Как се изплащат болничните по време на бременност?

  • 27 321
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 616
Олеее! Какви неща се пишат тук!


Ивелина, защо просто не попитате работодателя си за плащанията? Така или иначе, ревизия надали ще успеете да предизвикате. Особено пък в края на годината. Ревизиите, които не са планови, се заплащат.  Абе изобщо, надали с нещо ще ускорите плащанията си, ако "докладвате" в НОИ. Питайте по-добре. Възможно е работодателя ви да има добро обяснение. Освен това, щом болничния ви е започнал през тази година, той ще бъде изплащан от работодателя ви до край. Директно от НОИ ще се изплащат само болнични, започнали след 31.12.2006 г.



Попитах аз-станала била някаква грешка, водела съм се в компютъра им, че съм на минималната заплата-добре че всички договори и приложения към тях са прилежно прибрани и подредени, та им обясних, че не е точно така и че сумата далеч надвиша тази на минималната заплата. Чакам всичко да се оправи и да поправят "грешката", дано ме зарадват за празниците.

Аз съм с различни ЛКК-продължения за по 30 дни, всеки месец, но така или иначе още 40 дни и излизам в законните 45 дни преди раждане! За тях как ще стои въпроса, знаете ли?

# 16
  • Мнения: 817
Благодаря на zina st.Тези изчисления са много сложни........Излиза.че дали ще съм в платена отпуска(имам доста-не съм я взимала)или в болнични заплащането е едно и сащо.А маичинските по същич начин ли ще се изчисляват догодина?

# 17
  • София
  • Мнения: 50
Здравейте, и аз имам въпрос , относно изплашането на болничните за бременност. От 21.09.2006 г излезнах в болничен , поради бременност. Родих на 29.10.2006г. До момента не съм получила никакви пари от работодателя. Проблемът, е че НОИ не му ги е изплатил още. И това е така , защото нещо в счетоводството на фирмата куца / това е по моя преценка/ . Въпросът ми е дали изплащането на моите обезщетения от НОИ се бави, понеже фирмата не е внесла осигуровките на работниците си със задна дата. Зная , че работодателя е длъжен да ми ги изплаща независимо дали ги е получил от НОИ, но това не се осъществява на практика за съжаление.

# 18
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, и аз имам въпрос , относно изплашането на болничните за бременност. От 21.09.2006 г излезнах в болничен , поради бременност. Родих на 29.10.2006г. До момента не съм получила никакви пари от работодателя. Проблемът, е че НОИ не му ги е изплатил още. И това е така , защото нещо в счетоводството на фирмата куца / това е по моя преценка/ . Въпросът ми е дали изплащането на моите обезщетения от НОИ се бави, понеже фирмата не е внесла осигуровките на работниците си със задна дата. Зная , че работодателя е длъжен да ми ги изплаща независимо дали ги е получил от НОИ, но това не се осъществява на практика за съжаление.

НОИ не превежда пари за обезщетения ако преди това работотдателя не е внесъл дължимите осигуровки за периода и не е подал декларации обр. 1. Това се отнася за обезщетения и осигуровки до 31.12.2006 г.

# 19
  • Мнения: 2 821
А някой запознат с процедурата да каже кога  на НОИ ще им тръгне програмата и ща почнат да изплащат болничните от тази година? Вече мина януари, а аз пари не съм видяла..прогнозата е, че и февруари няма да са готови..просто нямам думи Twisted Evil

# 20
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
А някой запознат с процедурата да каже кога  на НОИ ще им тръгне програмата и ща почнат да изплащат болничните от тази година? Вече мина януари, а аз пари не съм видяла..прогнозата е, че и февруари няма да са готови..просто нямам думи Twisted Evil

Забавянето не е свързано само с програмата. Срока по наредба е превода към банката в която ви е сметката да стане до 30 дни от датата на подаване на документите в НОИ. Парите се превеждат по една обща сметка във всяка банка и тя ги разпределя по съответните сметки на клиентите си. В най-голяма степен превода зависи от това кога работодателя ви ще представи документите в НОИ

# 21
  • Мнения: 2 821
ДейзиГ ,всъщност правилният въпрос е -  готови ли са НОИ да приемат документите от работодателя със стартиране на новата година? И отговорът съответно - не, не са...
Факт ли е, че се бавят...факт е...

# 22
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
ДейзиГ ,всъщност правилният въпрос е -  готови ли са НОИ да приемат документите от работодателя със стартиране на новата година? И отговорът съответно - не, не са...
Факт ли е, че се бавят...факт е...

