Проблем с колега на работното място

  • 4 213
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 58
Здравейте,
до сега само коментирах, но дойде време и аз да споделя своя проблем, защото имам нужда от подкрепа и поглед отстрани.
Работя в малък колектив, само жени. От самото начало (вече са повече от 3г.) имаше две колежки, които видимо не одобряваха присъствието ми там. Едната вече не работи при нас, но другата остана. Същата периодично си позволява грубо отношение спрямо мен. Никой не ме защитава, но не са и длъжни, разбира се. Приемам това да не ми обръща внимание, да не говори особено с мен и да ме отбягва при възможност. Но глупавите подмятания ми идват в повече. Случвало се е в петък да нямам никакви проблеми, всички се разделяме с усмивка, а в понеделник тази колежка вече не ме поздравява сутрин за добро утро.... През годините се е стигало до изясняване на отношенията по един или друг начин, разбира се, възможно най-цивилизовано, но това отношение продължава. Забелязала съм, че нещата се обострят, когато има напрежение в работата. Явно нервите й не издържат и трябва някой да го отнесе. Не искам да напускам работа само заради един човек.  Ръководството не можа да направи нищо съществено за толкова време. Мислила съм за последно да говоря с въпросната колежка, но до колкото я познавам от преди, само ще се влошат нещата. Започва още повече да агресира спрямо мен. На моменти даже имам чувството, че ме мрази. Веднъж попитах директно, какъв е проблема с мен. Мълчание. Нищо не ми беше казано. Работила съм и в други колективи, но такова чудо не съм срещала до сега. В последствие чух от познати, че навсякъде се знаело, че тук има хора, заради които всички бягат. Е, аз късно го разбрах това.   Има ли е някой такъв проблем? Как се справихте?

# 1
  • Мнения: 801
Няма нужда да правиш каквото и да било. Simple Smile
Ти заслужаваш да работиш това, което искаш и никой няма право да те кара да се чувстваш нежелана на работа. Единствените, които могат да коментират работата ти са мениджмънта.
Има хора, които просто са си лоши, намират си жертва и това прави деня им по-интересен. Подозирам, че същата тази жена няма особено интересен или "успешен" личен живот. Познах ли? Simple Smile

Отивай си на работа с настроение и усмивка, работи си и се прибирай, няма нужда да си приятелка с всички. Ако се държи агресивно, просто не ѝ обръщай внимание, а ако прекрачи границата, ставаш и отиваш при шеф/шефка и обсъждаш проблема, но веднага, не след ден, два.

# 2
  • Мнения: 58
Няма нужда да правиш каквото и да било. Simple Smile
Ти заслужаваш да работиш това, което искаш и никой няма право да те кара да се чувстваш нежелана на работа. Единствените, които могат да коментират работата ти са мениджмънта.
Има хора, които просто са си лоши, намират си жертва и това прави деня им по-интересен. Подозирам, че същата тази жена няма особено интересен или "успешен" личен живот. Познах ли? Simple Smile

Отивай си на работа с настроение и усмивка, работи си и се прибирай, няма нужда да си приятелка с всички. Ако се държи агресивно, просто не ѝ обръщай внимание, а ако прекрачи границата, ставаш и отиваш при шеф/шефка и обсъждаш проблема, но веднага, не след ден, два.

Доста неуспешен, бих казала...

# 3
  • Мнения: 1 411
Тя в лицето ти ли ги говори тези неща, зад гърба или ги говори сякаш не си там? Ще споделиш ли някоя конкретна ситуация? Отдел Човешки Ресурси имате ли? Може да не съм права, но аз на лошото бих отвърнала с лошо особено ако хората, които би трябвало да вземат позиция, не го правят.
Смятам, че в конкретната ситуация си прекалено дипломатична и добронамерена към разрешаването на конфликта, подобни хора не разбират такъв тип отношение, даже ги настървява допълнително.

# 4
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Това не е никакъв проблем. Просто си от тия хора, които се вързват на поведението на хората около тях. Да, има такива навсякъде. Търсят си жертви и си ги намират. Жертвите от своя страна се чудят как да си усложняват живота и превръщат казаното от махленска клюкарка в лична драма.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 268
Казваш кратко и ясно - владей си нервите, ако не си плащай терапиите. Мен ме заобикаляй, ясно?
С тон не търпящ възражение.

Говорила си с нея, бистрила си отношенията, стига ѝ толкова.

# 6
  • Мнения: 58
Тя в лицето ти ли ги говори тези неща, зад гърба или ги говори сякаш не си там? Ще споделиш ли някоя конкретна ситуация? Отдел Човешки Ресурси имате ли? Може да не съм права, но аз на лошото бих отвърнала с лошо особено ако хората, които би трябвало да вземат позиция, не го правят.
Смятам, че в конкретната ситуация си прекалено дипломатична и добронамерена към разрешаването на конфликта, подобни хора не разбират такъв тип отношение, даже ги настървява допълнително.

Най-често говори така, сякаш не съм там, но има и коментари директно в лицето ми. Отдел Човешки ресурси нямаме. Да, ще дам пресен пример направо от тази сутрин. Бяхме всички в една стая. Имаше лек проблем на работа и в хода на разговора се оплаках, че трудно съм дошла днес до работа, защото има много сняг. Никой нищо не каза, а тя ни в клин, ни в ръкав с груб тон: " Ами не си само ти, и аз трудно дойдох, да не мислиш, че съм се спуснала от небето?!"

