Атеистите празнуват ли Коледа?

  • 5 860
  • 102
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 100
Не съм наясно кой е точно дядо Коледа и как е възникнал образът му, но ми харесва  Flutter  Затова няма да дам "компетентното си мнение" по този въпрос  Laughing
А по темата...
Честно казано не вярвам да има Господ. Но харесвам Библията и това, в което възпитава хората. Приемам, че Иисус е един много добър човешки образ, може би истински, може би нереален. Това не знам. Но ми харесва и за мен е олицетворение на доброто и жертвата в името на хората. Имаме една дата, която се приема за рождението му. И я празнувам. Един вид празнувам зараждането на истинското, неподправено добро.  Hug

# 16
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
В моето семейство се празнуваха най-тържествено Бъдни вечер, Рождество и Великден. Не толкова по религиозни причини, а заради традицията и (предполагам) вероятно за да се прави напук на режима.  Thinking В тази връзка си спомням как нашата дружинна се изтъпани пред даскалото и заяви, че "имало инициатива на Комсомола и Партията Великден да не се казва така, а Празник на шарените яйца".  Joy Joy Joy
Аз също празнувам подобаващо, а не съм религиозна. Всъщност, недолюбвам православието. Както и всяка религия. Не се определям и като атеист - това за мен пак е религия.

# 17
  • Мнения: 23
Аз мисля,че много от хората,които се наричат "християни" не само атеистите празнуват Рождество само заради традициите. Тези хора не знаят за същносттта на празника - Исус Христос се роди на земята, за да изкупи греховете на хората, за всеки, който вярва в него. Другото всичко е измислица.    newsm78

# 18
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197

Рождество Христово  е на 25 декември ( междъ дръгото Непорочното зачатие на Мария е 17 дена преди това, на 8 декември). Wink
Това е така, не защото Христос се е родил точно на този ден,

Грешка някаква е станала! Не е тъй!

На 9-ти е зачатие на св. Анна.
На 25 март е благовещение, когато ангела известил за зачатието. Има си 9 месеца! И на термина е родила Simple Smile

Иначе преплитането на езически, религиозни/но християнски/ и хриатиянски празници е факт.
Но това прави празниците по-хубави и по-споделени. Възлшебството на Коледа е различно за всеки, но завладява всички Simple Smile

# 19
  • Мнения: 4 965

На 9-ти е зачатие на св. Анна.
На 25 март е благовещение, когато ангела известил за зачатието. Има си 9 месеца! И на термина е родила Simple Smile


Тъй, тъй.
А Св. Ана е бабата на Иисус Христос.
Всеки празнувакаквото и както си иска.
Важното е да има повод да се повесели човек с приятели, а дали ще пие вино или кока-кола всеки си решава сам.
 Mr. Green

# 20
  • Мнения: 90
Но се определям като принадлежаща към християнския свят.  Crazy
Коледа се празнува не само в християнския свят доста е модерна в Япония и Китай във вида си елхички, белобрад старец, подаръци.
Празнувам, защото ми харесват празниците, т.е. софрите, подаръците, настроението, мириса на мандарини и портокали.
Аз пък точно затова ги мразя - плюскане до скъсване, ТВ до побъркване и се моля да минат по-бързо почивните дни.

# 21
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Празнувам, защото ми харесват празниците, т.е. софрите, подаръците, настроението, мириса на мандарини и портокали.
Аз пък точно затова ги мразя - плюскане до скъсване, ТВ до побъркване и се моля да минат по-бързо почивните дни.

Моите празници не са такива.

Ако твоите са такива, разбираемо е защо ги мразиш.  Grinning

# 22
  • Мнения: 677
Аз пък се чудя - мазохистите празнуват ли Денят на благодарноста.. newsm78
И как?

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 21:58 от тони сопрано

# 23
  • Мнения: 23
Същността не е в това да "плюскаме" и "пием", а да има общуване със семейството си. Не напразно е наречена "тиха и свята нощ" -  това е тихо време, в което трябва да прекараме с близките си

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз пък се чудя - мазохистите празнуват ли Денят на благодарноста.. newsm78
И как?

rotfImboТи ме уби.

# 25
  • Мнения: 7 114
Мо`е да сме безделници, но не сме без празници. Хлъц.

Дядо Коледа е Св. Николай.

# 26
  • Мнения: 2 759
По-уместен би бил въпросът вярващи ли са тези, които почитат дядо Коледа?
        Peace... Също така много християни не празнуват Коледа/Рождество, ако трябва да сме точни...

# 27
  • Мнения: 3 271
Аз също празнувам подобаващо, а не съм религиозна. Всъщност, недолюбвам православието. Както и всяка религия. Не се определям и като атеист - това за мен пак е религия.

Директно се подписвам под това. И за да ви хвърля в още по-голям потрес - кръстена съм (от баба ми, тайно от родителите ми) и имам църковен брак  Peace

# 28
  • Мнения: 2 543

Рождество Христово  е на 25 декември ( междъ дръгото Непорочното зачатие на Мария е 17 дена преди това, на 8 декември). Wink
Това е така, не защото Христос се е родил точно на този ден,

Грешка някаква е станала! Не е тъй!

На 9-ти е зачатие на св. Анна.
На 25 март е благовещение, когато ангела известил за зачатието. Има си 9 месеца! И на термина е родила Simple Smile

Иначе преплитането на езически, религиозни/но християнски/ и хриатиянски празници е факт.
Но това прави празниците по-хубави и по-споделени. Възлшебството на Коледа е различно за всеки, но завладява всички Simple Smile

И двете грешите. Празникът на Непорочното зачатие на св. Дева Мария е католически празник, който православните не признават и е едно от главните догматическия различия между двете църкви. Този празник чества деня, в който е зачената Св. Богородица, а не в който тя зачева Христос. Католиците вярват, че и Дева Мария, както и Господ, е зачената безсеменно.

# 29
  • Мнения: 2 792
В моето семейство се празнуваха най-тържествено Бъдни вечер, Рождество и Великден. Не толкова по религиозни причини, а заради традицията и (предполагам) вероятно за да се прави напук на режима.  Thinking В тази връзка си спомням как нашата дружинна се изтъпани пред даскалото и заяви, че "имало инициатива на Комсомола и Партията Великден да не се казва така, а Празник на шарените яйца".  Joy Joy Joy
Аз също празнувам подобаващо, а не съм религиозна. Всъщност, недолюбвам православието. Както и всяка религия. Не се определям и като атеист - това за мен пак е религия.

  Василисо Heart Eyes, понякога се изумявам от еднаквите ни мисли  Shocked, да знаеш ние сме мисловни близнаци.
  Да вярата и атеизма са двете страни на монета, с която аз не играя.

   Извън темата, но защото е в темата с още един мисловен близнак се засичам тук- блажка  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт