Имам проблем- синът ми заспива много късно вечер

  • 7 791
  • 72
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 622

 Допитвам се да разбера дали има и други такива деца като моето. Сутрин става сравнително рано- около 9-9.30. На обяд не мога да го сложа да спи- просто не иска. Доспива му се доста късно следобеда, към 17-17.30 часа и може да спи до 18-19 часа....  Rolling Eyes

Естествено след това заспива чааак след 24 часа, което вече си е проблем  Thinking

Понякога даже не спи на обяд, пак става в 9 и пак заспива след 12 вечерта  Shocked

притеснявам се да не му се отрази на нервната система този "режим"  Confused


# 1
  • Мнения: 3 367
здр,
колкото родители-толкова мнения,позволявам си да ти отговоря защото явно не го намираш за редно това..
според мен дете на тази възраст трбва да е отдавна станало в 9.30ам..
ако става в 7.30,после спи 2-4, кьм 8.30пм ще е готов да спи нощен сън;
ако не иска са спи следобед-ок,но ако става в 8 след 12 1асов ден ще е уморен в 8 ве1ерта..
децата са същества на навика,от нас зависи какви навици ще им иградим(има деца к спят по-малко,но за тази възрааст поне 12 1аса за 24 са изискване..)

# 2
  • Мнения: 155
Щом сам си е създал режима значи му стига и количеството сън  Simple Smile. Ако се притесняавш, че ляга късно, то тогава ти ще трябва да му го промениш. Опитай се да го будиш по-рано към 8 /ние ставаме в 7.30 за градината, час сън наобяд и после едва дочакват 21.30, за да легнат/, не го слагай на обяд да спи и го слагай в леглото по-рано -  към 10 например. Постепенно ще си създаде нови навици. И много игри и забави през деня , за да се уморява по-бързо  Grinning. Ако пък не стане, може би по-добре да го оставиш да си се наспива и да я кара по старому  Thinking

# 3
  • Мнения: 5 622
Абсурд е да го будя по-рано  Stop Аз едва се надигам в 9-9.30 когато той става. НЕ ме устройва. А защо мислите, че трябва да става по-рано?Той НИКОГА не  еставал по-рано, а до преди 2 месеца си заспиваше на време, както на обяд, така и вечер. НА обяд от 14-16 часа, вечер към 21-21.30  Peace

Просто изведнъж отказа да заспива навреме вечер и на обяд. И това стана като му махнахме бибата, като навърши две години....

# 4
  • Мнения: 3 367
А защо мислите, че трябва да става по-рано?
..не трябва..
 пове1ето социални ангажименти запо1ват преди 9 1аса,за мен ЛИчНО не е у1ене на добри навици да се спи до 9.30,но както казах още в миналия пост-колкото родители-толкоз глави..
*
може да има по-малко нужда от сън ве1е,затова да не заспива по-рано

# 5
  • София
  • Мнения: 6 999
Абсурд е да го будя по-рано  Stop Аз едва се надигам в 9-9.30 когато той става. НЕ ме устройва. две години....

Сама си отговори на въпроса  Wink

Ако искаш вечер да си ляга по-рано сутрин трябва да става по-рано.  От както се е родила дъщеря ми държа максимално в 9 да е в леглото /но обикновенно в 8 и 30 е там/ и съответно сутрин най-късно в 8 е станала. Заспива малко по-късно, но тя си е сънла.

# 6
  • Мнения: 1 858
Усещам, че сега ще ме замеряте с развалени домати но все пак ще съм откровена. Моят син си ляга вечер около дванадесет и половина и спи до 12:00 на обяд. И мен и него този режим ни устройва и детето се чувства добре. След обедното спане го пропускаме от няколко месеца. Лягаме си късно защото баща му се прибира около девет от работа. Ако в девет съм го сложила да спи няма да види баща си и няма да поиграят. Когато ходеше на детска обаче нямахме проблеми с спането и събуждането. Бих ти казала да не се притесняваш ако детето не е кисело и го остави да спи колкото и когато си иска. Тръгне ли на градина или на ясла всичко това ще се промени.

# 7
  • Мнения: 1 680
Преди доста време бях пуснала подобна тема. Доста от мамите ми бяха отговорили, че и те са хора и имат нужда от лично време. Моите тогава заспиваха в 23ч.,  а аз бях уморена и депресирана.
Всичко е до навик и както има научаване, така има и отучаване.
Сега малката заспива в 20.30 , а баткото в 21ч. Малката я слагам, в началото плачеше, но се връщах и й говорех и я галех , но не я вземах от леглото. Сега като я сложа заспива веднага. На баткото четем приказки или си разказваме случки от деня в леглото, после го оставям и като се върна е отнесъл плувката(често заспива с цял гараж от коли, влакове, камиони - кво да се прави  33uu)

# 8
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
maatete, защо да те замеряме  Laughing Така е удобно на семейството, така сте го направили.
БУБА, 9-9:30 е далеч от ранно събуждане Simple Smile От там ти идва и проблема. Но ако теб те устройва този режим, няма смисъл да го променяш или да се притесняваш.
При нас събуждането е между 7 и 8. И аз обичам да поспивам до към обяд, но няма начин  Rolling Eyes малката към 8 вечерта е в леглото, синът 9. След 9 е моят час  Mr. Green Гледам ТВ, шетам в нета необезпокоявана, чета книжка или си правя терапия във ваната на свещи  Flutter Домакинска работа след 9 не върша  Whistling

# 9
  • София
  • Мнения: 2 051
.....
Просто изведнъж отказа да заспива навреме вечер и на обяд. И това стана като му махнахме бибата, като навърши две години....

Същото се случва и при нас от три дена насам. Без да има някаква причина (както при вас биберона) и съм се видяла в чудо. Надяам се че някакъв нов етап и ще се въоръжа с търпение докато мине.
А твоят син ако е заспивал с бибата, съсвсем логично сега да му е по-трудно да запива без нея.