# 7
  • Мнения: 1 411
И ти сигурно си се притеснила и си си замълчала. Подсмихвай й се. Каже ли нещо, просто й се подсмихвай. Не й позволявай повече да си мисли, че поведението й ти е неприятно.
Аз бих се обърнала още веднъж към работодателя, а за следващата стъпка можеш да прочетеш това https://pravatami.bg/25544.

# 8
  • Мнения: X
Щом нямате човешки ресурси и мениджмънта не обръща внимание, бих я поставила на място. Няма какво да търпиш толкова някаква кисела леля там да се прави на интересна. Веднъж работих във фирма без ЧР и подобни неща се случваха, няма на кого да кажеш, никой не взима мерки, пълен ужас. Разбирам те и според мен не трябва да си мълчиш.

# 9
  • Мнения: 2 002
Понякога има такива хора - които се дразнят от другите, просто се случва, едва ли е  нещо лично. На твое място не бих я поглеждала в очите и бих я прекъсвала като сменя темата и говоря с друг събеседник.
 Аз също имах колежка от предната работа, много ме дразнеше - начин на изразяване, глас, темите, които коментираше бяха глуповати, като малко дете, но просто избягвах да прекарвам време с нея и естествено общи неща - здравей, приятна почивка, какво време и това е. Имало е и моменти, в които ми се налагаше да съм в екип с нея, но търпях. Не съм си позволявала да бъда груба или да я коментирам. Общо взето на колежката ти й липсва възпитание.

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 13:30 от Dania1

# 10
  • Мнения: 58
Понякога има такива хора - които се дразнят от другите, просто се случва, едва ли е  нещо лично. На твое място не бих я поглеждала в очите и бих я прекъсвала като сменя темата и говоря с друг събеседник.
 Аз също имах колежка от предната работа, много ме дразнеше - начин на изразяване, глас, темите, които коментираше бяха глуповати, като малко дете, но просто избягвах да прекарвам време с нея и естествено общи неща - здравей, приятна почивка, какво време и това е. Имало е и моменти, в които ми се налагаше да съм в екип с нея, но търпях. Не съм си позволявала да бъда груба или да я коментирам. Общо взето на колежката ти й липсва възпитание.

Много неща й липсват, но всеки има недостатъци. Само че нейните са несъвместими с това да работи в колектив. Няма как да е лично, защото тя не ме познава от преди. Има и нещо друго. Тя няма лично мнение, много е лесно да й се внуши нещо. Допускам, че тази другата, която си тръгна й е насадила някакво лошо мнение за мен. Но това са само догадки. Пак казвам, ок съм с това да бъда отбягвана, даже ще ми е супер. Но тези коментари понякога ми скапват деня. Преди по-малко от седмица загубих близък човек. Това сега е последното от което имам нужда. Да, за някои може да съм по-чувствителна, но все пак не ходя на работа за половин час. Това са 8 часа, в които се чудя, какво да очаквам във всеки един момент. Не знам, какво да говоря, защото дори когато ни най-малко не съм настроена лошо спрямо някого, ето както се случи тази сутрин, пак го отнесох. Заплата ми не е огромна. Мога и на друго място да я получа, но не искам да се отказвам така бързо. Опитвам се да не съм слаба.

# 11
  • Мнения: 7 428
Бих се обърнала към работодателя за съдействие и подкрепа. Ако не вземе отношение ще си поговоря с много твърд тон с въпросната колежка. Лични неща не бих споменавала въобще, това как си пристигнала на работа не принадлежи към работните теми.

# 12
  • Мнения: 2 002
Работи си и не говори много. знам, че е трудно, но няма какво да напарвиш друго, вече си говорила с нея, тя прави каквото си иска.
Ако искаш да говориш пак, покани я да отидете някъде - на кафе, малка почерпка и я подхващаш пак, казваш й какво те дразни и т.н.

# 13
  • Мнения: 4 787
Няма оправия с подобен тип хора. Вариантите ти са няколко - добиваш дебилност и свеждаш контактите до минимум, но ако нямаш тази възможност не вярвам да помогне и разговор с мениджъра. Другият вариант е напускаш и си гледаш спокойствието. Изключвам разговор защото този типаж не подлежи на контрол или пренастройка.

# 14
  • Мнения: 693
Изобщо не си представям някой открито да ми се прави на интересен, началството да нехае и аз да оставя нещата така, да се подсмихвам и да не обръщам внимание, да го избягвам, да внимавам какво говоря, или пък да си сменя работата. Такъв човек трябва да се постави на място, никой не е длъжен да му търпи изблиците и изобщо последствията от неспособността да се справи с проблемите си. Това, че като я попиташ в прав текст мълчи, ме навежда на мисълта, че все пак изпитва някакво неудобство да говори с теб и има надежда да я превъзпиташ или поне да я принудиш да си прехвърли ентусиазма върху друг/друго. Аз бих се държала с нея съвсем нормално, ако се опитва да прави забележки или да ме скастря, я питам спокойно и в прав текст (на момента) има ли някакъв проблем и предлагам да го разрешим насаме. Ако се прави че не съм в стаята, чакам я да се доизкаже и се включвам в разговора.

