Атеистите празнуват ли Коледа?

  • 5 854
  • 102
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 447
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Защото са малцинство  Simple Smile И да работят, едва ли ще е от кой знае каква полза за икономиката, щом мнозинството не работи.
Между другото, българомохамеданите в Смолян си празнуват и християнските празници. Имаме съседи, които ни черпят и с баклава, и с козунак. Нищо лошо не виждам в това  Simple Smile

# 91
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Това е същото, като да питаш - защо атеистите почиват за Коледа и Великден?

# 92
  • Мнения: 295
Вярваща съм, не се срамувам от това, знам какво се празнува на Коледа. Не ме дразни, че атеистите празнуват Коледа - нека си признаем, че българите в по-голямата си част сме атеистично общество. Причините са много и не толкова лесни, пък и не им е мястото тук да ги бистрим. Рождество Христово беше забранен празник, празнувахме на времето Нова година. Е как искате от хората ей така да седнат да празнуват Рождество Христово? Ами празнуват Коледа кой както може. Искаме традиции - и възстановяваме някакви странни, далечни ни вече езически обичаи. Привнасяме нови, защото старите не ни харесват, търсим - всеки както може и каквото иска. Затова е толкова странна смесицата. Помислете какви са ни и коледните песни - в колко от тях се говори за Господ Исус, Божията Майка, св. Йосиф? Много са малко, а дори и не са популярни. Какви песни пеем на децата си "с червените ботушки", "над смълчаните полета", "снежинки разстилайте" и "Зън, зън, кой е вън" и подобни. В целия този контекст защо атеистите да не могат да празнуват? И още - вие, вярващите, които имате претенции, че атеистите празнуват, при вас цялото семейство ли е вярващо и как се отнасяте към онези членове от семейството ви, които не вярват - не празнувате ли с тях?
Лени, само една малка поправка към теб - да, на 8 декември, се празнува Непорочното зачатие, т.е., че Божията Майка е била зачената без първороден грях (но това празнуват католиците, православните отхвърлят тази догма).

# 93
  • София
  • Мнения: 2 162
В реда на мисли на mamaG за традициите...в моето моминско семейство има "големи" вярващи и с големи претенции за спазване на традициите по Коледа /а и не само/- кога и как да се направи питката, да има ли да няма ли баница с късмети, колко да са манджите на масата, кога да се украси елхата, кой ще къди с тамян и т.н. и сакън някой от семейството на мъжа ми да не обърка реда- грях голям и голямо вайкане и заклеймяване "ами те щото са били комунисти" .
Като дойдох да живея тук и установих, че сърбите- също православни като нас, ама изобщо нямат същите обичаи по Коледа. При тях подаръци раздава Св. Никола /а аз си мислех, че само при католиците е така/, , който е доста преди Коледа, за Бъдни вечер се пали бъдник и изобщо нямат елха и питка с паричка. Ха сега де, кой е по- голям християнин питах баща ми, който ми отговори, че и при нас било едно време така, ама вече не е. Party , ама аз да не гледам сърбите, щото те били особени християни.  hahahaХа сега де!

А иначе какво празнуват атеистите на Коледа- мъжът ми, който е атеист твърди, че нищо не празнува - ама понеже ни обича удостоява с присъствието си чудните ни свещенодействия.

# 94
  • Мнения: 7 640
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Това е същото, като да питаш - защо атеистите почиват за Коледа и Великден?

именно, не виждам нищо лошо в тжво да ни уважават празницитеу защо и ние да не уважим техните Wink

# 95
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Това е същото, като да питаш - защо атеистите почиват за Коледа и Великден?

именно, не виждам нищо лошо в тжво да ни уважават празницитеу защо и ние да не уважим техните Wink
Ако намекваш за почивки и по мохамеданските празници, няма да стане. За съжаление и атеистите като мохамеданите сме малцинство. В страната ни е приета една друга заблуда и други празници.

# 96
  • Мнения: 3 271
Ако намекваш за почивки и по мохамеданските празници, няма да стане. За съжаление и атеистите като мохамеданите сме малцинство.

И не само. Все пак има официални празници, религия и т.н. Във всички държави е така. Иначе, ако навсякъде официално се празнуват поводите за всяка религия, няма да имаме работни дни целогодишно  Party

# 97
  • Мнения: 90
Добре де, какво празнуват атеистите на този ден?
A, кажи ми какво празнуват китайци и японци по Коледа?

Да, празнувам! Атеист съм! За мен този празник е свъразн не с църквата, а с българските традиции. И наистина Дядо Коледа, всъщност е Св. Николас... Mr. Green и носа му май не е червен само от студа.

Бе, що убивате бългаските традиции с подобни въпроси?!
Свети Николас? В православната религия става дума за свети Никола (по руски Николай) Мирликийски, а при католиците свети Никола(у)с. Да взнесем малко яснота, де, щото темата може да я прочете някое дете и после да му пишат двойка, че е объркало името на светеца.

# 98
  • София
  • Мнения: 2 162
Иначе, ако навсякъде официално се празнуват поводите за всяка религия, няма да имаме работни дни целогодишно  Party

 Laughing Така е. Положението в Република Сръпска в БиХ е такова-потчи целият януари- до 18ти ако не се лъжа, са официални празници и не се работи.  Joy

# 99
  • Мнения: 28
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Не работят и по техните празници- неофициално, разбира се.
а защо христяните живеещи в мюсл.държави почиват по Байрями?
мен също ме вълнува. Thinking

# 100
  • Мнения: 3 447
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Не работят и по техните празници- неофициално, разбира се.
а защо христяните живеещи в мюсл.държави почиват по Байрями?
мен също ме вълнува. Thinking
По същата причина, поради която мюсюлманите в България почиват по Коледа - малцинство са  Simple Smile

# 101
  • Мнения: 7 640
а защо христяните живеещи в мюсл.държави почиват по Байрями?
мен също ме вълнува. Thinking

кои държави визираш? Все пак има значение какъв е процента на това население, нали.

Ако намекваш за почивки и по мохамеданските празници, няма да стане. За съжаление и атеистите като мохамеданите сме малцинство.

И не само. Все пак има официални празници, религия и т.н. Във всички държави е така. Иначе, ако навсякъде официално се празнуват поводите за всяка религия, няма да имаме работни дни целогодишно  Party

да ти кажа- в Германия всяка провинция си има собствени почивни дни и ваканции- според преобладаващото религиозно население. В провинцията, където е Кьолн, има най-много почивни дни от всички, защото там има най-голямо разнообразие от религиозни общности.
И почиват ВСИЧКИ. Wink

# 102
  • Мнения: 11 317


  Извън темата, но защото е в темата с още един мисловен близнак се засичам тук- блажка  Heart Eyes
И аз извън темата, но да го чуя от тебе си е направо коледен подарък. Значи празнувам, така се оказва.
Ако се съберем и си допрем главите, какво ли ще стане?  Laughing Чакаме Блажка пак да си дойде, че да направим експеримент.  Hug

Може ли да си сложа едно столче до вас?
Събрахме се  Heart Eyes 
хахаха, примък  Laughing
Ако сега се хванете под ръчичка всичките и се домъкнете пред нашата камина да изпразнуваме заедно Коледа, най ще съм щастлива. Heart Eyes
И заради единомислието по темата. Peace

Общи условия

Активация на акаунт