Промяна на мощността

  • 2 620
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Здравейте, притежаваме УПИ в което някога е имало къща която е заличена но партидите за ток и вода се поддържат. Имаме намерение скоро да строим, но при проверка каква е мощността се оказа, че е само 6кВт. При запитване в офиса на ЧЕЗ ни отговориха, че трябва да се направи проучване за това дали може да се отпусне повече мощност. Въпроса ми е, дали може да се пусне това запитване, и въобще да се отпусне повече мощност преди да имаме виза за проектиране и т.н. Според бланката която се попълва - https://info.cez-rp.bg/blanki/blanki.php?hash=881CFA54F0054CB6C49D98B07D4D61FB не виждам причина да откажат това проучване,  но не съм на 100% сигурна.

# 1
  • Мнения: 40 931
Наскоро ходихме да проверяваме за един имот какви за шансовете да го захранят и ни казаха, че не може без виза. Най-добре питай на място.

# 2
  • Мнения: 24
Ще ходим идващия понеделник до офиса им на Сливница да видим какво ще кажат. Интересно ми е защо биха искали виза за вдигане на мощността на съществуващ активен абонат, но ще видим. Ще пиша какво са казали.

Последна редакция: ср, 11 авг 2021, 01:54 от Deaustie

# 3
  • Мнения: 562
Ще ходим идващия понеделник до офиса им на Сливница да видим какво ще кажат. Интересно ми е защо биха искали виза за вдигане на мощността на съществуващ активен абонат, но ще видим. Ще пиша какво са казали.

И на мен ми казаха че първо трябва виза, после мощността се определя на база тая виза. Не знам каква е логиката, но изглежда такъв е редът, и архитектът така ми каза.

# 4
  • Мнения: 6 299
Еми естевено е, че трябва виза. Нали, за да се проведе проучването трабва да се види как е разположен имотът спрямо уличната ел мрежа, къде ще бъде петното за строеж, за каква максимална квадратура става въпрос, респективно от къде трябва да се прокара тока с новата мощност, дали ще има нужда да се изгражда нов ел. стълб и т.н.  Не виждам какъв е проблемът да се издаде първо скица, а после и ВП. Така или иначе по тази виза  ще се проектира самото строителство. Не се расъждава, а се действа и се.изпълняват изискваниалята на операторите както за тока, така и за водата. Относно мощността стига да има свободни мощоности ще Ви разрешат, ако няма вероятно ще Ви препоръчат изграждане на трафопост, което обаче е скъпо, трудоемко и времеемко мероприятие. Отивайте вадете си скиц и ВП и си пускайте заявление за проучване за по-висока мощност. До 15 kw таксите са по-малки. Обмислете какви уреди ще използвате в новата къща, особено за отопление и охлаждане, за да сте наясно дали Ви трябва трифазен ток. Казвам го, защото термопомпите изискват трифазен ток. Консултирайте се архитект за стъпките в инвестиционният процес.  Имо тема за строителстмш, коато считам, че ще Ви бъде полезна и къде се разискват доста компетентно всякакви казуси.

# 5
  • Мнения: 129
При мен искаха виза за подаване на заявлението,след това разрешителното за строеж,за да одобрят искането ми. Платих си таксите,но самото увеличаване на мощността ще го направят след като им занеса документа за въвеждане в експлоатация при завършен строеж ( акт 16).

# 6
  • София
  • Мнения: 622
Здравейте, притежаваме УПИ в което някога е имало къща която е заличена но партидите за ток и вода се поддържат. Имаме намерение скоро да строим, но при проверка каква е мощността се оказа, че е само 6кВт. При запитване в офиса на ЧЕЗ ни отговориха, че трябва да се направи проучване за това дали може да се отпусне повече мощност. Въпроса ми е, дали може да се пусне това запитване, и въобще да се отпусне повече мощност преди да имаме виза за проектиране и т.н. Според бланката която се попълва - https://info.cez-rp.bg/blanki/blanki.php?hash=881CFA54F0054CB6C49D98B07D4D61FB не виждам причина да откажат това проучване,  но не съм на 100% сигурна.