# 15
  • Мнения: 10
Към съветите от другите бих добавила да не отвръщаш на агресията с агресия. Или с други думи не се превръщай в това, което ти самата не харесваш. Естествено, не може и да се оставяш на тормоза, така че, виж наистина нещата от линка към Pravatami.bg. Аз лично си правя извода, че с приказки няма да се оправите и каквото и да направиш тя няма да започне да те харесва... или пък да те остави на мира. Решението на проблема трябва да дойде от ръководството. В крайна сметка ако нищо не се получи, абсолютно никоя работа не си заслужава подобен психически тормоз.

# 16
  • SF
  • Мнения: 21 407
Не бих говорила с нея. Ако ми отговори нещо, ще й кажа, че не говоря с нея. И то никога не говоря с нея и за нея.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 1 280
Почни да и́ отговаряш остро, фиксирайки погледа и́. Поставяй я на място пред всички, а не насаме. Не изяснявай отношения! Не се отпускай да ставаш пак жертва. Ще видиш колко бързо ще ти се присламчи да ти става приятелка. Но с нея приятелка не бъди. Лицемерно малко - добри отношения, но да се знае, че ти си отгоре.

# 18
  • Мнения: 8 940
Аз бих се обърнала отново към мениджмънта с настояване да вземат отношение към ситуацията и мерки спрямо въпросната служителка.
Лично аз също бих прекратила всякакво общуване с нея, както Есме е предложила. За мен не е проблем да започна война - така ми е натурата, но като се занимаваш с прасета и ти влизаш в калта, а такива емоции са отровни.

# 19
  • Мнения: 693
Според мен мениджмънта ако можеше щеше да е взел мерки досега - сигурно не им се занимава или се страхуват да не изгубят служител ако му направят забележка. Съгласна съм с Ябълкова - директно и безкомпромисно трябва да се действа. На работа не е нужно да се харесваме, но уважение трябва да има и ако отсрещната страна не го проявява, трябва да се научи.

# 20
  • France
  • Мнения: 165
И с по неприятни екземпляри съм работила за съжаление. Разбирам че си харесваш работата и тя не зависи пряко от въпросната колежка. Затова съветът ми е кратък: върши си работата и не се занимавай с нея. Не й обръщай внимание, едно "здравей " и до там. Демонстрирай че си там да работиш и толкова. Явно си сравнително млада и още смяташ че в офиса всички ще са приятелски настроени само защото ти си такава. Човек към 40те окончателното разбира че не е така и нещата стават много по лесни.

# 21
  • Мнения: 526
Просто има такива хора. На тях им е добре, дори изпитват удоволствие и удовлетвореност, че някой се спешва и сдухва покрай тях, защото ги кара да се чустват така сякаш са повече, чустват превъзходство. Което ги прави да са по-силната позиция. Дръжте се огледално на поведението и на тая жена. Не демонстрирайте че ви влияе. Постепенно ще започне да се чуди. Това е териториялно животно и е извоювало,, власт,, сред равните. Да, ама не е кралицата на бала. И какво ако ви мрази?! Нека. То си я яде нея. Чуства владт, че може да,, омете,, всеки с държанието си. Разбира се, че НЕ ТРЯБВА да си напускате работата. Приемете фактите, когато някой или група хора са насочили внимание към нещо, то съществува. Когато го лишиш от внимание-разгражда се, стопявА се.

# 22
  • Мнения: 526
Тя в лицето ти ли ги говори тези неща, зад гърба или ги говори сякаш не си там? Ще споделиш ли някоя конкретна ситуация? Отдел Човешки Ресурси имате ли? Може да не съм права, но аз на лошото бих отвърнала с лошо особено ако хората, които би трябвало да вземат позиция, не го правят.
Смятам, че в конкретната ситуация си прекалено дипломатична и добронамерена към разрешаването на конфликта, подобни хора не разбират такъв тип отношение, даже ги настървява допълнително.

Най-често говори така, сякаш не съм там, но има и коментари директно в лицето ми. Отдел Човешки ресурси нямаме. Да, ще дам пресен пример направо от тази сутрин. Бяхме всички в една стая. Имаше лек проблем на работа и в хода на разговора се оплаках, че трудно съм дошла днес до работа, защото има много сняг. Никой нищо не каза, а тя ни в клин, ни в ръкав с груб тон: " Ами не си само ти, и аз трудно дойдох, да не мислиш, че съм се спуснала от небето?!"
взимай я на подбив бре! Кажи и:"ами да, имам чуството, че си дошла или с метла или с летяща чиния

# 23
  • Мнения: 8 940
Според мен мениджмънта ако можеше щеше да е взел мерки досега - сигурно не им се занимава или се страхуват да не изгубят служител ако му направят забележка. Съгласна съм с Ябълкова - директно и безкомпромисно трябва да се действа. На работа не е нужно да се харесваме, но уважение трябва да има и ако отсрещната страна не го проявява, трябва да се научи.
На мениджмънта не му се занимава и разчита, че те ще се разберат помежду си. Такова поведение няма да го коментирам, но затова аз на мястото на авторката бих разговаряла с мениджъра и бих поставила директно искането за предприемане на мерки. Не бих чакала те да се сетят.  Все пак ролята на ръководителя е да осигури нормална работна атмосфера и да се включва и в подобни неприятни ситуации, а не само като трябва да обере поздравления за постигнати резултати на екипа.
Прости и неудовлетворени хора има навсякъде, те си търсят кого друг да тровят, за да компенсират личните си липси. Затова на такива не трябва да им се дава "храна" под формата на лична саморазправа и влизане в тона.

# 24
  • Мнения: 2 002
Мениджмънта може да се намеси ако става дума за злоупотреба с работата- например колега се опитва да прецака работата на другия. Но за такива лични неща между колегите няма какво да направят толкова,  не са учители от детската градина, че да превъзпитават. И извън работата се срещат такива екземпляри - тогава кого ще викаш, мама и тате? Ако бяхме на запад можеше лесно да я съди за тормоз.

# 25
  • Мнения: 1 411
Срещат се такива екземпляри, но не си длъжен да прекарваш 9 часа с тях на мястото, от което ти зависи хляба. Мениджмънтът е длъжен да осигури здравословна работна атмосфера не само във физически, но и в психически план. Ако откаже и бях на мястото на авторката, наистина бих отнесла въпроса към Инспекция по труда.

# 26
  • Мнения: 2 002
Какви доказателства ще носи в ИТ?  Трябва да я записва или да кара колегите да свидетелстват. Не се знае там как ще го приемат, може да решат, че няма достатъчно факти и да се влачат нещата. Колежката винаги може да каже, че се е шегувала или да извърти думите.

# 27
  • Мнения: 8 940
Мениджмънта може да се намеси ако става дума за злоупотреба с работата- например колега се опитва да прецака работата на другия. Но за такива лични неща между колегите няма какво да направят толкова,  не са учители от детската градина, че да превъзпитават. И извън работата се срещат такива екземпляри - тогава кого ще викаш, мама и тате? Ако бяхме на запад можеше лесно да я съди за тормоз.
Не мога да се съглася с това твърдение. Личните отношения по време на работа могат да създават напрежение, стрес и да водят до ниска мотивация в служителя, както и неговото напускане. Не случайно темата за менталното здраве и подкрепяща работна среща е доста важна последните години. Не казвам, че не се прекалява, но че е хубаво да се обръщат внимание на тези неща. За мен ненамеса на менидмжънт в такава видима за всички ситуация означава мълчалива подкрепа на същата и че такива отношения е ок да съществуват.

# 28
  • Мнения: 1 411
Dania1, заради подобни притеснения от типа "ами ако..." в България върлува разбирането, че институциите не си вършат работата. А голяма част от тях не я вършат, защото работят основно по сигнали. А сигнали няма, защото се връщаме на първото ми изречение. Човек не трябва да се примирява, ако не иска да влиза в директен конфликт, който няма да доведе до нищо в случая на авторката. Това е моето лично мнение и не обвързвам с него никого.

# 29
  • Мнения: 2 002
Dania1, заради подобни притеснения от типа "ами ако..." в България върлува разбирането, че институциите не си вършат работата. А голяма част от тях не я вършат, защото работят основно по сигнали. А сигнали няма, защото се връщаме на първото ми изречение. Човек не трябва да се примирява, ако не иска да влиза в директен конфликт, който няма да доведе до нищо в случая на авторката. Това е моето лично мнение и не обвързвам с него никого.

За мен единствения начин е да се оплаква редовно на управителя и да покаже доказателства, докато е прясно, за да може да му писне и да предпреме нещо. Другият начин е ако колежките й също не я харесват да се обединят.
Не помня подробни примери, но последният беше за това колко трудно й било на авторката да стигне до работа, тогава като отиде да се оплаче на ИТ или мениджъра, даде този пример, че лошата колежка отговорила грубо "не си само ти", и какво от това? Всеки може да си го тълкува, че  се е шегувала или никой не помни.
Проблемът тук в България е, че за да се предприеме нещо трябва да е сериозно, да носи материални и финансови щети и да стига до медиите.
Не знам колко работа върши агенцията, но лично съм разочарована от полицията. Бяха ми откраднали телефона и ходих да подам оплакване, с подробно описание на човека и ситуацията. Изсмяха се и казаха, че нищо не могат да направят.
Така, че не знам до колко ще й помогне инспекцията ако не представи доказателства.
За съжаление  тук не се обръща голямо внимание на психическото здраве, така, че не се учудвам.

# 30
  • Мнения: 14 992
Не разбрах какъв е проблемът, ако трябва да съм честна. Някой писа, че съществуват хора, които дразнят със самото си присъствие. На мен ми се струва , че този дразнещ човек за нея си ти. А с това говорене зад гърба, па коментарчета за нейното липсващо мнение и липсващ личен живот правиш доста лошо впечатление.
Вероятно колективът ти е мяу-мяу и говорене зад гърба, а само тя си позволява чат-пат да се изрепчи директно.

