Отговори
  • Мнения: 32
Здравейте!

Може ли работодателят да накара служителите си да открият сметка за заплата в банка Х, без да се допита до тях? В момента искането от служителите е доброволно, под предтекст, че вече "сделката е сключена" и просто трябва да се направи за "удобството на всички".

Искат се ЛК на служителите, като ЧР + банков служител ще открият сметките.

П.С. До този момент не е било така. Всички такси и последващи преводи ще са за сметка на служителя.

Имам ли правно основание да откажа? Какви стъпки мога да предприема?

Благодаря на всички!

# 1
  • Мнения: 32 028
Сама сте си отговорили на въпроса. Доброволно е.
И на мен преди година ме помолиха да мина към друга. Отказах, не ми е удобна тази банка към момента.

# 2
  • Мнения: X
Не може. Ако доброволно предлагат по-добри условия като служител на дадена фирма е едно, но задължително е съвсем различно нещо.

Особено ако имам кредит към банка Х, там ми се превежда заплатата. И сега шефа ми настоява да се прехвърля в банка У? Условията по кредита ще ми се променят, защо да се съгласявам?

# 3
  • Мнения: 2 886
Лична карта знаеш ли кога ще дам на ЧР? Точно никога. Това - първи червен флаг. Ако имаш кредит със задължение заплатата ти да постъпва в определена банка, вече са го казали - променяш условията по него. И от кога ЧР може да те подписва в банка? Отказвай и не давай л. к.

# 4
  • Мнения: 5 099
ЧР няма да ги подпишат,а със служител от банката ще изготвят документите и банковия служител ще им раздаде картите на място,няма да ходят до банката. При получаване на картата,служителите ще си се разпишат сами.

# 5
  • Мнения: 41 353
Лична карта знаеш ли кога ще дам на ЧР? Точно никога. .

И кое е това ЧР, което те е назначило и ти води досие без да ти знае личната карта? Че нали в трудовия договор ги има данните.

# 6
  • Мнения: 9 050
Лична карта знаеш ли кога ще дам на ЧР? Точно никога. Това - първи червен флаг. Ако имаш кредит със задължение заплатата ти да постъпва в определена банка, вече са го казали - променяш условията по него. И от кога ЧР може да те подписва в банка? Отказвай и не давай л. к.
Ако това дадеш личната си карта на ЧР ти е черен флаг, интересно как точно са ти изготвили трудовия договор.

# 7
  • Мнения: 32
Процесът с личните карти е, че се сканират от ЧР, служител се подписва, че копието е вярно с оригинала и така ще се пратят на банков служител и те ще изготвят сметките. След това, точно както се спомена в предния пост, служител на банката идва да донесе всички документи (предполагам).

Доколкото виждам и в КТ няма упоменато нищо такова, което прави процеса изцяло пожелателен, но има тънкия момент на агитацията, подканването и т.н., за да притиснат хората.

В КТ има следното:
Място и срокове за изплащане

Чл. 270. (1) Трудовото възнаграждение се изплаща в предприятието, където се извършва работата.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовото възнаграждение се изплаща авансово или окончателно всеки месец на два пъти доколкото не е уговорено друго.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовото възнаграждение се изплаща лично на работника или служителя по ведомост или срещу разписка или по писмено искане на работника или служителя - на негови близки. По писмено искане на работника или служителя трудовото му възнаграждение се превежда на влог в посочената от него банка.

# 8
  • Мнения: 41 353
Иначе за работодателя е много по-лесно и много по-евтино всички заплати да се превеждат в една банка. И да, май не може да те задължи пряко, но може на съгласилите се да дава бонус, а на теб не. дефакто да ти е намалена заплатата, а на другите да е нормална. На мен ми се е случвало да ми искат това и съм се съгласявала, какво чак толкова в края на краищата? А и като се дърпаш за такива неща ставаш "черна овца" без нужда.

# 9
  • Мнения: 32
Иначе за работодателя е много по-лесно и много по-евтино всички заплати да се превеждат в една банка. И да, май не може да те задължи пряко, но може на съгласилите се да дава бонус, а на теб не. дефакто да ти е намалена заплатата, а на другите да е нормална. На мен ми се е случвало да ми искат това и съм се съгласявала, какво чак толкова в края на краищата? А и като се дърпаш за такива неща ставаш "черна овца" без нужда.


В конкретната банка, избрана от работодателя имах 2 сметки доста години, но след промени в условията, закриването на сметките беше дълъг и доста тегав процес, обвързан с доста нерви и т.н. и не искам да имам нищо общо с тях като име - това е личния ми мотив за това да не искам да правя каквато и да било сметка там.
От друга страна всички такси, последващи трансфери към сегашната ми банка, са за моя сметка.

# 10
  • Мнения: 562
Не съм сигурна, че е законно таксите по превода да са за твоя сметка. Винаги, когато се прави превод, таксите са за сметка на наредителя. Може би това трябва да го провериш.

# 11
  • Мнения: 41 353
И аз се замислих за това. По договор ти трябва да получиш по сметката си Х лева, а не Х-такса. Май ви работят незаконно, или не си разбрала.

# 12
  • Мнения: 2 886
Лична карта знаеш ли кога ще дам на ЧР? Точно никога. Това - първи червен флаг. Ако имаш кредит със задължение заплатата ти да постъпва в определена банка, вече са го казали - променяш условията по него. И от кога ЧР може да те подписва в банка? Отказвай и не давай л. к.
Ако това дадеш личната си карта на ЧР ти е черен флаг, интересно как точно са ти изготвили трудовия договор.
Тук не говорим за сключване на трудов договор.
И РЗ се превежда в пълен размер, ако се правят някакви удръжки за такси, някой си позволява твърде много.

# 13
  • Мнения: 3 251
Малко е вероятно таксите за преводи да са за сметка на този, който получава превод, но таксите за обслужване на банковата сметка  - да.
Никой нищо не си позволява и не удържа.
Поне не работодателят. Банката - ами всяка банка има такси.

# 14
  • Мнения: 9 050
В тази тема много патос, малко четене.
Момичето е написало, че таксите за преводите после, от тази банка, към банката, която сега ползва, са за нейна сметка.
Да обобщим - HR има право да вижда личната ти карта. Това, че HR да ти поиска лична карта е червена лампа, е безумно.
Второ, провери си какви са условията в тази нова банка. Вероятно няма да имаш такси за преводи през БИСЕРА (т.е. обикновените преводи). Обичайно е, когато заплатите на всички служители се превеждат в една и съща банка, условията да са преференциални. Проучи си всичко. Може дори да се окаже, че ти е по-изгодно да прехвърлиш кредита си в тази нова банка. Виж си сегашните условия, виж новите и реши.
И трето, ако все пак условията на новата банка не те устройват, никой не може да те задължи да получаваш заплатата си там, ако не искаш. Заплата по банков път може да се изплаща само по молба на служителя и по посочена от него сметка. Какво може да последва, ако откажеш да си откриеш сметка в тази банка? Нищо съществено. Може да решат, че ще ти изплащат заплатата в брой, а не по банков път. Имат право. Ще трябва да ходиш и да си я внасяш. Някои банки имат такса и за внасяне. Провери си твоята. Друго, което вероятно ще последва е, че ще получаваш заплатата си с до ден по-късно от останалите служители, тъй като преводът ще е междубанков (това, ако все пак решат, че ще ти я превеждат по банков път в избраната от теб банка.)
Това са допустимите последствия. Оттам нататък, ти си знаеш работодателя, ти можеш да прецениш докъде може да стигне.

