Към "привързаните" родители - наказвате ли ги?

  • 2 481
  • 54
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 967
Хапке, и аз отглеждам страхотен инат - никога не се предава, готов е да реве ако трябва с часове, чак забравя за какво се е разплакал, но продълвава да реве. Не знам какво да те посъветвам - трудно е в такива моменти, като се има пред вид, че да- правят го нарочно, но пък от друга стрна не го правят, защото са лоши, а защото по този начин искат да ни приковат вниманието - защото за момент сасе почувствали изолирани или защото са изморени или превъзбудени от нещо. Трябва да се подхожда търпеливо (не че винаги ми се удава)
Това, което прилагам аз като наказание или лишаване от нещо любимо: напоследък му позволявм да гледа Книга за джунглата на DVD и ако прави бели нарочн му казвам, че няма да му пусам филмчето. Когато каже искам филмче - аз отговарям "не може, защото си направил това и това и ще пусна филмчето, когато започнеш да слушаш". По този начин спря да ака в гащите и започна да ползва гърне  Wink
Другия метод, който прилагам е да кажа, че щом прави така, аз няма да се грижа за него и ще си изляза и ще го сотавя сам да се гледа. В такива ситуации той надава вой, казва да стоя при него и се втурва да ме гушка и да общава, че ще слуша. Естествено в повечето случаи просто блъфира, но няма как все се хващам в капана му  Laughing

# 46
  • Сливен
  • Мнения: 382
Хапке, моят заек е по-кротичък, но от както тръгна на градина и тя започна да прави пуберитетски номера. Но понякога ние си мислим, че са такива, а те всъщност не са.Ето какво имам предивид.
В началото на септември, за период около 10тина дни Дени започна да се напишква. Без нито един пропуск - всички пишкания бяха в гащите. Може минута преди това да съм я питала дали има пиш и после пак се напикава. Минах и през непукизъм от моя страна и през наказване и през каране... После усетих, че е стрес - тогава ходихме на море, после на гости... Изглеждаше точно, че на инат го прави, после обещаваше, че няма повече и следващия път се напишкваше. В момента, в който се прибрахме и се успокои - нещата тръгнаха по старо му.
В конкретната ситуация бях измислила разни спасения, за да не пера постоянно като - виках я да ми прави компания когато аз ходя до тоалетна, изпишквахме разни животни и каквото му хрумне в момента, защото и тия неща бяха до време.
Толкова за пишкането - оказа се, че макар да е приличало на голямо заинатяване, всъщност е било от прекалено многото емоции.
Що се отнася до инатите наказвам рядко. За Деница да я оставя сама в стаята е голямо наказание, но и аз се старая да го използвам много рядко, за да не се изтърква(че току виж ми запяла като Ирина  Sunglasses ). Старая се да не я КАРАМ да върши разни неща, но ако все пак се наложи и тя откаже се правя, че нищо не се е случило. И следващия път, когато тя поиска нещо (а аз правя така, че това да е в рамките на няколко минути) казвам "Да дойда при теб ли искаш? А ти прибра ли си играчките/обу ли си чорапите/и т.н.., като те помолих? Не. Аз защо да идвам при теб тогава?" После заедно правим въпросното ненаправено нещо и после онова, за което ме е помолила.
Ако все пак нещото, за което се е заинатила е спешно, го свършвам аз. Дали ще става дума да й обуя насила чорапите или да прибера играчките, като се правя, че не я забелязвам, няма значение. Показвам, че е важно да бъде свършено и толкова.

Като цяло мисля, че по-добрия вариант е не да се опитваш да наложиш авторитета си, а да я подлъжеш да играе по твоята свирка. Със заобиколки разни или по метода на Том Сойер. Все пак ние сме по-големите и е редно да сме малко по-хитри. Така както го описваш тя явно те води по инат, така че ако ще се биеш на него фронт войната е загубена. Затова давай го по-яваш и не се впечатлявай, когато ти прави на инат. На нея пък ще й стане безинтересно като види, че няма ефект и току-виж спряла. Wink

# 47
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Казвам: "Няма да ядеш шоколад сега"
Следва сърцераздирателен рев: "И какво? Аз гладна ли да стоя?" И всичко това на улицата и хората ме взимат за Ханибал...

Кикики Laughing
Разсмя ме.
Аз много говоря, но понякога тръшвам 'Защото така' или 'Защото аз така казвам'. Малко пубертетско, ама писва ми пък на моменти от безкрайни 'Защо', целящи да доведат отговора ми до 'Добре, пак ще ти пусна детското, защото ме молиш за 167-ми път'.

