Цитология на секрет от млечните жлези

  • 601
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 980
Здравейте, на 34г. съм, имам две деца. Дъщеря ми я кърмих 1 година. Вече 9 месеца не кърмя, но ми изтича секрет от гърдите- предимно от дясната, в която имах и повече кърма. Понякога секрецията е спонтанна, оскъдна е, при натиск също имам изтичане.
Днес си направих мамография. Лекарят обясни, че проблемът не е от гърдите, там всичко е наред. Каза ми да се върна при личния, той знаел къде да ме прати, препоръча цитологично изследване на секрета и търсене на ендокринен проблем.
Да, обаче личният малко ме стресна, каза, че на това изследване ще се търсят туморни клетки. Утре ще отида в онкологията във ВМИ- Пловдив при хирург. Някой знае ли за колко време излиза резултатът и изобщо може ли да ми даде повече информация, ако се е сблъсквал с подобен проблем?

# 1
  • Мнения: 11 340
Здравей,

Кърмих 2 години и половина. Спрях и секрета от гърдата ми си остана години след това. Отидох на мамолог и както теб ме стреснаха, че трябва да се правят изследвания /при мен секрета си бе и тъмен и кафеникав/.
Направих цитология - секрета се мацва на стъкълце. Проверява се да не се окаже някакво злокачествено образувание все пак. Така е редно. Не помня колко дни чаках.
Значи - отиваш при онколог мамолог - правиш преглед с ултразвук, мамография ако прецени лекаря и цитологията. Звучи страховито, но при мен се оказа, че е от мастопатия която имам от момиче.
Аз правих тези изследвания в градската ни онкология. Пусках и туморен маркер.

След като всичко излезе чисто, а съм убедена, че всичко с теб е наред отиваш при ендокринолог и разказваш за проблема. Трябва да се види пролактина и някакви други хормони ми пуснаха. Пролактина ми бе малко завишен. Трябваше да пия лекарства,  но не ги пих. След около 5 години спря секрета.

Мисля, че малко са те поизсилили. Секрета изтича от 2-те гърди и то само 9 месеца след спиране на кърмене. Направо си е нормално това. Направи си изследванията, но няма основание за нещо тревожно.

# 2
  • Мнения: 618
Същото, което описва the Doris се случи и при мен преди години. Тогава помня, че чаках около седмица за резултата. Причината бе мастопатията.

# 3
  • Мнения: 1 980
Благодаря, от лявата гърда секретът е прозрачен и доста трябва да се стиска, за да излезе нещо. На мен от там и кърмата ми беше значително по- малко, от дясната секретът е бял, изтича както при стискане, така и спонтанно, но не се случва толкова често. Личният каза, че притеснителното е, ако изтича спонтанно. Ставало въпрос за някакъв рядък вид рак (той обясни, но вече забравих), шансът да го имам бил под 1%. Мамологът каза, че гърдите са чисти и проблемът не е от тях.
Не знам защо така се стреснах, обикновено не се притеснявам за здравето си, поне не повече от нормалното. Това на децата ми е фиксидея, но за себе си съм доста по- спокойна. Докато излезе резултатът, ще ми е много напрегнато.
Между другото сега видях в описанието от мамолога, че и аз имам мастопатия двустранно.

Последна редакция: ср, 06 апр 2022, 10:27 от Forest rain

# 4
  • Мнения: 11 340
Направи си изследванията, за да си спокойна след това.
И много е важно да не цедиш и буташ гърдите за секрета. Всяка "проверка" има или няма секрет реално стимулира секрецията.
Предупреждавам те, че например ако не цедиш 2-5 месеца и после провериш може секрета да е зелен, кафяв или друг цвят. Това е защото се е натрупвал и изсъхвал в каналите. Да не се шашкаш.
Секрета се увеличава след секс и при определени етапи от месечния цикъл.

Много е важно да не го цедиш и проверяваш.

# 5
  • Мнения: 1 980
Няма да се цедя и да пипам, то и без това достатъчно ми мачкаха гърдите. Първо на мамографа, после мамологът, а утре и хирургът. Мамографията беше по- малко болезнена от прегледа с ръце.
Днес отидох в онкото, но чаках 4 часа, и си тръгнах. На лекаря, който исках да ме види, му се проточи много операцията, а аз нямах повече време. Утре пак ще вися, бях се отказала, но личният настоява да се изследвам.
Трябва да мина през хирург, който да ме насочи към цитологичното изследване. Той вземал и секрета.

# 6
  • Мнения: 11 340
Тъй като опита ми показва, че те нямат и представа как точно да вземат секрета и така зверски ме стискаха ти казвам от сега направо утре си кажи, че ти ще изцедиш и сложиш на стъклото. Те не правят нещо специално, а просто им трябва малко течност.

Направо недоумявам как така прегледа с ръце е бил болезнен и груб! Това не бива да е така!

# 7
  • Мнения: 1 980
Реално не беше груб мамологът, просто аз имам доста чувствителни зърна. И когато започна да опипва в близост до тях, бая ме заболя. Аз мразя да ми пипат гърдите, много ме боли, наистина. Единствено спряха да ме болят в периода на кърмене, но първите 3 месеца бяха ад, докато свикна. После сякаш станаха безчувствени.
Представям си утре какво ще е, когато стискат, за да вземат секрет. Наистина ще помоля аз да го направя вместо лекаря.
Допълвам се от прегледа днес. Хирургът опита гърдите, според него проблемът е ендокринен. Видя и цвета на секрета. Заведе ме в лабораторията за цитологичното изследване. Този път успях доста секрет да изцедя и от двете гърди. Изчаках резултатът. Отрицателен е за туморни клетки. Пише следното на документа:
Лява млечна жлеза- пенести макрофаги и обилие от мастни капки
Дясна млечна жлеза- масово пенести макрофаги и мастни капки
Лява и дясна млечна жлеза- отрицателни за туморни клетки

Хирургът каза да му се обадя, след като излезе резултатът, но явно е отново в операция, така че чакам да ми върне обаждане. Единствено не разбирам нормално ли е тези макрофаги да са там.

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 10:09 от Forest rain

Общи условия

Активация на акаунт