# 31
  • Мнения: 58
Не разбрах какъв е проблемът, ако трябва да съм честна. Някой писа, че съществуват хора, които дразнят със самото си присъствие. На мен ми се струва , че този дразнещ човек за нея си ти. А с това говорене зад гърба, па коментарчета за нейното липсващо мнение и липсващ личен живот правиш доста лошо впечатление.
Вероятно колективът ти е мяу-мяу и говорене зад гърба, а само тя си позволява чат-пат да се изрепчи директно.

Честно казано, самата тя винаги е признавала пред всички, колко й е зле личния живот. Просто търси съжаление, няма лошо. А това за липсващото мнение не смятам, че е кой знае, каква обида. Даже съм й го казвала лично, при това не грубо. Естествено, за пореден път не пожела да погледне в себе си. Аз не може да съм харесвана от всички, това ми е ясно, но поне на работа трябва да се спазва някакво благоприличие и уважение. С никого там не съм я обсъждала, а съм чувала подмятания от други колеги, но не искам да се включвам в този или онзи отбор, глупаво е.

# 32
  • Мнения: 14 992
Където работя, има хора, които ме подминават, правят зрителен контакт и не поздравяват. Работата ми не зависи от тях. Ако щат.
На твое място ще имам повече наум за колегите, които си замълчават, докато някой се заяжда с мен. Има само две обяснения - или заядливият е прав, тоест аз съм в грешка, или колегите са сеирджии-интриганти. Много е възможно и двете. Първият вариант , разбира се, предполага да се замисля и за себе си и представянето си - служебно и пред хора.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 792
За жалост, такива хора умея и да "плачат". Ако много я "вкарваш в пътя", може и да ревне на началството тя. А тогава да не се окаже, че ръководството взема мерки.
Много внимателно с конфронтацията, пред кого, какво и как се казва. Но в никакъв случай не оставяш да те тъпчат.

# 34
  • Мнения: 654
Изглежда, че доста са ви се размили границите на отношенията. Нещо не са нито изцяло колегиални, нито пък приятелски. Да си обсъждаш личния живот пред хора, които не харесваш... А коментарът за липсващото мнение например веднага може да мине за заяждане, ако не идва от близък приятел, какъвто тук случаят очевидно не е. Не си ти човекът, който да я кара да се замисля за себе си и прочие. Стига да не ти саботира задачите, бъди малко повече непукист, не виждам защо позволяваш сърдит коментар за трафика да ти пречи на работата.

# 35
  • Мнения: 962
Не съм нито HR, нито мениджър и не познавам законовата страна на нещата, знам само от най-обща култура какво се счита за обидно и неприемливо на работното място. Но все пак мисля, че за да се очакват някакви мерки от ръководството, трябва да има доказателства - т.е. тези обиди и т.н. трябва да ги има или в писмен вид, или пред свидетели, които да са готови да ги потвърдят. А колежката ти едва ли е толкова глупава да направи подобно нещо. Ще бъде твоята дума срещу нейната, което намирисва стабилно на махленски скандал.
Освен това дали възприемаш дадена реплика, жест или поглед като обиден и унизителен, е и въпрос на индивидуални усещания. И ти с някоя твоя шега или коментар може да засегнеш жестоко някого, без да си влагала умисъл и ако после от неговата представа за уместно ти зависи заплатата и препитанието, няма да си много съгласна.
Казвам ти това не за да те убеждавам, че не си права или че трябва да търпиш, а за да ти дам възможна причина защо мениджмънта не предприема действия. Изцяло в твои ръце е да си решиш проблема. Ако не зависиш от колежката, просто я слагаш в графата "кофти човек" и спираш да и обръщаш внимание.

# 36
  • Мнения: 4 446
Цитат
Много неща й липсват, но всеки има недостатъци. Само че нейните са несъвместими с това да работи в колектив. Няма как да е лично, защото тя не ме познава от преди. Има и нещо друго. Тя няма лично мнение, много е лесно да й се внуши нещо. Допускам, че тази другата, която си тръгна й е насадила някакво лошо мнение за мен. Но това са само догадки. Пак казвам, ок съм с това да бъда отбягвана, даже ще ми е супер. Но тези коментари понякога ми скапват деня. Преди по-малко от седмица загубих близък човек. Това сега е последното от което имам нужда. Да, за някои може да съм по-чувствителна, но все пак не ходя на работа за половин час. Това са 8 часа, в които се чудя, какво да очаквам във всеки един момент. Не знам, какво да говоря, защото дори когато ни най-малко не съм настроена лошо спрямо някого, ето както се случи тази сутрин, пак го отнесох. Заплата ми не е огромна. Мога и на друго място да я получа, но не искам да се отказвам така бързо. Опитвам се да не съм слаба.

Присъединявам се към теб, даже мисля, че моята ситуация е по-зле. Аз съм в един офис с две чуми, които се държат с мен по описания от теб начин. Само трите сме.
Кошмар. Точно всеки миг съм на тръни и се чудя какъв коментар ще изтресат.
Мисля, че едната е нещастна и се влияе от другата, а другата...според мен се забавлява да дразни хората.

Пример: Аз съм 50 кг в момента, до скоро бях 48. От скоро постоянно се подмята колко много ям, как съм качила и не знам си какво още. 160 съм, за пръв път в живота ми никой не ми повтаря "колко си кльощава", а обратното. :/

# 37
  • Мнения: X
Това са примери за токсична среда. За съжаление мениджмънта в малките фирми няма никакво желание за намеса, а хората не спазват никаква работна етика. Веднъж работих в малка фирма - издържах 4 м и си тръгнах от днес за утре, без предизвестие.

В деня, в който си тръгнах, колегите ми се бяха събрали на групичка (заедно с прекия ми ръководител) да се подиграват на човек, който в момента се беше качил на горния етаж. Никога повече не искам да бъда част от такава фирма, екип и тн.

Не смятам, че е редно човек да търпи такова нещо. Ако е някакъв бесен непукист - супер. Мен такива случки ме тровят и фрустрират много.

# 38
  • Мнения: 9 695
Момичета, ама много сте залюхани! Не ми се обиждайте! Затова си позволяват да ви се качват на главата.

"Ами не си само ти, и аз трудно дойдох, да не мислиш, че съм се спуснала от небето?!"
Отговор С УСМИВКА: Пенке, кой те е изнервил толкова рано? От нерви бръчки се получават. Wink

"Аз съм 50 кг в момента, до скоро бях 48. От скоро постоянно се подмята колко много ям, как съм качила и не знам си какво още."
Отговор, минавайки с ръце по талията и корема: "90% от жените убиват за талия като моята, но никога няма да си признаят" и одобряващ поглед в огледалото.

Най-голямата защита и неутрализация е положителният отговор с усмивка. Побърква всички!
Имайте повече самочувствие!

# 39
  • Мнения: 4 446
Ice queen,
Веднага моля за още такива идеи за реплики Heart Eyes

Права си иначе, да. Аз например по-рано бях много директна (понякога още съм) и засягах хора неволно.  Сега без да искам съм отишла в другата крайност - и да искам да засегна,  пак си премълчавам.

(В конкретния случай им казах да се скрият някъде и да не се "ядат " с моите скромни 50 килца. Нямаше ефект това. На следващия ден - същото - "гледам, хубава порция си си сложила")

# 40
  • Мнения: 4 787
Не е до големината на фирмата . Подобен токсичен микроклимат обикновено е в по- малките населени места или във фирми тип държавно предприятие където назначения и изобщо работата върви на шуробаджанашкия принцип. Всеки на някого дължи услуга или очаква да получи нещо изгодно . Подобно поведение е характер и изкореняване трудно, може и да има привидно приличие след забележка ,  но ще е за кратко. Трябва или да си дебелокож или лицемерен или по- нагъл от наглеците т.е. постоянмо да си в роля. Ми мерси един живот живея .

# 41
  • Мнения: 2 002
Много ми  е интересно такива хора като се нанесат на нова работа, и новите колеги се държат с тях така, какво ли ще им бъде? Странно ми е, че не се поставят на мястото на другия. В повечето случаи, когато има нападение е, защото колегите си пазят работното място.

# 42
  • Мнения: 1 625
Авторката явно си доста млада и неопитна, щом се влияеш от такива неща.
Не си на парти или в ученически лагер за да се оплакваш на Госпожата. Там си на работа, гледай си задълженията и нищо друго да не те интересува. Голяма работа кой какво казал и как си е накривил шапката. Ако такива елементарни неща те впечатляват, представям си как ще ти се отразят истински сериозни кризи.
Злобната колежка е обикновен енергиен вампир, има ги навсякъде. Може да има и някаква реална причина за злобата ѝ - нищо чудно да е разбрала, че заплатата ти поради неизвестни причини е по-висока от нейната, или пък че столът ти е по-модерен и удобен от нейния, или че на теб ти е разрешено или дадено нещо, което на нея не е... Това не е твой проблем. Слушалките на ушите, а другите да се оправят.

# 43
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 404
Ами работата не е място за създаване на приятелства и пиятен чат, работата е за да се работи там каквото е раздадено. Пък ако намериш хора с които се спогаждате тогава си говориш с тях, не всичко пред всички. Просто е погрешен подход да очакваш всички да са ти приятели, свикни да игнорираш тези дето не са, така е устроен светът.

# 44
  • Somewhere beyond the moon and stars
  • Мнения: 649

(В конкретния случай им казах да се скрият някъде и да не се "ядат " с моите скромни 50 килца. Нямаше ефект това. На следващия ден - същото - "гледам, хубава порция си си сложила")

Ох, такива коментари са крайно невъзпитани! Как въобще ти минава през ум да правиш забележка на друг човек колко яде!

Кажи им другия път, че може да ги почерпиш; и че това, което си хапваш, е действително много вкусно.

Мога да предположа, че тези дами са почти постоянно на диети и са изкривяли от липса на хранителни вещества. Изобщо да не ти пука, липсата на възпитание си е техен проблем!

# 45
  • Мнения: 29 815
Малко по диагонал прочетох темата....
Да попитам защо не се опитате да обърнете репликите в шега? Така хем ще им покажете, че не ви пука от тяхното мнение, хем ще ги затапите?

На въпроса "Ами не си само ти, и аз трудно дойдох, да не мислиш, че съм се спуснала от небето?!" бих казала нещо от сорта: "Ама не беше ли ти тази, която кацна с хеликоптера на покрива....Хммм, заблудила съм се!" Или пък: "А, като те гледам май от снощи си опънала кънките, мислех, че с тях ти е по-лесно...." или някаква подобна глупост..... След няколко такива реплики, които показват, че няма да се свиваш пред нея, току виж те оставила на мира.

