Фибран или вата и гипскартон за изолация на таван

  • 4 956
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Привет мами!

Какво бихте препоръчали за изолация на таван и външни стени отвътре на апартамент на последния етаж в тухлена кооперация-фибран или вата и гипскартон? Целта е топлоизолация.
Ако фибран, колко см дебел да е?

Над ап. има тавани. Външна изолация няма. Апартаментът е външен, на 5 етаж, съседите отдолу са в чужбина, т.е. и там не се топли, та е голям студ зимата.

Много благодаря!

# 1
  • Мнения: X
Ние сложихме само на външните стени фибран но ако се налага да пробивате например за картини и др . е много кофти.

# 2
  • Мнения: 49
Ние сложихме само на външните стени фибран но ако се налага да пробивате например за картини и др . е много кофти.
Има ли ефект за топлоизолацията?

# 3
  • Мнения: 40 924
Фибран. По-тънки плочи дават същата изолация и по-малка загуба на площ. Освен това монтажът на тавана е много по-лесен, защото е лек. 5 см е предостатъчно.
Съвет от личен опит - има едни набраздени плочи и гладки плочи. Сложете гладките, защото след години от малката разлика в топлоизолацията при браздите (няколко мм само) се появяват следи по стените. Но при мен беше 3 см, а не 5.

П.П. Нормалната технология е със шпакловка и мрежа над фибрана. Но вижте дали с това няма да ви е по-лесно:

https://decorative-beams.com/bg/katalog/259-t-panel-v-.html

# 4
  • Варна
  • Мнения: 49
@Райна Ли, моля изгледайте видеото. По вашият въпрос е. Бихте могли да отворите съдържанието на канала и да прегледате клиповете, които засягат вашите търсения. Аз основно от там добих представа как да си ремонтирам апартамента и си правя вътрешни изолации на първи етаж в панелен блок.

https://www.youtube.com/watch?v=GpSWdvbLZtU


При условие, че сте в тухлено жилище, а не в панелен блок (при който е едва ли не задължително условие да се изолирате вън и вътре), за стените може да прибегнете до декоративните тухли от типа на фибрана. Те са 2 см и се редят бързо и лесно. За таван пак има подобни варианти. За няколко часа може да налепите буквално цялата стая сами и спестите мокри и прашни процеси.
Други чисти варианти са лепене на листи депрон или селитрон. По стените върху тези плоскости може да налепите дебел релефен тапет като най-бърз вариант. Бавният и мръсен вариант е с шпакловка, но за мен той е по-добър. Има и други видове изолация.

Щом отоплявате жилището и сте на последен етаж, най-важно е да изолирате тавана! Ако сте съгласни на окачен таван, сложете му минерална вата и както се споменава във видеото пароизолация.
Ако слагате гипсокартон на стените, ще загубите около 3,5 см. Този вариант бих го препоръчал на хора в панелен блок, които не смогват да стоплят жилището. Срещал съм, че фибранът не е особено подходящ материал за вътрешна изолация. Не е паропропусклив като например стиропора.  Чел съм/гледал съм запознати да казват, че за външна изолация е добре да се ползва фибран, а за вътрешна стиропор. Ако ще и някоя тънка изолация да е, дава много добър резултат в сравнение на никаква и се усеща коренна разлика в температурата и задържането й при отопление. Определено поне тавана изолирайте!

Отделете още време, за да направите възможно най-добрия избор за вас.

Последна редакция: пт, 14 окт 2022, 19:21 от Чихинци

# 5
  • Мнения: 49
@Райна Ли, моля изгледайте видеото. По вашият въпрос е. Бихте могли да отворите съдържанието на канала и да прегледате клиповете, които засягат вашите търсения. Аз основно от там добих представа как да си ремонтирам апартамента и си правя вътрешни изолации на първи етаж в панелен блок.

https://www.youtube.com/watch?v=GpSWdvbLZtU


При условие, че сте в тухлено жилище, а не в панелен блок (при който е едва ли не задължително условие да се изолирате вън и вътре), за стените може да прибегнете до декоративните тухли от типа на фибрана. Те са 2 см и се редят бързо и лесно. За таван пак има подобни варианти. За няколко часа може да налепите буквално цялата стая сами и спестите мокри и прашни процеси.
Други чисти варианти са лепене на листи депрон или селитрон. По стените върху тези плоскости може да налепите дебел релефен тапет като най-бърз вариант. Бавният и мръсен вариант е с шпакловка, но за мен той е по-добър. Има и други видове изолация.

Щом отоплявате жилището и сте на последен етаж, най-важно е да изолирате тавана! Ако сте съгласни на окачен таван, сложете му минерална вата и както се споменава във видеото пароизолация.
Ако слагате гипсокартон на стените, ще загубите около 3,5 см. Този вариант бих го препоръчал на хора в панелен блок, които не смогват да стоплят жилището. Срещал съм, че фибранът не е особено подходящ материал за вътрешна изолация. Не е паропропусклив като например стиропора.  Чел съм/гледал съм запознати да казват, че за външна изолация е добре да се ползва фибран, а за вътрешна стиропор. Ако ще и някоя тънка изолация да е, дава много добър резултат в сравнение на никаква и се усеща коренна разлика в температурата и задържането й при отопление. Определено поне тавана изолирайте!

Отделете още време, за да направите възможно най-добрия избор за вас.
Супер, Чихинци, много благодаря! Ако мога да направя изолацията сама, ще е най-добре. Какви са тези декоративните тухли от типа на фибрана за таван? Нещо като това, което черна станция предложи ли? https://decorative-beams.com/bg/katalog/259-t-panel-v-.html Може ли да ми пратите някакъв линк? Ако не се шпакловат, то как тогава се заравняват?

@Черна станция, тези панели изглеждат супер! Но ако не с шпакловка, пак излиза въпроса каква е другата опция да се заравнят?

# 6
  • Мнения: X
Ами за сега няма проблеми. Преди имаше голяма влага в стаята а на така на сложихме фибранени плочи такива с фигурки. Иначе шпакловаме със някаква пясъчлива мазилка не с гипс.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 49
@Райна Ли Като тях и като тези с различни шарки, имитиращи камъни, тухли, дърво и други декори:

https://www.emag.bg/search/%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0% … D0%B5%D0%BD%D0%B0

https://www.easywall.bg/

Попадал съм на такива в някои от големите строителни магазини. Там може да ги видите и пипнете на живо. На мен лично ми допадат вариантите с колкото се може по-естествен вид. Ето пример как се борави с тях:

https://www.youtube.com/watch?v=lzjY4JrKMzY

Прегледайте още сайтове, потърсете още мнения и изгодни оферти.  Има разнообразие. Цените им не са особено ниски, още повече че ви трябват квадратни метри като за 1, 2 или повече цели стени, а това вече си става сериозна сума. Отново предимството е, че можете сами да го направите и да не търсите помощ, а освен топлоизолация получавате красив декор. Мият се лесно при необходимост и могат да понесат удар. Някои имат фолио на гърба, което се отлепя и плоскостта се захваща към стената. Други се лепят с лепило за тапети. Важно е да ги напасвате и визуално при снадките, а това обикновено означава да купите по-голямо количество, за да ги изрежете на правилните в конкретния случай места. Може да направите и комбинации, за да ви се получи раздвижена атмосфера.




# 8
  • Мнения: 40 924
@Черна станция, тези панели изглеждат супер! Но ако не с шпакловка, пак излиза въпроса каква е другата опция да се заравнят?

