Майка на 9 деца

  • 10 175
  • 181
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 2 759
Неграмотност е не желанието за повечете деца, а незнанието как да се предпазиш от забременяване при нежелание. Както и това да имаш просто желание да се размножаваш, без да носиш отговорност за последиците от това си желание.
       Децата не са НЕжелани, предполагам отдавна стана ясно... Децата бяха облечени, обути, в хладилника имаше мляко и други храни, бебето приспано, бащата на работа, каката на училище, майката се занимава с останалите деца. Та, кой не е поел отговорност?
Едното раждане не прави човек-родител или майката-Майка.
       Нито пък парите.
Неграмотно е да родиш 9-10 деца, а после да спиш с тях на едно лигло...
       Всъщност неграмотно е да се пише "лигло" Whistling.

# 151
  • Мнения: 2 759
...защо никой не си задава въпроса, ако това семейство живее в една нормална социална държава, дали ще живее в мизерия и ще търпи обвиненията на някой?...
     Аз си зададох  Peace. И дори си отговорих. За мен единствения проблем е социалната политика в държавата.

# 152
  • Мнения: 2 213
Нито се възхищавам, нито я укорявам. Просто уважавам изборът й.
Не мисля, че тези деца няма станат достойни хора, само защото са живяли бедно.
Парите не могат да ти купят ценности и обич.
Баба ми са били 7 деца, но са живяли много весело и щастливо, от всики деца са излезли добри, достойни и образовани хора. И обратно познавам големи келемета, които са презадоволени.
Много ми е странна логиката, че щом нямаш пари няма да възпиташ добре децата си.

# 153
  • Мнения: 2 759
Обаче съм изумена, че желанието за повече от две деца може да бъде сметнато за неграмотност...
Къде видя и сянка на подобно изказване?
      Примери бол, но предвид сериозността на темата няма полза от заяждане  Peace...

# 154
  • Мнения: 4 965
Неграмотност е не желанието за повечете деца, а незнанието как да се предпазиш от забременяване при нежелание. Както и това да имаш просто желание да се размножаваш, без да носиш отговорност за последиците от това си желание.
       Децата не са НЕжелани, предполагам отдавна стана ясно... Децата бяха облечени, обути, в хладилника имаше мляко и други храни, бебето приспано, бащата на работа, каката на училище, майката се занимава с останалите деца. Та, кой не е поел отговорност?
...

Относно това доколко са желани децата, не знам дали си гледала предаването или не. Карбовски изрично попита бащата защо имат толкова много деца, а бащата още по-категорично му отговори, че причината е в цената на абортите!

Едното раждане не прави човек-родител или майката-Майка.
       Нито пък парите.

С това съм съгласна. Има много фактори - не е само един и не виждам да твърдя някъде обратното. А парите не правят човека (нито пък липсата им).

Неграмотно е да родиш 9-10 деца, а после да спиш с тях на едно лигло...
       Всъщност неграмотно е да се пише "лигло" Whistling.
[/quote]

Всъщност, доколко аз съм грамотна или не, далеч не е тема на настоящия разговор, а и всеки поне средно интелигентен човек би се досетил, че буквите Е и И са една до друга на клавиатурата.
Има начин да се отправят подобни забележки, но той се определя от личната култура.
И моля, ако имаш нещо да ми казваш, давай на лични, защото аз дори не те познавам, а ми прави впечатление, че само коментарите ти на моя постинг са в оранжево.

Сега можеш спокойно да изкоментираш и колко неграмотни са цитатите ми.
 Joy

# 155
  • София
  • Мнения: 6 999
... сигурно и те мислят като вас- "да не са ги раждали!"

Мога да кажа какво си мисля аз: Боли ме за всички тези деца - които поради липса на пари или на желание у родителите им остават недообразовани или направо неграмотни. Това е бъдещето на държавата ни. Това са хората, на които един ден и самите ние ще разчитаме. Според стататистиката през 2050 година неграмотните в БГ ще са близо 20%. Какъв потенциал ще има държавата ни. В каква държава ще живее моето дете? Аз не искам това. Вие искате ли го? Мислите ли, че можем с една инициатива, с еднократна помощ да помогнем на тези деца? Те се нуждаят от толкова много...

Не сравнявайте сегашното време с това на бабите или родителите ни. Светът е различен. Колко от нас могат да се похвалят, че печелят добре без компютърни и езикови умения? Само преди 20 години не е било така... След още 20, когато тези деца, както и моето и вашите са на пазара на труда езиците, които ще са им нужни ще са минимум 2+българския... А децата на това семейство трудно говореха родния си...

Мислех си днес какво решение може да се предложи вместо само негативи да изтъквам ... и нищо не измислих.  Sad

# 156
  • София
  • Мнения: 6 999
...защо никой не си задава въпроса, ако това семейство живее в една нормална социална държава, дали ще живее в мизерия и ще търпи обвиненията на някой?...
     Аз си зададох  Peace. И дори си отговорих. За мен единствения проблем е социалната политика в държавата.

Държавата ни е бедна! Защо не искате да го разберете?

Държавата няма пари. Няма пари за болните, няма пари за възрастните... От къде да вземе и пари за хората с по 9 деца? Колко пари са необходими за семейство с 9 деца, за да живеят нормално - много.

Държавата няма ей така изведнъж да реши и да стане 'социална' - това не е въпрос на прищявка - това е път, който следва да се извърви. Това са пари, които трябва да дойдат и ще дойдат от хората, които изкарват много пари и съответно плащат високи данъци. Няма да дойдат от хората със заплати от по 300 лева. Ето ви го решението - ако искаме социална държава, ако искаме богата държава - децата ни трябва да учат и да знаят много, за да е високо ценен и високо платен труда им. За да плащат високи данъци... Това е решението.

# 157
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
... сигурно и те мислят като вас- "да не са ги раждали!"

Мога да кажа какво си мисля аз: Боли ме за всички тези деца - които поради липса на пари или на желание у родителите им остават недообразовани или направо неграмотни. Това е бъдещето на държавата ни. Това са хората, на които един ден и самите ние ще разчитаме. Според стататистиката през 2050 година неграмотните в БГ ще са близо 20%. Какъв потенциал ще има държавата ни. В каква държава ще живее моето дете? Аз не искам това. Вие искате ли го? Мислите ли, че можем с една инициатива, с еднократна помощ да помогнем на тези деца? Те се нуждаят от толкова много...

Не сравнявайте сегашното време с това на бабите или родителите ни. Светът е различен. Колко от нас могат да се похвалят, че печелят добре без компютърни и езикови умения? Само преди 20 години не е било така... След още 20, когато тези деца, както и моето и вашите са на пазара на труда езиците, които ще са им нужни ще са минимум 2+българския... А децата на това семейство трудно говореха родния си...

Мислех си днес какво решение може да се предложи вместо само негативи да изтъквам ... и нищо не измислих.  Sad

къде отиде 20 години напред #Crazy
защо говорите за децата си като продукти не мога да разбера. защо си мислите , че всичко можете да планувате? защо аборта за някой е цивилизован начин да се отървеш от бъдещи проблеми?
пак казвам. не съм за това да има 9 деца щом не може да ги гледа. просто ме тормози студеното и пресметливо отношение на повечето. знам , че държавата ни е бедна, ама как един от селото не се сети да им занесе една гола супа на тия хора.

# 158
  • София
  • Мнения: 6 999
къде отиде 20 години напред #Crazy
защо говорите за децата си като продукти не мога да разбера.

Упс...извинявай  Mr. Green

Просто навик. Така правя винаги, когато се отнася до детето ми. Още преди да забременея бях започнала да търся он-лайн детски градини... сега съм на училища вече - т.е. поне 5 години напред.  Rolling Eyes

Не е въпрос на 'продукт'. Просто искам детето ми да има право на избор. Ако иска да бъде домакиня, ако иска архитект, ако иска готвачка или чистачка. Но тя да избере какво иска да стане, за което й е нужно добро образование, а не обстоятелствата да й наложат съдбата. Това е лошото с тези мизерстващи деца - липсата на избор...

