метформин

  • 3 101
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 271
Отговорите по темата ме накараха да се замисля. От две седмици съм на Глюкофаж заради висока глюкоза след обременяване. Трябва да стигна дозата от 2х1000мг на ден и след 6 месеца на контрола. Сега оставам с впечатлението, че може би трябва да се прави проследяване по-често. А пък какво други показатели трябва да следя, въобще не са ми казали.

# 31
  • Мнения: 131
Здравейте Аг ми предписа метформин  850мг. заради висок инсулин , но получих мнение от друг лекар който каза да не го пия ...какво да правя многоо съм объркана?

# 32
  • Мнения: 46 565
Nikol2525, направете консултация с ендокринолог.

tedie, завсиси от конкретния случай.

# 33
  • Мнения: 131
Здравейте, наскоро ми откриха Инсулинова резистентност но кръвната ми захар е добре. Но въпреки това ми изписаха Метформин 850мг. Нужно ли е да го пия след като кръвната ми захар е добре ? Вече свалих 3 кила без метформин само с ограничаване.

# 34
  • Мнения: 46 565
Каква е стойността на инсулина?
При ИР кръвната захар е добре, висок е инсулинът. За него ви е изписан, не за захарта. И на мен ми е предписан заради ИР. Кръвната ми захар винаги се движи м/у 4.9 и 5.1-2. Но инсулинът ми беше 13.

# 35
  • Мнения: 131
Каква е стойността на инсулина?
При ИР кръвната захар е добре, висок е инсулинът. За него ви е изписан, не за захарта. И на мен ми е предписан заради ИР. Кръвната ми захар винаги се движи м/у 4.9 и 5.1-2. Но инсулинът ми беше 13.


Значи не е нужно да имаш висока кръвна вахар за да пиеш Метформин. Моят инсулин беше 6,6

# 36
  • Мнения: 46 565
Да. Изписва се за различни състояния.
Обременяването с глюкоза ли показа отклонения?
Най-добре идете с изследванията при още един ендокринолог.

# 37
  • Мнения: 131
Да. Изписва се за различни състояния.
Обременяването с глюкоза ли показа отклонения?
Най-добре идете с изследванията при още един ендокринолог.

Не несъм правила обременяване защото не са ми казали това са кръвни изследвания

# 38
  • Мнения: 46 565
За инсулин 6.6 никой няма да ви назначи метформин. В изследванията пише инсулин 30.2.
6.6 ви е индекс ХОМА, който трябва да стане под 2.5, а най-добре под 2.

Много са високи. Аз бих си следвала назначеното лечение + хранителен и двигателен режим.

# 39
  • Мнения: 131
За инсулин 6.6 никой няма да ви назначи метформин. В изследванията пише инсулин 30.2.
6.6 ви е индекс ХОМА, който трябва да стане под 2.5, а най-добре под 2.

Много са високи. Аз бих си следвала назначеното лечение + хранителен и двигателен режим.


Да съжалявам моя грешка 👍

# 40
  • Мнения: 25 724
Значи не е нужно да имаш висока кръвна вахар за да пиеш Метформин. Моят инсулин беше 6,6

Това, което показваш, не е инсулин, а НОМА-индекс. Нормалният HOMA-IR трябва да е по-малък от  2.5.
Вземи прочети нещо за инсулиновата резистентност и ще разбереш защо кръвната ти захар е нормална все още. Но ако не вземеш мерки, ще нарасне и тя и тогава вече ще говорим за диабет.

Ето я темата за инсулиновата резистентност:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1571690

# 41
  • Мнения: 131
Значи не е нужно да имаш висока кръвна вахар за да пиеш Метформин. Моят инсулин беше 6,6

Това, което показваш, не е инсулин, а НОМА-индекс. Нормалният HOMA-IR трябва да е по-малък от  2.5.
Вземи прочети нещо за инсулиновата резистентност и ще разбереш защо кръвната ти захар е нормална все още. Но ако не вземеш мерки, ще нарасне и тя и тогава вече ще говорим за диабет.

Ето я темата за инсулиновата резистентност:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1571690

Да моя грешка извинете
Мерси

# 42
  • Мнения: 131
Здравейте, АГ ми изписа Метформин защото имам висок инсулин. Но можели  това че предишната вечер съм яла късно и то сладко така да е излезнало на резултата ? 😅 търся всяка причина само да не го започна, но май ще се наложи 😶 вие когато го приемахте имахте ли неразположения?  И за колко време го приемахте ? На мен тя ми изписа 850мг.

# 43
  • Мнения: 25 724
Не мисля, че е работа на АГ да изписват метформин. Вземи си направление от ЛЛ за ендокринолог и се обърни към препоръчан специалист да ти пусне нужните изследвания и да ти предпише точната дозировка.
Освен това метформин се започва и спира по схема, пие се само по време на хранене... Не става току-така.

И ако ендокринолог потвърди, че трябва да пиеш, ще пиеш, къде ще ходиш? Никой не го пие по желание, а защото се налага.
Всъщност, можеш и без метформин, но с железен хранителен режим. Дали ще можеш да устискаш цял живот на месо, яйца, маруля и краставици? Без нищо друго – нито плодове, нито кореноплодни, за хляб, сладкиши, подсладени напитки и т.н. да не говорим – забравяш ги завинаги. Силно се съмнявам...

Последна редакция: сб, 25 ное 2023, 09:44 от Как' Сийка

# 44
  • Мнения: 131
Не мисля, че е работа на АГ да изписват метформин. Вземи си направление от ЛЛ за ендокринолог и се обърни към препоръчан специалист да ти пусне нужните изследвания и да ти предпише точната дозировка.
Освен това метформин се започва и спира по схема, пие се само по време на хранене... Не става току-така.

И ако ендокринолог потвърди, че трябва да пиеш, ще пиеш, къде ще ходиш? Никой не го пие по желание, а защото се налага.
Всъщност, можеш и без метформин, но с железен хранителен режим. Дали ще можеш да устискаш цял живот на месо, яйца, маруля и краставици? Без нищо друго – нито плодове, нито кореноплодни, за хляб, сладкиши, подсладени напитки и т.н. да не говорим – забравяш ги завинаги. Силно се съмнявам...


Не живея в българия и тук ми е по трудно да отида на ендокринолог. Да тя ми даде първата седмица по едно сутрин и втората седмица сутрин и вечер след това каза да и се обадя. Говорих с личния лекар каза за два месеца ако мога да отслабна сама да пробвам и да отида при него да направи други изследвания да види как е , но ако не става искам не искам ще трябва да пия, такаче аз реших да слушам АГ
Е днес вече се реших и го изпих малко съм уплашена очаквам да видя каква ще е реакцията .😅 за сега нищо.
Преди това ядох това правилно ли е или трябва по време на ядене ?

Общи условия

Активация на акаунт