Колко струва справедливостта ви?

  • 2 145
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Искам да ви питам - вашата справедливост само за приятелите ви ли е ?
Човек, за който "приятел" означава 'винаги прав" и непознатия е считан за виновен само защото е непознат... справедлив човек ли е и това условие за приятелство ли е?
Говорим си тука кви ни били политиците, ква ни била нацията... Ами явно е квато си я заслужаваме и политиците мислят - кво ни засяга народа -няква си непозната маса овце..... Важни са приятелите ни.. Те да са добре и да им осигурим начини така, че винаги да бъдат прави .
Другите кво ни засягат нали? Ее тва е общоизвестния принцип на шуробадженащината....
Незнам за вас, но за мен е от значение справедливоста и никога няма да се примиря с такива принципи и разбирания .
Приятелите ми.. може много да ги ценя, но никога няма да осъдя някой само по думите и мнението на приятел... ако приятеля ми е засегнат ,то начина по който ще ми представи нещата е сугурно че ще е пристрастен и аз нямам право да съдя само по думите му.
Всеки заслужава справедливо отношение дори и непознатия защото е ЧОВЕК
Задавах този въпрос на хора , които уважвам като интелект и останах много разочарована от отговора им ...аз ли съм единствената наивна ...не искам да го повярвам това...

# 1
  • Мнения: 3 423
1. Всеки заслужава справедливо отношение дори и непознатия защото е ЧОВЕК
2. ...аз ли съм единствената наивна ...не искам да го повярвам това...

1. Да, така е. Непознатият!
2. Сигурно. Но не се отчайвай.

# 2
  • Мнения: 3
Казват ми , че в приятелството най-ценното било абсолютната подкрепа , че ако не може да разчиташ на приятел то той не бил приятел и какво те засягал другия дори и да има право ...живеело се с приятели а не със справедливост.
Много често ми се случва хора с които не съм разменила и една дума дори да проявяват негативно отношение .В последствие съм разбирала че са се настроили така под въздействието на думите на някой , който е изразил пред тях своята преценка за мен . И това не е никакво изключение ...не знам как може да има такива хора .Оказва се ,че голям процент от хората сляпо възприемат чужди мисли на доверие и са готови да ги защитават..да наказват и да раздават правосъдие дори.

# 3
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Моята е скъпа Simple Smile
Стадото не е много хубаво нещо и да си вярна на себе си не винаги е ерес Wink
Една птичка пролет не прави казват, но поне надежда дава Wink
Звучи много изтъркано, но ако всеки е справедлив сам със и за себе си, всички ще са такива.
Скучно, изтъркано, ала-поликанщина но вярно...

# 4
  • Мнения: 6 167

аз съм , като темида.  отсъждам правилно в 99% от случаите Wink

# 5
  • Мнения: 2 792
 Не мисля, че съществува понятие като лична справедливост, обвързвайки мнението си със своята гледна точка, симпатии, разбирания и оценки, субективираш (ама ме бива да измислям, абсурди изрази Crazy), прекалено много нещата и нямаш обективна гледна точка.
 Не случайно статуята на Темида е със завързани очи и държи везна, когато говорим за справедливост, нещата са лишени от излишна емоция, има само натрупване на факти.

 Не умея да бъда съдник, имам лично мнение, което не държа да налагам на околните, както не ме интересува тяхното за мен.

  Не знам дали си наивна, но се изхвърляш доста като мислиш, че си справедлива, но не разбрана, това са взаимно изключващи се понятия.

# 6
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
  Не знам дали си наивна, но се изхвърляш доста като мислиш, че си справедлива, но не разбрана, това са взаимно изключващи се понятия.

Това пък на ме ми се вижда логично при така описаната нагласа на Dallia... Кой да я рабере като е справедлива по своему в "сателитен" приятелски кръг. Не че е това най-важното като решиш да се опиташ да си обективен, де.

# 7
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
......Кифлата е поизчерпала темата.....но да си кажа и аз....... естествено да се доверяваш на приятелите си и да си емоционално обвързан по някакъв начин с тяхната преценка....ако ги няма тези неща, според мен няма приятелство.......

# 8
  • Мнения: 2 792
  Не знам дали си наивна, но се изхвърляш доста като мислиш, че си справедлива, но не разбрана, това са взаимно изключващи се понятия.

Това пък на ме ми се вижда логично при така описаната нагласа на Dallia... Кой да я рабере като е справедлива по своему в "сателитен" приятелски кръг. Не че е това най-важното като решиш да се опиташ да си обективен, де.

   Да, в конкретната тема е логично, спрямо разбирането за справедливост, но това не прави една гледна точка справедлива, просто си нагаждаш разбиранията, спрямо терминологията, която намираш за удачна, а не спрямо гледните точки.
 

