Отговори
# 45
  • Мнения: 565
И аз си помислих, че най-вероятно има някаква лична изгода за работодателя - или са му обещани по-добри условия за ползването на други продукти/услуги на банката, или прави услуга на приятел, който е служител там.

# 46
  • Мнения: 511
O, има начин да те задължи. Когато постъпваш може да го има в договора ти. Преди много, много години в една верига така ме задължиха. Е, разбира се, можеше и да не започвам работа при тях Joy от тази гледна точка може и да не могат.

# 47
  • СИ
  • Мнения: 4 403
И аз си помислих, че най-вероятно има някаква лична изгода за работодателя - или са му обещани по-добри условия за ползването на други продукти/услуги на банката, или прави услуга на приятел, който е служител там.

За лична изгода трудно може да се говори в буквалния смисъл. Банките не обичат да дават, обичат да обещават, пък който се върже. Все пак може да си договориш някакви по-добри условия и това е напълно разбираемо. Това, че някой работодател ще прави услуга на негов приятел работещ в банка за едното мерси е поне за мен невъзможно. И мене ме обикалят от време на време познати и приятели работещи по банки. Много предложения, много оферти... Сякаш трябва да работя за тяхната банка? В името на какво? Да им търся хора, от които да прибират комисиони? Как не...! Усмивка трети номер, пием кафе, общи приказки и толкова. После се гледат предложения и какво реално предлагат.

# 48
  • Мнения: 29 966
O, има начин да те задължи. Когато постъпваш може да го има в договора ти. Преди много, много години в една верига така ме задължиха. Е, разбира се, можеше и да не започвам работа при тях Joy от тази гледна точка може и да не могат.

Те могат да те задължат и без да го има в договора. Както беше при мен - казаха: "Сори, но си длъжна да си откриеш сметка в банка Х, защото там превеждаме заплатите!" И това беше. Ама, няма имам кредит или друго. Казаха ми, като си получа заплатата, да си я превхърлям, където искам.
Като цяло съм много против такова извиване на ръцете. Както се оказва, тези фирми са с такова отношение към служителите си като цяло.

# 49
  • Мнения: 511
Ако не си направиш сметка там какво? Ще те уволнят ли?

# 50
  • Мнения: 29 966
Вероятно ще настояват и няма да ти преведат заплатата, докато не представиш удостоверение от съответната банка. Аз лично си направих сметка, както казах по-назад, но хич не ми беше удобно. Добре, че не работих дълго там и после закрих сметката.

# 51
  • Мнения: 9 709
Представи си ти да трябва да направиш 100 превода, всеки от които да ти струва 2 лева, и да направиш пак 100 превода, но всеки да ти струва 0,5 лева.

Кой е този мега тъп работодател, който не си е направил сметките предварително? И то работодател със 100(!) служителя?
Всеки работодател, с поне 2 грама мозък, първо си калкулира какви са възможностите му бруто + доп.такси и чак след това предлага заплата на служителя.
Нормалните смятат така - 2345 лв заплата - 453 лв осигуровки - 12 лв други такси = равно на заплата за служителя (цифрите са измислени)
Само тъпак би сметнал - 1800 за служителя и о, мамка му, сега ще трябва и осигуровки да плащам и мамка му, кой ще плати банковата такса и не знам си още к'во.


Конкретно към аворката - не бих сменила банката, която ме устройва, заради чужди грешни сметки. Такова изискване за мен би било голяма червена лампа, че фирмата не менажира добре собствените си процеси и разходи. Да са си калкулирали предварително и да са ми предложили 5 лв по-ниска заплата.

# 52
  • Мнения: X
O, има начин да те задължи. Когато постъпваш може да го има в договора ти. Преди много, много години в една верига така ме задължиха. Е, разбира се, можеше и да не започвам работа при тях Joy от тази гледна точка може и да не могат.
Наскоро си говорих с една банкова служителка, която ми обясни, че преди е могло това да го има, вече не.
Сериозно бих се замислила, ако работодателят ми каже, че "това е положението" и заплатите се превеждат там, без значение аз с коя банка имам отношения. Просто това е извиване на ръцете, необосновано по никакъв начин и не разбирам защо се съгласявате.