# 10
  • Русе
  • Мнения: 1 155
Алекс е още малък и все още при него надделява гладът, та се събужда рано-рано да яде. Затова не мога да дам мнение, основано на личен опит, но мога да кажа какво знам за съня. При децата (и при възрастните също, но да ги оставим настрана) е изклюително важен сънят до 24 ч. От там нататък е просто спане. Именно до 24 ч е истинският здрав и здравословен сън. Този, от който се нуждае организмът, за да отпочине истински. Някой специалисти дори казват, че 1 час сън преди 24 ч. се равнява на 4 часа сън след 24. До тук с теорията и прочетеното/чутото.
Големият син на една позната започна да получава епилептични припадъци, когато беше на около 19 г. Чудиха се и се маеха какво да правят и как аджеба се "появи" това "нещо". Поредният лекар, при когото отидоха, каза, че според него това се е "отключило" вследствие от безсънните нощи на младежа, който по това време, като всяко 19-годишно момче, ходеше постоянно по дискотеки и купони, лягаше в 5, ставаше в 9, за да ходи на лекции и т.н...Тогава този лекар му обясни за важността на съня преди 24 ч. и му каза, че ако иска може да ляга напр. в 20, да "дремва" до 24 и после да излиза, а като се прибере, пак да спи. Така и направи, предпочете да излиза много по-късно от приятелите си, но все пак да излиза. И нещата наистина се оправиха. Води си нормален живот, почти е забравил какво му се е случило преди 3-4 години и всичко си е ОК.
Това не ви го разказвам, за да кажа, че ако децата не спят еди-кога-си ще стане и при тях така. При това момче явно е имало някакво предразположение към това, тъй като точно му бяха казали, че това е причината да се "отключи", а не да се появи, а и нашите деца не си лягат в 5 като преди това са омятали няколко водки (поне не все още). И все пак случаят доказва, поне за мен, че наистина сънят е от огромно значение за здравето.
Сори ако съм досадила  Hug Живот и здраве, тепърва ще се сблъсквам с проблеми със спането и т.н., но исках да кажа какво съм чула, пък вие си знаете. Всеки си има глава на раменете и всеки знае какво е най-добро за неговото дете    bouquet

# 11
  • София
  • Мнения: 13 206
Аз пък мисля, че ако му се събират около 10-12 часа сън на денонощие няма проблем. Това, че ляга в 1 след полунощ и става в 9 си е до режим. Аз съшо като си бях вкъщи налагах моя режим, никога не съм ставала преди 9:00.. Виж моята щерка сега си ляга към 23:00 и става в 7:30, следобед спи в детската. Това си е проблем за мен дори и ако щеш, защото аз нямам никакво време за себе си... ама не иска детето да спи и това е. Ако я сложа в 21:00 тя просто не заспива, мотае се, светва си лапмпата и т.н. и пак откарва до 23:00. Оставила съм я на самотек, не мога да се справя и това си е.. Да кажеш,ч е не се изморява, не е вярно.. като луда търчи в градината... и пак не й се спи.. ври и кипи!

# 12
  • Мнения: 791
Усещам, че сега ще ме замеряте с развалени домати но все пак ще съм откровена. Моят син си ляга вечер около дванадесет и половина и спи до 12:00 на обяд. И мен и него този режим ни устройва и детето се чувства добре. След обедното спане го пропускаме от няколко месеца. Лягаме си късно защото баща му се прибира около девет от работа. Ако в девет съм го сложила да спи няма да види баща си и няма да поиграят. Когато ходеше на детска обаче нямахме проблеми с спането и събуждането. Бих ти казала да не се притесняваш ако детето не е кисело и го остави да спи колкото и когато си иска. Тръгне ли на градина или на ясла всичко това ще се промени.

Няма да те нападам,много  Laughing,но мисля че при създаване на навиците в децата ни трябва да мисли и за напред. Навикът си е навик, и не е важно кога е придобит, а че е придобит!!!
Нашият татко също е до късно на работа. Когато Гого ходеше на ясла не се виждаха често - той заспиваше в 20.00ч. и ставаше в 7-7.30, а баща му се прибираше кум 21.30ч. и отиваше на работа към 7.00 (работи на две места), затова винаги когато го вземех от яслата отивахме при татко му да се видят, а събота и неделя наваксваха изгубеното време. Постепенно - като поотрасна, му се намали нуждата от сън, и сега заспива между 20.30 и 21.00 и сутрин става в 7.00.
Та имам предвид,че когато става въпрос за отглеждането на детето и създаването на навиците и формирането на характера му - майката и как на нея и е удобно не е важно, в крайна сметка това е един период който минава и отминава,но за детето оставя следи за целият му живот, а за майката са просто няколко години посветени на детето й.

# 13
  • Мнения: 237
Доскоро Алекс също заспиваше късно,към 23-23:30.И ставаше към 9:00.И това не беше,защото и аз ставам късно.Откакто ходи на ясла,вече е на друг режим,вечер най-късно 9 е в леглото,сутрин става 7-7:30.И прехода към новия режим беше съвсем безпроблемен.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 421
 Събуждане в 9.30 въобще не е рано Grinning

За сега те устройва, но като тръгне на детска и ти на работа ти гарантирам, че няма да е така.
Имам две приятелки, които така си оставяха децата да спят до късно за да поспят и те. Сега и двете ми се оплакват, че сутрин децата стават трудно и вечер заспиват много късно. Де, тоя моят късмет децата ми да заспивали в 9 часа. Ама те моите деца от раждането заспиват в 9 часа.

Ако после пък не Ви притеснява този режим - нямате проблеми - важно е да има необходимото количество сън и да не мрънка ако не си е доспал.

# 15
  • София
  • Мнения: 888
Моето мнение е,че на тази възраст децата най- късно трябва да си лягат в 9 и 30 ч. Мисля, че всичко е въпрос на навик-не ми се струва редно да оставиш детето само да решава кога да спи, а да му покажеш,че режим трябва да има и то просто свиква с него. Ето го нашия режим: сутрин ставане в 7ч. (тя ходи на ясла); следобед спане в 13ч. (невисимо дали е на ясла или вкъщи лягането е в 13ч.-13 и 30ч.)Спи до към 15 и 30 - 16ч. Вечер през семдицата си ляга в 20.00  и спи до 7ч.В събота и неделя сутрин я оставям да си се излежава до когато иска(тя  винаги идва като се събуди в нашата спалня и тримата си лежим);вечер я оставям (ако не й се спи) до 22ч най-много. Свикнала е с този режи и само като пусна музиката в нейната стая тя вече си знае,че трябва да легне.

# 16
  • София
  • Мнения: 771
Детето ти  се е нагодило към твоя режим, става късно (за мен 9.30 е много късно за дете) и съответно ляга късно. Едното зависи от другото и няма начин да го накараш да става късно, пък да легне рано. Ти трябва да избереш дали да ставате сутрин по-рано и режимът постепенно да се измести към по-ранно заспиване или да си остане по старо му. При моя син трябва да минат най-малко 5 часа след събуждането за да заспи отново. Някак си не виждам, ако детето ти е станало в 18-19 часа, как може да му се доспи в 22.