# 15
  • Мнения: 3 251
Много неприятно може да се получи ако се прави превод в петък следобед или в следобед преди дълги празници.

# 16
  • Мнения: 9 050
Еми може, да. За работодателя е важно да е наредил преводите в един и същи ден. Ако ги нареди в 15:00, тези в същата банка ще си получат парите веднага. Тези в други банки - на следващия работен ден. Това си е част от детайлите, които трябва да се обмислят. То не е само до "може ли да ме задължи?". Не, не може. Но други неща може да не ѝ харесат, като не си открие сметка в тази нова банка.

# 17
  • Мнения: 3 251
Съвсем точно.
ЧР - това да не е Черен Рогат (дявол), че не искат да му дадат  личната карта?

# 18
  • Мнения: 2 886
Ами патос няма, но се е случвало през 2-3 години да ни агитират как банката Х предлага мноого изгодни условия, после пък банката У... А повечето служители вече имат кредити към първата. Но някой е силно мотивиран да принуди всички да разкрият сметки в новата банка, защото техните заплати и бонуси зависят от броя клиенти, сметки, депозити и т. н.

# 19
  • Мнения: 3 251
Някой? Кой някой?
Заплатите на служителите в банката зависят от постигане на дадени критерии, но при работодателя няма такава зависимост, поне не и бонуси и заплати.
Хубаво е дори и с кредити да се информираме за условията по тях в "новата" банка.
Изобщо не е изключено да са по-добри.

# 20
  • Мнения: 2 886
Някой? Кой някой?
Заплатите на служителите в банката зависят от постигане на дадени критерии, но при работодателя няма такава зависимост, поне не и бонуси и заплати.
Хубаво е дори и с кредити да се информираме за условията по тях в "новата" банка.
Изобщо не е изключено да са по-добри.

Остава някой да е повярвал, че става въпрос за заплата или регламентиран бонус за служител на достатъчно висока позиция, за да принуди всички да променят обслужващата банка. 🙂

# 21
  • Мнения: 3 251
Е, всички познаваме конспиратори.

# 22
  • Мнения: 562
Аз наистина не разбирам защо отказът на служител да си смени банката трябва да се възприема толкова негативно и драматаично. Работодателят не е прав да изисква подобно нещо - може да предложи и да информира, че има такава възможност, но не и да я налага.

# 23
  • Мнения: 3 251
Въобще не става въпрос за драма.
Представи си ти да трябва да направиш 100 превода, всеки от които да ти струва 2 лева, и да направиш пак 100 превода, но всеки да ти струва 0,5 лева.
Ти за себе си кое би избрала?
Би ли си казала "аз ще плащам по-скъпото, защото така съм си свикнала".
Няма, но когато някой друг плаща няма проблем.

# 24
  • Мнения: 562
Това няма никакво значение в случая, защото се коментира доколко подобно изискване е етично и законно. Работодателят е избрал да развива бизнес и носи цялата отговорност от това свое решение, включително и поемането на таксите при превод, без значение за коя банка става въпрос. И да, драма е, ако за да спести стотинки или левче той оказва психически натиск върху служителите си, при условие че не е в правото си.

Служителите са пълнолетни хора и могат да взимат сами решения на коя банка да бъдат клиенти, преценявайки спрямо собствените си нужди - дали по-добри условия за такси, кредити или просто офисът е на удобно място. Това  е въпрос от личен характер.

# 25
  • Мнения: 41 353
А работодателят пък има право да си наема служители, които са му удобни и изгодни. Или да поощрява същите и да неглижира другите. Ха де.

# 26
  • Мнения: 562
И тук идва въпросът дали поощряване/неглижиране на базата на отказ/съгласие коя банка да се използва е законно действие и не е ли дискриминационно.

# 27
  • Мнения: 3 251
Ех, дискриминация.
В тази държава живеят само дискриминирани лица.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Иначе за работодателя е много по-лесно и много по-евтино всички заплати да се превеждат в една банка. И да, май не може да те задължи пряко, но може на съгласилите се да дава бонус, а на теб не. дефакто да ти е намалена заплатата, а на другите да е нормална. На мен ми се е случвало да ми искат това и съм се съгласявала, какво чак толкова в края на краищата? А и като се дърпаш за такива неща ставаш "черна овца" без нужда.
+1. Ако нямаш особена причина, като кредит с такова условие, не си струва да се опъваш. Иначе на теория не може да те задължи. Преди 10 години и на мен ми беше поставен така въпросът - не може в друга банка, щото всички са в тая. Да тропам с крак ли... Wink
Дразнещо е, но е улеснение за счетоводството.
Това за личната карта, дето не трябва да се предоставя на ЧР, и на мен ми хареса.

# 29
  • Мнения: 14 954
Не може да те задължи. Все пак, ако искаш да получаваш парите същия ден, ще е добре да откриеш сметка във въпросната банка.

# 30
  • Мнения: 2 886
Ех, дискриминация.
В тази държава живеят само дискриминирани лица.
Упорито защитаваш всяка прищявка на работодателя, но ще те изненадам, че дискриминация има.
И да, когато съм избирала банка, вземам предвид моя интерес - работно време на офиса им, удобно място, условия по кредити, подбор, компетентност и любезност на служителите дори. Както и дори минимални индикации за злоупотреби. Преди две години цял офис беше затворен заради мащабни злоупотреби на познайте кой 🙂? Мениджър на офиса, парашутистка, назначена за шеф на 25-26 години.

# 31
  • Мнения: 9 050
Не, няма дискриминация. Дискриминация е различното третиране, на база определени признаци, изчерпателно изброени в закона. Избор на банка не е сред тях.
Не всяко различно третиране е дискриминация.

# 32
  • Мнения: 14 954
Не виждам проблем някой да е мениджър на 25-6. Това малко като чужбинските докторанти, дето си защитават степента на 30, докато нашенските се борят с притеснени за местенцето си доценти и асистенти.

# 33
  • Мнения: 41 353
Няма как да е дискриминация нещо, което важи за всички служители. А и в същото време е обосновано с някакви позитиви за работодателя. Ми ще имаш две сметки, голяма работа. И аз има сметки в две банки - едната ми е удобна за едно, другата за друго. Не съм умряла.

