Как се изплащат болничните по време на бременност?

  • 27 328
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 821
Грешите много. За първи път от НОИ бяха готови на време.
Грешката идва от там, че досега работодателя ми е изплащал заплата/болничен месец за месец, а не както ще е сега с един назад...

# 31
  • София
  • Мнения: 153
Здравейте,

Според статията от линка:
"Занапред обезщетението на болните няма да зависи от доходите им за 6 месеца назад, защото парите ще се изчисляват според заплатата. Досега обезщетението се плащаше на базата на заработените доходи през последните 6 месеца и можеше да бъде по-ниско при често боледуване"


http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2549&sectio … =2&id=0000501

Бихте ли коментирали това вярно ли е, от коя заплата (например болничен за януари от янурската заплата ли 80%)

ZinaSt много разбираемо и подробно по-горе си обяснила как се изчислява болничен, но защо медиите пишат за нов начин от началото на тази година?

# 32
ДейзиГ ,всъщност правилният въпрос е -  готови ли са НОИ да приемат документите от работодателя със стартиране на новата година? И отговорът съответно - не, не са...
Факт ли е, че се бавят...факт е...

Peace Точно така mama_Blue!
Най - големият абсурд е, че промените са приети още август 2006г. и не случайно влизат в сила от 01.01.2007г., за да може администрацията да бъде подготвена в тоя "гратисен период ".  Thinking
Какво се получи обаче? Естествено, като всяко друго "нововъведение", и това бе "побългарено", а чиновниците "бляха гаргите" 4-5 месеца и нищо не подготвиха.
 Затова и прословутата им Наредба за обезщетенията беше приета чак края на декември 06, обнародвана началото на януари 07 и, разбира се, влязла с обратна сила на 01.01.07г.
Затова и повечето работодатели, които търсеха контакти със служители на НОИ, получаваха единствено отговори, че в момента са на обучение, семинар и т.н. по тия наболели въпроси и яснота ще има чак в края на януари.  ooooh!
А същевременно се бием в гърдите какви "европейци" сме вече!!! Crossing Arms
И какво ни грее, че програмата им била готова миналата седмица, като това е краят на януари??? #Cussing out
Съжалявам за черногледия постинг, но ми е втръснало от недомислици, засягащи до известна степен правата на хората, включително моите собствени! Кога са приели нещо принципно хубаво, което да не "оакат" после на практика? newsm78

# 33
  • Мнения: 9 050
Ако сме в болнични преди раждането и преди 45-те дена преди термина, НОИ директно ще изплаща 80% върху сумата върху която се е осигурявало лицето през последните 6 месеца.
Когато влезем в тези 45 дни и по-нататък НОИ ще ни плаща 90%
от размера на получаваното през предходните 6 месеца. Или ако си бил в болнични преди 45-те дни то след това ще получаваш 90% от тези 80% които си получавал преди това.  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out #2gunfire


Това не е вярно и съм го обяснявала не веднъж. Считано от 01.01.2007, когато в 6 месечния период, служещ а база има болнични, не се взима размера на обзещетението, а се взима предвид осигурителния доход, от който е изчислено това обезщетение. Т.е. няма да получавате 90% от 80%-те процента. А ще получавате 90% от осигурителния доход, от който са изчислени тези 80% или казано с други думи ще си получавате 90% от 100% осигурителен доход!!!

Точно това имат предвид и медиите, като съобщават, че вече болничния се изплаща от заплатата, на която ви осигуряват. Някои статии са написани не много коректно и от тях излиза едва ли не, че ще получавате болничен, изчислен  от заплатата, на която ви осигуряват през месеца, в който сте в болничен. Това също не е съвсем вярно. 6-месечната база се запазва. Т.е. отново се гледа дохода 6 месеца назад и ако има месеци, през които не сте работили, за тези месеци зе взима МРЗ. Но, ако през всичките месеци сте получавали една и съща заплата, болничния вече не оказва влияние върху размера на обезщетението. Така се избягва непрекъснатото намаляване на обезщетението, в резултат на болнични през базовия период.

# 34
  • Мнения: 9 050
ДейзиГ ,всъщност правилният въпрос е -  готови ли са НОИ да приемат документите от работодателя със стартиране на новата година? И отговорът съответно - не, не са...
Факт ли е, че се бавят...факт е...

Peace Точно така mama_Blue!
Най - големият абсурд е, че промените са приети още август 2006г. и не случайно влизат в сила от 01.01.2007г., за да може администрацията да бъде подготвена в тоя "гратисен период ".  Thinking
Какво се получи обаче? Естествено, като всяко друго "нововъведение", и това бе "побългарено", а чиновниците "бляха гаргите" 4-5 месеца и нищо не подготвиха.
 Затова и прословутата им Наредба за обезщетенията беше приета чак края на декември 06, обнародвана началото на януари 07 и, разбира се, влязла с обратна сила на 01.01.07г.
Затова и повечето работодатели, които търсеха контакти със служители на НОИ, получаваха единствено отговори, че в момента са на обучение, семинар и т.н. по тия наболели въпроси и яснота ще има чак в края на януари.  ooooh!
А същевременно се бием в гърдите какви "европейци" сме вече!!! Crossing Arms
И какво ни грее, че програмата им била готова миналата седмица, като това е краят на януари??? #Cussing out
Съжалявам за черногледия постинг, но ми е втръснало от недомислици, засягащи до известна степен правата на хората, включително моите собствени! Кога са приели нещо принципно хубаво, което да не "оакат" после на практика? newsm78


Аз имам един въпрос към вас. С какво щяха да се променят нещата, ако програмата беше готова в началото на януари? И даже ще ви отговоря - с нищо. Защото първите болнични постъпват от работодателите в НОИ едва сега. Няма как да постъпват по-рано!
В интерес на истината, тази промяна беше направена в резултат на множеството оплаквания от служители, че работодателите не им изплащат обезщетения. Всичко се прави, за да се защитят интересите на служителите. Вярно е, че за такива като вас, които работят при изрядни работодатели, това е неприятно като процедура. Има обаче доста майки, които в другите теми споделят, че предпочитат болничните им да се изплащат от НОИ.

