Имам проблем- синът ми заспива много късно вечер

  • 7 786
  • 72
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Понеже повечето обърнаха внимание на постинга ми, искам да се извиня ако съм засегнала някого. Просто така мисля и си казах мнението Peace. Може да съм някакъв "фюрер" като родител/и явно съм такъв/, но "свободата на личността" на деца под пет години не я признавам категорично що се отнася до спазване на дневен режим, хранене и обличане.
И никъде не съм казала, че съм идеална майка, защото не ми пречи да ставам в 6.30, други неща пълнят това понятие Peace.

# 61
  • Мнения: 2 529
Понеже сега много ми се спи до 21.30 ч двамата с малкия сме по леглата. Обаче се случва така, че аз повечето пъти заспивам преди него  Crazy  Според мен малко в повече му идва следобедния сън, но към 14ч определено му се доспива и някой път спи по повече от 2 часа. Аз само в това виждам причината да заспива по-късничко вечер, иначе сутрин става в 8 без нещо и рядко спи до по-късно, най-късно до 9.  БУБЕ, струва ми се, че обърканият следобеден сън на Габриел и при вас може да е причината.
Сега съм намислила да го слагам само по един час да спи следобяда межу 14 и 16 ч и ако не заспи по това време, няма да спи следобед, а само ще почива. Така се надявам да влезем в подходящ ритъм  Sunglasses

# 62
  • Bristol
  • Мнения: 9 366
mama_na_misho, моят до към 8 години си лягаше в 8-8:30  Laughing Обаче майка ми и мъж ми развалиха дисциплината, голям бил поне в 9 да си лягал Confused а петък и събота му издействаха до 10 да стои  Crazy Изгради ли се режим за лягане, на детето му се доспива в определения час. Ако случайно се случи да не му се спи или е превъзбудено, си лежи в леглото и не прави опити да става. Поне така беше с баткото. Бърбори си нещо, играе, но знае, че трябва да е в леглото, сега най-често чете книги  Mr. Green Няма връзване и дундуркане  Crazy Така вече почти 10 години.
Вчера обърках режима на малката  Rolling Eyes Сутринта излязохме към 8:30 и се върнахме чак към 4 следобяд и тя не можа да дремне хубаво следобяд Sad Като се прибрахме заспа и спа до 7:30 вечерта  Shocked Чудих се какво да я правя, не мога в 8 да я сложа в леглото, не съм чак такъв фелтфебел  Laughing Та по този случай двамата с брат си легнаха към 9:30. Баткото заспа бързо, но нея дълго време я чувах да шава из леглото и да си бърбори. Заспа към 10:30, пак без връзване и дундуркане.
При нас поне режима действа  Peace

# 63
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Няма как да не съобразим режима на децата с нашия режим. Не е ли така и за възпитанието, за всичко... Мъжът ми като дете си е лягал в 7 - такава е била традицията при тях, и то за много деца, доколкото разбирам. Аз искам детето да си ляга към 8:30-9, защото иначе в 6:30 вече слушам маршови песни. Иначе ставаме към 7-7:30. Но работя по въпроса да си изградя такъв режим, че вечер да лягам макс. в 10. Не за друго, а защото аз съм убедена, че това е режимът, който енергизира човешкото тяло. Изпробвала съм го, живяла съм така дълго време. И по другия начин съм живяла - със спане до 10 сутринта и т.н. Съгласна съм с това за съня преди 24 часа, а и за храненето преди "залез слънце". Хората, които са "нощни птици", ако не са живяли с навика на ранното ставане никой не може да ги убеди в нищо. А децата знаят какво им се прави, не мисля, че ние трябва да решаваме. И моят вечер към 8 - 8 и нещо започва да киселее, но ако го попитам "Спи ли ти се", а наоколо има "забавления", ще ми каже "Не!"
Поздрави на всички, кой спал, кой недоспал  Grinning

# 64
  • Мнения: 4 806
Аз от тези, с доматите.
Пробвали сме да я сложим по - рано. В 21, в 22... и ефектът е по - скоро негативен - тя реве, та се къса. Ние се притесняваме, изкарваме по 2-3 часа в убеждаване, че трябва да заспи. Ходим на пръсти, не дишаме ... и тя заспива точно тогава, когато и се доспи. Което означава в 24:00. И колкото по - рано започва приспиването, толкова от изнервяне тя по - късно заспива. Рекордът е: начало в 21:30, сън в 1:00 часа. Ще ме прощавате, ама това не мисля, че щади детската психика.

# 65
  • Bristol
  • Мнения: 9 366
Аз от тези, с доматите.
...
Laughing Hug
Да са ни живи и здрави, за да могат да ни създават проблеми, върху които да умуваме  Laughing

# 66
  • София
  • Мнения: 6 999
Мъжът ми като дете си е лягал в 7 - такава е била традицията при тях, и то за много деца, доколкото разбирам.