# 34
  • Мнения: 2 886
Ти си направила така, както на теб ти е удобно. Много хора пък не виждат смисъл да плащат такси обслужване за две сметки, когато имат постъпление само от работна заплата. То и една сметка не е наложително да разкриваш, а да получаваш заплата на каса.
Спорът зави в нежелана посока. На въпроса на съфорумката - не може да ви задължи. Но вижте новите условия сама, не се предоверявайте.
Нарциса, ти не виждаш проблем, но точно парашутисти и калинки нямат качества, опит,   и са изместили някой, който ги има.
Точно тази, която дадох за пример, окраде много сериозни суми и заради нея просто затвориха офиса, а подчинените й останаха без работа пак заради нея. Найс, а?

# 35
  • Мнения: 12 859
Ако нямаш някакви причини заплатата ти да постъпва в другата банка, защо пък да не си държиш парите в тази банка, която ти предлагат? Да, трудно си си закрила сметката предишния път (честно казано, аз не разбирам как можеш трудно да си закриеш сметка), набрала си им, но сега става въпрос за съвсем друго. Просто се информирай за условията и помисли.
И не, не може да те задължи. Може всички други служители да са в банка А, а счетоводителят само на теб да превежда в банка Б. Въпросът е дали наистина си струва.

# 36
  • Мнения: 14 954
Не виждам проблем да са млади. Ако са крадливи и некадърни, е проблем, но той няма общо с възрастта.

# 37
  • Мнения: 2 886
Винаги има проблем, когато вече има служители с подходящото образование, опит, познаващи клиентите на клона/офиса, отговорни и компетентни. В случая им спуснаха парашутистка с огромно самочувствие, базиращо се на високи протекции. Някои, обидени, напуснаха веднага. Другите останаха без работа две-три години по-късно заради нея. Банката се принуди да покрива изтеглените неправимерно стотици хиляди лева. Е, кое му е доброто? Но да не спамим повече, Нарциса, темата беше за друго.

# 38
  • Мнения: 1 308
1. Коя е банката?
2. Какъв е проблемът толкова и какво очакваш - да го съдиш, биеш или какво? Освен да напуснеш, защото много държиш да нямаш сметка в тая банка май не виждам други "права". Ако месечна такса от 2-3лв е толкова критична, напускай.

А за ЛК, може просто да си направиш сметка в тая банка и да им дадеш IBAN-а. Няма да се разсърдят.

# 39
  • Мнения: 779
Всички, които твърдят, че няма проблем ЧР да събират личните карти не се ли замислят, че ако имаха право нямаше да ги искат- просто щяха да си ги извадят от досиетата? Всъщност е доста ясно разписани кой има право и задължение да притежава копие от личната ти карта и кой не. Работодателят има задължението да снеме данните от нея, да я провери дали е истинска/валидна и да ти я върне. Няма право да и прави копие по никакъв повод. Практиката на копиране на личните карти при трудов договор е порочна и при проверка от комисията за защита на личните данни може да донесе солена глобичка. Банките от друга страна не само имат правото, но и задължение да имат копие от личната карта, защото те извършват проверки за пране на пари и това е един от начините за удостоверяване на контрагента. В случая е ясно, че работодателят си договаря по-добри условия с банката, а картите се събират от ЧР за да стане бързо и лесно, а не да трябва да се чака и подканя целия персонал да ходи до банка Х за нови сметки. После банкера ще дойде да раздаде документите лично, защото той пък е задължен да установи, че притежателят на личната карта собственоръчно е подписал договора пред него. Обаче е тотално погрешно и в противоречие със всички разпоредби. Законово можете да откажете цялата тази операция, не могат да ви задължат ( само да ви окажат някаква форма на неформален натиск, но това е отделен въпрос)

# 40
  • Мнения: 3 251
И полза от цялата работа?

# 41
  • Мнения: 3 886
Никога не съм била клиент на банката, с която работи фирмата .. Първо имах една карта от студентските години и една сметка в банката, където бяха сметките и на родителите ми, за мое щастие със същата банка работеше и университета.
 След това дойде ред да теглим кредит , облужващата банка на фирмата ми даде 2% по-висока лихва и отидох в друга банка. Шефът дори се обиди на банкерите, че предлагат по-кофти условия за служителите му, отколкото другата банка за непознат клиент.
Ако имаш кредити или по-добри условия за сметка за заплата, шефът ако е свестен ще ти влезе в положението.
 ММ трета година е без такса за сметка + карта в една банка, как ли пък не ще се набута да плаща такси в банката, удобна за счетоводството на фирмата..

# 42
  • Мнения: 29 747
Случвало се е да ме задължат да си открия сметка в банка Х, защото такива били правилата за превод на заплати и не ми дадоха право на избор. На мен лично не ми беше проблем, но като цяло не съм ок да се задължават хората да имат сметки някъде си. Като напуснах тази фирма си закрих сметката във въпросната банка, но като цяло ми беше некомфортно, най-малкото понеже въпросната банка нямаше удължено работно време и всяко посещение на офис трябваше да е през деня, когато и аз съм на работа.

За работодателят ползата е, че плаща по-ниски такси за превод. Тук пишещите, които казвате какво толкова са 2-3 лв. мес.такса за авторката, аз пък ще кажа - какво пък толкова са няколко лева месечно за такса превод на заплатите. И, ако фирмата е опряла точно до тези такси, за да пести, наистина бих се замислила сериозно дали си заслужава да се работи там.

# 43
  • Мнения: 511
Работодателят може да задължи някого да си открие сметка в определена банка с подписването на договора, после не. По принцип се съмнявам, че изобщо някой работодател ще си създава тези главоболия, да кара служителите си да си отварят друга сметка, освен ако не е притиснат по някакъв начин. Това обикновено е практика на Прокредит банк. "Ще ви дадем кредит за да си разширите дейността, но трябва поне едиколкоси служители да имат сметка при нас." А условията там са...изобщо не става въпрос за 2-3 лв на месец. В момента мисля е около 5 лв месечната такса, а цените на преводи и тегления са двойни и тройни. Това, че нямат клонове не знам дали е важно. По едно време бяха направили месечните си такси 10 лв без да предупредят. Изобщо...
Ако случаят е друг...някой трябва да поговори с този работодател и да му каже, че за 1 лв на месец на човек намалява доверието на хората в себе си. Не си струва.

# 44
  • СИ
  • Мнения: 4 406
По принцип няма как да те задължават да си откриваш сметка в определена банка. Но всяка фирма има някакви взаимоотношения с банка, която поставя някакви условия. И банките най-много за това драпат, а именно да разкриват сметки за превод на заплати при тях, защото комисионите са добри и носят само ползи за банката. За работодателите може и да има нещо свързано с лихвени проценти и такси за превод.
Бил съм и от двете страни, та горе-долу ми е ясно. Като съм сменял работата са ми казвали, че работят с еди коя си банка и е добре да имам сметка там. Напълно разбираемо. Обаче като кажеш, че имаш кредит в друга банка и едно от условията е превод на заплата там, обикновено разговорът приключва. Банките гледат да си измъкват клиенти една на друга, като прилагат разни номерца, нормално. Сменял съм и банка, но само след получени по-добри условия по кредити или обслужване. Само за едната смяна не ми се занимава. Иначе банките много обичат да обещават и да предлагат това-онова, но много обичат и да лъжат. Ако могат да те прекарат, ще го направят с усмивка и без да им пука.

# 45
  • Мнения: 562
И аз си помислих, че най-вероятно има някаква лична изгода за работодателя - или са му обещани по-добри условия за ползването на други продукти/услуги на банката, или прави услуга на приятел, който е служител там.

# 46
  • Мнения: 511
O, има начин да те задължи. Когато постъпваш може да го има в договора ти. Преди много, много години в една верига така ме задължиха. Е, разбира се, можеше и да не започвам работа при тях Joy от тази гледна точка може и да не могат.

# 47
  • СИ
  • Мнения: 4 406
И аз си помислих, че най-вероятно има някаква лична изгода за работодателя - или са му обещани по-добри условия за ползването на други продукти/услуги на банката, или прави услуга на приятел, който е служител там.

За лична изгода трудно може да се говори в буквалния смисъл. Банките не обичат да дават, обичат да обещават, пък който се върже. Все пак може да си договориш някакви по-добри условия и това е напълно разбираемо. Това, че някой работодател ще прави услуга на негов приятел работещ в банка за едното мерси е поне за мен невъзможно. И мене ме обикалят от време на време познати и приятели работещи по банки. Много предложения, много оферти... Сякаш трябва да работя за тяхната банка? В името на какво? Да им търся хора, от които да прибират комисиони? Как не...! Усмивка трети номер, пием кафе, общи приказки и толкова. После се гледат предложения и какво реално предлагат.

# 48
  • Мнения: 29 747
O, има начин да те задължи. Когато постъпваш може да го има в договора ти. Преди много, много години в една верига така ме задължиха. Е, разбира се, можеше и да не започвам работа при тях Joy от тази гледна точка може и да не могат.

Те могат да те задължат и без да го има в договора. Както беше при мен - казаха: "Сори, но си длъжна да си откриеш сметка в банка Х, защото там превеждаме заплатите!" И това беше. Ама, няма имам кредит или друго. Казаха ми, като си получа заплатата, да си я превхърлям, където искам.
Като цяло съм много против такова извиване на ръцете. Както се оказва, тези фирми са с такова отношение към служителите си като цяло.

# 49
  • Мнения: 511
Ако не си направиш сметка там какво? Ще те уволнят ли?

# 50
  • Мнения: 29 747
Вероятно ще настояват и няма да ти преведат заплатата, докато не представиш удостоверение от съответната банка. Аз лично си направих сметка, както казах по-назад, но хич не ми беше удобно. Добре, че не работих дълго там и после закрих сметката.

# 51
  • Мнения: 9 682
Представи си ти да трябва да направиш 100 превода, всеки от които да ти струва 2 лева, и да направиш пак 100 превода, но всеки да ти струва 0,5 лева.

Кой е този мега тъп работодател, който не си е направил сметките предварително? И то работодател със 100(!) служителя?
Всеки работодател, с поне 2 грама мозък, първо си калкулира какви са възможностите му бруто + доп.такси и чак след това предлага заплата на служителя.
Нормалните смятат така - 2345 лв заплата - 453 лв осигуровки - 12 лв други такси = равно на заплата за служителя (цифрите са измислени)
Само тъпак би сметнал - 1800 за служителя и о, мамка му, сега ще трябва и осигуровки да плащам и мамка му, кой ще плати банковата такса и не знам си още к'во.


Конкретно към аворката - не бих сменила банката, която ме устройва, заради чужди грешни сметки. Такова изискване за мен би било голяма червена лампа, че фирмата не менажира добре собствените си процеси и разходи. Да са си калкулирали предварително и да са ми предложили 5 лв по-ниска заплата.

# 52
  • Мнения: X
O, има начин да те задължи. Когато постъпваш може да го има в договора ти. Преди много, много години в една верига така ме задължиха. Е, разбира се, можеше и да не започвам работа при тях Joy от тази гледна точка може и да не могат.
Наскоро си говорих с една банкова служителка, която ми обясни, че преди е могло това да го има, вече не.
Сериозно бих се замислила, ако работодателят ми каже, че "това е положението" и заплатите се превеждат там, без значение аз с коя банка имам отношения. Просто това е извиване на ръцете, необосновано по никакъв начин и не разбирам защо се съгласявате.

# 53
  • Мнения: 29 747
Защото не е супер голямо нещо и като цяло не си струва да се заяждаш или напускаш за нещо подобно. Особено ако ти допада работата... Но за мен това е червен сигнал за кофти отношение във фирмата като цяло.

# 54
  • Мнения: 511
Скрит текст:
O, има начин да те задължи. Когато постъпваш може да го има в договора ти. Преди много, много години в една верига така ме задължиха. Е, разбира се, можеше и да не започвам работа при тях Joy от тази гледна точка може и да не могат.
Наскоро си говорих с една банкова служителка, която ми обясни, че преди е могло това да го има, вече не.
Сериозно бих се замислила, ако работодателят ми каже, че "това е положението" и заплатите се превеждат там, без значение аз с коя банка имам отношения. Просто това е извиване на ръцете, необосновано по никакъв начин и не разбирам защо се съгласявате.
Сега едва ли бих се съгласила, освен ако във фирмата не предлагат доста повече пари от другите, тогава би се отплатило. Обаче това беше преди около 15 г за неквалифициран труд при голяма безработица. Сега при този недостиг на кадри, във всяка една сфера, не виждам кой би се съгласил.

# 55
  • Мнения: 12 859
И аз си мисля, че работа да търсиш, под път и над път се предлага. Но тук във форума гледам, че хората се притесняват, стоят без работа, ето в една съседна тема имаше.
Човек си прави сметката някой лев банкови разходи дали ще го събори финансово и дали си струва заради това да си сменя работата, ако има с коя друга.

# 56
  • Мнения: 29 747
Абе, то работа има, ама като цяло не е особено желана - ниско заплащане, кофти условия.... Сега в тази коронакриза, инфлация и несигурност малко рисковано е да се сменя работата, освен ако не е за супер-дупер условия.
Мой колега напусна преди година и почна на двойна заплата на подобна позиция. Оказва се обаче, че фирмата не е особено стабилна, нямат много работа и на 6-я месец - аут. Та, рисковано си е....

# 57
  • СИ
  • Мнения: 4 406
И аз си мисля, че работа да търсиш, под път и над път се предлага. Но тук във форума гледам, че хората се притесняват, стоят без работа, ето в една съседна тема имаше.
Човек си прави сметката някой лев банкови разходи дали ще го събори финансово и дали си струва заради това да си сменя работата, ако има с коя друга.

