Тухла / ЕПК на всяка цена?

  • 1 837
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Здравейте,

Писах и в друга тема наскоро относно панелните жилища и кога / дали бихте направили компромис като изберете такова вместо тухла/ ЕПК.

Дилемата ми се задълбочава, тъй като намерихме чудесно жилище - етаж, квадратура, изложение, гледка, добро частично обзавеждане и цялостно състояние, малка нужда от ремонт и Най-важното за нас: ЛОКАЦИЯ. Прекрасна локация, близо до важните обекти, които са важни за нас като семейство - детски градини, добри училища, транспорт, разстояние до центъра. Тоест всичко, което искаме, без ... вида строителство. Сградата е панел от старите и това ни натоварва, имайки предвид мнението на почти всички около нас, които бягат от такива сгради. Кварталът е действително добър и панелното строителство е по-скоро рядкост, а тухленото и ЕПК за подобни параметри на жилището върви с поне 40-50хил. евро повече. Знаем, че "експлоатационният срок" е 50г. и след това се очаква, че сградата може да покаже дефекти.

Посъветвайте ме какво бихте направили на мое място - бихте ли търсили ЕПК/ тухла на всяка цена, дори и да платите около 50 хил евро повече по този начин или бихте направили компромис заради всичко вече изброено? Определено първи и втори приоритет са ни локацията и квадратурата, а в този район достъпни цени за съжаление почти няма и това е един от вариантите да не изпадаме в прекалено голям дълг (по нашите разбирания).

Благодаря! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 3 589
Не бих дала 50 000 евро повече за същите параметри друго строителство.

Но не бих и купила панелка при тия цени в момента - колко е цената на кв.м.?

# 2
  • София
  • Мнения: 47
Абсолютно не панел. Не е сериозно кокошкарник на 50 години с хлебарки и още 100 проблема да върви на цени като НС. Била истинска квадратурата..... като сложим всички плюсове и минуси на кантара, сметката хич не излиза.

На ваше място бих живял под наем близката година-две, да се види какво ще се случи с материали, лихви, криза и цените накъде ще отидат. Очевидно ще има корекция надолу 10-30% като ЕЦБ затегнат политиката.

Наемът не са пари на вятъра на сегашните цени. Масово наемодатели дават на 2-3% нетна годишна догодност.

Аз съм в подобна ситуация в момента. Имам отвързани пари и искам да купя още един имот, който да отдавам под наем, но нищо не си струва. По-добре да се зачака.

# 3
  • Мнения: 12 018
30 години живях в панел. Не харесвах квартала и накрая продадох и с кредит купих в квартала, който исках. Въпреки, че се появи възможност да купя тухла и с 25% дори по-евтина, на не лоша локация, но последен етаж, външен, с недобро изложение и ... без ТЕЦ, което за мен беше важно. С другото щях да направя компромис, с ТЕЦ - не можех. Та избрах панела, дори по-скъп, но квартал, локация, южен, среден и с ТЕЦ.
Относно хлебарките - говори се, че са там, където има ТЕЦ. Вярно е, че са повече, но не само. Виждала съм такива в поддържана тухлена кооперация без ТЕЦ. При това в апартамента имаше и котка.
Появиха се и в моя панел. Наложи се да водя война с тях, но за сега победителят съм аз. Всъщност хлебарките ги има най-вече заради гълъбите, които се събират в подпокривното пространство. Ако се почиства и пръска от фирма, няма проблем.
С деца сте, локацията, квадратурата и парите са важни, най-вече локацията и парите. Не бих взела по-скъпо жилище и то не с 5, а с 50 хиляди евро и с компромиси като локация, квадратура, разпределение. Когато децата пораснат и тези неща не са фактор, то може да продадете и да купите тухла или ЕПК.

# 4
  • Мнения: 2 475
Точно неликвидността на това строителство спира голяма част от купувачите.

# 5
  • Мнения: 8 806
не бих купила 50 годишен панел... След време държавата няма да ви го смени за ново.

# 6
  • Мнения: 2 314
Купувайте и не го мислете щом на вас ви харесва. Това за 50те години на панела са пълни глупости.

# 7
  • Мнения: 794
Какво ще се случи в бъдеще с панелите не мога да кажа. Нито съм експерт, нито съм проучвала задълбочено. Факт е обаче, че голяма част от населението живеят в такива сгради и  не съм чула някой панел да се е срутил.
Съвсем осъзнато взехме решение да си купим такова жилище и вече около 10 години живеем в него. Причините за покупката бяха същите като изброените от вас. В момента спокойно имам къде да си спра колата, къде да се разходим, пълно е със зелени площи и паркове, има къде да пазаруваме, детето ни има избор между 3 детски градини и 2 училища на пешеходно разстояние. Кражби няма, млади хора има, общо взето живеем си спокойно и сме доволни от решението.
Самият блок е саниран, нямаме хлебарки и не сме имали, редовно се пръска против, това е част от услугата на фирмата домоуправител. Разполагаме с две повече стаи, от тези, които иначе можеше да си позволим при тухла например, а на мен ми е по-важен комфорта, пред това да се затворим с малко жилище.
С две думи, ако кварталът е поддържан, съседите изглеждат адекватно и, ако има все пак кой да огледа предварително сградата и да ви даде експертно мнение, аз не виждам проблем.

# 8
  • Мнения: 40 924
Aко ви трябва за живеене и още 50 години можете да си живеете в него. Това ако е добър и поддържан панел, хеле пък саниран.
недостатъкът е, че после може би ще се продаде трудно, ама ако хоризонтът ви е следващите 30 години и нагоре няма какво сега да мислите.

# 9
  • Мнения: 351
Аз пък не бих слушал никого и ако ми хареса бих го купил Wink

Например, кой съм аз, че ще мога да определя на къде ще тръгне пазара утре с имотите, то като гледам уж големите специалистите и те не могат да предвидят Grinning

Аз си пиша и изразявам лично мнение в форума, преди няколко дни говоря с един приятел от САЩ и той ми вика от скоро както дигнаха лихвите при тях има няколко пъти повече предлагане на имоти, не казва, че има спад на цените а в пъти повече предлагане на имоти, явно хората продават, кои как ще го тълкува това не знам.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 155
Живеем вече почти 50 г. в почти 50 годишен панел, вкл. с ТЕЦ (голямо удобство е). Нито един от споменатите проблеми не е налице. Саниран е. Според специалисти, спокойно след 50 г може да се санира отново и да се живее без проблеми в него още 80 до 120 г от сега.
Имаме и тухла. На около 25 г. Определено не съм очарована. Отговаря на всички изисквания, но не можеш буквално нощно време да идеш до тоалетната, без да събудиш всички комшии (напълно изолиран е при това). Имаме и тухла ново строителство на морето, което за момента е перфектно, но пак не е по-добро от панела.
Всъщност, от панел до панел има огромна разлика, защото зависи кога точно е строен, от кого, как се стопанисва и т.н.
50 000 евро отгоре бих дала само за самостоятелна къща или за много квадрати отгоре.

Последна редакция: сб, 30 юли 2022, 11:01 от Fever Ray

# 11
  • София
  • Мнения: 7 990
На тези цени в момента не бих купила панел. Не че имам против самия тип строителство. Според мен търсенето на такъв тип жилища ще пада. Нуждите на хората се променят спрямо възрастта на децата и ако поискам да го продам след години, мисля, че ще е по-трудно.

# 12
  • Мнения: 24
Благодаря за отговорите на всички. За съжаление клоним към отказ от тази възможност. От любопитство обаче се интересувам тъй като голяма част от финансирането щеше да стане с кредит - към момента каква е практиката за срок на кредит за панел? Например 10г., тъй като сградата в случая е вече на над 50г? И предполагам максимум 70-75% финансиране?

# 13
  • Мнения: 12 018
Аз купих панел 2017г, т.е преди 5г. Абсолютно никакъв проблем - изтеглих за 25 години 45 000лева, а миналата година рефинансира - 20 години и 60 000лева. Ипотека е, единствен родител съм с две деца, учител. Лихвата ми в ЦКБ е 2,7%, на 50г съм, а блокът ни е на 40г.

# 14
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Не бих купила панел.

Общи условия

Активация на акаунт