# 48
  • Мнения: 2 032
Да, като видя някой да се нарича Привързан Родител, го наказвам да седи в ъгъла и да се срамува.

# 49
  • Мнения: 6 390
Преди време в този форум ми препоръчаха една книжка: "[urlhttp://www.helikon.bg/book.php?book_id=32206]смелостта да възпитаваш[/url]". Странна е, но изглежда полезна. Авторът описва ситуации, в които децата предизвикват родителите си, за да открият границите, и родители, които не смеят да наложат авторитета си върху децата. Съвсем като у нас. Смятам, че си заслужава да се прочете. В нашата къща възпитавахме каката с уважение към мнението и личността и, отнасяхме се като към голям човек, и резултата е едно много интелигентно, умно и непоносимо налагащо се дете. Явно има грешка или в концепцията, или в нашето приложение.
Намерих я тази книжка тук
http://www.friends7.hit.bg/knigi.html/4.html/4s.htm
но нещо не мога да я дръпна - може ли помощ   bouquet

# 50
  • Oslo
  • Мнения: 659
Аз явно не съм привързан към децата си родител, защото не оставям ненаказана лоша постъпка и недопустимо държание. Естествено ако преди това съм обяснила и предупредила около 200 пъти какви ще са следващите ми действия. За бели наказвам изключително рядко, но за горните 2 съм желязна. За малкия още не знам как му се отразява моята "непривързаност", но големият ми син е почти на 10 години и съм сигурна, че съм на прав път с него. Много обичам и даже обожавам децата си както всяка майка, но за мен възпитанието включва и това.

Последна редакция: пт, 20 окт 2006, 00:17 от zuzina

# 51
  • Мнения: 3 164
При Дани с "лошо" нищо не се постига! Аз съм прилагала и по-радикални мерки, а и съм плескала, но той е толкова упорит, че ако се запънем един срещу друг накрая побеждава  Embarassed , защото просто ме довежда до състояние в което ако не отстъпя трябва да го метна през балкона  Embarassed Rolling Eyes Sad.
По един час може да си стои в стаята, но не си прибира играчките, а когато мина да го видя ми прави впечатление, че изобщо не се трогва играе си човека.

 Simple Smile е, това е положението и при мен с малкия ми син-на 2г9м.
не му пука от наказание Close нито от заплахи, нито от пошляпване Crazyпонякога го наплясквам повече за да има ефект.гадно се чувствам после Cry
 

# 52
  • Мнения: 3 164
Ами тя май няма любима играчка. Може да пробвам да не й давам цицата -това със сигурност няма да й хареса. newsm78
Laughing това го прилагам и аз, но понякога има успех, понякога се тръшка още повече Close

# 53
  • Мнения: 2 282
Намерих я тази книжка тук
http://www.friends7.hit.bg/knigi.html/4.html/4s.htmно нещо не мога да я дръпна - може ли помощ   bouquet
ами аз успях да я изтегля - кликваш на надписа Изтегли smelostta.rar 110KB  и получаваш рар архив, в него има хтм. Ако имаш проблеми, дай поща и ще ти я пратя. Наистина си заслужава да се прочете (особено без пари), поне за обща култура, защото е доста различна от гледните точки на повечето автори. Е, автора е малко излишно (за мен) религиозен, но това не пречи на останалото. Има наистина добри идеи, например как да създадем чувство за отговорност на децата, как да ги накараме да си прибират играчките, оправят леглото и пр.

Последна редакция: пт, 20 окт 2006, 08:59 от Сребърен облак

# 54
  • Мнения: 3 161
Нямам възможност да изчета всички мнения, но да споделя моя опит - моята Ирина, на 3, също е много опака, ако реши, и не отстъпва. Забелязвам, че това, което работи, е след като й се скарам, развикам, шляпна по дупето (признавам, често ми се случва - не така, че да я боли, но така, че да изразя собствената си емоция), след като и тя се ядоса и почне да ми прави напук, да се тръшка и пр. - сменям тактиката, гушкам я, говоря меко и с разбиране, и тя за секунди вече се е извинила и разкаяла за постъпката си, събрала играчките, направила каквото съм искала от нея. Т. е. с ясното съзнание е, че е сбъркала, но ако тръгна на нож, отговаря със същото; иначе търси възможност за сдобряване. Обаче ако само с добро опитвам, често няма ефект, игнорира ме, прави си каквото си поиска.

Общи условия

Активация на акаунт