# 9
  • Мнения: 3
Не мисля, че съществува понятие като лична справедливост, обвързвайки мнението си със своята гледна точка, симпатии, разбирания и оценки, субективираш (ама ме бива да измислям, абсурди изрази Crazy), прекалено много нещата и нямаш обективна гледна точка.
 Не случайно статуята на Темида е със завързани очи и държи везна, когато говорим за справедливост, нещата са лишени от излишна емоция, има само натрупване на факти.

 Не умея да бъда съдник, имам лично мнение, което не държа да налагам на околните, както не ме интересува тяхното за мен.

  Не знам дали си наивна, но се изхвърляш доста като мислиш, че си справедлива, но не разбрана, това са взаимно изключващи се понятия.

Никой не иска от теб универсална справедливост ...разбира се ,че ти ще преценяваш от твоя гледна точка но смятам,че това е което всеки човек трябва да прави ...това го прави личност .Дрогото е безличност.

Аз поне разсъждавам така ...справедливостта трябва да е над всичко.
най- добър вариант е справедливостта и приятелството да са едно цяло.
обаче ако са в конфликт- справедливостта е отгоре.
ако избереш другото, то това значи че ще изпаднеш в положение да нямаш самоуважение.
ако самоуважението не те интересува, значи справедливостта за теб е нещо хипотетично, невъзможно и излишно.

Арт мама Simple Smile благодаря ..поне виждам ,че не съм сама

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Какво  е справедливост ?
Винаги има някакъв субект тука...обективни неща няма....поне докато сме хора........

# 11
  • Мнения: 3
добре ...въпроса е конкретен - би ли застанал на страната на приятеля си без да се опиташ да разбереш кой е прав ..би ли го подкрепил сляпо само защото ти е прятел ? И другия въпрос - би ли го подкрепил ако знаеш,че не е прав... само защото ти е приятел а другия не ти е никакъв?

# 12
  • Мнения: 2 792
  Не виждам връзка спрямо приятелството и справедливостта, освен ако не приема, че моята гледна точка е най-справедливата и вярната, и другите не ме разбират, и някак си трябва да им наложа правилния поглед (демек моя).
  Справедливостта не е хипотетична, просто не е особено приятна погледната обективно.
   

# 13
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
добре ...въпроса е конкретен - би ли застанал на страната на приятеля си без да се опиташ да разбереш кой е прав ..би ли го подкрепил сляпо само защото ти е прятел ? И другия въпрос - би ли го подкрепил ако знаеш,че не е прав... само защото ти е приятел а другия не ти е никакъв?


Не ..... щом разбера, че греши ще му го кажа.......така е най- добре за всички......

# 14
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Идва най-добрата ти приятелка от фризьор - не се харесва и кърши ръце.
Идват още две ваши дружки и й обясняват, че прическата е и й е върха и от кога са искали да я видят така...
Ама според теб не и отива...
А сега! "мноооого си хубава!" или " и мен да ме постригвали не според преставите ми, ама косат си расте, не се връзвай толкова.."???
Тук освен субективна справедливост има и честност и май и за това става дума също. Simple Smile

# 15
  • Мнения: 2 792
Идва най-добрата ти приятелка от фризьор - не се харесва и кърши ръце.
Идват още две ваши дружки и й обясняват, че прическата е и й е върха и от кога са искали да я видят така...
Ама според теб не и отива...
А сега! "мноооого си хубава!" или " и мен да ме постригвали не според преставите ми, ама косат си расте, не се връзвай толкова.."???
Тук освен субективна справедливост има и честност и май и за това става дума също. Simple Smile

   За никаква справедливост не става въпрос в предложения  случай, мацката не е доволна от прическата, защо да я търпи и да бъде убеждавана да се примири, няма нещо, което да не може да бъде променено, всички сме случвали на кофти прически.
 Решението е лесно, промяна на цвят и фасон и подкрепа, че нищо фатално не се е случило, справедливостта ми се губи.....

# 16
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Права си, въпроса е по-скоро бихте ли направили компромис със собственото си мнение за да създадете комфорт, пък бил той и със съмнително качество според вас, на приятел?  Често "защитата" на приятел от непознат е подобно нещо - приятеля да е добре каквото и да мислиш, но има една граница, която за всеки е на различно място. И когато не е въпрос на толерантност, а  по- скоро на нагаждане или сервилност се пораждат май тези въпроси за цената на справедливостта...

понякога нищо не може да се направи за съжаление с косата, виждала съм Sad ама тов ае друууга тема.

# 17
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз ....за една коса никога не бих се затръшкала....голямата работа......винаги сама се подстригвам и ходя както излезе...... Затова някои хора ме сочат така  smile3532  . ...но аз съм smile3502



Така че си зависи от приоритетите на човека отсреща, твоите, на останалите......сложно е

# 18
  • Мнения: 3 835
добре ...въпроса е конкретен - би ли застанал на страната на приятеля си без да се опиташ да разбереш кой е прав ..би ли го подкрепил сляпо само защото ти е прятел ? И другия въпрос - би ли го подкрепил ако знаеш,че не е прав... само защото ти е приятел а другия не ти е никакъв?