Гипскартонът си е равен. Изключително трудно е шпакловка да се докара равна колкото гипскартон. И затова той не се шпаклова, а само се грундира. Шпакловат се единствено фугите/снадките. Но там първо се лепи една тънка мрежеста лента и се шпаклова върху нея. И после се шлайфа и става неразличимо.

https://www.masterhaus.bg/bg/product/200782-glasfazerna-lenta-za … natini-50mm-h-25m

П.П. Не се лъжи за някакви декоративни плочи с дебелина от 1-2 см. Дам вършат някаква работа, но физиката си е физика - изолацията зависи от два фактора и вторият е дебелината. А първият е сходен, при това на фибрана е по-добър.

# 9
  • Мнения: X
Според мен ако е само на тавана мисля, че ще е по лесно с гипс картон, тъй като ако е с фибран малко ще е по трудно изравняването. А с гипскартона лепите замазватр фугите може леко отгоре да минете тънка замазка и боядисвате. Без много да си усложнявате живота. Или отивате в практис или темакс избирате си плочи залепвате и става страхотно. Даже може да ги боядисвате.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
На вътрешни стени не се слага стиропор !Той е само за екстериор .На вътрешните стени се слага вата или фибран .На тавана бих сложила гипскартон на конструкция с вата и пароизолационно фолио .Стените са по-лесни с фибран .Това ,което ЧС е посочила изглежда доста добър вариант ,стига да бъде залепено майсторски под нивелир .
 Декоративните плочи с тази им дебелина  ще имат ефект ,дотолкова ,доколкото ако ги пипнете да не чувствате стената студена .Бих заложила на минимум 5 см.изолация ,а ако имате място за повече ,ще е по-добре .

# 11
  • Мнения: 49
Според мен ако е само на тавана мисля, че ще е по лесно с гипс картон, тъй като ако е с фибран малко ще е по трудно изравняването. А с гипскартона лепите замазватр фугите може леко отгоре да минете тънка замазка и боядисвате. Без много да си усложнявате живота. Или отивате в практис или темакс избирате си плочи залепвате и става страхотно. Даже може да ги боядисвате.


@Flower Love какви плочи? Такива например ли? https://praktis.bg/toploizolatsionni-plochi-xps-bd30-relef-120h6 … 65&rlv_rpos=1 Моля за линк. Благодаря!
A те само се лепят или трябва и дюбели да се слагат?
 Аз говорих току що с фирмата за т-панелите, които ЧС сподели. Оттам казаха, че трябват и дюбели да се сложат за тавана. В този смисъл аз сама няма да се справя, пак ще трябва майстор. В момента майсторите в Казанлък взимат 50лв на метър кв. за вътрешна изолация....Много ми се вижда. Един таван на 1стая само излиза 1000лв...

Последна редакция: сб, 15 окт 2022, 09:48 от Райна Ли

# 12
  • Мнения: 40 924
Аз говорих току що с фирмата за т-панелите, които ЧС сподели. Оттам казаха, че трябват и дюбели да се сложат за тавана. В този смисъл аз сама няма да се справя, пак ще трябва майстор. В момента майсторите в Казанлък взимат 50лв на метър кв. за вътрешна изолация....Много ми се вижда. Един таван на 1стая само излиза 1000лв...


Аз и не ги препоръчвам за тавана, а за стените. На таван се слага нещо леко, тоест само плочи фибран и шпакловка после. Тези готови панели с картона ги дадох за стените.

# 13
  • Мнения: X
Здравей. Можеш да залепиш такива които ми прати или по - дебели и отгоре за декорация можеш да залепиш от тези. Стои много хубаво, можеш и да ги боядисаш. Разгледай има много хубави на добри цени.

 

# 14
  • Мнения: 1 842
Здравей. Можеш да залепиш такива които ми прати или по - дебели и отгоре за декорация можеш да залепиш от тези. Стои много хубаво, можеш и да ги боядисаш. Разгледай има много хубави на добри цени.

 


Тези са много красиви, но не знам как ще се почистват понеже имат релеф?

Общи условия

Активация на акаунт