Материални vs духовни ценности

  • 6 979
  • 137
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 6 167
Чета постингите за Русия например и се сещам за един мой познат, да кажем роднина - с него можеш да говориш на чаша чай/ракия/каквото там има за Ницше или Фройд... , може да разсъждава часове на тема Шопенхауер, световният мир, крахът на съвременната цивилизация, да изпуши 6 кутии Мелник докато разсъждава, да не спи по цели нощи тракайки на очуканата си пишеща машинка.... Но същевременно този човек не е работил 1 ден през живота си, разчита на роднините си да го издържат, не знае що е сметка за ток, парно или вода, защото никога не ги е плащал... Да, за него материалното явно не е от кой знай какво значение, но е последният човек, който ще нарека духовен...


това е описание на едно мое гадже от миналото.
голяма начетеност, ниска духовност, нулева съвест.

# 91
  • Мнения: 1 629
Не ме кефи себепознанието. Не го намирам за духовно, никак. Ню ейджа ме дразни откровено с прекаления миситицизъм в ерата на ДНК революциите. Преди години така се бях запалила по Камино-то на Шърли Маклейн, че аха-аха и да тръгвам с раницата. После размислих и реших, че ще е приятна разходка, но мога да откривам себе си където и да е. И че да се откривам ще ми предстои за цял живот, ако го направя наведнъж, после ще е голяма скука.

# 92
  • tardis
  • Мнения: 329
Понякога съм духовна, понякога - материална. В случая говоря за настроения, за вълни. Преди повече духовна, почти луд идеалист, сега малко по-материална, най-вече от момента, в който се сдобих с потомство... Като малка все намръщено отбивах всякакви опити на баща ми да развенчае идеалистичните ми представи за света - най-вече когато трябваше да си избирам специалност. Той искаше от мен да следвам икономика, а не мен ми се повдигаше от подобна перспектива. И направих всичко възможно да се проваля на изпитите. Записах онова, което исках, без ни най-малко да ме е страх от нерентабилната си бъдеща професия. Дори ми изглеждаше някак романтично - млад беден учен заврян на някое таванче и заровен в ръкописи, паяжинки, чайчета... мечта  Mr. Green

Но сега, 10-тина години по-късно, смятам че място за противопоставяне между двете (материално/духовно) няма, това е изкуствено създаден в обществото дуализъм. Няма да навлизам във философски размисли по темата за дуализмите, които създават понякога цели драми, че подобни неща край нямат  Tired

Има хора при които двете неща се балансират и те, според мен, са успелите и щастливи хора. Модел, към който се стремя.
Духовен  за мен е и осъзнат, или който се стреми към разширяване на съзнанието си и опознаване на самия себе си (опа, тук съм в разрез с мюриель, виждам, но ... да живее многообразието, нали?..., само не стреляй Simple Smile.
И други неща сигурно, които не се сещам в момента, но това най-вече ...

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 22:17 от rainbird

# 93
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Русия е по - добрият пример от Индия.

Това е силно бедна държава. В една от последните години нейният държавен бюджет аха да стигне по обем този на Ню Йорк. Правя една малка уговорка, че като казвам Русия нямам предвид Москва. А простата "глубинка" - прованс, сиреч. Е, та там можеш да срещнеш такива примери на човешка доброта, че ум да ти зайде. В допълнение - нищо по - омиротворяващо от разговор за Рьорих в кухня 2х2 с чаша чай в ръка. С хора - кой стругар, кой фрезист...


Тази духовност , за която говориш е привилегиоя на мъжете.......каква духовност у една бедна жена с 3 гладни деца, които и висят на ръцете, нямат дрехи и обувки........Истината е, че нашите ценности най- добре са отразени в мечтите ни.........

# 94
  • Мнения: 6 315
Не ме кефи себепознанието. Не го намирам за духовно, никак. Ню ейджа ме дразни откровено с прекаления миситицизъм в ерата на ДНК революциите. Преди години така се бях запалила по Камино-то на Шърли Маклейн, че аха-аха и да тръгвам с раницата. После размислих и реших, че ще е приятна разходка, но мога да откривам себе си където и да е. И че да се откривам ще ми предстои за цял живот, ако го направя наведнъж, после ще е голяма скука.

Точно за тази книга се сетих и аз докато четях темата Simple Smile.

Според мен правилният път е средният - златната среда демек. Да не изпадаме в крайности Wink. Пътят така или иначе ще го извървим. Най-добре да е спокойно без много зор Simple Smile.

# 95
  • Мнения: 1 629
Съгласна, Марго Grinning

Карито, албум нямаше да взема, прагматизмът ме тласка към една камара книги за тези пари. Но, може и обувки.