Никога!!!!!!! Това не означава, че ще съм груба с приятеля си, но ще намеря деликатния начин, да кажа мнението си. Напълно те разбирам, но никога не съм си задавала този въпрос, защото винаги съм смятала, че истината, си е истина. Без значение кои са ни приятели, и кои не. Това, че някой ти е приятел, не е причина да се изопачава действителността. Той, може да ти повлияе, за даден момент, за определен период, под влияние на емоцията, но истината винаги има две страни, най-малко. Много ти е сложен въпроса, мога да пиша много по темата, но накратко. НЕ. Винаги проверявам историята, от всички гледни точки. Когато става въпрос за сериозни работи, разбира се.

# 19
  • Мнения: 3
Не знам как по-ясно да го обясня , повечето  ме разбраха .
Кифлата ,
 ако разсъждавам така , то никога няма да имам отношение и свое мнение и позиция . Интересно ми е ти как решаваш кой крив и кой прав в дадена ситуация ? Така като чета мнението ти май никога не взимаш такива решения .
Случвало ми се е ...влизаме в магазин с приятелка нещо да си купува и по някое време тя вдига скандал на продавачката , аз виждам ,че приятелката ми няма право ... какво би направила ти ?
Или пък приятелката ти е настроена негативно към някой , когото ти не познаваш , но виждаш как тя обижда този човек в случая безпричинно и от разговора , който водят е видно ,че тя не е права ... би ли я подкрепила ?

# 20
  • Мнения: 3 835
Ееее, виж какво, мислих, че говориш за по-сериозни неща. Ако, приятелката ми, се сдъфчи с продавачката в магазина, можеш да бъдеш сигурна, че ще я подкрепя. Не ти разбрах така темата. Това не означава, че двете с общи усилия, ще смачкаме горката продавачка, но това са смешни работи.

# 21
  • Мнения: 2 792

Кифлата ,
 ако разсъждавам така , то никога няма да имам отношение и свое мнение и позиция . Интересно ми е ти как решаваш кой крив и кой прав в дадена ситуация ? Така като чета мнението ти май никога не взимаш такива решения .

Ами явно не искаш да разбереш личното мнение няма нищо общо със справедливостта.
 В повечето ситуации, в които нямам отношение не се занимавам с това кой е крив, кой е прав, да такива решения не са ми нужни. 
   
 

# 22
  • Мнения: 3
Хмм , това че примерите са незначителни не означва ,че става въпрос за незначителни неща.

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 01:35 от Dallia

# 23
  • Мнения: 3 835
Ами явно не искаш да разбереш личното мнение няма нищо общо със справедливостта.
 В повечето ситуации, в които нямам отношение не се занимавам с това кой е крив, кой е прав, да такива решения не са ми нужни. 

Извинявям се, много на Dallia, но и аз нещо се обърках. Какво е справедливостта. Това е човешко понятие, нали. Следователно, то е субективно и основано на лично мнение. Въпросът е друг, че истинската справедливост, се основава, не на едно и две лични мнения, а на много повече такива. В живота, справедливостта е повече от всичко, лично мение, защото за мен, тя може да  е една, за теб е друга. Това е. Всеки има позиция и мнение. Въпросът на Dallia, беше друг, дали сме справедливи, дали сме честни в оценките си, или се влияеме, от близките си отношения с хората.

# 24
  • Мнения: 185
Правилно е да подкрепиш човека, който има право, дори и да не е приятелката ти. Така поне ти ще се чувстваш достойно и ще си на чисто със себе си. Но това не е никак лесно. Ако приятелката ти е човек по-късно ще се усети, че не е била права.
Един труден иzбор.

# 25
  • Мнения: 3
Ами явно не искаш да разбереш личното мнение няма нищо общо със справедливостта.
 В повечето ситуации, в които нямам отношение не се занимавам с това кой е крив, кой е прав, да такива решения не са ми нужни. 

Извинявям се, много на Dallia, но и аз нещо се обърках. Какво е справедливостта. Това е човешко понятие, нали. Следователно, то е субективно и основано на лично мнение. Въпросът е друг, че истинската справедливост, се основава, не на едно и две лични мнения, а на много повече такива. В живота, справедливостта е повече от всичко, лично мение, защото за мен, тя може да  е една, за теб е друга. Това е. Всеки има позиция и мнение. Въпросът на Dallia, беше друг, дали сме справедливи, дали сме честни в оценките си, или се влияеме, от близките си отношения с хората.
Да, точно това е въпросът ми ... благодаря , че го изясни Simple Smile

# 26
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Случвало ми се е ...влизаме в магазин с приятелка нещо да си купува и по някое време тя вдига скандал на продавачката , аз виждам ,че приятелката ми няма право ... какво би направила ти ?
Или пък приятелката ти е настроена негативно към някой , когото ти не познаваш , но виждаш как тя обижда този човек в случая безпричинно и от разговора , който водят е видно ,че тя не е права ... би ли я подкрепила ?

