Отговори
# 90
  • Мнения: 9 050
Знае, разбира се. Но не в детайл по човек. Счетоводството получава обобщена информация - обикновено по отдели и така осчетоводява.
Чак огромни компании не бих казала. Във всички компании, в които съм работила досега, винаги е било точно така. Да, някои са били огромни, но други - не. Но всички са били чужди компании.

Аха... И сигурно в НАП пращат информацията обощено, за да не знаят по човек, нали? И въобще... Като пишете глупости, малко мислите ли?!? Някой слънчев ден, сигурно и пенсиите ще им дават обощено, а?!       Stuck Out Tongue Closed Eyes
Да, защото само и единствено счетоводител и никой друг може да прати декларации в НАП. HR не може. Забранено е.
Това, че не сте виждали подобна организация, не значи, че тя не съществува.

# 91
  • СИ
  • Мнения: 4 403

Да, защото само и единствено счетоводител и никой друг може да прати декларации в НАП. HR не може. Забранено е.
Това, че не сте виждали подобна организация, не значи, че тя не съществува.


Само ще се подсмихна леко... Не ми се спори или убеждава. Кой каквито организации иска да си прави, варианти всякакви. И добри и не толкова добри. Да вметна, че всеки един средно грамотен и малко разбиращ от счетоводство, може да провери кой и на колко се осигурява.

# 92
  • Мнения: 9 050
На колко се осигурява - да. Колко получава - не. Има организации, които масово плащат над осигурителния максимум.
През целия си трудов живот дотук, декларациите, уведомленията и всички други подобни документи са се подавали от отдел Заплати, който е бил в HR, а не в счетоводството. Не съм работила в компания, в която заплатите са в Счетоводството, но не отричам, че има и такива.

# 93
  • СИ
  • Мнения: 4 403
На колко се осигурява - да. Колко получава - не. Има организации, които масово плащат над осигурителния максимум.
През целия си трудов живот дотук, декларациите, уведомленията и всички други подобни документи са се подавали от отдел Заплати, който е бил в HR, а не в счетоводството. Не съм работила в компания, в която заплатите са в Счетоводството, но не отричам, че има и такива.

Да де, какво казвам? Може да се разбере на колко се осигурява. Лично аз гледам да нямам отношения с такива, които плащат допълнително на ръка.
Работил съм и във фирми където заплатите са извън счетоводството, тоест по ТРЗ-та, HR-и и подобни. И наблюденията ми са, че там проблемите са задължителни. Просто хора които не разбират от счетоводство забъркват батаци и каши. После обикновено се оправдават със счетоводството, че не ги разбрали.

# 94
  • Мнения: 9 050
Аз не говоря за плащане на ръка, а за официално изплащани заплати, които обаче са над 3000 лв. Тогава всички излизат, че се осигуряват на 3000 лв., но реално не всички получават 3000 лв. Някои получават повече.
Иначе всеки с опита си. Аз не познавам голяма чужда компания, в която заплатите да са в счетоводството. Може и да има, но не съм чувала.
Разводнихме темата доста, извинявам се.

# 95
  • Мнения: 32
Здравейте и благодаря на всички за отделеното време. Колкото и да се разводни темата, имаше доста полезни неща.

Исках да споделя и малък ъпдейт, че отказах да направя сметка в банка А (за която написах и поста първоначално). Видите ли, получих контра предложение да отворя сметка за заплата в банка Б, тъй като не съм пожелала банка А по ред причини.

Червената ми лампа свети силно и все повече си мисля, че има сключени договори за нещо - я за фирмен кредит, я за нещо друго (и то явно с две банки?). Таксите и условията в банка Б са по-лоши от банка А, но това напрежение, което се оказва върху служителите и явното желание да се отворят сметки на всички е притеснително.

# 96
  • Мнения: 29 912
Ако съм на теб, ще им кажа - "Ще си отворя сметка, където искате, срещу 50 лв. отгоре на заплатата." Стига да не ти дреме много, много за работата/фирмата. В противен случай няма да е удачно....

# 97
  • Мнения: 5 117
Може,ако е в позиция да поставя условия.

# 98
  • Мнения: 29 912
Е, аз какво написах?

# 99
  • Мнения: 41 653
Ама естествено, че фирмата си има договор с някоя банка. И не е нужно да е за кредит, може просто да е за по-изгодни условия, за издаване на банкови гаранции без блокиране на сумата и за какво ли още не. И не виждам защо това да е червена лампа. Всяка сериозна фирма си има договор с някоя банка и получава преференциални условия. Ясно е, че това не е заради черните им очи, а срещу нещо насреща. Нормално е  на някого това да не му харесва, но по никакъв начин не значи непременно, че има нещо съмнително с фирмата.

# 100
  • Мнения: 29 912
Червената лампа е в това, че това задължаване говори за отношението към служителите. Едно е да те попитат дали си съгласен и, ако не си, да не те задължават, съвсем друго е - длъжен си да си отвориш сметка в банка Х. Ако човек има кредит към друга банка с превод на заплата, какво се случва?

# 101
  • Мнения: 41 653
Заявява това и ако е така едва ли ще го насилват. Или ако не му изнася не подписва договор.

# 102
  • Мнения: X
Те нека си имат преференциални условия. Но ако искат да привлекат служителите си към конкретната банка, трябва да стане с добри условия - ниски такси за поддръжка на сметка, по-ниска такса при кредит и тн. Дори да имаш настоящ кредит в друга банка, ако ти предложат по-ниска лихва в банката, с която работи фирмата, може и да се замислиш дали да не рефинансираш. Но решението пак остава на служителя.

# 103
  • Мнения: 5 117
Ще започне работа в друга фирма.Фирми много и служители много Всеки си гледа интереса,на кой където му изнася.

# 104
  • Мнения: 3 909
Да, то рефинансиране особено на ипотечен кредит щото става ей така със щракане на пръсти и хоп ..
Няма как банка да предложи чаак толкова по-добра оферта, че да си заслужава местенето в друга банка на ипотечен кредит, освен ако не е някой стар и лихвата не е супер висока

Общи условия

Активация на акаунт