Материални vs духовни ценности

  • 6 977
  • 137
  •   1
Отговори
# 45
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Тука виждам започват да се разграничават разните значения на понятието "култура"........дайте повече яснота.....защото и стремежа към материалното е вид култура.........всъщност нашата култура върви ръка за ръка с парите........

# 46
  • Мнения: 3 447
Съчетаването им е въпрос на енергия и правилното й разпределяне... Другото се постига с много работа върху себе си, не само с четене на книги, вживяване в изкуство, прекалена мания за културитет и възвишени мисли.
Ето това до голяма степен се припокрива с мойто виждане по въпроса  Simple Smile

В никакъв случай "духовно" не приемам да е = "културно" с всичките му "ЕнтИлИгенстващи" превземки по модерен автор?
Не, за мен определено са различни неща. Едно е да си интелигентен, друго е да си начетен, трето е да си цивилизован, четвърто е да си креативен, пето е да си драма куин... шесто е да си духовен... и т.н.

# 47
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Счита се, че колкото по- богато е едно общество, толкова то е по- развито......от всякаква включително и културна гледна точка.........защото ние не се развиваме само индивидуално, а и като общество.......

# 48
  • Мнения: 3 091
Счита се, че колкото по- богато е едно общество, толкова то е по- развито......от всякаква включително и културна гледна точка.........защото ние не се развиваме само индивидуално, а и като общество.......
Само да попитам - кой счита така? Уж това твърдение трябва да е свързано с работата ми, пък не съм го срещала досега.
Какво се разбира под богато общество?

# 49
  • Мнения: 3 447
Счита се, че колкото по- богато е едно общество, толкова то е по- развито......от всякаква включително и културна гледна точка.........защото ние не се развиваме само индивидуално, а и като общество.......
Културата си е култура, тя е съвкупност от всички материални и нематериални достижения на едно общество в даден отрязък от време. Т.Е. културата е едно по-широко понятие, част от което е изкуството, да речем. На мен мисълта ми е по-скоро за духовността като етика, като себепознание и като познание за света.

# 50
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Т.е. философия....която в една или друга степен е свързана с религиозното ......с нашето желание да се запазим като общество.........какво имате предвид под духовни ценности- любов ли  newsm78

Иначе културата на обществото винаги е свързана с материалното, поне в това време сега-  за да развива своята индивидуалност .......на обществото му трябват пари...за кино, литература, религия, занаяти.....

# 51
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Поне се надявам да продължаваме да се стремим към западния модел

# 52
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Аз като една много земна Дева смятам, че без материалното не би го имало духовното. Колкото и хубаво да звучи - "само здраве и любов да има", то това си е абсолютно клише. Гледайки звездите с къркорещ от глад стомах хич не е романтично, а да не говорим за тежките духовни терзания на бедния човечец, който се чуди "аджеба, от къде да изкарам некой лев, че децата ме чакат гладни, а жената сърдита). НО все пак говорим за БЕДНИ хора. Това, че някои от нас не могат да си позволят в момента някоя лъскава дрешка или бижу, защото трябва да купят нещо належащо, съвсем не означава бедност,а от тук и духовна бедност. Приоритети!
 Личното ми мнение, че ако оценяваш това, което притежаваш и умееш да му се радваш, ако виждаш малките неща, които се случват около теб и да им се усмихваш, ако търсиш винаги доброто у човека и го цениш то тогава си духовно богат.

# 53
  • Мнения: 15 619
Духовното = любов, разбиране и зачитане на другите и различните.  
Според мен е така.
Това изключва всякаква форма на агресия.

# 54
  • Sf
  • Мнения: 808
Счита се, че колкото по- богато е едно общество, толкова то е по- развито......от всякаква включително и културна гледна точка.........защото ние не се развиваме само индивидуално, а и като общество.......
Само да попитам - кой счита така? Уж това твърдение трябва да е свързано с работата ми, пък не съм го срещала досега.
Какво се разбира под богато общество?

Точно пък богатите общества така омързеляват нацията си, че хората дебелеят, правят кариеси и гледат ББ  Mr. Green

И дано да не се стремим толкоз към западния модел на духовност. Защото не можем да бъдем добри и духовни само по Коледа, Деня на благодарността и когато посрещаме синовете си от близките и далечните заливи на войните... Които нацията ни води, за да запази ликвидността на паричната си единица и да поддържа бензина и бирата евтини...

Говоря за това как оцеляваме в сърцата и умовете ни Simple Smile

# 55
  • Мнения: 3 447
какво имате предвид под духовни ценности- любов ли  newsm78

Може би Кросамая трябва да го дефинира, като автор на темата... за да имаме някаква насока за мислене, защото очевидно е, че всеки един от изказалите се тук има собствено виждане  Simple Smile

# 56
  • Мнения: 3 447
А... защо темата придоби астрологична окраска, аз нещо пропуснах май  newsm78

# 57
  • Мнения: 4 806
духовното е областта на усилията да се крепи и развива Животът.

културата е материализираното отражение на постиженията на обществото в даден момент.

Това е според Асса, вероятно copy / paste от по - умни от нея хора

а "западен модел на духовност" е същностно противоречие, пак според същия автор Simple Smile

Дона, точно ти го провокира с изказа за излизане от епохата на Рибите Simple Smile

# 58
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
А... защо темата придоби астрологична окраска, аз нещо пропуснах май  newsm78
newsm78 всеки каза и аз да не остана по-долна, както казва баба ми и аз казах.

# 59
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
А... защо темата придоби астрологична окраска, аз нещо пропуснах май  newsm78
ти даде тон Simple Smile разните му там Ера на рибите, Ера на Водолея и се почна....

Общи условия

Активация на акаунт