Нямам такива приятелки.....имам такива познати  Confused ........не мисля, че при всички случаи ще се намеся да защитавам продавачката......не се изживявам като защитник на всички онеправдани и обидени ( минах пубертета, "ако се сещаш какво искам да ти кажа" ) ........естествено бих я защитила, ако нещата станат груби......но и при двата случая ще кажа на приятелката си, че не е права.........ако е от хората, които биха разбрали какво им говоря, ако е като кон с капаци и само ще си разваля настроенито , може би не бих и казала, но и не бих излизала повече с нея.........

# 27
  • Варна
  • Мнения: 686
 Ще ви разкажа една притча:

Един мъдрец поучавал хората,но много от тях не го разбирали,други не били заинтересовани...
Ядосан,мъдреца се качил на един планински връх и започнал да отправя молитви към Господ.
-Господи,няма справедливост,аз правя всичко за  хората,помагам им,поучавам ги... А те? Или ми се присмиват,или не ме разбират,или не ми вярват...Моля те,направи света справедлив.Направи така,че всеки да е справедлив към другите...
Молил се така човека цели 3 години.
-Ето,няма справедливост,моля се 3 години,а нищо!
Господ слушал,слушал и накрая попитал:
-Сигурен ли си,че искаш справедлив свят?
-Сигурен съм,да!-казал мъдреца.
-Добре,ще я имаш справедливоста,следващите 3 години този връх ще стои върху теб!

Това е за мен справедливоста,няма такова понятие,има отделни гледни точки на отделни хора,а кое ще приемеш за твоя,сам решаваш!

# 28
  • Мнения: 7 111
Dallia, ти си най-наблюдателния и прав човек на света.
Щом успя на въпроса: "Защо умират децата" да прозреш, че сами сме си виновни за това, явно имаш невероятно чувство за справедливост. А аз си имам ..ъпомер, но това е друга тема.

# 29
  • Мнения: 2 792
Ами явно не искаш да разбереш личното мнение няма нищо общо със справедливостта.
 В повечето ситуации, в които нямам отношение не се занимавам с това кой е крив, кой е прав, да такива решения не са ми нужни. 

Извинявям се, много на Dallia, но и аз нещо се обърках. Какво е справедливостта. Това е човешко понятие, нали. Следователно, то е субективно и основано на лично мнение. Въпросът е друг, че истинската справедливост, се основава, не на едно и две лични мнения, а на много повече такива. В живота, справедливостта е повече от всичко, лично мение, защото за мен, тя може да  е една, за теб е друга. Това е. Всеки има позиция и мнение. Въпросът на Dallia, беше друг, дали сме справедливи, дали сме честни в оценките си, или се влияеме, от близките си отношения с хората.

  Справедливостта като понятие и личното мнение, са различни неща, а това да се опитваш да постъпваш справедливо (обективно), не създава наличието на някаква лична справедливост, малко по прецизно трябва да се борави с понятията.

   И в крайна сметка, както, казва Смърт на Тери Пратчет "Не съществува справедливост, съществувам само аз".

# 30
  • Мнения: 288
Колко струва справедливостта ми? Т.е. Какво трябва да получа, за да приспя гузната си съвест? Или по- малко критична ли съм към близките си хора?
Този, който има власт над някого, той може да бъде справедлив. Аз не искам никой да зависи от мен. Аз мога само да бъда обективна, доколкото мога.
Тук искам да попитам знае ли някой защо Бог приема даровете на Авел, а отказва даровете на Каин и оттам идва омразата и братоубийството. И справедлив ли е тук Всевишния? Светът още отначалото  си е несправедлив.

# 31
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
не, имам крайно силно развито усещане за справедливост и не си затварям о4ите, нито пък устата, като не е справедливо си го казвам и се боря. мразя това състояние на нещата и се дразня от несправедливостта. там няма приятели, майка, брат, родина, нищо или си обективен към вси4ко и вси4ки или не си истински справедлив!

# 32
  • Мнения: 14 489
Много често ми се случва хора с които не съм разменила и една дума дори да проявяват негативно отношение .В последствие съм разбирала че са се настроили така под въздействието на думите на някой , който е изразил пред тях своята преценка за мен . И това не е никакво изключение ...не знам как може да има такива хора .Оказва се ,че голям процент от хората сляпо възприемат чужди мисли на доверие и са готови да ги защитават..да наказват и да раздават правосъдие дори.