# 53
  • Мнения: 29 966
Защото не е супер голямо нещо и като цяло не си струва да се заяждаш или напускаш за нещо подобно. Особено ако ти допада работата... Но за мен това е червен сигнал за кофти отношение във фирмата като цяло.

# 54
  • Мнения: 511
Скрит текст:
O, има начин да те задължи. Когато постъпваш може да го има в договора ти. Преди много, много години в една верига така ме задължиха. Е, разбира се, можеше и да не започвам работа при тях Joy от тази гледна точка може и да не могат.
Наскоро си говорих с една банкова служителка, която ми обясни, че преди е могло това да го има, вече не.
Сериозно бих се замислила, ако работодателят ми каже, че "това е положението" и заплатите се превеждат там, без значение аз с коя банка имам отношения. Просто това е извиване на ръцете, необосновано по никакъв начин и не разбирам защо се съгласявате.
Сега едва ли бих се съгласила, освен ако във фирмата не предлагат доста повече пари от другите, тогава би се отплатило. Обаче това беше преди около 15 г за неквалифициран труд при голяма безработица. Сега при този недостиг на кадри, във всяка една сфера, не виждам кой би се съгласил.

# 55
  • Мнения: 12 918
И аз си мисля, че работа да търсиш, под път и над път се предлага. Но тук във форума гледам, че хората се притесняват, стоят без работа, ето в една съседна тема имаше.
Човек си прави сметката някой лев банкови разходи дали ще го събори финансово и дали си струва заради това да си сменя работата, ако има с коя друга.

# 56
  • Мнения: 29 966
Абе, то работа има, ама като цяло не е особено желана - ниско заплащане, кофти условия.... Сега в тази коронакриза, инфлация и несигурност малко рисковано е да се сменя работата, освен ако не е за супер-дупер условия.
Мой колега напусна преди година и почна на двойна заплата на подобна позиция. Оказва се обаче, че фирмата не е особено стабилна, нямат много работа и на 6-я месец - аут. Та, рисковано си е....

# 57
  • СИ
  • Мнения: 4 403
И аз си мисля, че работа да търсиш, под път и над път се предлага. Но тук във форума гледам, че хората се притесняват, стоят без работа, ето в една съседна тема имаше.
Човек си прави сметката някой лев банкови разходи дали ще го събори финансово и дали си струва заради това да си сменя работата, ако има с коя друга.

Работата която се предлага под път и над път, обикновено е ниско платена. Или е при такива условия или с някой меринджей, който те отказва още на първия разговор. В дълбоката провинция работа почти няма или е нещо около МРЗ. Затова и някои хора си правят сметка за таксите и комисионите на банките в които им превеждат заплатите. Искат и прибират пари за откриване, закриване, месечно, годишно, за теглене, за внасяне, за това, за онова... И като теглиш чертата, като едното нищо може да им оставяш 200-300 лева годишно. На фона на масовите заплати си е цифра.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 9 748
Нелепи отговори...
Не, не могат да те задължат да си откриеш сметка в друга банка.
Не, не може да не ти преведат заплатата.
Не, това не затруднява счетоводителя. Дали срещу твоето име ще се въведе айбан от банка А или от банка Б няма никакво значение.
Дори и малките фирми, в каквато работя и аз, плащат пакети за обслужване от банките, които включват N брой банкови преводи на месец без значение в коя банка са сметките на получателите.
Всички банки ни сурвакат здраво с такси под една или друга форма, хич и не си мисля, че ще се спася от това.

# 59
  • Мнения: 18 914
Това предложение обикновено възниква, когато фирмата тегли кредит от дадена банка и от банката предлагат по-изгодни условия, ако всички служители получават там заплатата си. Не мога да повярвам какви тонове са изписани за една толкова нормална ситуация. Който  не иска - не иска. В крайна сметка обаче фирмата има право да помоли служителите си за това, а те да реагират. Голяма трагедия, голямо чудо. Да не би служителят да направи нещо, удобно за фирмата, която му осигурява заплатата. Много страшно. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт