На море в Гърция 2022 - V

  • 52 557
  • 767
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 11 236
На Крит времето е разкошно през септември, но хората и там не са малко, абе зависи къде. На Йонийските острови месецът е малко тото, не всяка година, но зачестиха в последните десетина едни циклони с поройни дъждове.
Като пясъчни плажове Закинтос е ненадминат сред седемте Йонийски. Вече други кусури си има, споменати са, да не ги повтарям. Той е земеделски остров, без особена история и културно наследство, доколкото е имало оригинална архитектура, е срината в земетресението през 1953-а (както е станало и с Кефалония), главният град няма чар. И сега извън няколко курорта по крайбрежието е силно земеделски, хубав зехтин, едно от малкото места в Гърция, където има в изобилие вкусни домати и плодове извън цитруси. Шумотевица и тежък трафик встрани от курортите няма толкова много, колкото на Корфу примерно.
Навагио е с невероятен цвят на водата, но от снимките и разказите, които виждам от последните години, навалицата вече е невъобразима и водата буквално миришела на нафта от многобройните лодки. Отгоре винаги е красиво (това ми е корицата на книгата все пак), трипът за снимки отвисоко е различен от този с лодките - ходи се с кола.
Имаше и отделна тема за Закинтос допреди 2-3 години, писали сме доста подробности и в нея.
Няколко снимки

Последна редакция: сб, 10 дек 2022, 19:08 от Параход

# 736
  • Мнения: 1 187
Ние ще бъдем на Корфу от 18.06. Има ли ходили през юни? Предполагам ще е въпрос на късмет.

# 737
  • София
  • Мнения: 1 735
Divi_86, досега два пъти почиваме на Йонийско през първата седмица на септември и улучваме хубаво време, обаче точно на тръгване (около 8-9-ти) рязко се разваля. Даже през 2021 г. на връщане от Закинтос температурата падна до 12 градуса около Солун, комбинирано с ужасен дъжд. Струва ми се малко рискова почивка от 9.09. Ако държите на Закинтос, по-добре да е през август. Подробен разказ за почивката ни съм пускала тук в скрития текст.
Избрани снимки
Пропуснах да напиша, че на Крит има много местни компании за коли под наем, които не искат никаква карта - плаща се в брой при взимане на колата.

# 738
  • Мнения: 2 530
Тази година бяхме 2 седмици септември на Лефкада и Кефалония и времето беше повече от чудесно. Но предните години имаше доста дъждове.

Момичета, чудим се за Коледа дали да не направим 3 нощувки в Гърция, но не в Солун. Търсим все пак нещо с по-малко лудница. Мислехме пак за Йоанина, въпреки че не е малко път и пак сигурно ще има сериозен трафик. Споделете, ако имате идеи. Помня, че за Тасос казах че само в Лименас ще има нещо работещо за хапване.

# 739
  • Пловдив
  • Мнения: 2 528
Който тръгна да се организира за другото лято - така ли е новата мода или само аз нацелвам? В букинг всичко е с предплащане, безплатен отказ до 30-60дни предварително 🤔 Прекалено ми идва. Обикновено в този период запазвам без плащане и с отказ до седмица преди пътуването, та се изненадах. И евтино не е да се прежаля.

# 740
  • София
  • Мнения: 1 735
jul, за кой месец гледаш? Може би очакват силен сезон..

# 741
  • Пловдив
  • Мнения: 2 528
Края на август. Последните 10 години през декември има богато предлагане за следващия сезон. Освен от цени, съм впечатлена и от другите условия обаче.

# 742
  • Мнения: 653
Миленка_д, ако решим втората почивка да е септември, мисля да е Крит, а ако останем на първоначалната идея за Закинтос, ще е през август. И ние две години през септември (при това в началото) уцелваме 1-2 дни с откровено гадно време, а през останалото време пак имаше разни капризи на времето.
Благодаря за информацията за колите на Крит. Ако се спрем на тази дестинация, ще ми е полезно да ми кажете имена на агенции, за да проверя и резервирам предварително.
Jul, не е само в Гърция това, което забелязваш. Аз още от септември започнах да гледам нощувки за следващите пролет и лято, но цените са осезаемо нагоре, а както казваш, много места искат предплащане и/или нямат късни опции за безплатно анулиране. Какво да се прави - щом искаме да пътуваме, ще се адаптиране към новите условия. Просто вече няма особено много опции за наистина евтини пътувания.

Малко носталгия по отминалото лято







Последна редакция: сб, 10 дек 2022, 23:32 от Divi_86

# 743
  • София
  • Мнения: 1 735
Ние ползвахме  cretarent по препоръка от темата и нямам забележки, но има още доста местни компании.

# 744
  • Мнения: 5 949
Ако ще наемате коли, започвайте да търсите и резервирате сега. От две години, особено миналата, е някакъв ужас на Крит.

# 745
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 977
И аз с предплащане запазих, не само за лятото за Гърция, но и пролетта за Великден до Испания. През airbnb. Не платих обаче цялата сума, а само част от нея. За Испания безплатното анулиране ми е седмица преди датата, а за Гърция - месец.

# 746
  • Пловдив
  • Мнения: 2 528
Да, през airbnb май ще продължи да е по-добрият вариант. Плащането на момента може да е малко, а отказът до по-късно спрямо букинг.

# 747
  • Мнения: 11 236
Jul,
Airbnb е с по-гъвкавите условия вече. Забелязах тази тенденция в Букинг - с неудоволствие - веднага щом се поосвестиха пътуванията след ковид. Имаше изключения за някои некомерсиални дестинации, но малко. В комбинация с ужасно надутите цени в платформата, явно ще се отказваме от удобството й все по-често.

Пълнолуние,
Драма & Кавала, Волос, Кастория. Янина ще е хубаво, но не е от топлите места в Гърция.

# 748
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 977
Аз не съм го отписала още booking, макар и аз да смятам, че airbnb  дръпнаха доста напоследък; и по отношение разнообразие на предлагани места за отсядане и по отношение на условия за резервация. За цените не съм сигурна коя платформа е по-добра. Гледам все още в booking също, макара последните ми резервации да не са от там. По време и след ковид го ползвах и сега минававащата година имах няколко престоя, направени през платформата с добри условия за анулиране.

# 749
  • София
  • Мнения: 1 735
Аз имам резервации за Испания и Италия през booking за 2023 и са без предплащане и с безплатно анулиране 7-10дни преди престоя. Но са за февруари и юни. Другата платформа не съм я ползвала още, някакси не ми е конфортно. Пък и не съм попадала на по-добри условия досега.

Общи условия

Активация на акаунт