# 17
  • Мнения: 2 757
Детето ти  се е нагодило към твоя режим, става късно (за мен 9.30 е много късно за дете) и съответно ляга късно. Едното зависи от другото и няма начин да го накараш да става късно, пък да легне рано. Ти трябва да избереш дали да ставате сутрин по-рано и режимът постепенно да се измести към по-ранно заспиване или да си остане по старо му. При моя син трябва да минат най-малко 5 часа след събуждането за да заспи отново. Някак си не виждам, ако детето ти е станало в 18-19 часа, как може да му се доспи в 22.

Съгласна съм. Ами вие спите по едно и също време, това е идеален вариант, къде ти е проблема? Майката трябва да нагоди доколкото е възможно режина на детето със своя, защото и тя е човек и има нужда да спи най-малкото. Представи си как ще се чувстваш ако детето ти ляга в 21 часа и сутрин става 7 примерно. Ми ти ще си ходиш все недоспала. Разбирам, че нямаш време за себе си и предпочиташ да си ляга по-рано поради тази причина. Но единственото решение на проблема е някой да се грижи за детето докато ти си релаксираш. До този извод съм стигнала от личен опит. Въпреки, че моето дете е залепено за мен и не признава никой. Откачам ама.... кво да се прави.... Sick

# 18
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Всичко ще си дойде на мястото, когато (ако планирате) тръгне на градина.
Ще се наложи да ставате рано и ще започнете да лягате по-рано.

# 19
  • Мнения: 125
I az присъединявам към мнението на повечето мами,че трябва да го будиШ по рано.Не е нормално 2 годиШно дете да си ляга в 24.00ч. #Crazy.Като става по рано ,Ще се умори, и към обяд (а не следобяд) Ще му се доспива в по нормално време.Мисля че не бива да го оставяШ да спи повече от 2 ч. на обяд.Ако трябва го буди пак.Рано или късно Ще свикне на такъв режим.Пробвай.
 Моите и двамата са си в леглата най-късно в 20,30ч. Съzдала съм им режим,който е добър zа тях,а така остава време и zа нас с мъжа ми.И остава време zа отдих.
 честно каzано не съм си поспивала до късно от 5 години Rolling EyesТ`ва е положението Simple Smile

# 20
  • Мнения: 3 268
Дъщеря ми си ляга към 11 часа.Става 9 без нещо,закусва и 10 без нещо е на градина.От там аз отивам на работа,просто такова е работното ми време.Не мисля,че трябва да ставаме по-рано,защото не е нужно.Като тръгне на училище,ще е друго,но до тогава защо да не си поспива повече.Сега й се е паднало, а и на мен де.След 12 часа вече е наистина прекалено късно както лягането,така и ставането,но всеки си знае най-добре.

# 21
  • Мнения: 953
Пробвай ако не го слагаш да спи следобед до колко часа ще издържи и така ще можеш евентуално да го приспиш по навреме.
Моята дъщеря спи в събота и неделя до 9 9.30 часа и не я слагам да спи на обяд и си заспива към 22 часа.

# 22
  • Мнения: 1 615
Чувала съм за много деца с такъв режим и той най-често е обусловен от факта, че родителите така обичат да си лягат и стават, т.е. детето се е адаптирало към техния ритъм,  а и тях в известна степен така ги устройва. Това едва ли е проблем, докато детето си е вкъщи. Но когато тръгне на градина / училище, според мен, нещата ще се регулират от самосебе си.

# 23
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Въпрос на навици. Рая става към 7-7,30 (без да смятам, че е рано Laughing). След обяд спи около 2 часа и вечер заспива към 22-22,30 ч. Мен ме устройва идеално (щото съм на работа от 9 до 18 ч.)

# 24
  • Мнения: 491
И моя син заспива около полунощ. Сутрин го събуждаме в 7.30 за ясла. Следобед спи в яслата по техния режим. Еми не му се спи вечер. И към 9 ч. съм го слагала, преди 11.30 не заспива. И аз се притеснявам за нервната му система. Според всички книги спи малко. Така че Бубе, разбирам притесненията ти. Ама рецепта нямам.

# 25
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Прави ми впечатление, че чужбинските майки са много по- дисциплинирани родители от нас  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 236
Ще се опитам да ти помогна с малко
информация, която е медицински "проверена".
От 2 до 4 г. възраст децата обикновено имат нужда от 12-14
часа сън, като в почечето случаи е в разпределение 1-2 часа дневен
и 11-12 часа нощен сън. Дневния съм при повечето деца вече е само веднъж на ден.
Това на практика означава, че ако искаш сина ти да продължава да спи
до 9.30 няма как да го слагаш по-рано в леглото.
Имаш две възможности
- да го приучиш да ляга в нормално време - към 9 и да спи до към 7 сутрин,
като следобедния сън се състои между 14 и 16 часа примерно (така ще имаш повече
лично време вечер, но трябва да ставаш по-раничко)
- да продължиш с така установения режим ако те устройва да спиш повечко

Бих ти разказала повече за приучаване към нов режим ако ти е интересно  Wink

# 27
  • Мнения: 491
Nadine,  на мен ми е интересно. Много гузна се чувствам, а не мога да се справя.

# 28
  • Мнения: 583
спокойно! и ние бяхме така докато не тръгнахме на ясла! лягахме след дванайсет и заспивахме в един, което ме влудяваше понякога, защото адски ми се спеше Crazy. сутрин спи до 10-10.30. аз честно казано се опитвах доста време да я слагам към 9.30-10 вечер да заспи и тя се проспи за един час , буди се, а после заспиване в 2.30 през нощта. бързо се отказах, но сега в 10 сме в леглото и до 10.30 е заспала! Peace

# 29
  • Мнения: 2 757
Ще се опитам да ти помогна с малко
информация, която е медицински "проверена".
От 2 до 4 г. възраст децата обикновено имат нужда от 12-14
часа сън, като в почечето случаи е в разпределение 1-2 часа дневен
и 11-12 часа нощен сън.

Това явно го писал човек, чието дете спи по толкова и си мисли, че всички така трябва да правят.
Моят син от преди годинка спи по 11-12 часа и си му стига. Познавам и други такива. Нуждите на децата са различни.
Според мен индикация за наличен проблем или предпоставка за такъв може да бъде спане по малко от 10 часа и то в продължение на дълъг период от време или изобщо като правило.

# 30
  • Мнения: 1 645
Режим, режим , но децата по  - някога го променят.
И моят син си лягаше в 21.30 - 22.00 , и ставаше в 8ч, но ...................
Вече не е така.
Сега ляга към 23.00 , а по някога и по - късно, а става не по късно от 7.00.
Късното заспиване мен хич не ме устройва,но ако го сложа по рано сигурно ще се събуди в 5.00,а и той едвали ще заспи.
За това пък си наваксва в следобедният сън - тогава спи по 2часа и половина,а понякога и по 3часа.

# 31
  • Мнения: 4 806
Да се наредя и аз за доматите...
Моята дъщеря от два месеца започна да си променя режима и сега е на следния вариант: ставане между 10:30 до 12:00, лягане около 24:00, като най-често е без следобеден сън.
Дебело искам да подчертая, че всички около са с много ранно ставане и ранно лягане и тази промяна никак не се поощрява. Но това е НЕЙНИЯТ режим. Да, не ходи на детска градина. Няма си други ангажименти. И аз настоявам това й предпочитание, докато е възможно да се спазва. Защо ли? Едни деца започват да ходят на 10 месеца, други на 1г 3 месеца и това приемаме за нормално, нали? Мисля си, че колкото са различни за прохождане, проговаряне, толкова са различни и по отношение на дневния режим. И аз сутрин съм половин човек, докато вечерта е доста по - активна част на деня. И, ей Бога ми, ако ми се налага да правя промени в този ритъм, все едно съм болна. Защо да причинявам същото на дъщеря си? Ако тя иска да ляга късно и да става късно, нейна воля. Ако за едни деца са нужни 14 часа сън на ден, на други и 10 може да са достатъчни.

# 32
  • София
  • Мнения: 6 803
Добре де, моето дете ли единствено спи по 8-9 часа вечер? Заспива след 23 и се събужда между 7:30 и 8:30. И ходи на ялса. Но това не и промени режима, пак заспива около 23:30 и се събужда сама към 8, +/- половин час, независимо дали е понеделник и неделя. Следобяд спи около 2 часа. Никога не е била поспалива, дори като бебе спеше много по-малко от останалите си връстничета. Дори да има начин да я накарам да си легне по-рано, ще се събуди максимум в 6 часа, а това не ми се струва нормално.

# 33
  • Мнения: 236
Ще се опитам да ти помогна с малко
информация, която е медицински "проверена".
От 2 до 4 г. възраст децата обикновено имат нужда от 12-14
часа сън, като в почечето случаи е в разпределение 1-2 часа дневен
и 11-12 часа нощен сън.

Това явно го писал човек, чието дете спи по толкова и си мисли, че всички така трябва да правят.


Това е статистика! Пишат го немски педиатри (д-р Моргенрот), американси (проф. Фербер) и др.
Моето дете в тоя смисъл не прави изключение - средностатистическо е и спи наистина
по толкова. Важното уточнение в случая е, че при нас не стана от самосебеси, а доста се потрудихме за това!

Nadine,  на мен ми е интересно. Много гузна се чувствам, а не мога да се справя.

http://www.babycenter.com/refcap/7755.html

Тук има интересна статия, но е на английски.
Принципът най-общо казано е да се буди детенце сутрин по-рано
(с което автоматично се измества следобедния по-рано) и между следобедния
и нощния сън да има по-голяма часова разлика, отколкото между сутрешния и следобедния.
Друг "трик" е да не се оставя детето да спи следобед повече от два часа,
защото така му се дава възможност да влезе във фазата на т.нар. дълбок сън,
а това трябва да става нощем.

Извинявам се, че отнех толкова пространство в темата.   Wink

# 34
  • София
  • Мнения: 2 958
БУБА, Реза най-добре ти  е  отговорила. Simple Smile
Наистина всичко ще си дойде на мястото, когато тръгне на детска градина.

Нашия проблем е подобен и аз честно да си кажа незнам как да постъпвам вече.
Моят син става сутрин най-късно в 8,00 ч. , със голям зор заспива най-рано в 14,00 ч, а понякога и към 16,00 Rolling Eyes , а вечер го слагам в 21,00ч -заспива към 23,00ч.
И всичко това с много молби ,увещания и т.н.
Ето как постъпвам аз:
От една седмица съм се принудила да лежа до него докато заспи,иначе става да играе.
Да не се изморява,разбирам, ама той играе , скача ,тича и въпреки това , трудно поддържам режима.
Явно има доста енергия. Wink
А при вас късното ставане сутрин ,предполага и късно лягане вечер/както вече са ти писали по-горе/.

# 35
  • София
  • Мнения: 6 803
Добре де, не е 100% сигурно, че като тръгне на градина ще се "оправят" нещата. И аз с нетърпение чаках да тръгне на ясли, за да си смени режима, но не го направи. Пак не се изморява по-рано от 23 часа.

# 36
  • София
  • Мнения: 270
И моята дъщеря щеше да е с подобен режим, ако я слагах за следобеден сън след 14ч. Ако до тогава не е заспала изобщо не я мъча. Знам, че към 17ч. ще й се приспи много и ще замрънка, обаче предпочитам да я занимавам до към 19ч. и тогава да я сложа направо за нощен сън. Тя спи по 12 часа, така, че и да се събуди в 7, 7.30 е добре. А ако сутрин стане след 8.30ч., дори и не пробвам да я слагам за следобеден. Много се изнервях, че не мога да създам твърд режим, но  режима на малките се променя периодично. А щом твоето синче преди не е имало проблем със заспиването, вероятно този период ще отмине.   bouquet

# 37
  • Мнения: 3 367
Прави ми впечатление, че чужбинските майки са много по- дисциплинирани родители от нас  Rolling Eyes
тези к работят-да,определено и има много просто обяснение за това-ние самите живеем под доста стриктен режим и като няма абсол.никои к да помага се налага да има ред защото иначе нещата стават неприятно без-контролни..
аз си лягам в 10.30 по часовник,за да мога да стана в 6 и да съм пьлноценен професионалист на другия ден-и да искат не могат децата ни да играят до полунощ защото лампите са отдавна засасени и сме по леглата..
режим и навици се градят,няма генетично обусловено заспиване в полунощ,пък при деца съвсем Simple Smile

# 38
  • Мнения: 119
и при нас беше подобна ситуацията.и аз спазвах нейния режим.лягахме и ставахме с нея.но си бяхме в къщи.не спеше на обяд.само ако я повозя в колата около 1 час и после я чаках да поспи около час....сега ходи на детска градина и става в 6.30,не спи на обяд и си ляга в 20.30-21.00.не се самообвинявайте ,че спите до по-късно с децата!по-добре така ,отколкото дете,което си е легнало в 20.00 часа ,майка която си е легнала в 24:00 и  на другия ден да имаме jaдно за игри дете и недоспала,неадекватна,да не казвам и вечно нервна майка.т.е. неполезна на своето дете. #Cussing outи аз се обвинявах ,че не спи,че не пие мляко,че не яде супички,че не оцветява правилно книжките и т.н.

# 39
  • Мнения: 509
И моята дъщеря заспива много късно,само че на мен не ми е проблем.Даже напротив.Много ни е добре и на мен,и на нея.Събуждаме се към 11 ч.сутрин,следобед не спи много отдавна.

# 40
  • Мнения: 5 622
 Абе не мога да разбера притеснянията на някои, че ще бъдат "замеряни" и нам си кво....Я споко! Никой тук не може да ви съди, нито вас, нито който и да било!  Peace

Сега да кажа на тези, които се опитват да "замерят" и мен  Crazy- аз не искам да променям коренно режима, просто питам дали това би повлияло по някакъв негативен начин на психиката на детето. По принцип  винаги съм била против всякакви режими- от рождението му още се ръководя единствено и само от детето- кога да спи, кога да яде...кога какво да прави. Той диктува, аз се съобразявам с него, стига това да не му вреди по някакъв начин.

Така е и сега  Wink

И да, на нас също ни е по-добре така, от колкото да става в 7-8 часа  Stop Предпочитам да си поспиваме(макар, че за мен спане до 9-9.30 не е поспиване..) Но както казах, дори и да става по-рано, да ляга също по-рано той пак си става около 9 часа. Много рядко е ставал по-рано. По-често даже става и по-късно от 9.30...(ще ми се да беше още по-често даже, но уви....)

Жизнен си е, весел, кипи от енергия и по нощите...Почвам да се замислям, дали това не е и до някъде генетично обусловено(нощните птици, каквито сме ние с баща му)

Както казах абсурд е да го слагам да спи по време, което аз реша (щото видите ли, така трябвало  Stop) Ако детето не иска да спи, аз не искам да му насаждам неприятни чувства към заспиването, понеже това било времето, в което Е РЕДНО да си ляга или пък сутрин да го будя насила, щото пък трябвало вече да е станал....

Айде, няма нужда..

Благодаря на отговорилите по темата, видях това, което ми трябваше- има и други такива дечица и явно за една част от децата това си е съвсем нормално  Peace

# 41
  • Мнения: 2 757
Искам само да добавя, че тук в Дания  в детските градини няма режим нито за спане нито за хранене. Имат си спалня децата където итват да спят когато си поискат и ако искат. Ядат каквото са си донесли от вкъщи когато оглагнеят. По час слагат само яслата да спят, защото са малки и не мкгат сами , а и леглата им са навън и ги връзват да не скочат така че не става. Виждала съм ги на обяд как спят - половината изобщо не спяха а си лежат кротко и си гледкат. Не знам как става този номер, сигурно им дават опияти  Crazy Wink

# 42
  • Мнения: X
Ти си си отговорила сама - теб те устройва да става след 9 - 9:30, което автоматично изключва ранното лягане.

Моята дъщеря от раждането си е на ясленски режим. Става в 7:30, ляга в 20:30. На обед спи 13 - 15ч. Никога не съм имала проблеми с режима, но и никога не съм го подлагала на обсъждане, освен това и беше много лесно да свикне с режима в яслата. Е, и на мен не ми се става в събота в 7:30, но няма как - всяко нещо си има минуси, но предпочитам така и вечер да имам 2 - 3 часа само за мен и баща и, отколкото да ставам и лягам с нея Naughty
Освен това за мен е непонятно малко дете да си ляга след 22ч. при каквито и да е обстоятелства.

Ако тръгне на ясла/градина ще си оправи режима, няма как.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Бубе, хората ти го написаха! Питай който искаш педиатър кога е полезно да се спи- преди дванадесет при всички случеи и колкото повече, толкова по-добре. Това, че на теб не ти се разваля собственото удовлетворение от съня и твоите навици, говори само за едно- искаш детето да се съобразява с теб, а не обратното, както твърдиш! Съжелявам, че съм рязка, но аз това видях- на мен ми се спи до десет- нали не е вредно за детето да ляга късно за да си спим двамата Tired?

И ще ме извините, ама едно дете на две години не може да знае кога му се спи и да се съобразяваш с него. Като спи до девет и половина, естествено, че ще заспива в дванадесет.

# 44
  • Мнения: 6 461
В къщи съм създала ред и дисциплина ....... Sunglasses
В 21,30 всичко живо е по леглата (имам предвид за децата)и към22,00 вече спят...... Mr. Green
Сутрин стават към7,00часа към 12,30 заспива Пламен,а Тошко е на градинка.
..... Mr. Green
Общо взето не мога да се оплача..... Whistling

# 45
  • Мнения: 798
За мое най-голямо съжаление, моето дете като ходи на градина и става в 8 без нещо, изобщо не мога да го накарам да заспи преди 12. Да ме извинявате, но ранното ставане, не помага. Той  спи на обедв градината от 13.00 до към 15.00ч. но, в пове4ето слу4аи чак около 11 евентуално може да си легне. Пробвах какво ли не, молби, приказки, каране, шляпване, луди игри по-рано в4ерта, НЯМА....11.3- 12.00 е неговия час. Ако някой ми каже как може да стане така 4е да си ляга в 9 ще има голямо 4ерпене от мен. И аз съм 4овек ходя на работа, ставам рано, и искам да си легна рано, но уви...Така, 4е това си е до детето, до темперамент,  и пр. подобни неща. Родителя понякога е безсилен... Mr. Green

# 46
  • Мнения: 5 622
Бубе, хората ти го написаха! Питай който искаш педиатър кога е полезно да се спи- преди дванадесет при всички случеи и колкото повече, толкова по-добре. Това, че на теб не ти се разваля собственото удовлетворение от съня и твоите навици, говори само за едно- искаш детето да се съобразява с теб, а не обратното, както твърдиш! Съжелявам, че съм рязка, но аз това видях- на мен ми се спи до десет- нали не е вредно за детето да ляга късно за да си спим двамата Tired?

И ще ме извините, ама едно дете на две години не може да знае кога му се спи и да се съобразяваш с него. Като спи до девет и половина, естествено, че ще заспива в дванадесет.

Това са глупости. И ти ще ме извиняваш....  Peace

Аз не го нагаждам спрямо нас. Което не значи, че на мен така не ми е добре. НО аз още в първият пост казах, че дори и да става рано, пак ляга късно вечер, защото ще легне да спи на обяд, ако е станал рано, а неговото обяд, не е това, което вие си мислите. Това е късният следобед, което пак е равносилно на среднощно заспиване след това...  Wink

Преди два месеца детето си лягаше в 21-21.30 и пак ставаше в 9-9.30 сутрин  Wink Ама като няма кой да чете, така ще се говорят неща наизуст.....

