Проблем с колега на работното място

  • 4 186
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 58
Здравейте,
до сега само коментирах, но дойде време и аз да споделя своя проблем, защото имам нужда от подкрепа и поглед отстрани.
Работя в малък колектив, само жени. От самото начало (вече са повече от 3г.) имаше две колежки, които видимо не одобряваха присъствието ми там. Едната вече не работи при нас, но другата остана. Същата периодично си позволява грубо отношение спрямо мен. Никой не ме защитава, но не са и длъжни, разбира се. Приемам това да не ми обръща внимание, да не говори особено с мен и да ме отбягва при възможност. Но глупавите подмятания ми идват в повече. Случвало се е в петък да нямам никакви проблеми, всички се разделяме с усмивка, а в понеделник тази колежка вече не ме поздравява сутрин за добро утро.... През годините се е стигало до изясняване на отношенията по един или друг начин, разбира се, възможно най-цивилизовано, но това отношение продължава. Забелязала съм, че нещата се обострят, когато има напрежение в работата. Явно нервите й не издържат и трябва някой да го отнесе. Не искам да напускам работа само заради един човек.  Ръководството не можа да направи нищо съществено за толкова време. Мислила съм за последно да говоря с въпросната колежка, но до колкото я познавам от преди, само ще се влошат нещата. Започва още повече да агресира спрямо мен. На моменти даже имам чувството, че ме мрази. Веднъж попитах директно, какъв е проблема с мен. Мълчание. Нищо не ми беше казано. Работила съм и в други колективи, но такова чудо не съм срещала до сега. В последствие чух от познати, че навсякъде се знаело, че тук има хора, заради които всички бягат. Е, аз късно го разбрах това.   Има ли е някой такъв проблем? Как се справихте?

# 1
  • Мнения: 795
Няма нужда да правиш каквото и да било. Simple Smile
Ти заслужаваш да работиш това, което искаш и никой няма право да те кара да се чувстваш нежелана на работа. Единствените, които могат да коментират работата ти са мениджмънта.
Има хора, които просто са си лоши, намират си жертва и това прави деня им по-интересен. Подозирам, че същата тази жена няма особено интересен или "успешен" личен живот. Познах ли? Simple Smile

Отивай си на работа с настроение и усмивка, работи си и се прибирай, няма нужда да си приятелка с всички. Ако се държи агресивно, просто не ѝ обръщай внимание, а ако прекрачи границата, ставаш и отиваш при шеф/шефка и обсъждаш проблема, но веднага, не след ден, два.

# 2
  • Мнения: 58
Няма нужда да правиш каквото и да било. Simple Smile
Ти заслужаваш да работиш това, което искаш и никой няма право да те кара да се чувстваш нежелана на работа. Единствените, които могат да коментират работата ти са мениджмънта.
Има хора, които просто са си лоши, намират си жертва и това прави деня им по-интересен. Подозирам, че същата тази жена няма особено интересен или "успешен" личен живот. Познах ли? Simple Smile

Отивай си на работа с настроение и усмивка, работи си и се прибирай, няма нужда да си приятелка с всички. Ако се държи агресивно, просто не ѝ обръщай внимание, а ако прекрачи границата, ставаш и отиваш при шеф/шефка и обсъждаш проблема, но веднага, не след ден, два.

Доста неуспешен, бих казала...

# 3
  • Мнения: 1 409
Тя в лицето ти ли ги говори тези неща, зад гърба или ги говори сякаш не си там? Ще споделиш ли някоя конкретна ситуация? Отдел Човешки Ресурси имате ли? Може да не съм права, но аз на лошото бих отвърнала с лошо особено ако хората, които би трябвало да вземат позиция, не го правят.
Смятам, че в конкретната ситуация си прекалено дипломатична и добронамерена към разрешаването на конфликта, подобни хора не разбират такъв тип отношение, даже ги настървява допълнително.

# 4
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Това не е никакъв проблем. Просто си от тия хора, които се вързват на поведението на хората около тях. Да, има такива навсякъде. Търсят си жертви и си ги намират. Жертвите от своя страна се чудят как да си усложняват живота и превръщат казаното от махленска клюкарка в лична драма.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 116
Казваш кратко и ясно - владей си нервите, ако не си плащай терапиите. Мен ме заобикаляй, ясно?
С тон не търпящ възражение.

Говорила си с нея, бистрила си отношенията, стига ѝ толкова.

# 6
  • Мнения: 58
Тя в лицето ти ли ги говори тези неща, зад гърба или ги говори сякаш не си там? Ще споделиш ли някоя конкретна ситуация? Отдел Човешки Ресурси имате ли? Може да не съм права, но аз на лошото бих отвърнала с лошо особено ако хората, които би трябвало да вземат позиция, не го правят.
Смятам, че в конкретната ситуация си прекалено дипломатична и добронамерена към разрешаването на конфликта, подобни хора не разбират такъв тип отношение, даже ги настървява допълнително.

Най-често говори така, сякаш не съм там, но има и коментари директно в лицето ми. Отдел Човешки ресурси нямаме. Да, ще дам пресен пример направо от тази сутрин. Бяхме всички в една стая. Имаше лек проблем на работа и в хода на разговора се оплаках, че трудно съм дошла днес до работа, защото има много сняг. Никой нищо не каза, а тя ни в клин, ни в ръкав с груб тон: " Ами не си само ти, и аз трудно дойдох, да не мислиш, че съм се спуснала от небето?!"

# 7
  • Мнения: 1 409
И ти сигурно си се притеснила и си си замълчала. Подсмихвай й се. Каже ли нещо, просто й се подсмихвай. Не й позволявай повече да си мисли, че поведението й ти е неприятно.
Аз бих се обърнала още веднъж към работодателя, а за следващата стъпка можеш да прочетеш това https://pravatami.bg/25544.

# 8
  • Мнения: X
Щом нямате човешки ресурси и мениджмънта не обръща внимание, бих я поставила на място. Няма какво да търпиш толкова някаква кисела леля там да се прави на интересна. Веднъж работих във фирма без ЧР и подобни неща се случваха, няма на кого да кажеш, никой не взима мерки, пълен ужас. Разбирам те и според мен не трябва да си мълчиш.

# 9
  • Мнения: 1 993
Понякога има такива хора - които се дразнят от другите, просто се случва, едва ли е  нещо лично. На твое място не бих я поглеждала в очите и бих я прекъсвала като сменя темата и говоря с друг събеседник.
 Аз също имах колежка от предната работа, много ме дразнеше - начин на изразяване, глас, темите, които коментираше бяха глуповати, като малко дете, но просто избягвах да прекарвам време с нея и естествено общи неща - здравей, приятна почивка, какво време и това е. Имало е и моменти, в които ми се налагаше да съм в екип с нея, но търпях. Не съм си позволявала да бъда груба или да я коментирам. Общо взето на колежката ти й липсва възпитание.

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 13:30 от Dania1

# 10
  • Мнения: 58
Понякога има такива хора - които се дразнят от другите, просто се случва, едва ли е  нещо лично. На твое място не бих я поглеждала в очите и бих я прекъсвала като сменя темата и говоря с друг събеседник.
 Аз също имах колежка от предната работа, много ме дразнеше - начин на изразяване, глас, темите, които коментираше бяха глуповати, като малко дете, но просто избягвах да прекарвам време с нея и естествено общи неща - здравей, приятна почивка, какво време и това е. Имало е и моменти, в които ми се налагаше да съм в екип с нея, но търпях. Не съм си позволявала да бъда груба или да я коментирам. Общо взето на колежката ти й липсва възпитание.

Много неща й липсват, но всеки има недостатъци. Само че нейните са несъвместими с това да работи в колектив. Няма как да е лично, защото тя не ме познава от преди. Има и нещо друго. Тя няма лично мнение, много е лесно да й се внуши нещо. Допускам, че тази другата, която си тръгна й е насадила някакво лошо мнение за мен. Но това са само догадки. Пак казвам, ок съм с това да бъда отбягвана, даже ще ми е супер. Но тези коментари понякога ми скапват деня. Преди по-малко от седмица загубих близък човек. Това сега е последното от което имам нужда. Да, за някои може да съм по-чувствителна, но все пак не ходя на работа за половин час. Това са 8 часа, в които се чудя, какво да очаквам във всеки един момент. Не знам, какво да говоря, защото дори когато ни най-малко не съм настроена лошо спрямо някого, ето както се случи тази сутрин, пак го отнесох. Заплата ми не е огромна. Мога и на друго място да я получа, но не искам да се отказвам така бързо. Опитвам се да не съм слаба.

# 11
  • Мнения: 7 289
Бих се обърнала към работодателя за съдействие и подкрепа. Ако не вземе отношение ще си поговоря с много твърд тон с въпросната колежка. Лични неща не бих споменавала въобще, това как си пристигнала на работа не принадлежи към работните теми.

# 12
  • Мнения: 1 993
Работи си и не говори много. знам, че е трудно, но няма какво да напарвиш друго, вече си говорила с нея, тя прави каквото си иска.
Ако искаш да говориш пак, покани я да отидете някъде - на кафе, малка почерпка и я подхващаш пак, казваш й какво те дразни и т.н.

# 13
  • Мнения: 4 708
Няма оправия с подобен тип хора. Вариантите ти са няколко - добиваш дебилност и свеждаш контактите до минимум, но ако нямаш тази възможност не вярвам да помогне и разговор с мениджъра. Другият вариант е напускаш и си гледаш спокойствието. Изключвам разговор защото този типаж не подлежи на контрол или пренастройка.

# 14
  • Мнения: 676
Изобщо не си представям някой открито да ми се прави на интересен, началството да нехае и аз да оставя нещата така, да се подсмихвам и да не обръщам внимание, да го избягвам, да внимавам какво говоря, или пък да си сменя работата. Такъв човек трябва да се постави на място, никой не е длъжен да му търпи изблиците и изобщо последствията от неспособността да се справи с проблемите си. Това, че като я попиташ в прав текст мълчи, ме навежда на мисълта, че все пак изпитва някакво неудобство да говори с теб и има надежда да я превъзпиташ или поне да я принудиш да си прехвърли ентусиазма върху друг/друго. Аз бих се държала с нея съвсем нормално, ако се опитва да прави забележки или да ме скастря, я питам спокойно и в прав текст (на момента) има ли някакъв проблем и предлагам да го разрешим насаме. Ако се прави че не съм в стаята, чакам я да се доизкаже и се включвам в разговора.

Общи условия

Активация на акаунт