С лекота завършват висше в провинцията...

  • 4 769
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 787
Слав, ако коментарът е насочен към мен, не виждам да съм коментирала конкретен град, ситуацията еднаква в цялата страна.
Да, има много завършили некадърници с дипломи с оценки, които няма как да бъдат дадени за "знанията", които имат. Ако провеждате интервюта за работа или обучавате нови кадри и Вие ще отсявате. Тогава ще се учудите колко бакалаври и магистри всъщност са с ниво на грамотност около 9-ти клас.

# 16
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Аз не виждам защо се засягате, след като няколко души вече написахме, че зависи от човека, не от университета. Изключения има винаги и навсякъде. Само че в големите университети изключенията са отрицателни, а в малките - положителни. Тук вина студентите нямат - не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава. В днешно време само този, който не е поискал, не е станал студент. И на фона на все по-малкото завършващи зрелостници всяка година се откриват нови специалности, което е парадоксално.

Иначе ситуацията е обяснима - университетите получават определена сума пари за всеки студент, както е и в училищата всъщност. Та наличието на ученици се превърна в печелбарство. Количеството превъзхожда качеството, за съжаление. Но ако имаше обективна оценка и истинско отсяване на кадърното от некадърното, поне десетина университета / филиала биха затворили врати, а знаем, че никой не иска това. Университетите в България са много за нуждите на страната ни, това ми е мнението.

# 17
  • Мнения: 72
Изключения има винаги и навсякъде. Само че в големите университети изключенията са отрицателни, а в малките - положителни.
Обяснихте го прекрасно. Точно това описва реалната ситуация на терена.

# 18
  • Мнения: 3 826
Аз съм на 40+.
Учила съм в елитна гимназия в провинцията. Яко. Улича съм технологична специалност после - с упражнения, тестове, лекции. Не пропускай. Учехме от 8 до 18 всеки ден!
В същото време хуманитарните университети бяха айляк ...
Имам син, предстои му кандидатстване след 2 г...
Как да му препоръчам БГ университет като това, което виждам е пародия.
Живеем в ГОЛЯМ град. Имам близки преподаватели в университет. Нама студент, който да иска повече от 3-4 оценка.
В специалност с икономическа и насоченост и нещо свързано със сигурността, те отговарят “а, ми ние сме дошли да ставаме охранители”...

# 19
  • Мнения: 5 099
Сигурно е ВУСИ Пловдив.

# 20
  • Мнения: 28
:
Аз съм на 40+.
Учила съм в елитна гимназия в провинцията. Яко. Улича съм технологична специалност после - с упражнения, тестове, лекции. Не пропускай. Учехме от 8 до 18 всеки ден!
В същото време хуманитарните университети бяха айляк ...
Имам син, предстои му кандидатстване след 2 г...
Как да му препоръчам БГ университет като това, което виждам е пародия.
Живеем в ГОЛЯМ град. Имам близки преподаватели в университет. Нама студент, който да иска повече от 3-4 оценка.
В специалност с икономическа и насоченост и нещо свързано със сигурността, те отговарят “а, ми ние сме дошли да ставаме охранители”...

Да, добро образование далеч от България, но каква е гаранцията, че ако реши да се върне след време няма да е подчинен на тройкаджия от ФМИ, ТУ Sweat Smiley :sweat_smile или от ВСУ? Моето дете не остана да учи в България, но ми се наложи да звъня най-малко пет пъти на счетоводство, деловодство и не знам още къде във ФМИ на СУ, за да ни върнат част от семестриалната такса - интересно, че имат много ясни правила, когато трябва да платиш и никакви, когато трябва да връщат.

# 21
  • Мнения: X
От програмистите, които познавам и взимат добри пари, един е завършил ТУ, други двама са започнали и са прекъснали във втори курс пак в ТУ и един е учил един семестър във ФМИ. Всичките получават над 5к на месец, но са доста добри в това, което правят. Тъй че, не се коси - както писах по-горе в работата, в истинския живот, кадърните си личат и успяват.

# 22
  • София
  • Мнения: 307
Да, добро образование далеч от България, но каква е гаранцията, че ако реши да се върне след време няма да е подчинен на тройкаджия от ФМИ, ТУ Sweat Smiley :sweat_smile или от ВСУ? Моето дете не остана да учи в България, но ми се наложи да звъня най-малко пет пъти на счетоводство, деловодство и не знам още къде във ФМИ на СУ, за да ни върнат част от семестриалната такса - интересно, че имат много ясни правила, когато трябва да платиш и никакви, когато трябва да връщат.
  Интересно ми е за коя година говорите за връщането на част от семестриалната такса от ФМИ? Миналата година условията бяха:
"5.1. При напускане на Университета и отказ от обучение преди началото на учебната година, срещу представяне на документ за извършено плащане се възстановяват 80% (осемдесет на сто) от внесената семестриална такса". Дъщеря ми си получи парите след като подаде молба. Не се наложи да изпраща допълнителни мейли.
И опит от Швейцария. Не е за семестриална такса, а за депозит за общежитие. В договора за наемане на стая в общежитието пише, че ще върнат депозита (в размер на 3 наема) до 12 седмици от напускането. На 13тата седмица още не са върнали парите. И след доста изпратени мейли благоволиха да отговорят, че човека отговарящ за това вече не работи там и има известно забавяне, без да уточнят колко време ще е това забавяне.
Негативен опит може да има навсякъде по света, не само в България Simple Smile
 
И както написа hypodermic, кадърните успяват без значение къде са завършили.

Последна редакция: чт, 29 апр 2021, 18:46 от marion

# 23
  • Мнения: 72
От програмистите, които познавам. Всичките получават над 5к на месец, но са доста добри
Такива заплати дават в големите международни корпопоции. И то само на Senior-ите, на опитните програмисти.
Там искат и отличен английски де ☺.
Другата опция е - да са фрийрансъри. И то доста опитни ☺

# 24
  • Мнения: X
Така е, в големи компании са и са синиъри и нагоре... Но са започнали от най-ниското ниво Simple Smile Английският като език вече е задължителен, даже обикновено се търси поне още един език Sad
От програмистите, които познавам. Всичките получават над 5к на месец, но са доста добри
Такива заплати дават в големите международни корпопоции. И то само на Senior-ите, на опитните програмисти.
Там искат и отличен английски де ☺.
Другата опция е - да са фрийрансъри. И то доста опитни ☺

# 25
  • Мнения: 855
Много си се закахърил за познатите си, авторе.
Университетът в днешно време е една много малка част от цялата картина. Може да си завършил в гръмка и извънземно-фантастична София и да не можеш да стъпиш на малкия пръст на някого от ТУ-Габрово.
И да, името на някои университети буди асоциации, но за България това ми се струва смешно.

# 26
  • Мнения: 72
Университетът в днешно време е една много малка част от цялата картина. Може да си завършил в гръмка и извънземно-фантастична София и да не можеш да стъпиш на малкия пръст на някого от ТУ-Габрово.
Ама как така "гръмка и фантастична София"?
СУ и ТУ са една София. А УНСС, Лесото, НБУ и подобни - те са съвсееееееем друга София.
В поста ми има секция с въпроси. Написано е с червено. Отговори на тях.

# 27
  • Мнения: 10
Аз пък не мисля, че има кой знае какво значение къде си завършил. Всичко си зависи от теб. Познавам много хора, които завършиха в Русенския университет, който се води по-лош от Софийския и ТУ-София и въпреки това тези хора се реализираха успешно в своите сфери. Вярно е, че там изпитите се вземат по-лесно, но пък имаш възможност да се самообучаваш през свободното време, докато, ако си в ТУ- София, те скъсват от безсмислени протоколи и не ти остава време за нищо.

# 28
  • Мнения: 855
Ха, щом си рекъл, за мен са абсолютно наравно. От гледна точка на човек, който е правил и продължава да прави подбор на кадри ще ти пукна балона, но грам не ми пука кой от кой университет е кандидатствал стига да има мотивацията и техническите умения да върши качествено работата и да бъде част от екип. Мениджърите, с които си партнирам за това са в голяма част от чужбина и за тях това СУ и ТУ-София, които така защитаваш, са едно нищо. Някакъв университет в България и толкова. Никой няма да те наеме само заради едната диплома.

Споменаваш си въпросите, но те изобщо не са формулирани като такива, а едва ли не като монолог. Питаш и сам си отговаряш.

# 29
  • Мнения: 28
Авторът, докато се кахъри кой университет е по-добър, въпросните му познати освен английския(не знам как си мисли, че в тази сфера човек може да се развива без много добър английски)  вече са научили още един-два езика и са на стаж някъде си...
Скрит текст:

Да, добро образование далеч от България, но каква е гаранцията, че ако реши да се върне след време няма да е подчинен на тройкаджия от ФМИ, ТУ Sweat Smiley :sweat_smile или от ВСУ? Моето дете не остана да учи в България, но ми се наложи да звъня най-малко пет пъти на счетоводство, деловодство и не знам още къде във ФМИ на СУ, за да ни върнат част от семестриалната такса - интересно, че имат много ясни правила, когато трябва да платиш и никакви, когато трябва да връщат.
 Интересно ми е за коя година говорите за връщането на част от семестриалната такса от ФМИ? Миналата година условията бяха:
"5.1. При напускане на Университета и отказ от обучение преди началото на учебната година, срещу представяне на документ за извършено плащане се възстановяват 80% (осемдесет на сто) от внесената семестриална такса". Дъщеря ми си получи парите след като подаде молба. Не се наложи да изпраща допълнителни мейли.
И опит от Швейцария. Не е за семестриална такса, а за депозит за общежитие. В договора за наемане на стая в общежитието пише, че ще върнат депозита (в размер на 3 наема) до 12 седмици от напускането. На 13тата седмица още не са върнали парите. И след доста изпратени мейли благоволиха да отговорят, че човека отговарящ за това вече не работи там и има известно забавяне, без да уточнят колко време ще е това забавяне.
Негативен опит може да има навсякъде по света, не само в България Simple Smile
 
И както написа hypodermic, кадърните успяват без значение къде са завършили.


Да, така трябваше да бъде, но не знам как от деловодстовото до счетоводството банковата й сметка изчезна и се появи  друга, която си мисля, че беше сметката на EasyPay

Последна редакция: сб, 01 май 2021, 11:13 от Slav76

Общи условия

Активация на акаунт