Ще Ви е нуобходима виза и копие от нотариален акт.Подават се в ЧЕЗ-електроразпределение,заедно с попълнен образец за изходни данни.След като установят дали могат да Ви отпуснат необходимата мощност,ще си попълните заявление за смяна на мощността.

# 7
  • Мнения: 250
Не се изисква виза за увеличаване на  мощност. Но ще ви искат проект по част Електро.
До колкото разбирам ще се проектира  тепърва. Изговорете го с проектанта кога да подадете искане за увеличаване на мощността и колко да искате.

# 8
  • София
  • Мнения: 622
Не се изисква виза за увеличаване на  мощност. Но ще ви искат проект по част Електро.
До колкото разбирам ще се проектира  тепърва. Изговорете го с проектанта кога да подадете искане за увеличаване на мощността и колко да искате.

На дамата са й казали,че първо й трябват изходни данни,а за тях трябва виза.

# 9
  • Мнения: 250
Не се изисква виза за увеличаване на  мощност. Но ще ви искат проект по част Електро.
До колкото разбирам ще се проектира  тепърва. Изговорете го с проектанта кога да подадете искане за увеличаване на мощността и колко да искате.

На дамата са й казали,че първо й трябват изходни данни,а за тях трябва виза.

А вие адвокат ли сте на Каролина? Визата се дава за проектиране, а не за искане на мощност.

# 10
  • София
  • Мнения: 622
Не се изисква виза за увеличаване на  мощност. Но ще ви искат проект по част Електро.
До колкото разбирам ще се проектира  тепърва. Изговорете го с проектанта кога да подадете искане за увеличаване на мощността и колко да искате.

На дамата са й казали,че първо й трябват изходни данни,а за тях трябва виза.

А вие адвокат ли сте на Каролина? Визата се дава за проектиране, а не за искане на мощност.
Не ми харесва тонът Ви.Първо-аз съм Каралина.Второ-само за статистиката,защото не сте прочела.Има съществувяща партиза за ток и вода,но къщата вече не съществува.Трябва ново проучване дали изобщо магат да осигурят по-голяма мощност
,т.е.изходни данни,а не просто заявление за смяна на мощността.Не съм адвокат,но преди 2 месеца се занимавах точно с това и споделям от опит.Бъдете здрава!

# 11
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Fatalina, съгласен съм с всичко написано, но не всички термопомпи изискват трифазен ток.

# 12
  • Мнения: 6 299
Fatalina, съгласен съм с всичко написано, но не всички термопомпи изискват трифазен ток.
Да, така е, но без да съм ел. инженер, до колкото знам с трифазен по-добре се разпределя натоварването на мрежата. В един дом няма само термопомпа. Има много други ел. уреди, осветление и т.н., които също се налага да работят едновременно с термопомпата. За да се прецени каква мощност и вид ток е необходим още на етап проектиране се обмисля, какви електроуреди ще има в къщата. Все пак проекта има част електро, нали?! Относно термопомпите, можете да проверите за съответният модел, какъв вид ток се изисква. На нас от две различни фирми за ОВК ни препоръчаха да си заявим трифазен ток. Не сме си го измислили ние ей така.

# 13
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Освен разпределянето е нужно и по-голяма мощност. Разпределянето е нужно за да бъдат всички намотки на трафопоста натоварени почти еднакво. Иначе ще има срив в едната фаза. Но, ива монофазни термопомпи, коино изискват по-голяма тарифа от 6 кв.

# 14
  • Мнения: 140
Аз съм в същата ситуация за район витоша,казаха че може да си подам заявление за промяна сега, на нас ни трябва около 12, но после след акт 16 се подавали долумнети за  нова партида , Което ми е безумно, нали имам партида, какъв е + от това че имам партида не може ли с прехврляне?
И сега трябва да чакам Виза, за подам за увеличване,  те казаха че проучването трае 3 месец, поле докато стане, голямо забавяне ще е май.

Общи условия

Активация на акаунт