциите взимат по 3% и от купувач и от продавач, а също че строителите могат да искат 6% от купувачите, защото нямат продавач, от който да ги вземат тези допълнителни 3%. В моя случай, първо ми искаха 3%, но без да ми дават каквато и да била разписка за цената над данъчната оценка. След това агентката ми каза, че се продава от строител, после че е пре-продажба. Моята адвокатка се опитваше да намери начин, изгоден и за двете страни, но прекалено много неща не ми харесаха, въпреки че беше изгодно за това, което търсех. Строителната фирма е Квадрат.

# 52
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
ierldan, аз не съм чувала за строител/инвеститор, който взима комисионни от купувачите.
Те гледат да си продадат апартаментите и нямат интерес да натоварват и без това високата цена с няколко процента отгоре.
Друг е въпросът, когато агенции предлагат новостроящи се или вече завършени жилища и си търсят комисионна, но пак не виждам как ще накарат купувача да им даде 6 %. Би трябвало да си я искат от строителя.

Последна редакция: пт, 25 мар 2022, 22:53 от Скубиду

# 53
  • Мнения: 7 423
Инвеститорите не вземат процент от купувача. Вярно ли е, че при покупка на зелено има разлика между пазарната цена и тази в нотариалния акт? И че разликата се доплаща на ръка? Така било прието по обясними причини.

# 54
  • Мнения: 1 093
Инвеститорите не вземат процент от купувача. Вярно ли е, че при покупка на зелено има разлика между пазарната цена и тази в нотариалния акт? И че разликата се доплаща на ръка? Така било прието по обясними причини.
На нас ни приспаднаха единствено 2хил.евро капарото и цената в предварителния договор е намалената с тази сума. Не знам как е при другите фирми.

# 55
  • Мнения: 1 747
Инвеститорите не вземат процент от купувача. Вярно ли е, че при покупка на зелено има разлика между пазарната цена и тази в нотариалния акт? И че разликата се доплаща на ръка? Така било прието по обясними причини.

И аз се опитвам това да си разясня, а също и колко е вероятно масово купувачите да плащат тази разлика и какво им е доказателството че са купили на реалната цена при проблеми.

# 56
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Не знам доколко е масова тази практика, но вас никой не може да ви накара против волята да се съгласявате на такива сделки. Нали затова е договор и 2-те страни трябва да са съгласни.Hands V

Искам да попитам тези, които са правили скоро сделки с недвижими имоти - кой поема разходите по сделката? Продавачът, купувачът или си ги делят? Знам, че е въпрос на договорка, но все пак - каква е тенденцията?

# 57
  • Мнения: 3 551
Купувачът поема нотариалните такси

# 58
  • Мнения: 1 045
Купувачът.

# 59
  • Мнения: 62
Здравейте, някой има ли информация за фирма Геострукт?

Общи условия

Активация на акаунт