Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 63

  • 34 922
  • 752
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 41 550
И къде го кара този СУВ? Да влезеш или да паркираш в центъра на Лондон е ако не непосилно, то супер безсмислено. Повечето млади нямат коли и не искат да имат. Но ако някой иска може да си го вземе на лизинг, разбира се. А къщата не знам къде ще да е, при условие, че в скъпите квартали едноспален апартамент струва над половин милион лири.

Титанично. Т.е. ако не кара в центъра, не му трябва кола. И ако няма имот в Кенсингтън, значи е прошляк Smile
То и на ул. Шипка мисля в началото на годината ЧСИ продаде на търг стар апартамент(200 м2) за ремонт за близо 3 000 000 лева, ама...

Просто аз говорех за други неща и ти се намеси. В предградията, разбира се, е доста по-евтино, обаче пътуваш по час до работа.

# 46
  • Мнения: 189
Аз пак ще кажа, че покачването на жилищата е в пъти над информацията.
Тристаен 95 кв м 2017 г за 60 000 Евро, сега същото състояние за ремонт и район е 130 000 Евро
Двустаен 25 000 Евро много стара сграда, взето 2010 г, сега е 70 000, съседи на това жилище.
Друго взето 50 000 Евро на зелено, в момента чака акт 16 съседен апартамент се продава за 93 000 Евро.
Къща с нормален декар двор Нови Искър 60 000 евро, сега не ми се мисли, някакво безумие... И тн и тн
Какво влагане на спестявания, каква инфлация. На такива цени

# 47
  • Мнения: 1 613
На мен Дружба не ми харесва. Има живеещи цигани, кофти училища, няма близък голям парк и т.н.  Ман Ли ми допада повече. Ако аз трябваше да избирам в кой от двата квартала да живея без колебание бих избрал Ман Ли.

# 48
  • Мнения: 1 749
Защо българите толкова са влюбени в тоя Лондон не разбирам. Живяла съм няколко години и считам,че за млад човек е идеалната локация. Човек със семейство и деца? Абсурд! Сега в тоя климат на национализъм, даже не ми се посещава, като слушам брат ми и от последни наблюдения. Иначе, въобще не е толкова скъпо, колкото го изкарвате. Храната е невероятна и съвсем не е скъпа. Дрехите - също са по-евтини, опциите - естествено много. Вноските по жилищата, който е купил навреме са Ок. Обаче иди на Оксфорд Стрийт и незнаеш в коя част и на кой континент си. Бристол е къде по liveable град, а според мен, малко по-малък от София размер град е перфектен. И пак не разбирам тая българска любов към Лондон особено ако е въпрос на живеене в него за постоянно.

# 49
  • Мнения: 300
Мъфин, Дружба 2 не е чак толкова лош квартал, прави ми впечатление значителна промяна в хората, които живеят тук. Живяла съм на малките пет кьошета, в Мусагеница, на метростанция Вардар, Гео Милев и в Дружба 2. Вардар е много зле откъм контингент. И влага.  Мусагеница и Гео Милев са супер разбити и неподдържани квартали според мен. Дружба 2 ми харесва откъм уреденост, хората си поддържат сравнително много по- добре градинките, въпреки че няма парк освен Езерото. Спокойно е,  има много квартални бизнеси и повечето услуги са ти на 5 минути пеша, в едната си част има много добри транспортни връзки. За хора, които не са свикнали за всяко нещо да се качват в колата е по- добре от Ман Ли. На мен лично, ако цените тук се коригират като за краен квартал, това ми е едната опция. А относно училищата, дано паметта не ме лъже, но двете квартални училища бяха с около 72 точки на матурите по математика, колкото беше и резултатът но 6-то училище. Ако училището е водещо, трябва да се търси имот не в квартал, а в много специфична микролокация, например около ФСГ. За Ман Ли не мога да си представя да караме децата си за всяко нещо, докато станат на 18.

# 50
  • Мнения: 845
За кръчми и забавления всички южни държави са подходящи. То съответно и доходите там са по-ниски. И пак аналогиите са безумни. Да речем Виго или Валенсия са класи нагоре от към паркове, забавления, инфраструктура, транспорт и т. Н. спрямо Варна и Бургас. Все морски градове ама различни вселени.

# 51
  • Мнения: 973
За Ман Ли не мога да си представя да караме децата си за всяко нещо, докато станат на 18.

В МанЛи няма нормални улици, дървета, осветление, детска градина, училище и е малко скъпо и мочурливо..

Скрит текст:

# 52
  • Мнения: 363
Аз пак ще кажа, че покачването на жилищата е в пъти над информацията.
Тристаен 95 кв м 2017 г за 60 000 Евро, сега същото състояние за ремонт и район е 130 000 Евро
Двустаен 25 000 Евро много стара сграда, взето 2010 г, сега е 70 000, съседи на това жилище.
Друго взето 50 000 Евро на зелено, в момента чака акт 16 съседен апартамент се продава за 93 000 Евро.
Къща с нормален декар двор Нови Искър 60 000 евро, сега не ми се мисли, някакво безумие... И тн и тн
Какво влагане на спестявания, каква инфлация. На такива цени

Писал съм го и по назад, просто в момента продавача си слага бъдещата инфлация + една много хубава надценка и го продава и купувача си плаща предварително инфлацията заложена в имота, за това мисля и е лично мнение, без да ме слушате, правете квото си искате парите са си ваши но купилите последните месеци може яко да реват.