Вече се приемат документи на хартия и чрез програма. Програмата излезна още миналата седмица

# 23
  • София
  • Мнения: 50
Благодариа на Дейзи Г за отговора .

# 24
  • Мнения: 2 821
Вече се приемат документи на хартия и чрез програма. Програмата излезна още миналата седмица
ами да..миналата седмица е края на месеца...подават се документите и след 30 дена се превеждат парите...т.е.идва края на февруари...това е закъснение 2 месеца...както и да е..ясно е, ще се чака...здраве да е...

# 25
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Вече се приемат документи на хартия и чрез програма. Програмата излезна още миналата седмица
ами да..миналата седмица е края на месеца...подават се документите и след 30 дена се превеждат парите...т.е.идва края на февруари...това е закъснение 2 месеца...както и да е..ясно е, ще се чака...здраве да е...

Но по Наредба работодателя трябва да подаде представените му документи на следващия ден след начисляване или внасяне на дължимите осигуровки. Това няма как да стане преди края на месеца.
Дори да ви изплащат обезщетениета от фирмата пак трябва да свърши месеца, да внесат осигуровките и да искат обезщетенията от НОИ.

# 26
  • Мнения: 473
Поздравявам ZinaSt, тя наистина е доста компетентен счетоводител. Благодаря ти за информацията, ти ми обясни и в една друга тема подробно нещата, за което съм ти доста благодарна. Аз бях останала с грешна информация, не съм счетоводител, и не знаех някои неща или по-скоро инфо-то ми беше старо.Наистина досега не съм чела нещо по-точно от твоите разяснения, за което мисля, че всички трябва да ти благодарим.

# 27
  • Мнения: 9 050
Вече се приемат документи на хартия и чрез програма. Програмата излезна още миналата седмица
ами да..миналата седмица е края на месеца...подават се документите и след 30 дена се превеждат парите...т.е.идва края на февруари...това е закъснение 2 месеца...както и да е..ясно е, ще се чака...здраве да е...

Ами той преди да е свършил месеца, няма как да ви се изплати болничиня за този месец!!!
Ако обаче имате предвид, че не са ви изплатили болничен за декември, този болничен си го търсете от работодателя. НОИ изплаща облничните от 01.01.2007 нататък. Съгласно процедурата, регламентирана в наредбата, болничните листове се представят в НОИ след изплащането на заплатите за Януари. Което просто е нереално да става в началото на Януари. Заплатите за даден месец се изплащат или в края на този месец или в началото на следващия.
Грешите много. За първи път от НОИ бяха готови на време.

# 28
  • Мнения: 9 050
Поздравявам ZinaSt, тя наистина е доста компетентен счетоводител. Благодаря ти за информацията, ти ми обясни и в една друга тема подробно нещата, за което съм ти доста благодарна. Аз бях останала с грешна информация, не съм счетоводител, и не знаех някои неща или по-скоро инфо-то ми беше старо.Наистина досега не съм чела нещо по-точно от твоите разяснения, за което мисля, че всички трябва да ти благодарим.


Embarassed За мен е удоволствие. Hug

# 29
  • Мнения: 311
Здравейте,

Първо искам да кажа, че за мен това "нововъведение" е поредната ГОЛЯМА ПРОСТОТИЯ на НОИ. Разбира се, има някаква цел - и "служителите" там трябва да поработят, дано си оправдаят заплатите, КОИТО НИЕ ИМ ПЛАЩМЕ. Съжелявам, ако обиждам някой, сигурно и там има нормални хора.
Ако сме в болнични преди раждането и преди 45-те дена преди термина, НОИ директно ще изплаща 80% върху сумата върху която се е осигурявало лицето през последните 6 месеца.
Когато влезем в тези 45 дни и по-нататък НОИ ще ни плаща 90%
от размера на получаваното през предходните 6 месеца. Или ако си бил в болнични преди 45-те дни то след това ще получаваш 90% от тези 80% които си получавал преди това.  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out #2gunfire

Най-гадното предстои - НОИ и лелките там бавят мнооооого изплащането на сумите. И ако примерно разчиташ на тези пари за да погасяваш кредит на определено число - то излизаш в просрочие и плащаш наказателни лихви. В моя случай вноската е 1000 лева и това определено не ми харесва.
Но важното е тетките да са доволни и да им плащаме заплати, които колкото и да са малки са много за тях.

Общи условия

Активация на акаунт