Аутистичен спектър - обединена тема

  • 141 698
  • 806
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 278
Волфи мислиш ли,че на Кико по-скоро му хареса отколкото да беше притеснен? Сигурна съм, че Дунава му е харесал. Определено беше спокоен, ти си го познаваш по-добре, но не беше и уплашен. Ние май сме вече доста по-добре, защото вече също правим парчета от рода "не ми харесваш", при нас е по-скоро "остави ме да си правя, каквото си зная" и аз се поскарвам. Щом съзнава, че ме ядосва, значи е по-добре.  Thinking

# 451
  • Реъкйавик
  • Мнения: 380
Дом за деца с различни увреждания отвори врати в Горна Баня


Над 5000 са регистрираните хлапета с умствени и физически заболявания у нас, сочат данни на НСИ за 2004 г.
04.04.2007
Дом за деца с умствени и физически увреждания "Дар - Св. Никола" в софийския квартал Горна Баня събира хлапета с различни тежки заболявания.

Няма ограничение в приема, съобщиха оттам.

Първите обитатели на дома са 7-годишно момченце със средна умствена изостаналост и пълна слепота, момче на 6 г. с лека умствена изостаналост и 13-годишно сляпо момиче, което е с компютърни умения, хвалят го от дома.

Засега за децата се грижат четирима специалисти на пълно работно време - социален педагог, начален педагог, хигиенист и физкултурник, както и психолог, психиатър и логопед.

Част от персонала са самите родители

Домът разполага със занималня, физкултурен салон, кътове за почивка, кухня за полезни умения и градина, която ще се облагородява от малчуганите.

Децата ще могат да играят със здрави момчета и момичета, да ходят на куклен театър, почивка на море и лечебна езда.

Родителите им ще могат да ги оставят в дома след работа през седмицата и през уикендите.

Осигурен е и транспорт от врата до врата.

Идеята за създаването на дома в Горна Баня

е на социалния педагог Анастасия Дачевска. Триетажната къща е наета и обзаведена за около четири месеца с 25 000 лева от приятелски заеми и дарения.

Всичко в нея е съобразено с потребностите на децата и нормативните изисквания (във физкултурния салон например има шведска стена, велоeргометър, гирички, басейн с успокоителни топки).

До края на годината се предвижда да се увеличи броят на специалистите в дома, така че за всяко дете да се грижат по двама души.

Мечтата на Анастасия е първите "наематели" на дома да завършат социална педагогика с нейна помощ.

Над 5000 са регистрираните деца

с умствени и физически увреждания у нас по данни на НСИ за 2004 г. Броят им се увеличава всяка година.

В голяма част от случаите причината е лекарска грешка.

Вариантите за родителите на дете с физически или умствен недъг са три.

Първият е да се откажат от детето си чрез декларация - тогава то отива в специализиран дом (като Дом №8).

Вторият е да наемат лицензирана фирма, която да изпрати детегледачка в домашна обстановка, където обаче детето е лишено от компанията на свои връстници и интеграцията му е възпрепятствана.

Третият вариант е детето да бъде записано в обществена детска градина и училище (например само за деца с увреден слух или само за деца с нарушено зрение).

С изключение на държавното училище (предимно за слепи) в жк "Надежда" в София, няма учреждение, което да събира на едно място деца с различни заболявания и така да улеснява развитието им.

Там обаче децата се приемат, след като бъдат одобрени от комисия към министерството на образованието.

В момента повечето родители на деца с физически и умствени увреждания у нас избират "детегледачка в домашни условия".

По неофициални данни голяма част от тях са склонни да поверят детето си на добри грижи в добри условия, за да могат да работят и живеят по-спокойно.

# 452
  • Реъкйавик
  • Мнения: 380
Здравеите
Искам да ви питам Вашите деца гувят ли се ?
На няколко пьти мойат син се губи в магазините тука и аз изпадам направо в паника даже си мислех да купя устроиство за да мога да го намирам

# 453
  • Мнения: 4 585
А той как реагира, когато го изгубиш. Кой кого е изгубил е относително понятие. Пробвала ли си да го наблюдаваш, без той да знае. Ще почне ли да те търси, да плаче за теб. Трай си, дори и полиция да дойде. Да разбере, че когато сте заедно е най безопасно. Аз моя бих могъл да го загубя. В автобус когато сме и сляза без него, може да забележи след три часа. Иначе където го оставя, там го намирам. Като му поставих за задача да пази една кошничка с яйца и цветя, влязох в магазин. Като излязах, той я държеше в ръка "Да не я грабне някой крадец и да избяга."

# 454
  • Реъкйавик
  • Мнения: 380
не сьм пробвала но схте опитам
Последнят пьт беше в един магазин из4езна и бая го тьрсихме ,намерихме го покраи някакви игра4ки се беше заиграл ама на мен сарцето ми изско4и а ни предстои патуване до бг през август и не знам как ще се справим
преди 2 години пьтувахме през амстердам и бйахме с коли4ка за да не го загубим на летището ужас  Close Shocked

# 455
  • Мнения: 3 504
Здрасти Kolgrimur , И на нас ни е трудно с Гера в магазин и мъж ми вече не иска да ходим с нея, защото все тича и се крие и на мен погледите ми са в нея и нищо не разбирам от пазарлъка, а само нерви.

Много се радвам, че предстои пътуване към България през август. Ще те чакам. Hug

# 456
  • Мнения: 249
Ние вече имитираме магаре. Малката харесва животни и постоянно ги имитира ,та и на каката започна да и става интересно. И ние сме трудни в магазините , но ако отида  и взема  това което иска не бяга и е  спокойна. Все още  не  сме  се губили , но знае ли човек на всеки може да се  случи.
Мен  нашите са ме губили на  първото ми море newsm78 #Crazy Laughing Laughing
Да си кажа най ми е трудно със щипането и когато откажа да купя нещо тогава е най зле,бяга и се чуди как да го вземе,но след борба и гонене успявам. #Crazy #Cussing out

# 457
  • Мнения: 3 591
аз пък редовно се загубвам - направо съм специалист по губене - мога да се загубя навсякъде  Crazy Че и немога и да се намирам, особенно като съм с колата някъде сама, и като звънна на мъжа ми той се изприщва като му кажа на въпроса къде долу горе си : "Незнам "

# 458
  • sofia
  • Мнения: 1 426
А има ли други дечица, които  спят с отворени очи освен нас?

Да, големия ми син (напълно здрав)  Rolling Eyes.

# 459
  • Мнения: 1 818
Христос Воскресе!

Вчера взехме на Давид едномесечно голдънче-Дива Нямам думи да ви опиша колко е щастлив.Един час обикаля с него стаята смеейки се и дори тръгна да му показва любимите си картинки, които Деси ни изпрати и за което още веднъж Благодаря!Благодаря на всички за съветите!
Весел празник ви желая!  bouquet

# 460
  • Мнения: 4 585
Воистина Воскресе!

Честито на Давид другарче!
Габи, ако можеш и лекичко да го "натовариш" с грижи за него - да му дава водичка или храна, да го води по време на разходка.

# 461
  • Мнения: 278
И аз заради Марти взех нашата кучка, малко се "сборичкахме" smile3515  с таткото за нея, но все пак я взех. Сега куриоза е, че той най-много я разхожда и си я гледа  Laughing  Марти си я разхожда също, ако няма кой я храни. Не играе често с нея, но все пак му е другар.  Не съжалявам, че я имам, тя се казва Рубин и е ирландска госпожица сетер, госпожица ще си остане защото, ако роди и кученца това, наш тати вече няма да преживее  smile3511  smile3513

# 462
  • Мнения: 3 504
И ние преди имахме куче - женска немска овчарка - та и кученца - 2 поколения. Откраднаха ни я, оставихме се едно от нейните кученца - мъжкар и той почина преди 2 години. Аз много плаках. 10 години си го гледахме... Cry Сега ми е терсине без животно в къщи. Знам, че се искат грижи...

# 463
  • Мнения: 120
Честито Възкресение Христово и от мен!Желая много здраве на всички деца.Ние си бяхме на Раковски и днес се прибрахме.Чета с интерес всичко което сте писали.Rosoneri И аз си имам в къщи немска овчарка,но ме е страх да водя Дани при него,че той какъвто е може и в устата му да бръкне.Много радост и усмивки и на теб Wolf.

# 464
  • Мнения: 4 585
  Тити, не се страхувай, те кучетата внимават с децата. Дори и да му бръкне в устата, ще е без последствия за Дани. Аз за дете много харесвам като породи кучета сибирска лайка, коли и бобтейл. Но съм противник на идеята да отглеждам куче в апартамент.
  На село имаме много смешно куче Чарли и като излезем сред природата, то само Кирил гледа. Пред него сяда и го гледа. Дали усеща нещо или си проси вниманието му, не знам. По едно време имахме котенце, то пък лягаше на краката му и той не смееше да шавне. Кирил се научи вече да милва котка. Като излезем на разходка тръгва да милва всяка котка, но тръгва бързо към нея, плаши ги и те офейкват. Има една дето му я хващам и той я милва. Една мама ми обеща котенце от Варна, ама коя беше.

Общи условия

Активация на акаунт