Работата която се предлага под път и над път, обикновено е ниско платена. Или е при такива условия или с някой меринджей, който те отказва още на първия разговор. В дълбоката провинция работа почти няма или е нещо около МРЗ. Затова и някои хора си правят сметка за таксите и комисионите на банките в които им превеждат заплатите. Искат и прибират пари за откриване, закриване, месечно, годишно, за теглене, за внасяне, за това, за онова... И като теглиш чертата, като едното нищо може да им оставяш 200-300 лева годишно. На фона на масовите заплати си е цифра.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
Нелепи отговори...
Не, не могат да те задължат да си откриеш сметка в друга банка.
Не, не може да не ти преведат заплатата.
Не, това не затруднява счетоводителя. Дали срещу твоето име ще се въведе айбан от банка А или от банка Б няма никакво значение.
Дори и малките фирми, в каквато работя и аз, плащат пакети за обслужване от банките, които включват N брой банкови преводи на месец без значение в коя банка са сметките на получателите.
Всички банки ни сурвакат здраво с такси под една или друга форма, хич и не си мисля, че ще се спася от това.

# 59
  • Мнения: 18 729
Това предложение обикновено възниква, когато фирмата тегли кредит от дадена банка и от банката предлагат по-изгодни условия, ако всички служители получават там заплатата си. Не мога да повярвам какви тонове са изписани за една толкова нормална ситуация. Който  не иска - не иска. В крайна сметка обаче фирмата има право да помоли служителите си за това, а те да реагират. Голяма трагедия, голямо чудо. Да не би служителят да направи нещо, удобно за фирмата, която му осигурява заплатата. Много страшно. Simple Smile

# 60
  • Мнения: 5 099
Цигании за 5 лева.Заплатата сигурно няма да е 100 лева,че 5 да те съборят.

# 61
  • Мнения: 29 747
Цигании за 5 лева.Заплатата сигурно няма да е 100 лева,че 5 да те съборят.

Щото фирмата ще я събори банковата такса...?!?

# 62
  • Мнения: 5 099
Фирмата няма да я събори таксата,за касиера е по-лесно.

# 63
  • Мнения: 18 729
Не, просто фирмата преговаря на различно ниво с банката, не само за таксите. За съвсем различни и по-големи неща. Което не значи, че е задължително служителят да се съгласи. Това си е негов избор.

# 64
  • Мнения: 29 747
Какво общо има касиера? Банковите сметки се зареждат веднъж при постъпване и се пуска общ превод на заплати всеки месец.

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
Заплатата си я изработвам. Даром никой нищо не ми дава.
Стига с глупостите за касиерите и таксите.
Някой служител в някоя банка гони таргет, за да вземе премия.
Никой не може и не е редно да те кара да си сменяш банката. Ако ще и пари да дават за смяната.

# 66
  • Мнения: 9 050
Какво общо има касиера? Банковите сметки се зареждат веднъж при постъпване и се пуска общ превод на заплати всеки месец.
Не е вярно. Не може да се пусне общ превод, ако част от плащанията са вътре-банкови, а друга - извън банката.

# 67
  • Мнения: 29 747
Какво общо има касиера? Банковите сметки се зареждат веднъж при постъпване и се пуска общ превод на заплати всеки месец.
Не е вярно. Не може да се пусне общ превод, ако част от плащанията са вътре-банкови, а друга - извън банката.

Няма такова нещо.

# 68
  • Мнения: 9 050
Добре, щом казваш. По колко масови плащания излъчваш на месец?

# 69
  • Мнения: 29 747
Не е като да не излъчвам.
Ако твоята банка няма тази възможност, това е проблем на електронното банкиране на тази банка.

# 70
# 71
  • Мнения: 29 747
Точно, ама може би някои хора трябва да си проверяват информацията, преди да се заяждат във форума.

# 72
  • Мнения: 9 050
Обикновено плащанията на заплати не изглеждат по този начин, тъй като информацията е конфиденциална. Ако във фирмите, в които вие двете работите, ползвате този тип масово плащане и е ОК, че всички, които имат достъп виждат детайлна информация, тогава да.
Но в повечето фирми до интернет банкирането достъп имат повече хора, а до информацията за заплати - по-малко. Тогава се ползва специфичен формат на масово плащане, в който реципиентите не се изписват с имената, а с кодове.
Този тип, за който сте дали линк, можете да си го ползвате за плащане към доставчици. Но той реално по нищо не се различава от това да пуснеш и съответния брой индивидуални плащания. Просто правиш нещата на куп. Това няма нищо общо с начина, по който повечето компании (очевидно не вашите) плащат заплати.

# 73
  • Мнения: 29 747
И отново не е така. Не спираш да се заяждаш и да оправдаваш "задължителното издаване на сметка към банка". Във фирмата, където работя и в повечето, където съм работила и са се плащали заплати с масов превод, не е било проблем сметките да са в различни банки, преводът да е масов и да е "заключен" за подробен преглед.
Ти си пиши, колкото искаш. Мнението ти е частен случай. Може би трябва да обмислиш смекчаване на назидателния тон, с който пишеш в почти всички теми.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
Във фирмата, в която работя, съвсем малка фирма, аз лично имам достъп до онлайн банкирането, но заплати не виждам. Шефът си има друг профил, в който вижда заплатите и сметката, от която плаща. До тази сметка има достъп и счетоводителят, който подготвя платежните. Единствено шефът може да нареди плащане. Другите само гледаме и качваме платежни.
Имаме договор с банката за пакет услуги, в който влизат някакъв брой преводи без такса, без значение в коя банка са.
Доводът с таксите за банката е несъстоятелен. Никоя нормална фирма не плаща такси по преводите на парче.

# 75
  • Мнения: 18 729
Разбира се, че не става дума за такси по преводите на парче. Най-общо банката, договаряйки кредит, иска да се запише в договора, че заплатите на целия персонал ще минават през нея. Това е.

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
Разбира се, че не става дума за такси по преводите на парче. Най-общо банката, договаряйки кредит, иска да се запише в договора, че заплатите на целия персонал ще минават през нея. Това е.

Това също е нереално. Няма как банката да постави такова условие, за да отпусне кредит. Абсурдно е даже като идея. Дай да задължи и служителите да си прехвърлят кредитите при нея.

# 77
  • Мнения: 9 050
Нямам представа защо приемаш нещата толкова лично. Аз изобщо не се заяждам с теб. Това, че ти си приела за лична мисия да ме убедиш, че моята реалност не е такава, каквато е, си е твоя мисия. Но не виждам с какво настървеността ти да се окажеш права помага на темата.
Добре, права си. Аз не знам какво пиша и даже не знам какво правя и какви ги върша на работа вече 20 години. Надявам се това да те успокои.