Преди много години имах една колежка, бахме двете в една стаичка. Та, тя се смяташе за голямата работа и ми подхвърляше някакви обидни дори фрази. Един ден като я насметох... С равен тон ѝ казах да си мери приказките, че не е нищо повече, дори и тя да си мисли така, и трябва да ме уважава. Така, както аз се държа с нея, така и тя да се държи, иначе ще обърнем другата страна на монетата. Първо беше шокирана, на другия ден все едно е нов човек. Нямах пробеми оттогава...

# 46
  • Мнения: 526
Човек! Бъди по-отгоре на нещата. Вземай ги на подбив, май ако попиташ тая жена какво мисли за тебе ще изрази отвратително мнение, само саради факта, че и е дадена трибуна. Знаеш ли кога ще позволя чак до там, че да ми гледат у паницата какво ям и да ми коментират, да ми секват яденето бе човек! Да ме накарат да ми стане зле че съм дръзнала да ям! Всичко си има граници. Сериозно - рефлекси трябват. Като ми каже някой,, гледам доволно си си сипала ядене,, изобщо няма да изпадам в оправдателен режим. Ше я питам,, ти ли го плащаш, в мойта ли паница се угледа!? Знаеш ли какво ще ти кажа, едно наблюдение имам аз. Често пъти такива хора са катализатор, който те вади от зоната на комфорт. Може да се стигне ди там, че да се премесриш в друг отдел, дс смениш изобщо работата, дори дс се замислиш това ли е твоето нещо. И стане ли, това е страхотно. Дори може да се каже, че тоя съсел, който те хейтва нон стоп промени живота ти. Вчера водихме такъв разговор с моя приятелка. При нея е същото, че и по-зле. Мести се сега на друго място, различно е, установява че май май.. не и е топ работата това, щастлива стана изведнъж, докато говорихме. Казах и,, тая женица те довежда до там, че да си зададеш кардинални въпроси, да ти прелепи релето и да се размърдаш, крачка напред и встрани, да избухнеш, излезеш от зоната си на комфорт и да тръгнеш към друг път. Иначе нямаше да е възможно да живееш друга опция, път, новости в живота. Мисли, търси плюса от ситуацията, в която се намираш. Нищо не е на всяка цена. Имаш 2 опции-да отвръщаш с еднакъв интензитет или да тръгнеш напред,. То е знак, че трябва нещо да направиш.

# 47
  • Мнения: 12 866
Тази жена с коментара за снежната обстановка всъщност не е казала кой знае какво. Само че едно, че тонът й е бил груб, и второ, че ти си уязвима в момента.
Аз си представям, че след като ти си чувствителна по принцип, а в момента и още по-емоционална заради загубата на близък, ще ти е по-трудно да отговаряш с шеги.
Помисли от нейна гледна точка. Тази жена може да си има неприятности, груб съпруг, язва, болна майка, син-наркоман. Идва в офиса и вижда лъчезарното ти младо личице. Еее, не е ли дразнещо да слуша наивните ти забележки, след като тя не е млада, не е свежа и има куп проблеми?
Според мен ти би могла да се опиташ да промениш позициите, като се доближиш към нея със съчувствие и разбиране. Ако не можеш да измислиш бърз отговор, можеш да кажеш например "Сигурно и ти трудно си се добрала, как беше при теб?" - тоест просто да повториш нейните думи и да й дадеш думата, ако желае да разкаже за своите трудности.
Или да започнеш да се отнасяш към нея майчински, като я кажеш съчувствено - "О, Стефанке, сигурно и ти си се намръзнала!"
Ако не може да предизвика твоето раздразнение, тя ще си изгуби смисъла и мотивацията да те нагрубява и може би ще покаже човешко лице.

А дамите с диетите и килограмите просто завиждат на Витаминчето. Гордей се, това не е мобинг, завист е, а и дистанция на годините в твоя полза. Те отреагират така собствената си фрустрация и си мислят, че незлобливо се шегуват. Аз бих им казала, че ме притесняват и бих предпочела да не ми коментират храненето.

# 48
  • Мнения: 29 815

Помисли от нейна гледна точка. Тази жена може да си има неприятности, груб съпруг, язва, болна майка, син-наркоман. Идва в офиса и вижда лъчезарното ти младо личице. Еее, не е ли дразнещо да слуша наивните ти забележки, след като тя не е млада, не е свежа и има куп проблеми?

Извинявай, ама личните проблеми да си ги държиш вкъщи, не си изливаш негативните емоции върху колегите.
Някой пита ли авторката тя какви проблеми има....?!?! Пък и ще търпи някаква си смотла да ѝ се репчи.... Айде, моля ти се!

# 49
  • SF
  • Мнения: 21 407
Помисли от нейна гледна точка.

Много хубаво си го написала и много човешки. Само с това горното нещо имам проблем. Хайде стига сме мислили за гледните точки на грубияните, невъзпитаните и невъздържаните. Нямаме време на работа да се анализираме и да мислим какво му е на всеки. Трябва да се държим нормално, възпитано, а не да очакваме, че някой ще ни влиза в положението и така ще смила по-лесно грубостите и пропуските във възпитанието ни.