# 47
  • Мнения: 5 622
Честно казано не очаквах да бъда нападана..Много грозно от ваша страна. Питането ми беше съвсем конкретно и ако не можете да отговорите на него, то по-добре изобщо да не пишете. А не да се правите на перфектните майки и да насаждате измислена вина на другите, които не споделят вашите възгледи  Peace

# 48
  • Мнения: 11 607
Когато детето тръгне на градина - ще заспива по-рано! Сега просто не ви е нужен режим явно и затова... Но тръгне ли на градина,а още повече на училище - в 21,30ч сам ще започне да пита за лягане!!!!! По принцип децата, които не са ангажирани с режим - имат подобно спане като вашето! Но ще се промени това един ден!

А за нервната система - следи си го и сама търси индикации за отклонения, евентуално! Ако забележиш нещо тревожно - променяй режима! Защото нощното будуване никога не е било нещо полезно! Но ти си знаеш най-добре!

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Е, ама хайде моля ви се! Моето дете, колкото и рано да става, пак заспива след 22 часа обикновено. И какво? В 20:30 часа да я вържа в леглото ли?
Режимът си е режим, но и децата са различни и не може да се правят разни обобщения от сорта на: детето трябва да спи толкова и толкова часа.
Катюша, разбира се, че едно дете на 2 години може да знае кога му се спи.След като моето вече се сеща Wink
А всички, чийто деца спят по-малко и си лягат по-късно, въпреки че стават рано, веднага да намерят начин да ги дресират в ранно лягане.
Буба, щом като детето се чувства добре така, не мисля, че имаш повод да се притесняваш.

# 50
  • out of space
  • Мнения: 8 573


И ще ме извините, ама едно дете на две години не може да знае кога му се спи

Ама как! Всеки човек, дори и дете, знае кога му се спи! Кой знае ако не то? Ти, аз? Синът ми е на две години- вечер му се доспива, хваща мечките и заминава към стаята. На обяд аз го слагам, след нормалните сигнали, че му се спи.

Бубе, аз не виждам проблем. Но наистина, режима се променя спрямо задълженията (ясла, ДГ, училище...). Няма човек (дете) несвикнал на такива елементални неща. Не мисля, че има от какво да се притесняваш.

# 51
  • Мнения: 1 866
Честно казано не мога да дам аргументиран отговор дали е проблем режимът на детето ти. Чела бях някъде, че сънят преди полунощ бил много важен, не само за децата, но определено не мога да ти кажа източника. Ти защо казваш в заглавието на темата си че имаш проблем? Има ли нещо конкретно което те притеснява в поведението на сина ти? Доколкото разбрах - не. Щом така те устройва и детето е добре, значи всичко е наред.

Иначе аз лично съм много стриктна по въпроса за спането. Дъщеря ми на 2 г. и 5 месеца най-късно в 9 вечерта е в леглото. А като ходи на ясла - в 8.30. Бебето (на 4 месеца) понеже вече спи с нея в детската и него го привикваме на този режим. Сутрин се будят в 7.30-8.00 часа. А да си кажа честно тази вечер така ни писна с таткото да се занимаваме с двамата, че ни надуха главата и в 8 ги паркирахме и двамата в леглата.  Embarassed Според мен лично, но не си налагам мнението, децата трябва да лягат рано, за да си починат добре. А и не на последно място да си починат и родителите им, защото и ние сме хора! Освен това и работя, макар и от къщи, и имам нужда от почивка, за да съм максимално ефикасна през деня (въпреки че сега вместо да спя, се моткам из Интернет...).

# 52
  • Мнения: 509

Бубе, хората ти го написаха! Питай който искаш педиатър кога е полезно да се спи- преди дванадесет при всички случеи и колкото повече, толкова по-добре. Това, че на теб не ти се разваля собственото удовлетворение от съня и твоите навици, говори само за едно- искаш детето да се съобразява с теб, а не обратното, както твърдиш! Съжелявам, че съм рязка, но аз това видях- на мен ми се спи до десет- нали не е вредно за детето да ляга късно за да си спим двамата Tired?

И ще ме извините, ама едно дете на две години не може да знае кога му се спи и да се съобразяваш с него. Като спи до девет и половина, естествено, че ще заспива в дванадесет.
Еми и ти ме извини,но ако твоето дете не знае кога му се спи,моето много добре го знае,както знае кога му се яде и кога не,кога му се правят други неща...И кой да знае,ако не тя?Ти ли знаеш по-добре?И сигурно ще ми кажеш,че на детето ми му се приспива още в 8ч,ама за да не си "разваля собственото удовлетворение от съня"го държа будно до един след полунощ само заради моите навици да спя до обед на следващия ден.Хайде,моля те!

# 53
  • Мнения: 5 468
Бубе, моето дете се събужда в 10-10:30, заспива около 15 ч. до 17... и вечер заспива около 23 ч.
Нищо му няма на нервната система.
Според мен, не си струва да се става рано-рано, като нямаме ангажименти, не ходим на работа, нито детето на ясла или градина. Защо да ставаме в 7? ooooh! И цял ден да се чудя, какво да правя, и да ми парят очите??! О, не мога Crossing Arms.

И мисля, че детето трябва да си нагласи режима, според родителите, а не те - според него. Защото все пак, те се грижат за него и не могат да са неактивни и уморени, защото то ставало в 7 и заспивало в 8 без 10.  Аз, лично, съм нощна птица и да стана сутрин преди изгрев за мен си е цяло мъчение. Няма да съм нито работоспособна, нито усмихната... Няма смисъл.

# 54
  • Мнения: 108
Моят син е абсолютно същия И той си ляга в12ч но след повече от 1месечни опити от моя страна във всякакви варианти се отказах Децата се променят Hug

# 55
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Аз понякога гледам едно предване "Honey we're killing the kids". Вземат семейства с проблемни деца и за 3 седмици се опитват да помогнат. Целта е да се промени начина на живот на семейството като цяло, в следствие на което и децата се променят. Всяка седмица се въвеждат по няколко златни правила. Едно от първите правила, които се въвеждат, е дневен режим. Според тях режимът спомага детето да е по-спокойно и уверено, а ранното лягане, да е по-пълноценно през деня и концентрирано.
Аз съм нощна птица, ранното лягане на децата ми дава възможност за почивка вечер, но събуждането сутрин ми е ад  Crazy Понякога ги оставям да си играят сами, а аз си доспивам още час два, след като са се събудили. През уикендите мъж ми поема сутрин щафетата. За мой късмет той е от ранобудните птички  Flutter
Вечерните часове за лягане съм ги подбрала според режима на семейството. Те се съобразяват с мен и аз с тях Wink целта е сутрин да се събудят сами. Синът преди 8, за да може да се приготви за училище, а щерката около 7:30, за да мога да я оправя преди баткото да се е събудил, да закусят заедно и да имам достатъчно време да обърна внимание на сина, пък и аз да се оправя. Не ходя на работа и понякога си дремвам следобед заедно с малката  Whistling