Това също е нереално. Няма как банката да постави такова условие, за да отпусне кредит. Абсурдно е даже като идея. Дай да задължи и служителите да си прехвърлят кредитите при нея.
Оооо, не е абсурдно. В договорите с банки пише удивителни неща. Аз лично съм виждала договор, в който изрично си пише, че работодателят се задължава да изплаща заплатите на всички свои служители по сметки в конкретната банка. Задължение, което само по себе си е неизпълнимо, защото това къде ще получава заплата си служителя, не зависи от работодателя. Но е факт, че банките го изискват.
Както изискват от работодателя, когато попълва удостоверение за доход за кредит на служител, да поеме задължение, че ще изплащат заплатата на този служител по конкретна сметка. Или пък да поеме задължение да уведоми банката, ако служителят напусне. Все неща, които нямат право да искат. Но си ги искат. По-странното е, че работодателите, дали не четат, дали не осъзнават какво подписват, но много често поемат тези "ангажименти".

Последна редакция: пт, 14 яну 2022, 09:24 от Нищо лично

# 78
  • Мнения: 18 729
Ние сме подписвали преди години кредит, в който това беше поставено това условие съвсем като задължително. За нас не е било проблем и чак сега виждам какъв ужас и терор било за служителите Simple Smile

# 79
  • Мнения: 29 747
Ние сме подписвали преди години кредит, в който това беше поставено това условие съвсем като задължително. За нас не е било проблем и чак сега виждам какъв ужас и терор било за служителите Simple Smile


Вдигате заплатите на служителите с по 20 лв. за покриване на банковите такси и всички са доволни.

ПС: Ако служител има кредит в друга банка с условие за превеждане на заплата, това наистина може да е голям проблем.

Нямам представа защо приемаш нещата толкова лично. Аз изобщо не се заяждам с теб. Това, че ти си приела за лична мисия да ме убедиш, че моята реалност не е такава, каквато е, си е твоя мисия. Но не виждам с какво настървеността ти да се окажеш права помага на темата.
Добре, права си. Аз не знам какво пиша и даже не знам какво правя и какви ги върша на работа вече 20 години. Надявам се това да те успокои.

Слабо се вълнувам от твоята личност и работа. Нито пък искам да те убеждавам в каквото и да било. Писанията ти заблуждават хората, оставяйки ги с погрешно впечатление, че нямат избор и трябва да се съгласят на сметка в еди си коя банка, защото иначе ще им се видят заплатите, което е тотална глупост!
Назидателния тон сигурно ти е запазена марка.

# 80
  • Мнения: 3 251
Как ще им се видят заплатите? От кого?

# 81
  • Мнения: 9 050
Ами например при нас, заплатите се подписват от двама упълномощени заедно. Един от тях обаче няма право да знае индивидуалните заплати. Той получава тотала и ако сумата съвпада с тази в интернет банкирането, подписва. Но няма право и не може да вижда детайли за плащането.
Счетоводството също няма право на достъп до тази информация. Получават консолидирани данни. Индивидуални - не.

# 82
  • Мнения: 18 729
Какво счетоводство е това, което няма достъп до заплатите? Аз не виждам смисъл да имаш счетоводство / или договор със счетоводна къща - и да си правиш сам заплатите Simple Smile

# 83
  • Мнения: 9 050
В много компании заплатите не са в отдел Финанси, а са в HR-a.

# 84
  • Мнения: 18 729
Счетоводството после нали осчетоводява всичко, интересно как не знае разходите за заплати. Може би има огромни компании, в които те излизат като общ разход, цялостна ведомост.

# 85
  • Мнения: 9 050
Знае, разбира се. Но не в детайл по човек. Счетоводството получава обобщена информация - обикновено по отдели и така осчетоводява.
Чак огромни компании не бих казала. Във всички компании, в които съм работила досега, винаги е било точно така. Да, някои са били огромни, но други - не. Но всички са били чужди компании.

# 86
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Знае, разбира се. Но не в детайл по човек. Счетоводството получава обобщена информация - обикновено по отдели и така осчетоводява.
Чак огромни компании не бих казала. Във всички компании, в които съм работила досега, винаги е било точно така. Да, някои са били огромни, но други - не. Но всички са били чужди компании.

Аха... И сигурно в НАП пращат информацията обощено, за да не знаят по човек, нали? И въобще... Като пишете глупости, малко мислите ли?!? Някой слънчев ден, сигурно и пенсиите ще им дават обощено, а?!       Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 87
  • Мнения: 41 353
Не бъди толкова язвителен. Има го и тако, и вако. Знам поне една фирма, която си има счетоводител за всички там счетоводни неща по бизнеса и данъците, но има отделна външна фирма, която само прави заплатите - изчисляване, преводи на осигуровки и на чистите суми.
Както си решат мениджърите, така е. В тази въпросна фирма са предпочели счетоводството, което е част от екипа, респективно прави шушу мушу със служителите, респективно има риск да изтече информация, да не може да каже нищо за това кой колко взема, просто защото не знае. А външната фирма знае, но няма контакт със служителите. Това за мен е радикално решаване на въпроса.

# 88
  • Мнения: 29 747
Тук въпросът е, че беше казано, че не може да се прави масов превод (без да се виждат конкретните суми), ако сметките не са в една банка, което не е вярно.
Как фирмата си организира изчисляването на заплати, си е решение на мениджърите - външна фирма, служител, вече е съвсем друг въпрос.

# 89
  • Мнения: 41 353
Аз по този дълъг спор нямам отношение, а само отговорих на конкретен пост.

# 90
  • Мнения: 9 050
Знае, разбира се. Но не в детайл по човек. Счетоводството получава обобщена информация - обикновено по отдели и така осчетоводява.
Чак огромни компании не бих казала. Във всички компании, в които съм работила досега, винаги е било точно така. Да, някои са били огромни, но други - не. Но всички са били чужди компании.

Аха... И сигурно в НАП пращат информацията обощено, за да не знаят по човек, нали? И въобще... Като пишете глупости, малко мислите ли?!? Някой слънчев ден, сигурно и пенсиите ще им дават обощено, а?!       Stuck Out Tongue Closed Eyes
Да, защото само и единствено счетоводител и никой друг може да прати декларации в НАП. HR не може. Забранено е.
Това, че не сте виждали подобна организация, не значи, че тя не съществува.

# 91
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Да, защото само и единствено счетоводител и никой друг може да прати декларации в НАП. HR не може. Забранено е.
Това, че не сте виждали подобна организация, не значи, че тя не съществува.


Само ще се подсмихна леко... Не ми се спори или убеждава. Кой каквито организации иска да си прави, варианти всякакви. И добри и не толкова добри. Да вметна, че всеки един средно грамотен и малко разбиращ от счетоводство, може да провери кой и на колко се осигурява.

# 92
  • Мнения: 9 050
На колко се осигурява - да. Колко получава - не. Има организации, които масово плащат над осигурителния максимум.
През целия си трудов живот дотук, декларациите, уведомленията и всички други подобни документи са се подавали от отдел Заплати, който е бил в HR, а не в счетоводството. Не съм работила в компания, в която заплатите са в Счетоводството, но не отричам, че има и такива.