Soul Free, писали сме едновременно и горе-долу смисълът е същия.

# 50
  • Мнения: 29 815
Хах, да. Само, дето аз съм се изказала доста емоционално......Trollface

# 51
  • Мнения: 4 446
Uncommon,
Много мил коментар наистина. Но ми се струва, че подобно поведение ще оценят възпитани и емпатични хора. Подозирам, че нито в моя случай, нито в този на авторката има налични такива Sad

# 52
  • Мнения: 4 787
Точно несгодите в живота и реакцията на хората след това  издават що за човеци са. Едните стават още по-големи злобари, а другите по- хрисими.

# 53
  • Мнения: 12 866
Simple Smile Имаше най-различни съвети - да се отрежат грубияните, да се отговори с шега, да се игнорират, да се смени работното място. Моят коментар е само още един вариант. Хора разни, реакции разни и никога не се знае какво може да е решението за конкретния човек, само той си "преценя".

# 54
  • SF
  • Мнения: 21 407
Е, да, няма универсален отговор, който работи за всички ситуации.

# 55
  • София
  • Мнения: 165
Добре де, имало проблем в работата, всички били заедно и авторката казала, че заради снега трудно се е придвижила. Няма никакво реално описание на ситуацията - ако въпросната жена е на по-виска позиция и нтиска за оправяне на конкретния проблем е върху нея и всички обсъждат този проблем, за мен е малоумно ти да обясняваш, как си стигнала до работа днес. Ако е свободен разговор и това има общо с темата - ок, ама дори и свободен разговор да е, ако няма общо с темата, пак не е ок.
Погледни от друга гледна точка, не всеки е длъжен да ходи напръсти защото ти си чувствителна. Ако тя трябва да си лекува нервите, ти защо да не трябва да си лекуваш прекомерната чувствителност. Имал съм такива колежки, тотално неадекватни, но винаги наранени и онеправдани. Доколкото съм запознат с развитиет на кариерите им, сменили са по няколко работни места и все има по някой детто ги мрази и им прави живота черен.
А за да сме честни, за нея се обяснява, как трябва да си остави личния живот вкъщи и той да не и влиае на настроението, ама всички трябва да ходят напръсти, понеже ти имаш тежък момент в личния си живот. Да гадно е в такива моменти, но и на теб никой не ти е длъжен.

# 56
  • Мнения: 889
Ice queen,
Веднага моля за още такива идеи за реплики Heart Eyes

(В конкретния случай им казах да се скрият някъде и да не се "ядат " с моите скромни 50 килца. Нямаше ефект това. На следващия ден - същото - "гледам, хубава порция си си сложила")
Не съм Ice queen, но аз бих отговорила- да, опитвам се да кача малко, но нещо  не ми се получава... С усмивка.
А на авторката- пълен игнор. Ако ме заговори въпросната  вероятно просто ще и обърна гръб. Ако това не е възможно, ще съм адски мила.
Но никога не бих коментирала личния живот или външноста  на хората. Държание от подобен род ще ме предизвика да се държа като колежките ви. На работа сме не за да се харесваме, а да си вършим задълженията.

# 57
  • Мнения: 6 895
Както би казала една моя приятелка всичко се обяснява със секс. Т.е. не е намерила кой да я уважи на съотв. ден или мъжа и се радва на друга и пропуска .
Т.е. аз както гледам ти сама се поставяш в ролята на жертва и то основно заради собствен комфорт. Т.е. избягване на конфликт. Не е зле, важно е да го осъзнаваш и да си знаеш какво печелиш и какво губиш и да си направиш правилната равносметка. Т.е. заслужава ли си според собствените ти критерии. При двама напълно равнопоставени служители не може единия да се оплаква като в детската градина да го защитават и да му решат проблемите. той или хваща да си реши проблема очи в очи, като ако не ти хрумва директно на място какво да кажеш си прецени повтарящи се ситуации, направи си списък и си напиши подобни на нейните отговори. Ако настане хаплива ситуация отвърни.
Или ако не ти се занимава си купи едни тапи за уши и не я слушай.
Както ти изнася така направи. Но според мен не занимавай хората с глупости.
Докато всяка от вас си върши работата и проетите вървят и клиентите са доволни , то началството няма работа .

Някой да те защити ??? Колкото по-бързо се откажеш от подобни очаквания толкова по-ще ти е елсно. Не само никой няма да те защити, ами и ако седнеш насред пътя да се оплакваш ще минат отгоре ти и дори няма да те жалеят след това. Във всички области на живота. Да те защити ...само майка ти и баща ти.
това според мен

# 58
  • Мнения: 6 620
Много свободно време имате на работа, бе 😅 Аз като влетя в офиса, главата ми пуши, не поздравявам и почвам да се разпореждам кое-къде, само се въртят белтъци и разменят погледи, ама аз съм пълен непукист, работа да се върши. На първото парти за Коледа бях в настроение, голям хилеж падна, на другия ден ми докладват, че обсъждали колко готин човек съм била извън офиса 😂

Общи условия

Активация на акаунт