Пред мен самата никога не е стоял въпросът да оставя детето си 'да избира' кога да си ляга. Откакто се е родила часът й варира от 8 до 9 /най-късно/ според възраста, сезона, заниманията... и това е. Понякога ако не е изморена и по 1 час си говори с книжките в леглото, но в леглото.

Децата са деца и колкото и да уважавам мнението на дъщеря си и никога да не я наказвам или удрям аз вземам решенията и като възрастен човек знам, че режимът е най-доброто и детето ми живее с режим от ден първи. Не силово наложен, но режим. Режимът за мен е рамката, границата, която аз съм наложила като възрастен, а вътре в нея дъщеря ми е свободна да прави почти всичко, което тя реши.

М/у другото и ако аз реша сега да я сложа да спи в 12 вечерта ще претърпя фиаско  Mr. Green Ако към 8 и 30 не е в банята, след това е нервна, ревлива и мрънкава... Мисълта ми е, че такива неща не се въвеждат за ден - два и никога изведнъж. Всичко трябва да е плавно и постепенно.

Естествено всеки решава как да си отглежда детето и всеки си спазва някави правила и норми. Аз съм доволна от моите и от поведението на дъщеря си до момента.

# 67
  • Мнения: 2 697
Бубе, конкретно по въпроса ти:
Ако детето ти не страда от липса на сън, след като заспива по-късно (т.е. не изглежда като недоспало, не е раздразнително и пр.), няма никакъв проблем с това, че сънят му започва в по-късен от обичайното час. Децата имат много добре развит естествен регулативен механизъм - знаят по-добре от нас, възрастните, кога им се спи, кога им се хапва и пр. Ако Габи е енергичен, жизнен и изглежда, че си набавя достатъчно сън, не се измъчвай безсмислено - детето си спи нормално. Peace
По темата за заспиването преди 12 часа - изобщо не е фатално, ако сънят не започва точно тогава. По-важна е продължителността и качеството на самия сън - доколко той осигурява на детето възстановяване на психичните и физически сили на организма. Съветвам те да не се притесняваш излишно и просто да наблюдаваш детенцето - ако не му се отразява този "режим" добре, ще си проличи и едва тогава ще имаш повод за тревоги.Hug

# 68
  • Мнения: 595
Моето дете не заспива вечер по рано о 00.30 ч.Сутрин става 9-10ч-на обяд спи 2-3 часа.Не мисля че е фатално.По- емоционална е.Не може да заспи ако всички не си легнат и не утихне навсякъде(живеем с брат ми и бъдещата ми снаха).

# 69
  • София
  • Мнения: 39 775
Дияна заспива много късно. Насила я карам да отиде да си легне. Не страда от липса на сън през деня. Даже енергията и е прекалено много.

# 70
  • Мнения: 1 547
Хубаво де, Бубе, ами ако Габриел започне да заспива в 3 през нощта и да става в 1 наобяд - тогава какво, пак ли ще решиш, че на него си му е добре така?? Събират му се 10 часа сън, проблеми няма... Режимът на детето се определя не от неговото желание, а от естествения биологичен часовник на човешкия организъм. Да, той не е еднакъв при всеки, но не е и чак толкова различен - и за малки, и за големи, най-здравословния и възстановяващ сън е между 21 и 24. Биоритмите ни се движат паралелно с развитието на деня, както и производството на определени хормони и вещества - ако някой реши, може да спи през деня и да будува през нощта, но в крайна сметка това ще се отрази на здравето и на нервната му система.

Съгласна съм с Катюша и Isa - пред моите деца също никога не е стоял изборът кога да си лягат. Приучени са като бебета да са в леглата до 21 и сега, като по-големи, сами си го търсят. Аз ненавиждам ранното ставане, ама истински го мразя!, обаче това е положението - от 3 години ставам в 7. Нито децата ми ходят на ясли и градини, нито аз имам работно време. Тва с перфектните майки го забравете, много е тъпо... Зловещо е да правим експерименти с децата си, само и само за да ни е удобно. Не обичам да ставам в 7, гнусно ми е да закусвам, такава съм аз - е, трябва ли и децата така да науча? Превъзмогването на тези мои навици, които са вредни за детето, перфектна майка ли ме прави?!

# 71
  • София
  • Мнения: 6 999
Съгласна съм с Катюша и Isa ...

А казваше, че мненията ни за отглеждане на деца никога няма да съвпаднат  Wink Peace

# 72
  • Мнения: 7 640
.............

притеснявам се да не му се отрази на нервната система този "режим"  Confused




на неговата едва ли, ама на вашата- със сигурност. Дано успеете да врътнете някак си тоя режим. Как ще стане като тръгне на градина newsm78

Общи условия

Активация на акаунт