Проблем с колега на работното място

  • 4 274
  • 58
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 15 258
Не разбрах какъв е проблемът, ако трябва да съм честна. Някой писа, че съществуват хора, които дразнят със самото си присъствие. На мен ми се струва , че този дразнещ човек за нея си ти. А с това говорене зад гърба, па коментарчета за нейното липсващо мнение и липсващ личен живот правиш доста лошо впечатление.
Вероятно колективът ти е мяу-мяу и говорене зад гърба, а само тя си позволява чат-пат да се изрепчи директно.

# 31
  • Мнения: 58
Не разбрах какъв е проблемът, ако трябва да съм честна. Някой писа, че съществуват хора, които дразнят със самото си присъствие. На мен ми се струва , че този дразнещ човек за нея си ти. А с това говорене зад гърба, па коментарчета за нейното липсващо мнение и липсващ личен живот правиш доста лошо впечатление.
Вероятно колективът ти е мяу-мяу и говорене зад гърба, а само тя си позволява чат-пат да се изрепчи директно.

Честно казано, самата тя винаги е признавала пред всички, колко й е зле личния живот. Просто търси съжаление, няма лошо. А това за липсващото мнение не смятам, че е кой знае, каква обида. Даже съм й го казвала лично, при това не грубо. Естествено, за пореден път не пожела да погледне в себе си. Аз не може да съм харесвана от всички, това ми е ясно, но поне на работа трябва да се спазва някакво благоприличие и уважение. С никого там не съм я обсъждала, а съм чувала подмятания от други колеги, но не искам да се включвам в този или онзи отбор, глупаво е.

# 32
  • Мнения: 15 258
Където работя, има хора, които ме подминават, правят зрителен контакт и не поздравяват. Работата ми не зависи от тях. Ако щат.
На твое място ще имам повече наум за колегите, които си замълчават, докато някой се заяжда с мен. Има само две обяснения - или заядливият е прав, тоест аз съм в грешка, или колегите са сеирджии-интриганти. Много е възможно и двете. Първият вариант , разбира се, предполага да се замисля и за себе си и представянето си - служебно и пред хора.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 793
За жалост, такива хора умея и да "плачат". Ако много я "вкарваш в пътя", може и да ревне на началството тя. А тогава да не се окаже, че ръководството взема мерки.
Много внимателно с конфронтацията, пред кого, какво и как се казва. Но в никакъв случай не оставяш да те тъпчат.

# 34
  • Мнения: 658
Изглежда, че доста са ви се размили границите на отношенията. Нещо не са нито изцяло колегиални, нито пък приятелски. Да си обсъждаш личния живот пред хора, които не харесваш... А коментарът за липсващото мнение например веднага може да мине за заяждане, ако не идва от близък приятел, какъвто тук случаят очевидно не е. Не си ти човекът, който да я кара да се замисля за себе си и прочие. Стига да не ти саботира задачите, бъди малко повече непукист, не виждам защо позволяваш сърдит коментар за трафика да ти пречи на работата.

# 35
  • Мнения: 1 000
Не съм нито HR, нито мениджър и не познавам законовата страна на нещата, знам само от най-обща култура какво се счита за обидно и неприемливо на работното място. Но все пак мисля, че за да се очакват някакви мерки от ръководството, трябва да има доказателства - т.е. тези обиди и т.н. трябва да ги има или в писмен вид, или пред свидетели, които да са готови да ги потвърдят. А колежката ти едва ли е толкова глупава да направи подобно нещо. Ще бъде твоята дума срещу нейната, което намирисва стабилно на махленски скандал.
Освен това дали възприемаш дадена реплика, жест или поглед като обиден и унизителен, е и въпрос на индивидуални усещания. И ти с някоя твоя шега или коментар може да засегнеш жестоко някого, без да си влагала умисъл и ако после от неговата представа за уместно ти зависи заплатата и препитанието, няма да си много съгласна.
Казвам ти това не за да те убеждавам, че не си права или че трябва да търпиш, а за да ти дам възможна причина защо мениджмънта не предприема действия. Изцяло в твои ръце е да си решиш проблема. Ако не зависиш от колежката, просто я слагаш в графата "кофти човек" и спираш да и обръщаш внимание.

# 36
  • Мнения: 4 509
Цитат
Много неща й липсват, но всеки има недостатъци. Само че нейните са несъвместими с това да работи в колектив. Няма как да е лично, защото тя не ме познава от преди. Има и нещо друго. Тя няма лично мнение, много е лесно да й се внуши нещо. Допускам, че тази другата, която си тръгна й е насадила някакво лошо мнение за мен. Но това са само догадки. Пак казвам, ок съм с това да бъда отбягвана, даже ще ми е супер. Но тези коментари понякога ми скапват деня. Преди по-малко от седмица загубих близък човек. Това сега е последното от което имам нужда. Да, за някои може да съм по-чувствителна, но все пак не ходя на работа за половин час. Това са 8 часа, в които се чудя, какво да очаквам във всеки един момент. Не знам, какво да говоря, защото дори когато ни най-малко не съм настроена лошо спрямо някого, ето както се случи тази сутрин, пак го отнесох. Заплата ми не е огромна. Мога и на друго място да я получа, но не искам да се отказвам така бързо. Опитвам се да не съм слаба.

Присъединявам се към теб, даже мисля, че моята ситуация е по-зле. Аз съм в един офис с две чуми, които се държат с мен по описания от теб начин. Само трите сме.
Кошмар. Точно всеки миг съм на тръни и се чудя какъв коментар ще изтресат.
Мисля, че едната е нещастна и се влияе от другата, а другата...според мен се забавлява да дразни хората.

Пример: Аз съм 50 кг в момента, до скоро бях 48. От скоро постоянно се подмята колко много ям, как съм качила и не знам си какво още. 160 съм, за пръв път в живота ми никой не ми повтаря "колко си кльощава", а обратното. :/

# 37
  • Мнения: X
Това са примери за токсична среда. За съжаление мениджмънта в малките фирми няма никакво желание за намеса, а хората не спазват никаква работна етика. Веднъж работих в малка фирма - издържах 4 м и си тръгнах от днес за утре, без предизвестие.

В деня, в който си тръгнах, колегите ми се бяха събрали на групичка (заедно с прекия ми ръководител) да се подиграват на човек, който в момента се беше качил на горния етаж. Никога повече не искам да бъда част от такава фирма, екип и тн.

Не смятам, че е редно човек да търпи такова нещо. Ако е някакъв бесен непукист - супер. Мен такива случки ме тровят и фрустрират много.

# 38
  • Мнения: 9 710
Момичета, ама много сте залюхани! Не ми се обиждайте! Затова си позволяват да ви се качват на главата.

"Ами не си само ти, и аз трудно дойдох, да не мислиш, че съм се спуснала от небето?!"
Отговор С УСМИВКА: Пенке, кой те е изнервил толкова рано? От нерви бръчки се получават. Wink

"Аз съм 50 кг в момента, до скоро бях 48. От скоро постоянно се подмята колко много ям, как съм качила и не знам си какво още."
Отговор, минавайки с ръце по талията и корема: "90% от жените убиват за талия като моята, но никога няма да си признаят" и одобряващ поглед в огледалото.

Най-голямата защита и неутрализация е положителният отговор с усмивка. Побърква всички!
Имайте повече самочувствие!

# 39
  • Мнения: 4 509
Ice queen,
Веднага моля за още такива идеи за реплики Heart Eyes

Права си иначе, да. Аз например по-рано бях много директна (понякога още съм) и засягах хора неволно.  Сега без да искам съм отишла в другата крайност - и да искам да засегна,  пак си премълчавам.

(В конкретния случай им казах да се скрият някъде и да не се "ядат " с моите скромни 50 килца. Нямаше ефект това. На следващия ден - същото - "гледам, хубава порция си си сложила")

# 40
  • Мнения: 4 829
Не е до големината на фирмата . Подобен токсичен микроклимат обикновено е в по- малките населени места или във фирми тип държавно предприятие където назначения и изобщо работата върви на шуробаджанашкия принцип. Всеки на някого дължи услуга или очаква да получи нещо изгодно . Подобно поведение е характер и изкореняване трудно, може и да има привидно приличие след забележка ,  но ще е за кратко. Трябва или да си дебелокож или лицемерен или по- нагъл от наглеците т.е. постоянмо да си в роля. Ми мерси един живот живея .

# 41
  • Мнения: 2 015
Много ми  е интересно такива хора като се нанесат на нова работа, и новите колеги се държат с тях така, какво ли ще им бъде? Странно ми е, че не се поставят на мястото на другия. В повечето случаи, когато има нападение е, защото колегите си пазят работното място.

# 42
  • Мнения: 1 666
Авторката явно си доста млада и неопитна, щом се влияеш от такива неща.
Не си на парти или в ученически лагер за да се оплакваш на Госпожата. Там си на работа, гледай си задълженията и нищо друго да не те интересува. Голяма работа кой какво казал и как си е накривил шапката. Ако такива елементарни неща те впечатляват, представям си как ще ти се отразят истински сериозни кризи.
Злобната колежка е обикновен енергиен вампир, има ги навсякъде. Може да има и някаква реална причина за злобата ѝ - нищо чудно да е разбрала, че заплатата ти поради неизвестни причини е по-висока от нейната, или пък че столът ти е по-модерен и удобен от нейния, или че на теб ти е разрешено или дадено нещо, което на нея не е... Това не е твой проблем. Слушалките на ушите, а другите да се оправят.

# 43
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 889
Ами работата не е място за създаване на приятелства и пиятен чат, работата е за да се работи там каквото е раздадено. Пък ако намериш хора с които се спогаждате тогава си говориш с тях, не всичко пред всички. Просто е погрешен подход да очакваш всички да са ти приятели, свикни да игнорираш тези дето не са, така е устроен светът.

# 44
  • Somewhere beyond the moon and stars
  • Мнения: 649

(В конкретния случай им казах да се скрият някъде и да не се "ядат " с моите скромни 50 килца. Нямаше ефект това. На следващия ден - същото - "гледам, хубава порция си си сложила")

Ох, такива коментари са крайно невъзпитани! Как въобще ти минава през ум да правиш забележка на друг човек колко яде!

Кажи им другия път, че може да ги почерпиш; и че това, което си хапваш, е действително много вкусно.

Мога да предположа, че тези дами са почти постоянно на диети и са изкривяли от липса на хранителни вещества. Изобщо да не ти пука, липсата на възпитание си е техен проблем!

Общи условия

Активация на акаунт