много често се случва, да. мисля че който не го е правил трябва да хвърли първия камък. старая се да не се влияя от други хора, защото в крайна сметка възприемайки тяхното отношение към нещо или някого се натоварваш и с техния грях /да осъждаш човека или ситуацията/. трудно е.
доколкото за справедливостта - непримирима съм. отчаян борец за справедливост, поне относно отношенията между хората и отношението на държавата към нейните граждани. не я виждам, но в крайна сметка Господ е справедлив и всеки получава жътвата на това което е посял. за това е хубаво човек да живее дълго - за да я види

# 33
  • Мнения: 14 489
Тук искам да попитам знае ли някой защо Бог приема даровете на Авел, а отказва даровете на Каин и оттам идва омразата и братоубийството. И справедлив ли е тук Всевишния? Светът още отначалото  си е несправедлив.

първо - каин и авел не са началото на света, че да твърдиш че светът отначалото си бил несправедлив
второ - ако Господ не е справедлив, кой тогава е? човек загубил упованието си в Господ и Неговата справедливост е загубил всичко
трето - има различни тълкувания относно неприемането на даровете на Каин, има различни преводи на Словото от които можеш да вникнеш в дълбочина на думите на Писанието и да разбереш смисъла му, който винаги и по-дълбок отколкото можем да го схванем с плътския си ум

# 34
  • Мнения: 288
Тук искам да попитам знае ли някой защо Бог приема даровете на Авел, а отказва даровете на Каин и оттам идва омразата и братоубийството. И справедлив ли е тук Всевишния? Светът още отначалото  си е несправедлив.

първо - каин и авел не са началото на света, че да твърдиш че светът отначалото си бил несправедлив
второ - ако Господ не е справедлив, кой тогава е? човек загубил упованието си в Господ и Неговата справедливост е загубил всичко
трето - има различни тълкувания относно неприемането на даровете на Каин, има различни преводи на Словото от които можеш да вникнеш в дълбочина на думите на Писанието и да разбереш смисъла му, който винаги и по-дълбок отколкото можем да го схванем с плътския си ум

Първо- аз не споря, а изказвам мнение и задавам конкретен въпрос към знаещите, очаквайки по-точен отговор.И не ми се спори!!!
Второ- това, че в този живот всеки си получава заслуженото, не е вярно.Има достатъчно примери. Може би в някой друг, което не е доказано.
Трето- аз вярвам в себе си и не се чувствам ощетена, че търся истини и задавам въпроси. А за вярата в Бог- единствен Той може да каже кой колко вярва, и дали само си мисли, че вярва.Но това е друга тема.

# 35
  • Мнения: 14 489
Второ- това, че в този живот всеки си получава заслуженото, не е вярно.Има достатъчно примери. Може би в някой друг, което не е доказано.

за това, мила, казах че е хубаво човек да живее дълго - щото не може един човек да го познаваш 5,10,20 години и да кажеш - не си е получил заслуженото. не си видля ни децата му, ни внуците му, нито смъртта му. и като все пак четеш библията прочети притчата за лазар и богаташа. колкото и хубаво да живее човек, не се знае къде отива след смъртта си. а живота е 100 години /максимум или и малко повече/ а това след смъртта е за вечността
като имаш примери дай да видим

# 36
  • Мнения: 288
Оспамваме темата на момичето, но...
Примери как си живуркат престъпници- бол.
Как умират в мизерия и страдания хубави хора- също.
Нима казваш, че Господ наказва невинните деца заради греховете на родителите?
В Библията пише- не съди, за да не бъдеш съден. Всеки, който раздава справедливост, трябва да е готов да бъде съден. Това е много отговорно и хората не го съзнават. А всеки мери според собствения си аршин.
И ако си чела Библията , трябва да знаеш, че всеки отговаря за СОБСТВЕНИТЕ си грехове, а не плаща родата му до девето коляно. Ако е пък така, къде е справедливостта? Аз съм чела притчата за многострадалния Йов и така и не ми стана ясно защо го измъчва така Господ?И кой човек може да издържи такава проверка, без да загуби вяра?

# 37
  • Мнения: 3 835
Аз съм чела притчата за многострадалния Йов и така и не ми стана ясно защо го измъчва така Господ?И кой човек може да издържи такава проверка, без да загуби вяра?

Да така е. Но как ще намериш пътя към вярата, истината и справедливостта, без да си страдал?

# 38
  • Мнения: 61
Имах една приятелка с която бяхме много близки ,абе уж истински приятелки. Вече дванадесет години не се и поздравяваме като се срещнем. И знаеш ли Dallia защо ? Защото точно преди дванадесет години разбрах че е откраднала нещо от наша обща позната и освен всичко аз отидох и и казах че точно тя го е откраднала/приятелката ми/.  Оттук нататък ти прави преценка и за справедливостта и за приятелството .