За супата си права...  Peace

# 159
  • Мнения: 4 965
Мария, чакай сега.
Абортът изобщо не е цивилизован начин да се оттървеш от бъдещи проблеми.
Въпросът не е в абортът, а в това да не се стига до него.
 Peace


Иса,   bouquet!

# 160
  • Мнения: 2 759
       Аzaf, оранжевото хич да не ти се набива в очите - просто цитатите са много и исках да отделя коментарите - т.е. нищо лично с цвета.
       Колкото до ли(е)гло - просто шегичка задето няколко пъти повтаряш "неграмотно" - нямам наблюдения или претенции към грамотността ти.
       Относно броя на децата - майката твърдеше, че децата са желани, но вече не искат и затова си е сложила спирала. Обаче ако случайно забременее въпреки спиралата - пак ще си го роди и ще си го гледат. Това, което бащата каза е, че ако са имали пари за аборт, може би (каквото и да значи 'може би' в случая) е нямало да имат пет деца. Щото той отговорен само за пет от общо девет, нали? Но на мен все пак си ми прозвуча като опит за оправдаване, не толкова като нещо, което реално мисли... Нямат изоставено дете, нали? Предполагам, че ги нападат редовно най-различни хора, та са си изградили защитен механизъм.. Малко си е гадничко да се оправдава човек, че имa деца...

Последна редакция: пн, 18 дек 2006, 22:54 от MechoPuh

# 161
  • Мнения: 2 032
Mечо Пух, плашането на данъци е необходима предпоставка за да има социална мрежа, да "улови" давещите се. В България масово се укриват данъци. От всички.

Но освен паричната нищета, защо трябва да тънем в духовна? Репликата "да не ги е раждала"/"безотговорна, защото няма пари" може да се хвърли в лицето на много майки, ако ще да имат 1, 2, 3 или повече деца. Но освен да издаде духовната нищета на хвърлящия репликата, не помага на никой.

Трудно ми е да си представя какво е да имаш толкова много деца. Но. Имам колежка от семейство с 8 деца: доколкото знам, всички са свестни хора, аз съм виждала някои от тях. Една от партньорките в нашата фирма е от семейстов с 6 деца. Друга колежка има 5 сестри. Никоя от тях не е имала охолно детство, ама са успели (май) в живота си и са щастливи.

Така че да не опростяваме чак толкова нещата, защото пред очите ми е пример на роден мулти-милионер (нетактично ще е да споменвам "уличаващи" подробности), чиито деца са най-подхърляните, недообичани, недовъзпитани и пренебрегнати деца, за които се сещам от наблюдения "първа ръка".

# 162
  • Мнения: 2 759
...ако искаме богата държава - децата ни трябва да учат и да знаят много, за да е високо ценен и високо платен труда им. За да плащат високи данъци... Това е решението...
     Иса, намекваш, че не добре платените професии ще изчезнат или какво newsm78?
     В тази тема четох за децата като 'проблем', като 'лукс, който можеш да си позволиш', сега и 'продукт'... Вече ми става обидно да чета подобни безсмислици, тъй че спирам, моля да ме извините...

# 163
  • Мнения: 2 759
Mечо Пух, плашането на данъци е необходима предпоставка за да има социална мрежа...
      Алиса, и все пак много хора в тази държава си плащат данъците... По-скоро фирми не плащат, обикновените хора си плащат всичко...

# 164
  • София
  • Мнения: 6 999
     Иса, намекваш, че не добре платените професии ще изчезнат или какво newsm78?
   

Наистина ли не си разбрала какво казвам?  newsm78

Казвам следното: Ако преобладаващия процент българи са слабо образовани, което води до по-ниски доходи на глава от населението, БГ не би могла да бъде социална държава. За съжаление на този етап от развитието на БГ ситуацията е следната - образованието се влошава, съответно все повече българи са не само неконкурентноспособни сравнено с връстниците им в останалата част на Европа, но и направо неграмотни...

Та не - няма да изчезнат не добре платените професии...

Общи условия

Активация на акаунт