За астросводката, Везни съм.

# 96
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
А аз близнаци

# 97
  • Мнения: 5 877
абе какъв дуализъм ви е налегнал вас, я в леглата Simple Smile
eдин поздрав за двоумящите се:
Body and Soul на Gerry Mulligan - един вид хем душата в рая, хем краката в топла вода. Тъй де.
http://store2.data.bg/sonyctemple/Jazz/Gerry%20Mulligan/1957%20- … %20and%20Soul.mp3

# 98
  • Мнения: 648
   Първо поздравления за Кросамая, за темата  bouquet
Отдавна не бях чела толкова интересна беседа тук, като се замисля Thinking, май това е първата Peace

    Лично аз не "сортирам" хората на богати- глупави, умни- бедни или обратното, от както пък научих, че цветовете не са два Crazy, светът е някак по- лесен Whistling
Все още понякога се улавям да се "скършя" при вида на възрастен, самотен човечец, безпризорно дете, някоя човешка несрета Tired Но все по- често си задавам въпроса колко време и сили имам да попивам като гъба многоликото в живота Thinking

Преди няколко години си направих подбор на обкръжението, много е ценно- мрънкалници и песимисти до минимум, повече истински и слънчеви хора, щом с някого мога да си разменя книга, усмивка, дори мълчание, е това е ботаство Hug Особено, ако в писаното слово, си открил истини, които ти носят мир със себе си и околните ,без значение последните къде живеят, пазарят или се хранят!

Успяваш ли да градиш собствената си кула и да не рушиш тази на другия, значи си богат Heart Eyes

# 99
  • Мнения: 3 491
дайте ми пример за бедна и културно развита държава или бедна държава с духовно развити индивиди, общество

Индия  Simple Smile
Нееееееееее!!!!!! Не и след като съм живяла сред индийци. 
Освен това не мога да приема за духовно общество, в което властва кастовата система на произхода, и то до степен да урежда бракове между хора, които бегло се познават, ако се познават изобщо.

Последна редакция: сб, 25 ное 2006, 00:19 от блажка

# 100
  • Мнения: 457
Гледах скоро по Дискавъри за Тибет. Навремето Хитлер е изпратил хора там да се запознаят с техния начин на живот. Имаше и заснети документални кадри. Имало е императори, които се ползвали с абсолютна власт и хората много ги тачели. Огромна конна войска и дисциплина. От тяхната войска е взет модела за тогавашните есесовски войски. Хората на Хитлер успяли да спечелят императорите на тяхна страна и да се научат на много неща в продължение на дълги месеци.
За мен духовно извисеният човек, е този който изпитва любов към всичко- към непознатите хора, към растенията, към животните и т.н. Духовно извисеният човек разширява осъзнато познанията си и не пести сили и средства да ги предава на другите. Той привлича с доброта и чистота. По-скоро мисли за другите, отколкото за себе си.
По-лесно е богат човек да стане духовно извисен, отколкото беден да стане такъв, защото бедните в борбата си за насъщния се озлобяват и стават егоисти. Ето тук и следствената връзка, че бедността води до пороци, но не и че е порок.

 

# 101
  • Мнения: 3 818

Счита се, че колкото по- богато е едно общество, толкова то е по- развито......от всякаква включително и културна гледна точка.........защото ние не се развиваме само индивидуално, а и като общество.......

Има много теории по въпроса за връзката между културата и цивилизацията. Шпенглер например твърди, че цивилизацията е последният етап от развитието на културата, етапът на упадък...




.........
Поне се надявам да продължаваме да се стремим към западния модел

Западният модел точно ми е много далеч от представите за превес на духовното над материалното Rolling Eyes


А накъде трябва да гледаме- към Китай, Тибет или Индия.......
[/quote]

Не знам, може би не към друга посока, а към друго време... Западът- да, но не сега, не в 20-ти век.

# 102
  • Мнения: 1 629
Посоката не е изток, мисля, а назад. Реакционерски звучи, но истината е някъде там, дето вика Мълдър.

# 103
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Всъщност е напред към природата........по нов начин

# 104
  • tardis
  • Мнения: 329
абе какъв дуализъм ви е налегнал вас, я в леглата Simple Smile
eдин поздрав за двоумящите се:
Body and Soul на Gerry Mulligan - един вид хем душата в рая, хем краката в топла вода. Тъй де.
http://store2.data.bg/sonyctemple/Jazz/Gerry%20Mulligan/1957%20- … %20and%20Soul.mp3

Мерси Grinning
Мен не ме е налягал отдавна, май го разкарах поне този... само го споменах.
И аз искам тъй... боди енд соул Sunglasses


Общи условия

Активация на акаунт