Къде отидоха хората?

  • 10 582
  • 243
  •   1
Отговори
# 15
  • варна
  • Мнения: 1 228
Аз собственик на малък бизнес, който да не се оплаква не познавам. И преди короната беше така, абсурд пък някой да се похвали. Въпреки това си държат същия бизнес години, години, гледам ги наядени, облечени добре, кола, апартамент... И всеки път казват че продажби няма, тогава как оцеляват толкова години не знам.
Разбирам за пандемията да се оплакват ресторантьори, музиканти и всички в тази област. Но от магазинчетата и салоните тези песни винаги си вървят, не знам на кой може да вярваш.

Отворихме първия магазин лятото 2019 г, всичко беше добре, сега февруари отворихме втория и пак всичко беше добре, до скоро аз никога не бях имала нулеви дни. Мъжа ми, които е голям оптимист винаги, сега виждам че и той е леко притеснен.

# 16
  • Мнения: 12 473
Ми няма и да има.
Хората се опариха вече от работодателите, които ги осигуряват на никакви пари, не взеха реално никакви обезщетения, защото шефа ги осигурява на 4 часа на минимална и декларира  една десета от реалният оборот.
И после рев, че държавата не плаща. Е как ще плати повече, отколкото е декларирано.
Да не говорим за всички, които бяха "посъветвани" да напуснат още в първите дни, за да не губят шефовете стотинките дето им плащат.
Видяно във фейсбук:
Обява за работа в ресторант:
Сервитьор: 4лв. на час плюс някакъв процент.
Това е 640лв. на месец, ако се работи нормално.
Отново от фейсбук:
Малко магазинче, работа два на два по 12 часа.
800лв. чисто.

И става дума за София.
Знаете ли кой ще ви работи.
Не знам, предлагаме 50 лв + 5 % и 100 лв за готвач.
С договор, осугуровки и постоянна заетост.
И пак няма.
Или са супер несериозни и нелоялни.
Но не е това по темата.
Факт, че всичко вече е различно.

# 17
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 430
Почти всички се боядисвали вкъщи и ходели по-рядко да се подстригват.За прически била забравила.
Седяха си у дома хората при карантината, гледаха ютюб и се изучиха Satisfied Пък и като си хоумофис не ти трябва прическа, като не ходиш на концерт също. Ама тия неща ще се оправят.

# 18
  • варна
  • Мнения: 1 228
Специално Хоум офиса, едва ли. И сестра ми и зет ми така работят и нямат никакво намерение да ги връщат в офиса.

# 19
  • Мнения: 3 325
Neko.fukakai, за жалост има кой да им работи. Не всички в София са с четирицифрени заплати. За това се махнах от този град, иначе много ми харесва, ама беше абсолютно невъзможно да живея там.

# 20
  • Мнения: 12 875
В нашия блок има магазин за хранителни стоки, не е намаляло пазаруването изобщо. Но една позната държеше кабинети по кинезитерапия на две места и затвори единия, защото вече няма клиенти заради коронакризата.

За вашия случай, може хората да купуват тези стоки онлайн или от голям магазин, например Практикер. Предполагам, че за различните бизнеси е различно.

А да няма хора по улиците, не съм забелязала, в София съм, пълно е.

# 21
  • Мнения: 3 758
Магазина за какъв вид стоки е?

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 4 087
Страната е в криза, много бизнеси пострадаха от пандемията, хората свиха потреблението, купуват се само неща от първа необходимост, аз лично храна купувам от големите вериги, от квартално магазинче само хляб, мляко и зеленчуци, дрехи - основно онлайн, относно работата- заплатите са супер ниски, като се приспаднат осигуровки, транспорт и т.н. Не знам как може човек да преживява, а ако има и деца- абсурд, затова масово младите бягат към чужбина, даже и голяма част от циганите работят навън

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Който иска да върти бизнес и да печели от него трябва и да поема рисковете, че може и да не печели, а да е на загуба. Работникът също си гледа интереса, кой иска да работи залудо, това не е хоби.

# 24
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 312
Хранителни стоки-хората пазаруват основните продукти от големите вериги магазини-Кауфланд,Метро,Лидл..или СБА...
Някои магазини предлагат и  онлайн доставки.
В малките магазинчета-предимно за дребни неща-хляб,цигари,мляко...някакъв десерт
Дрехи,обувки-моловете и онлайн магазини.

По време на извънредното положение избягвахме големите магазини,заради струпването на много хора и големите опашки.
И пазарувахме онлайн или от кварталния магазин.

В нашия град улиците не са опустели.

# 25
  • Мнения: 2 039
И преди кризата имаше прекалено много малки магазинчета.Винаги съм се чудила как оцеляват.На една улица имаше по две ,три магазинчета за дрехи.Това е типично за източния свят-който няма друга работа,отваря малко магазинче.Хората се ориентираха към големите вериги за хранителни стоки и такива от първа необходимост,другото-онлайн.

# 26
  • Мнения: 2 289
Не знам къде са, но има такава тенденция. Твърде много малки бизнеси затвориха. Аз продължавам да се опитвам да пазарувам от такива, макар че на места правят всичко възможно да ме спрат. Не искам да изчезнат съвсем и да ни останат Кауфланд и Лидл като опция. Не ми се ще пазара да остане само на ниво хипер и верига.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Не се и опитвам да пазарувам от малки магазини, защото цените им са по-високи дори от тези на лидл, а не съм сигурна дали не са залежали повече, отколкото във веригите.

# 28
  • Мнения: 2 289
Нямам предвид само хранителни стоки, а и хранителни, но не масови. А и говоря, все пак, за проверени места. Те стават такива като разбереш, че стоката не е застояла.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Зависи от цените. Не виждам как от патриотизъм ще купувам по-скъпо една и съща тенджера. Единствената причина би била, че ми е по-близо или за момента по-лесно.

Общи условия

Активация на акаунт