# 93
  • СИ
  • Мнения: 4 406
На колко се осигурява - да. Колко получава - не. Има организации, които масово плащат над осигурителния максимум.
През целия си трудов живот дотук, декларациите, уведомленията и всички други подобни документи са се подавали от отдел Заплати, който е бил в HR, а не в счетоводството. Не съм работила в компания, в която заплатите са в Счетоводството, но не отричам, че има и такива.

Да де, какво казвам? Може да се разбере на колко се осигурява. Лично аз гледам да нямам отношения с такива, които плащат допълнително на ръка.
Работил съм и във фирми където заплатите са извън счетоводството, тоест по ТРЗ-та, HR-и и подобни. И наблюденията ми са, че там проблемите са задължителни. Просто хора които не разбират от счетоводство забъркват батаци и каши. После обикновено се оправдават със счетоводството, че не ги разбрали.

# 94
  • Мнения: 9 050
Аз не говоря за плащане на ръка, а за официално изплащани заплати, които обаче са над 3000 лв. Тогава всички излизат, че се осигуряват на 3000 лв., но реално не всички получават 3000 лв. Някои получават повече.
Иначе всеки с опита си. Аз не познавам голяма чужда компания, в която заплатите да са в счетоводството. Може и да има, но не съм чувала.
Разводнихме темата доста, извинявам се.

# 95
  • Мнения: 32
Здравейте и благодаря на всички за отделеното време. Колкото и да се разводни темата, имаше доста полезни неща.

Исках да споделя и малък ъпдейт, че отказах да направя сметка в банка А (за която написах и поста първоначално). Видите ли, получих контра предложение да отворя сметка за заплата в банка Б, тъй като не съм пожелала банка А по ред причини.

Червената ми лампа свети силно и все повече си мисля, че има сключени договори за нещо - я за фирмен кредит, я за нещо друго (и то явно с две банки?). Таксите и условията в банка Б са по-лоши от банка А, но това напрежение, което се оказва върху служителите и явното желание да се отворят сметки на всички е притеснително.

# 96
  • Мнения: 29 747
Ако съм на теб, ще им кажа - "Ще си отворя сметка, където искате, срещу 50 лв. отгоре на заплатата." Стига да не ти дреме много, много за работата/фирмата. В противен случай няма да е удачно....

# 97
  • Мнения: 5 099
Може,ако е в позиция да поставя условия.

# 98
  • Мнения: 29 747
Е, аз какво написах?

# 99
  • Мнения: 41 353
Ама естествено, че фирмата си има договор с някоя банка. И не е нужно да е за кредит, може просто да е за по-изгодни условия, за издаване на банкови гаранции без блокиране на сумата и за какво ли още не. И не виждам защо това да е червена лампа. Всяка сериозна фирма си има договор с някоя банка и получава преференциални условия. Ясно е, че това не е заради черните им очи, а срещу нещо насреща. Нормално е  на някого това да не му харесва, но по никакъв начин не значи непременно, че има нещо съмнително с фирмата.

# 100
  • Мнения: 29 747
Червената лампа е в това, че това задължаване говори за отношението към служителите. Едно е да те попитат дали си съгласен и, ако не си, да не те задължават, съвсем друго е - длъжен си да си отвориш сметка в банка Х. Ако човек има кредит към друга банка с превод на заплата, какво се случва?

# 101
  • Мнения: 41 353
Заявява това и ако е така едва ли ще го насилват. Или ако не му изнася не подписва договор.

# 102
  • Мнения: X
Те нека си имат преференциални условия. Но ако искат да привлекат служителите си към конкретната банка, трябва да стане с добри условия - ниски такси за поддръжка на сметка, по-ниска такса при кредит и тн. Дори да имаш настоящ кредит в друга банка, ако ти предложат по-ниска лихва в банката, с която работи фирмата, може и да се замислиш дали да не рефинансираш. Но решението пак остава на служителя.

# 103
  • Мнения: 5 099
Ще започне работа в друга фирма.Фирми много и служители много Всеки си гледа интереса,на кой където му изнася.

# 104
  • Мнения: 3 886
Да, то рефинансиране особено на ипотечен кредит щото става ей така със щракане на пръсти и хоп ..
Няма как банка да предложи чаак толкова по-добра оферта, че да си заслужава местенето в друга банка на ипотечен кредит, освен ако не е някой стар и лихвата не е супер висока

# 105
  • Мнения: 29 747
Ще започне работа в друга фирма.Фирми много и служители много Всеки си гледа интереса,на кой където му изнася.

Абе, и в двата варианта не е баш тЪй!

В моята фирма търсим сега служител, като изискванията са указани в обявата. Просто няма подходящи - сервитьори и крупиета пускат СВ. Дори нямат образование или поне някакъв курс. Накрая викнали двама (не съм присъствала на събеседването), които поискали високи стартови заплата, повече отколкото вземат колегите на тази позициия. Единият дори казал още със сядането - давайте да си говорим за пари, друго няма значение....

# 106
  • Мнения: 5 099
Прав си е човека,ако не го устройва заплащането и няма намерение да започва под тази сума, няма смисъл да продължава интервюто.Работодателя да си свери заплащането,явно не е в час.Не е нормално един шофьор и един заварчик да вземат в пъти повече от човек с два езика и образование.Ама нали всички са с висше образование и претенции,така ще е.

# 107
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
Като няма заварчици, стругари и шлосери, ще им плащаш и три пъти повече, отколкото на онзи с два езика и висше. За да може оня с висшето да вземе заплата, заварчикът трябва да свърши работата.
И аз съм с езици и висше, ама лошо ми става, когато се наложи да търсим нов работник - заварчик или шлосер. Защото няма.

# 108
  • Мнения: 29 747
Прав си е човека,ако не го устройва заплащането и няма намерение да започва под тази сума, няма смисъл да продължава интервюто.Работодателя да си свери заплащането,явно не е в час.Не е нормално един шофьор и един заварчик да вземат в пъти повече от човек с два езика и образование.Ама нали всички са с висше образование и претенции,така ще е.

Извинявай, ама един сервитьор да иска да започне работа, за която не знае нищо, нито има някакви умения и да иска повече от човек с 15 години стаж и образование, не ми се струва нормално.
Принципно всички заплати в момента не са актуални, но това не значи, че на някой, хванат от улицата, както се казва, трябва да се даде висока заплата......поне да покрива някакви изисквания и да навлезе бързо в работата.

Аз също съм прекъсвала интервю накрая, когато след разпитване за стаж, образование, тестчета някакви и т.н., ми се съобщи някаква смешна сума. Но аз имам образование и стаж, съответно претенции, които смятам, че трябва да са ясни, когато се погледне СВ-то (поне в общи линии).

# 109
  • СИ
  • Мнения: 4 406

... Аз също съм прекъсвала интервю накрая, когато след разпитване за стаж, образование, тестчета някакви и т.н., ми се съобщи някаква смешна сума. Но аз имам образование и стаж, съответно претенции, които смятам, че трябва да са ясни, когато се погледне СВ-то (поне в общи линии)...


По едно време бях останал с впечатление, че колкото по-високи изисквания и претенции по интервюта и събеседвания, толкова по-ниска заплата и мизерни условия. Да не казвам, че в някои смешни фирми имат огромни изисквания за съвсем обикновени длъжности. И да ги питаш, защо...? И те не знаят. Някъде съм се разбирал с две думи, какво се иска и какво се предлага. И после работата върви. Но е рядкост да попаднеш на сравнително интелигентни хора.

Сещам се за един стар виц в който намахана кака на интервю за секретарка поискала няколко хиляди лева заплата. Всички се облещили и казали, че ето..., дори и техният главен счетоводител с 20 години стаж не взема такава заплата. Тя станала да си тръгва и казала: Ами, като ви е много, таковайте си главния счетоводител тогава...!          Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 110
  • Мнения: 5 099
Навсякъде е така.Желаещи за бюро много,за работа малко.Затова заплатите в производството ще растат,а в администрацията ще намалят.

# 111
  • Мнения: 9 682
Извинявай, ама един сервитьор да иска да започне работа, за която не знае нищо, нито има някакви умения и да иска повече от човек с 15 години стаж и образование, не ми се струва нормално.

Soul, нищо лично, но след като кандидата е такъв, защо въобще сте го поканили на интервю?
След като някой е поканен на интервю, значи е преценено, че става. От там нататък той също може да има претенции.

п.с. Точно в момента гледам CVта. Просто не знам кого да поканя. Все по-зле става. (Туризъм)

# 112
  • Мнения: 29 747
Извинявай, ама един сервитьор да иска да започне работа, за която не знае нищо, нито има някакви умения и да иска повече от човек с 15 години стаж и образование, не ми се струва нормално.

Soul, нищо лично, но след като кандидата е такъв, защо въобще сте го поканили на интервю?
След като някой е поканен на интервю, значи е преценено, че става. От там нататък той също може да има претенции.

п.с. Точно в момента гледам CVта. Просто не знам кого да поканя. Все по-зле става. (Туризъм)

Аз не участвам в подбора. Разказаха ми колегите. Просто нямало кандидати. Извикали двама-трима, които били една идея не толкова зле....Trollface

# 113
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Навсякъде е така.Желаещи за бюро много,за работа малко.Затова заплатите в производството ще растат,а в администрацията ще намалят.

Не е баш тЪй то...! Може и да се повтарям, ама преди време един ми се жалваше, че нямал шофьори. На мене лесно ми било, щото съм бил на бюро. Аха... И то щото съм на бюро, си клатя краката и ми подаряват парите и не се разправям по цял ден с малоумници и неграмотници. И докато стигна до бюрото не съм учил 10 години, ами съм си бъркал в носа. И не съм мъкнал тухли и арматура по строежи или не съм карал камион и не съм дрямал по пътища и граници. Та питам го тоя, жалващия се... Колко и какво предлага? Големи приказки, голямо нещо. Казвам, добре! Ей ми я книжката с категориите, имам АДР, ПК за превозвач и каквото се сетиш. Оправям се с документи, пиша и чета, с компютрите проблем нямам. Кога сключваме договора и да се мятам? Е-е-е-е-е... Още съм си на бюрото...      Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 114
  • Мнения: 41 353
И на мен ми се оплакват от ИТ фирма. Идват хора с  реално ниско ниво, без конкретни познания в търсената област, но искат 5000 заплата. А ги викат с надеждата все пак да стават, защото хора няма. Та това какво се предлагало срещу какво претенции май зависи от гледната точка. Уверена съм, че този с искането на 5000 е убеден, че е недооценен и няма да им работи за малко на тези... А те на практика ще го учат...

# 115
  • Мнения: X
Да, то рефинансиране особено на ипотечен кредит щото става ей така със щракане на пръсти и хоп ..
Няма как банка да предложи чаак толкова по-добра оферта, че да си заслужава местенето в друга банка на ипотечен кредит, освен ако не е някой стар и лихвата не е супер висока

Не съм уточнявала какъв кредит. Хората имат и потребителски, понякога бързи. Докато работех в предишната фирма обмислях потребителски, лихвата ми беше 4.9%, само заради това, че работя в конкретната фирма. Иначе е около 12%.

В сегашната ми фирма работодателят има отношения с 4 банки, една от които е банката, в която аз имам сметка. Заради преференциалните уловия отидох и си намалих таксата за обслужване на сметка наполовина. Никой не ме е карал, имаме такива условия и се възползвам.

# 116
  • Мнения: 5 099
За шофьорите роман 1000 страници мога да напиша- трагикомедия.Такива условия за пари имат, че сигурно лекари и депутати нямат толкова претенции.А освен заплатите,които са 3-4000 им плащат и престой и безотчетни(за рушвет на границите). Дали дават на всяка граница?Никога не са върнали от безотчетните,макар, че рядко се случва да дават.Отделно пренасят багажи на студенти и работещи в чужбина срещу заплащане,отделно от безмитните носят цигари не само за собствена употреба ,ами и продават,отделно качват по някой пътник и пак им плащат.Та си докарват доста добри пари.И като знаят,че няма желаещи и ако напусне от едната фирма утре ще започне в друга имат претенции и извиват ръцете на шефовете.И камиони със стока зарязват по паркинги като не стане тяхното и забавят нарочно и колко други неща.

# 117
  • София
  • Мнения: 165
Могат да ти забавят заплатата, ако превода е в друга банка или да ти я плащат на ръка. във фирмата в която работя имаше такъв етап на масово отваряне на сметки и преминаване от банка Х към банка У. Аз тогава останах с впечатлението, че е задължително а и честно казано реших, че по-добре да си отворя сметка и банкиране и да си прехвърлям заплатата към старата банка, защото не ми се занимаваше да споря. Като поседствие, 2 месеца имах сметка, но нямах карта, заплатата трябваше да си я тегля на място в банката. Първо се оказа, че на мен и още 3-4 човека, не ни бяха открили банкиране. бях получил карта, но поради съвпадение на първите имена и една буква разлика във фамилиите, бях получил картата на колега от офис в друг град. Веднага закриха картите. До тук добре. Но за откриването на новата карта, ми дадоха срок от един месец, след което се оказа, че трябва да си я взема от друг град, защото я пуснали погрешка до там. Имаше вариант да си я прехвърля с доплащане в София. Ами ядосах се, разписах фсо и се оказа, че може да си получавам заплатата и в моята банка, само трябваше да пусна една молба. Закрих си сметката в новата банка и приключих. Та съвета ми е да разпиташ, ако не го направиш какво следва. При тие масови отваряния на сметки, все има няколко човека, които са прецакани.

Общи условия

Активация на акаунт