На какъв език говорите на децата си?

  • 4 851
  • 76
  •   1
Отговори
# 15
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Говоря му само на български. Ве4е казва няколко думи, но вси4ките са на френски( котка, ку4е,още, довиждане, горещо и  студено). Та тези 6 думи въпреки 4е постоянно му ги повтарям на бг, той ми ги казва на френски. Преди свекърва ми спореше с мен 4е така Тони няма да я разбира(таткото е франсе), но ве4е се увери 4е имам право говорейки му на бг. Та само някой да се опита да ми направи забележка, веднага ска4ам в атака  Laughing

# 16
  • Мнения: 236
Говоря на детето само на български.
Не ме притеснява, че щяло да се обърка от 2-та езика.
Тя си има майчин език и искам да го владее, независимо
дали по-късно в живота ще и е от полза.

# 17
  • Мнения: 847
И ние си говорим само на български...Малкият не ходи на градина ,но смея да твърдя 4е разбира и на френски на български и на португалски ... LaughingТя при нас е мешаница,но аз съм за..Та татито ни е французин с португалска жилка,свеки му говори на португалски и така,...ако имаше как и на английски щях да му говоря...Децата разбират-не се притеснявай ,и в на4алото даже и да се объркат ,после вси4ко се оправя...

# 18
  • Мнения: 1 526
Единствено и само на български.
До 3 год. са слушали само Бг реч, защото стояха с майка ми.
Когато тръгнаха на градина за нула време започнаха да разбират, а после и да говорят иврит. Даже сега дъщеря ми обръща словореда и заменя думи. Но аз търпеливо й повтарям верният начин на произнасяне. Ще направя всичко да говорят нашият език и то добре  Peace
А това, че всички деца учат езици лесно и бързо е факт!

# 19
  • Мнения: 295
Когато сме сами със сина ми му говоря само на българиски. Тепърва проговаря. Когато сме цялото семейство (с бабата, дядото) на полски. Говоря и на полски, когато е и племеницата. Мен обаче ме притеснява факта, че вуйчо му, който е германец и упорито отказва да се научи полски, постоянно му говори на немски (както съответно и братовчедката). Резултатът е - 3 езика във възраст, когато проговаря. Отскоро детето започна да свързва думите във словосъчетания и ги реди немско-български, полско-български. Мен ме притеснява да не му се забави нещо говора в тази ситуация, но от българския нямам намерение да се отказвам. Какво да се прави, в къщи сме Вавилонската кула...

# 20
  • Мнения: 3 932
В къщи изключително и само на български, в градината си говори на френски, а английския ще го почне малко по-късно...нямам притеснения по въпроса.

# 21
  • Мнения: 3 932
Здравейте мами!
Предстои ни заминаване в чужбинско - Катар. За съжаление не намерих форумска душа от там Sad но както и да е.
Понеже смятам да запиша сина ми там на детска градина, а в тях се говори на английски. Ние с баща му сме българи и естествено вкъщи говорим на български. Та въпросът ми е - това не обърква ли детето и по-добре ли е да се говори на един и същи език навсякъде или не? Вие как действате?

Не, мила, не го обърква, децата са тези, които преживяват най-леко стреса...Учудващо и за нас самите и в същото време успокояващо е как детето говори на френски в детската градина и ми казва "маман", а след като влезем в колата съм "мамо"...нямайте притеснения от такова естество Peace успех ви желая!

# 22
  • Мнения: 1 238
Аз и говоря само на български. До 2 години и половина не може6е и една дума да каже. Сега е на 3 и половина и е като латерна- и на двата езика нарежда. Разбира се, датския и е по добър от българския, за6тото татко и е дат4анин и български слу6а само от мен, но разбира отли4но и говори(малко развалено, но много сладко) Надявам се като порасне да го нау4и по добре.
Мисля, 4е децата нямат проблем да у4ат езици. Като им се говори о6те от малки те си свикват.

Успех!

# 23
  • Мнения: 2 757
Аз на български, тати и всички останали - на датски. Държа да научи български. Датски ще го научи без да иска. Само с английския може да има проблем, защото помежду си с мъжо говорим двата езика - той ми говори на датски, а аз отговарям на английски и съм сигурна, че това много ще го обърка. Бих искала и мъжът ми да говори на английски, но той упорито отказва. Та ще поошашавим малкия като за начало.
За сега иначе не говори нищо. Само се опитва да повтаря, но много безуспешно.  ooooh!

# 24
  • Мнения: 6 390
В къщи й говоря само на бг, на вън - според зависи  Rolling Eyes
Всички смесени бракове който познаваме, на децата им е проблем българския  Rolling Eyes въпреки че в дома им се говори главно на бг...

# 25
  • Мнения: 619
Единствено и само на български говорим ,но напоследък хващам Ивона да говори на малкия на английски.
.Даже сега дъщеря ми обръща словореда и заменя думи. Но аз търпеливо й повтарям верният начин на произнасяне. Ще направя всичко да говорят нашият език и то добре  Peace


 и ние непрекъснато се поправяме  Peace

# 26
  • Мнения: 1 072
Само на БГ, ние с таткото сме бьлгари. На моят син , определено бьлгарският му е много силен и вьпреки , 4е от година и половина ходи на ясла и детска градина италиянски говори малко.Ина4е разбира, но от известно време се бунтува ако навьн го насилвам в разговор с местните да се вклЮ4ва на италиански.

# 27
  • Мнения: 198
дъщеря ми е на 2 и 5 мес и и говорим само на бг-ходи на градина от няколко месеца и абсолютно не бърка 2та езика-знае на кого на какъв език да говори..и даже последните няколко седмици забелязвам 4е превежда без грешка на баба си когато тя я попита какво озна4ава примерно water на български и тя отговаря вода бе бабо,вода!!
според мен проблем няма с 2 езика!  Wink

# 28
  • Мнения: 1 860
dessita, голямата им дъщеря все още не говори български, а малката разбира и говори и двата. Малко ги смесва, но това ще мине с времето.

# 29
  • Мнения: 664
Само на български, без значение къде и с кой сме, ако трябва после превеждам на френски за останалите. Разбира отлично и двата езика, дори и африканския език, на който понякога й говори бавачката. Знае малко по-малко думички на бг отколкото на френски, но знам, че с времето ще се оправя  и с бг-я, дори и да е с акцент.

Общи условия

Активация на акаунт