Другото най интересно е, че тъй като в момента имотите се купуват на килограм все едно си купуваш кило сирене от магазина, се продават в момента едни имоти (обичам да ги наричам курник), които реално не би могъл да ги продадеш и на половин цена преди а сега се продават като топъл хляб и то на супер високи цени Grinning

# 53
  • София
  • Мнения: 410
..в момента имотите се купуват на килограм все едно си купуваш кило сирене от магазина, се продават в момента едни имоти (обичам да ги наричам курник), които реално не би могъл да ги продадеш и на половин цена преди а сега се продават като топъл хляб и то на супер високи цени Grinning

Защото теорията на т.нар. инвеститори е, че ще свършат Trollface
Иначе нека намаляваме с по 100 000 на година. Бат Бойко щял да върне милиони и да няма после къде да се живее Trollface

# 54
  • Мнения: 2 854
Бат Бойко най-много той да се върне, като гледам вчера какво мазало е ставало в парламента. Хич не е розово положението.
Иначе митак, ти не разбираш, накрая всички ще дойдем в София и ще ползваме останалите градове и села за вили и почивки.

# 55
  • Мнения: 1 613
Мъфин, Дружба 2 не е чак толкова лош квартал, прави ми впечатление значителна промяна в хората, които живеят тук. Живяла съм на малките пет кьошета, в Мусагеница, на метростанция Вардар, Гео Милев и в Дружба 2. Вардар е много зле откъм контингент. И влага.  Мусагеница и Гео Милев са супер разбити и неподдържани квартали според мен. Дружба 2 ми харесва откъм уреденост, хората си поддържат сравнително много по- добре градинките, въпреки че няма парк освен Езерото. Спокойно е,  има много квартални бизнеси и повечето услуги са ти на 5 минути пеша, в едната си част има много добри транспортни връзки. За хора, които не са свикнали за всяко нещо да се качват в колата е по- добре от Ман Ли. На мен лично, ако цените тук се коригират като за краен квартал, това ми е едната опция. А относно училищата, дано паметта не ме лъже, но двете квартални училища бяха с около 72 точки на матурите по математика, колкото беше и резултатът но 6-то училище. Ако училището е водещо, трябва да се търси имот не в квартал, а в много специфична микролокация, например около ФСГ. За Ман Ли не мога да си представя да караме децата си за всяко нещо, докато станат на 18.
От долната част на Ман Ли изток до топ държавно училище, което се пада районно е под километър. Какво е разстоянието от училищата в Дружба до Дружба 2. Какви квартални бизнеси и услуги има в Дружба 2, които ги няма в мол България или в кв Гоце Делчев? Южен парк също е близо и няма цигани. Въобще в районите наоколо няма живеещи цигани.  В Дружба май не е така. П.П. След като живееш в Дружба 2 и ти харесва явно мястото не е лошо, но според мен Ман Ли изток е по-добре. Затова казах, че от двата квартала ще предпочета Ман Ли.

Последна редакция: пт, 17 юни 2022, 14:00 от Мъфин

# 56
  • Мнения: 300
Бизнес центъра, където работим е на 10 Мин. Пеша. Логопедът, занималнята, Била, масажистът, йогата, танците и банката са ми буквално на 50 м. от входа (и се стига по тротоар, не по кал), градинките са супер при нас, а дори и при блоковете са много поддържани, има места, които като детски съоръжения са почти като Слончето в Борисова. Ако ти се пазарува или работиш там,  The mall е на 20 Мин. Пеша.
Когато децата са ти под 5- 6 години спестеното разкарване няма цена затова след 6 месеца огледи избрахме да си останем тук вместо под наем близо до Борисова.  Проблеми с цигани не съм имала, за разлика от метростанция Вардар. Вече споменах, че съм приятно изненадана от културата на местните тийнейджъри. Като цяло преобладават културни семейства с малки деца и хората си поддържат общите части много по- добре, отколкото прехвалени квартали като Яворов и Гео Милев. Не казвам, че не е гето, но честно казано се убедих, че и цяла София е такова с малки изключения. В едната си част Дружба 2 става. Но не бих дала парите, които се искат за жилище тук в момента. Микролокация в този квартал са ми алтернатива за нискобюджетна покупка със собствени средства. Между другото, натовариш ли веднъж децата в колата, няма значение 5 минути ли пътуваш или 30.  Относно училищата, не е въпросът на колко километра е, а къде ти се пада адресът по разпределение и каква е конкуренцията. Въпросът с училищата е съвсем друга бира.

Последна редакция: пт, 17 юни 2022, 15:00 от Lora Lay

# 57
  • Мнения: 316
https://business.dir.bg/banki-i-finansi/razvitite-ikonomiki-parv … ovishavat-lihvite

Предполагам, че ще започнат да се случвт интересни неща и при кредитирането, а отттам и в самия пазар на НИ в България.

# 58
  • Мнения: 41 550
Няколко неща не разбирам:
- някой считал ли е нулевите нива на лихвите за нормални?
- някой очаквал ли е да стоим вечно на тези нулеви нива?
Ако има отговорили с ДА, те са идиоти. И ако на база на това ДА са си сметнали какъв заем могат да вземат, са идиоти на квадрат. Толкова по темата. Не разбирам защо все се намира някой да пуска линкове за вдигнати лихви все едно идва ледников период, а не нормалната зима със снега, леда и ниските температури???

# 59
  • Мнения: 316
Не разбирам защо все се намира някой да пуска линкове за вдигнати лихви все едно идва ледников период, а не нормалната зима със снега, леда и ниските температури???

Както в самата статия пише - това е най-голямото увеличение от 1995 г. насам. Просто ми е интересно кога ще дойде тук и как това ще се отрази върху инфлацията и в частност - и по темата как ще се отрази върху изискванията за отпускане на жилищни кредити, вноските по вече отпуснатите такива - и оттам и върху самия пазар на НИ.

Общи условия

Активация на акаунт