# 39
  • Мнения: 3
Dallia, ти си най-наблюдателния и прав човек на света.
Щом успя на въпроса: "Защо умират децата" да прозреш, че сами сме си виновни за това, явно имаш невероятно чувство за справедливост. А аз си имам ..ъпомер, но това е друга тема.
Ами аз загубих сестра си , сега щеше да е на 22 та сигурно зная какво говоря . Да живееш както си искаш и когато в живота ти се случи нещо трагично да кажеш "Не, нямя Бог щом ми се случва това" според мен е най-малкото наглост . Щом си мислил ,че можеш без Бог защо после го хулиш сякаш ти е длъжник . Искал си да бъдеш сам - бил си сам и всичко което ти се случва е следствие на твоето "могъщество" , щом си  въобразяваш ,че владееш живота и смъртта оправяй се . Злото за разлика от Бог не зачита твоята воля и след като си избрал да се бориш с него  сам жертвите , които даваш в тази борба лежат на твоята съвест .Съвсем справедливо е....


# 40
  • Мнения: 7 111
Dallia, ако говориш за себе си може да е и така. Но ти не си майка ти и нямаш никакво право да си неин съдник. Майка ти е мъченица. Тя знае какво е да загубиш най-свидното си.
Не познаваш нито мен, нито вярата ми, а още по-малко си свидетел на житейските ми ситуации. Не познаваш и близките ми. Не познаваш и другите момичета, които пишат в родители, преживели загуба. 
От два дни пишеш и за да получиш правото на поща с ЛС реши да раздадеш квалификации на хора, които имат достатъчно горчива съдба. Както и да си правиш повърхностни оценки на разпускащите в клюкарника. 
Можеш да си сигурна, че не те харесвам. Нямам нужда от справедлевата ти оценка. Изводите защо и други хора не те харесват от пръв поглед си прави сама.

# 41
  • Мнения: 3
Dallia, ако говориш за себе си може да е и така. Но ти не си майка ти и нямаш никакво право да си неин съдник. Майка ти е мъченица. Тя знае какво е да загубиш най-свидното си.
Не познаваш нито мен, нито вярата ми, а още по-малко си свидетел на житейските ми ситуации. Не познаваш и близките ми. Не познаваш и другите момичета, които пишат в родители, преживели загуба. 
От два дни пишеш и за да получиш правото на поща с ЛС реши да раздадеш квалификации на хора, които имат достатъчно горчива съдба. Както и да си правиш повърхностни оценки на разпускащите в клюкарника. 
Можеш да си сигурна, че не те харесвам. Нямам нужда от справедлевата ти оценка. Изводите защо и други хора не те харесват от пръв поглед си прави сама.

От къде ти хрумна да персонализираш мнението ми ? Естествено ,че не говоря за теб , та как бих могла след като не те познавам ...това е крайно глупаво и как въобще ти хрумна . Това , което казвам е принципно , има закони в тази вселена ...ти не твърдиш ,че живееш извън нея нали ? Следователно тези закони важат и за теб и съм обяснила как точно важат . Не са ми нужни биографичните ти данни за да знам ,че закона за земното притегляне например важи и за теб .
А това , че от няколко мои мнения ти вече заявяваш ,че не ме харесваш ... ми какво да ти кажа Simple Smile твоя работа ...повърхностна . Аз не  мога да кажа ,че не харесвам някого ей така от няколкото му мнения , които в случая ти дори не си прозрял/а.

Да игнорираш моята болка свеждайки я до нищо не ти прави чест ... мнението ти е крайно егоистично.

# 42
  • Мнения: 3 835
Dallia, харесваш ми!!!!! Има нещо в теб, и болка и тъга, ...................в думите ти има истина, но не разбрах, кажи по-конкретно, какъв е проблема, ако искаш, разбира се. Много се разводнява темата, не че е лошо, но не знам дали сме ти полезни. Thinking

# 43
  • Мнения: 9 903
Далия, ако нямаш конкретен повод за такива разсъждения, по-добре спри, почети малко, помисли малко, защото си се впуснала в едни заключения, които  най-малкото не са не са обективни. Или персонализирай. Има тук един подфорум - "Родители, преживели загуба" - за които твоята справедливост не важи.

# 44
  • Мнения: 843
      Оставям трагедията настрана  и Смъртта  и цялата несправедливост на битието ни.
       Подкрепям Кифлата  и Т. Пратчет  - Смъртта "  Няма справедливост, съществувам само аз."
          Връщам се към приятелите.
        Ще съм максимално честна.   О, ДА!  Случвало ми се е да подкрепя приятел, виждайки, че не е прав и самата аз  не съм справедлива.
       Защото :
       1.  В този миг  Моят приятел е имал нужда от утеха, / подкрепа или ненамеса/ а не от моето чувство за справедливост.  И още по- малко от изразяването му.
        2. Приятелят  не ми е приятел затова, че споделя точно моите нравствени норми и понятия за " справедливост" , но ако  често се случва да се разминаваме... краят на приятелството е видим и предвидим. / мнооого рядко се е случвало/
       3. Обикновенно след време.. час, ден - два.. , когато нечии емоции попреминат...се установява консенсус , относно справедливастта. / Ако изобщо се стигне до коментари/  Ако не се стигне, пак си имам едно наум.