# 56
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Най-пълноценният сън е до полунощ, за това се казва, че малките деца трябва да си лягат рано.
Аз лично се чувствам по-бодра и отпочинала ако легна в 22 и стана в 5, отколкото ако легна в 1 и стана в 10 ч. Искам да кажа, че по-важното е не продължителността, а качеството на съня. Дори съм чела, че сънят сутрин след изгрев слънце повече изтощава организма, отколкото отморява...
Не нападам и не упреквам никой, нито давам акъл... просто споделям своя опит Peace

# 57
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 730
Детето ми е на същата възраст до преди 4 месеца заспиваше между 20 и 21 часа.
После започна да заспива все по късно сега заспива около 23 часа, за мен е много късно, а и за почти две години бях свикнала да има свободно време вечер. От два месеца ходи и на ясла става сутрин в 7, 7 и 30, и продължава да си ляга късно. На обяд спи до към 15 и нещо заспива в 12:30 -13 часа.
Гасили сме лампите и сме си лягали с баща й в 20: 30, но на нея не й пречи, ходи си из стаите, пуска си лампите, вади си играчки, ако я гушнем си говори и пак заспива много късно.
И аз незнам как да  си върне стария режим.

# 58
  • София
  • Мнения: 3 067
За протокола - моят син си ляга вечер към 12-12.30, сутрин срава към 10, след обед понякога спи, понякога - не, както сам си реши.

За мен беше истинска изненада да прочета, че деца на 2-3 год си лягат в 8-9ч, защото родителите така са решили Shocked а АЗ да създам режим - това за мен е пълен абсурд. Моето дете (само за информация на Катюша) много добре знае кога е гладно и точно какво иска да яде, също и кога му се спи - заминава в спалнята и си ляга, или ако само му се придремва ляга на дивана пред телевизора и придремва. Просто се държи като голям човек и аз смятам, че така е правилно. Ако му се играе как ще го накарам да спи - на ръце ли да го дундуркам  ooooh!

Всеки човек си има негов си "нормален" ритъм на живот. Примерно моят мъж вечер към 7 е много гладен,после към 9 вече му се спи и следователно вечеря в 19 и си ляга към 22. Сутрин обаче в 7-7.30 се е ококорил и става, за да не ни пречи на нас с детето да спим. Аз в 19 още пия следобедното си кафе, огладнявам към 22-22.30 а ми се приспива към 12-12.30. Сутрин, обаче, ако трябва да става в 9 ми трябва часовник. Нормално сама се събуждам към 10-10.30.
Дете то е с моят ритъм на живот - не съм му го създавала, нищо не му пречи да си ляга и става с баща си, ама не, не иска, не може - следователно няма нужда! Това е изместен биологичен часовник.

И ако за Рени най-пълноценният сън е между 22-24, за мен е между 7-9 сутринта. Ако ставам в 5-6  Crazy няма да издържа дълго.

Ходя на работа и всяка сутрин ставам в 8 (с аларми през 10 мин, за да стана до 8.30), обаче събота и неделя преди 11 - невъзможно! Що не свиквам - нали имам "режим"...

# 59
  • Мнения: 5 622

 Забравила съм да спомена, че синът ми определено знае кога му се спи, яде и прочие  Peace

Когато стане време за сън и го питам иска ли да спи, отговорите могат да бъдат два: "Ника пинка"(не иска) или "Айде".....което е ясно какво значи  Wink

Ако е гладен пък, въобще не ме чака да го подпитвам, ами направо си казва: "Нещо папа..."  Mr. Green

Както каза някой по-горе, не мога да го вържа и заставя да заспива по-рано...Което не премахва изцяло притеснението ми, дали това пък не му вреди. Затова исках д видя има ли и други такива деца и как са те. Ето, че имало такова чудо и на тях също нищо им няма на психиката и нервната система. Иначе съм ъгласна, че късното лягане не е от най-полезните неща, иначе нямаше да повдигна темата въобще  Wink

# 60
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Понеже повечето обърнаха внимание на постинга ми, искам да се извиня ако съм засегнала някого. Просто така мисля и си казах мнението Peace. Може да съм някакъв "фюрер" като родител/и явно съм такъв/, но "свободата на личността" на деца под пет години не я признавам категорично що се отнася до спазване на дневен режим, хранене и обличане.
И никъде не съм казала, че съм идеална майка, защото не ми пречи да ставам в 6.30, други неща пълнят това понятие Peace.

# 61
  • Мнения: 2 529
Понеже сега много ми се спи до 21.30 ч двамата с малкия сме по леглата. Обаче се случва така, че аз повечето пъти заспивам преди него  Crazy  Според мен малко в повече му идва следобедния сън, но към 14ч определено му се доспива и някой път спи по повече от 2 часа. Аз само в това виждам причината да заспива по-късничко вечер, иначе сутрин става в 8 без нещо и рядко спи до по-късно, най-късно до 9.  БУБЕ, струва ми се, че обърканият следобеден сън на Габриел и при вас може да е причината.
Сега съм намислила да го слагам само по един час да спи следобяда межу 14 и 16 ч и ако не заспи по това време, няма да спи следобед, а само ще почива. Така се надявам да влезем в подходящ ритъм  Sunglasses

# 62
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
mama_na_misho, моят до към 8 години си лягаше в 8-8:30  Laughing Обаче майка ми и мъж ми развалиха дисциплината, голям бил поне в 9 да си лягал Confused а петък и събота му издействаха до 10 да стои  Crazy Изгради ли се режим за лягане, на детето му се доспива в определения час. Ако случайно се случи да не му се спи или е превъзбудено, си лежи в леглото и не прави опити да става. Поне така беше с баткото. Бърбори си нещо, играе, но знае, че трябва да е в леглото, сега най-често чете книги  Mr. Green Няма връзване и дундуркане  Crazy Така вече почти 10 години.
Вчера обърках режима на малката  Rolling Eyes Сутринта излязохме към 8:30 и се върнахме чак към 4 следобяд и тя не можа да дремне хубаво следобяд Sad Като се прибрахме заспа и спа до 7:30 вечерта  Shocked Чудих се какво да я правя, не мога в 8 да я сложа в леглото, не съм чак такъв фелтфебел  Laughing Та по този случай двамата с брат си легнаха към 9:30. Баткото заспа бързо, но нея дълго време я чувах да шава из леглото и да си бърбори. Заспа към 10:30, пак без връзване и дундуркане.
При нас поне режима действа  Peace

# 63
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Няма как да не съобразим режима на децата с нашия режим. Не е ли така и за възпитанието, за всичко... Мъжът ми като дете си е лягал в 7 - такава е била традицията при тях, и то за много деца, доколкото разбирам. Аз искам детето да си ляга към 8:30-9, защото иначе в 6:30 вече слушам маршови песни. Иначе ставаме към 7-7:30. Но работя по въпроса да си изградя такъв режим, че вечер да лягам макс. в 10. Не за друго, а защото аз съм убедена, че това е режимът, който енергизира човешкото тяло. Изпробвала съм го, живяла съм така дълго време. И по другия начин съм живяла - със спане до 10 сутринта и т.н. Съгласна съм с това за съня преди 24 часа, а и за храненето преди "залез слънце". Хората, които са "нощни птици", ако не са живяли с навика на ранното ставане никой не може да ги убеди в нищо. А децата знаят какво им се прави, не мисля, че ние трябва да решаваме. И моят вечер към 8 - 8 и нещо започва да киселее, но ако го попитам "Спи ли ти се", а наоколо има "забавления", ще ми каже "Не!"
Поздрави на всички, кой спал, кой недоспал  Grinning

# 64
  • Мнения: 4 806
Аз от тези, с доматите.
Пробвали сме да я сложим по - рано. В 21, в 22... и ефектът е по - скоро негативен - тя реве, та се къса. Ние се притесняваме, изкарваме по 2-3 часа в убеждаване, че трябва да заспи. Ходим на пръсти, не дишаме ... и тя заспива точно тогава, когато и се доспи. Което означава в 24:00. И колкото по - рано започва приспиването, толкова от изнервяне тя по - късно заспива. Рекордът е: начало в 21:30, сън в 1:00 часа. Ще ме прощавате, ама това не мисля, че щади детската психика.

# 65
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Аз от тези, с доматите.
...
Laughing Hug
Да са ни живи и здрави, за да могат да ни създават проблеми, върху които да умуваме  Laughing

# 66
  • София
  • Мнения: 6 999
Мъжът ми като дете си е лягал в 7 - такава е била традицията при тях, и то за много деца, доколкото разбирам.

Пред мен самата никога не е стоял въпросът да оставя детето си 'да избира' кога да си ляга. Откакто се е родила часът й варира от 8 до 9 /най-късно/ според възраста, сезона, заниманията... и това е. Понякога ако не е изморена и по 1 час си говори с книжките в леглото, но в леглото.

Децата са деца и колкото и да уважавам мнението на дъщеря си и никога да не я наказвам или удрям аз вземам решенията и като възрастен човек знам, че режимът е най-доброто и детето ми живее с режим от ден първи. Не силово наложен, но режим. Режимът за мен е рамката, границата, която аз съм наложила като възрастен, а вътре в нея дъщеря ми е свободна да прави почти всичко, което тя реши.

М/у другото и ако аз реша сега да я сложа да спи в 12 вечерта ще претърпя фиаско  Mr. Green Ако към 8 и 30 не е в банята, след това е нервна, ревлива и мрънкава... Мисълта ми е, че такива неща не се въвеждат за ден - два и никога изведнъж. Всичко трябва да е плавно и постепенно.

Естествено всеки решава как да си отглежда детето и всеки си спазва някави правила и норми. Аз съм доволна от моите и от поведението на дъщеря си до момента.

# 67
  • Мнения: 2 697
Бубе, конкретно по въпроса ти:
Ако детето ти не страда от липса на сън, след като заспива по-късно (т.е. не изглежда като недоспало, не е раздразнително и пр.), няма никакъв проблем с това, че сънят му започва в по-късен от обичайното час. Децата имат много добре развит естествен регулативен механизъм - знаят по-добре от нас, възрастните, кога им се спи, кога им се хапва и пр. Ако Габи е енергичен, жизнен и изглежда, че си набавя достатъчно сън, не се измъчвай безсмислено - детето си спи нормално. Peace
По темата за заспиването преди 12 часа - изобщо не е фатално, ако сънят не започва точно тогава. По-важна е продължителността и качеството на самия сън - доколко той осигурява на детето възстановяване на психичните и физически сили на организма. Съветвам те да не се притесняваш излишно и просто да наблюдаваш детенцето - ако не му се отразява този "режим" добре, ще си проличи и едва тогава ще имаш повод за тревоги.Hug

# 68
  • Мнения: 595
Моето дете не заспива вечер по рано о 00.30 ч.Сутрин става 9-10ч-на обяд спи 2-3 часа.Не мисля че е фатално.По- емоционална е.Не може да заспи ако всички не си легнат и не утихне навсякъде(живеем с брат ми и бъдещата ми снаха).

# 69
  • София
  • Мнения: 39 785
Дияна заспива много късно. Насила я карам да отиде да си легне. Не страда от липса на сън през деня. Даже енергията и е прекалено много.

# 70
  • Мнения: 1 547
Хубаво де, Бубе, ами ако Габриел започне да заспива в 3 през нощта и да става в 1 наобяд - тогава какво, пак ли ще решиш, че на него си му е добре така?? Събират му се 10 часа сън, проблеми няма... Режимът на детето се определя не от неговото желание, а от естествения биологичен часовник на човешкия организъм. Да, той не е еднакъв при всеки, но не е и чак толкова различен - и за малки, и за големи, най-здравословния и възстановяващ сън е между 21 и 24. Биоритмите ни се движат паралелно с развитието на деня, както и производството на определени хормони и вещества - ако някой реши, може да спи през деня и да будува през нощта, но в крайна сметка това ще се отрази на здравето и на нервната му система.

Съгласна съм с Катюша и Isa - пред моите деца също никога не е стоял изборът кога да си лягат. Приучени са като бебета да са в леглата до 21 и сега, като по-големи, сами си го търсят. Аз ненавиждам ранното ставане, ама истински го мразя!, обаче това е положението - от 3 години ставам в 7. Нито децата ми ходят на ясли и градини, нито аз имам работно време. Тва с перфектните майки го забравете, много е тъпо... Зловещо е да правим експерименти с децата си, само и само за да ни е удобно. Не обичам да ставам в 7, гнусно ми е да закусвам, такава съм аз - е, трябва ли и децата така да науча? Превъзмогването на тези мои навици, които са вредни за детето, перфектна майка ли ме прави?!

# 71
  • София
  • Мнения: 6 999
Съгласна съм с Катюша и Isa ...

А казваше, че мненията ни за отглеждане на деца никога няма да съвпаднат  Wink Peace

# 72
  • Мнения: 7 640
.............

притеснявам се да не му се отрази на нервната система този "режим"  Confused




на неговата едва ли, ама на вашата- със сигурност. Дано успеете да врътнете някак си тоя режим. Как ще стане като тръгне на градина newsm78

Общи условия

Активация на акаунт