# 45
  • Мнения: 3
тити
Нали говорим за справедливост ? Справедливо ли е да тъсим и стоварваме вина на някой , който е невинен? Аз не искам да го правя и извинение затова според мен няма. Свикнали сме да търсим виновните извън себе си ...да, по-лесно е да обвиниш някой . Загубата ми обаче ме наведе на други мисли , човек трябва да умее да си прави правилните изводи от нещастието си за да не се повтаря то ... Аз не искам повече да губя никого по нелеп начин ...не искам да си играя с живота заради глупава гордост ..все още имам какво да губя.
Не мисля ,че  ако плачем заедно с някой е по-човешко отколкото да му помогнем да види защо му се случват тези неща и как може да ги избегне . Болката не намалява от това че повече хора ги боли заедно с теб.
Така мисля аз и не задължавам никого с мислите си.

teo7777
Много неща , които ми се случват ме карат да се замислям ..но за съжаление откривам ,че с много малко хора мога да ги споделя

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 22:58 от Dallia

# 46
  • Мнения: 9 903
тити

човек трябва да умее да си прави правилните изводи от нещастието си за да не се повтаря то ...
Не мисля ,че  ако плачем заедно с някой е по-човешко отколкото да му помогнем да види защо му се случват тези неща и как може да ги избегне .


Какви изводи да си направят хората от гара Бяла?

# 47
  • Мнения: 3 835
Не мисля ,че  ако плачем заедно с някой е по-човешко отколкото да му помогнем да види защо му се случват тези неща и как може да ги избегне . Болката не намалява от това че повече хора ги боли заедно с теб.
Така мисля аз и не задължавам никого с мислите си.

Точно това имах предвид, скъпа Dallia.  Затова се опитах, да ти намекна да говорим по същество, а не просто да плачем с теб, и да ти съчувстваме, въпреки че и това, си има положителните страни.   bouquet

# 48
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
тити

човек трябва да умее да си прави правилните изводи от нещастието си за да не се повтаря то ...
Не мисля ,че  ако плачем заедно с някой е по-човешко отколкото да му помогнем да види защо му се случват тези неща и как може да ги избегне .


Какви изводи да си направят хората от гара Бяла?
Такава трагедия е това!
Не знам каква е драмата на Dalia. Но това в Бяла, Лим, Индиго... са големи трагедии...

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 23:19 от арт мама

# 49
  • Мнения: 843
тити
Нали говорим за справедливост ? Справедливо ли е да тъсим и стоварваме вина на някой , който е невинен? Аз не искам да го правя и извинение затова според мен няма. Свикнали сме да търсим виновните извън себе си ...да, по-лесно е да обвиниш някой . Загубата ми обаче ме наведе на други мисли , човек трябва да умее да си прави правилните изводи от нещастието си за да не се повтаря то ... Аз не искам повече да губя никого по нелеп начин ...не искам да си играя с живота заради глупава гордост ..все още имам какво да губя.
Не мисля ,че  ако плачем заедно с някой е по-човешко отколкото да му помогнем да види защо му се случват тези неща и как може да ги избегне . Болката не намалява от това че повече хора ги боли заедно с теб.
Така мисля аз и не задължавам никого с мислите си.

teo7777
Много неща , които ми се случват ме карат да се замислям ..но за съжаление откривам ,че с много малко хора мога да ги споделя


            Дали, мила, въпросът в началото  беше доста далеч от поледните ти  постинги.    Въпросът за Смъртта и  за реакциите на хората около теб...  
      О, БОЖЕ.
      Каква ти справедливост.. ШОК/ в което обикновено се изпада/  е и медицинско понятие,  и понякога не отминава с месеци.. Не търси справедливост ..
      Понякога човек обвинява другите , защото не може да поеме повече вина.. / Не може повече от вече чувстваната вина/  Особено родител. Особено..
       Не зная каква е болката ти. / смъртта, справедливостта или обвиненията/  Но, горното си е мой опит. Аз погребах брат си.И отнесох доста несправедливостти.    До едно време, обаче.
        

# 50
  • Мнения: 3
тити

човек трябва да умее да си прави правилните изводи от нещастието си за да не се повтаря то ...
Не мисля ,че  ако плачем заедно с някой е по-човешко отколкото да му помогнем да види защо му се случват тези неща и как може да ги избегне .


Какви изводи да си направят хората от гара Бяла?
Ти сериозно ли ме питаш това ?
Дано няма други , които да мислят ,че няма изводи , които да трябва да бъдат направени .


teo7777
Тази тема беше провокирана от това ,че ми омръзна от справедливост раздавана по приятелски . Ето и тук дори се забелязва това ... била съм от два дни само ..и какво като съм от два дни , ако бях от сто дни това което казвам по-различно ли щеше да звучи , значението му друго ли щеше да е ?
Заради възможността да пращам ЛС ..това е толкова нелепо , че направо се чудя що за мозък може да го "изхрумне" .

Найка
тя темата се отклони доста но и  не толкова всъщност . В живота нищо не съществува в чист вид , така че да искаме да изолираме нещата тук е невъзможно..нормално е да се преплитат..все пак справедливостта си остана и пак за нея говорим .

# 51
  • Мнения: 9 903
да, сериозно питах, така както съм го написала. Понеже темата ти отиде другаде. Но нека въпросът остане без отговор, за да се върне темата към началото си.

# 52
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Виж сега, аз ще ти кажа някои неща за справедливостта. Не я раздаваш ти, определено. И ако трябва аз да съм справедлива пред себе си бих ти казала, че се взимаш много насериозно. Тази ти тема е продължение на първата. Първата беше. "Вижте ме колко съм умна, а вие сте лелки някакави", сега "защо не сте справедливи с мене, като не ви харесвам и не ми зачитате мнението, само защото съм непозната" .
Твърде елемантарно и далеч от всичко философско, което се опитваш да му предадеш. Да не говорим за генералните изводи за живота, вселената и всичко останало. Всеки си живее живота както намери за добре, според възпитанието и собственото си усещане за справедливост. Простената ти е тази арогантност- тя е присъща за младите хора без деца. Ще дойде време, в което ще се възпираш да даваш оценки на чуждия живот, особено , когато никой не ти ги е искал.
Накрая- предотвратяването на нелепостите, не винаги зависи от нас- независимо от философията ни за живота. Страданието ни е нещо,което трябва да изживеем, за да продължим да живеем, а трагедиите не се нуждаят от оправдаване и обяснение- просто се случват-нямат нищо общо с това колко сме умни или не, колко образовани или не, колко боготи или не и т. н. мъдрости. Ние не ги заслужаваме, просто стечение на обстоятелствата. Това обаче не означава, че някой ще ме накара да страдам по- малко или да си взимам поука за живота си. Страдам, колкото намеря за добре. Поуките си взимам, когато аз преценя. И изобщо съм човек с достатъчно стабилна психика, за да позволя на някой да ми казва, че детето ми заслужава да е болно или мъртво. Това е нагло и непростимо дори за младеж обладан от философското търсене на същността на понятията.

# 53
  • Мнения: 9 903
йосарян - благодаря ти, че го написа  Hug

# 54
  • out of space
  • Мнения: 8 573
тити

човек трябва да умее да си прави правилните изводи от нещастието си за да не се повтаря то ...
Не мисля ,че  ако плачем заедно с някой е по-човешко отколкото да му помогнем да види защо му се случват тези неща и как може да ги избегне .


Какви изводи да си направят хората от гара Бяла?
Ти сериозно ли ме питаш това ?
Дано няма други , които да мислят ,че няма изводи , които да трябва да бъдат направени .



Извинявам се, че се намесвам, но не виждам Тити или някой друг да твърди, че изводи от случая в гр.Бяла няма да си направи (всеки си е направил, вярвам)...

# 55
  • Мнения: 3
 yosarian
С този си пост написан в този дух по-скоро ти се опитваш да налагаш твоите си мисли ,  не мога да бъда обвинена в нещо такова по простата причина , че не съм се изказала по твоя начин .

Аз обаче няма да сметна мнението ти като опит за самоизтъкване на личността ти поради факта ,че гледам на хората с по-добро око отколкото те самите се показват ., пък и не смятам ,че ми пречат с нещо дори и да го правят.

Относно смъртта не смятам ,че си разбрала какво точно съм казала, затова няма да ти отговарям.



Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 23:46 от Dallia

# 56
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
...Аз обаче няма да сметна мнението ти като опит за самоизтъкване ...
Просто не ми се налага да правя такива опити.  Wink

# 57
  • Мнения: 3
...Аз обаче няма да сметна мнението ти като опит за самоизтъкване ...
Просто не ми се налага да правя такива опити.  Wink
Което само по себе си доказва ,че го правиш /направила си го вече/щом считаш ,че на мен ми се налага - съдиш по собствените си "належащности" ...моите не ги знаеш и няма как да е по тях Simple Smile.
Побърза да осъдиш това , което дори не си направи труда да разбереш.

Общи условия

Активация на акаунт