# 35
  • Мнения: 24 467
Съгласно чл. 49 на КСО: "Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.
(2) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.
(3)  Когато лицето е осигурено на повече от едно основание, общият размер на дневното парично обезщетение не може да бъде по-малък от минималната дневна работна заплата, установена за страната.".
Съгласно цитираната разпоредба на чл. 41. от същия нормативен акт: "Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
(2) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;
2. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;
3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;
5. (нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.
(3)  За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.
(4) Сумата, от която се изчисляват паричните обезщетения, не може да бъде по-голяма от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за периода, от който се определят паричните обезщетения.
(5) Начинът на изчисляване на обезщетението се урежда с акт на Министерския съвет.".
Така че това е нормативната уредба на кратко, без "казах ми", директно от КСО.
Освен това, въпреки че аз самата нямам нищо общо с НОИ, никога не съм била служител там и сега не съм, не считам, че някой на някого "изкарва заплатата". Всеки работи и печели това, което е договорено за работата, за която се е договорил. Макар че аз имам коректне работодател и никога не съм страдала от забава в изплащането на трудовото си възнаграждение или обезщетения от какъвто и да било характер считам, че действително отношенията между осигурените лица и получаването на обезщетенията от тях за болнични, напр., са си отношения с НОИ, а не с работодателя и е редно, както е в по- голямата част от страните по света средствата да се получават от реалния им платец /НОИ/, а не чрез посредник в лицето на работодателя.



 

# 36
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 371
Болничните са 90% от заплатата. Изчислява се  дневна ставка като се взима дохода за шест месеца назад и се дели на работните дни. Получава се една сума  , която се изплаща за месеца според работните дни , от там ти идва разликата в различните месеци

# 37
Аз имам един въпрос към вас. С какво щяха да се променят нещата, ако програмата беше готова в началото на януари? И даже ще ви отговоря - с нищо. Защото първите болнични постъпват от работодателите в НОИ едва сега. Няма как да постъпват по-рано!
В интерес на истината, тази промяна беше направена в резултат на множеството оплаквания от служители, че работодателите не им изплащат обезщетения. Всичко се прави, за да се защитят интересите на служителите. Вярно е, че за такива като вас, които работят при изрядни работодатели, това е неприятно като процедура. Има обаче доста майки, които в другите теми споделят, че предпочитат болничните им да се изплащат от НОИ.
[/quote]

Уважаема ZinaSt,
Ще си позволя да отговоря на въпроса Ви с въпрос:
Защо приемате толкова лично изразената от мен и споделена с мама блу гражданска позиция? newsm78
Напротив, ако прочетете по-задълбочено постинга ми, ще установите, че недоволството ми не е насочено конкретно към НОИ или към самата промяна, която, апропо, считам за доста положителна.  Peace Ще видите, че и цитираната програма е само една брънчица, един довод към това, което се опитвам да кажа.
Какво щеше да се промени ли? Ами най-малко системата, чиновническия манталитет, инертността,  което всъщност изобщо не е малко. Naughty
На фона на изключително компетентните съвети, които давате, мисля, че не Ви правят чест изказвания като "такива като вас...", особено след като не знаете в какво положение всъщност сме, затова спирам дотук.
Желая Ви усмихнат и вълнуващ ден   bouquet
И не забравяйте, че същественото е невидимо за очите Wink

# 38
  • Мнения: 9 050
Аз имам един въпрос към вас. С какво щяха да се променят нещата, ако програмата беше готова в началото на януари? И даже ще ви отговоря - с нищо. Защото първите болнични постъпват от работодателите в НОИ едва сега. Няма как да постъпват по-рано!
В интерес на истината, тази промяна беше направена в резултат на множеството оплаквания от служители, че работодателите не им изплащат обезщетения. Всичко се прави, за да се защитят интересите на служителите. Вярно е, че за такива като вас, които работят при изрядни работодатели, това е неприятно като процедура. Има обаче доста майки, които в другите теми споделят, че предпочитат болничните им да се изплащат от НОИ.

Уважаема ZinaSt,
Ще си позволя да отговоря на въпроса Ви с въпрос:
Защо приемате толкова лично изразената от мен и споделена с мама блу гражданска позиция? newsm78
Напротив, ако прочетете по-задълбочено постинга ми, ще установите, че недоволството ми не е насочено конкретно към НОИ или към самата промяна, която, апропо, считам за доста положителна.  Peace Ще видите, че и цитираната програма е само една брънчица, един довод към това, което се опитвам да кажа.
Какво щеше да се промени ли? Ами най-малко системата, чиновническия манталитет, инертността,  което всъщност изобщо не е малко. Naughty
На фона на изключително компетентните съвети, които давате, мисля, че не Ви правят чест изказвания като "такива като вас...", особено след като не знаете в какво положение всъщност сме, затова спирам дотук.
Желая Ви усмихнат и вълнуващ ден   bouquet
И не забравяйте, че същественото е невидимо за очите Wink

[/quote]

Добре, такива като нас тогава, ако по-ви харесва. Защото аз също работя при изряден работодател и нашите служители също негодуват срещу тази програма.

Не го приемам лично. Аз от НОИ освен проблеми друго не съм видяла в практиката си. Просто мисля, че дори и да беше готова програмата в началото на Януари, това нищо нямаше да промени.

Но пък всеки има право да си негодува срещу каквото си иска  Grinning Peace

Лек ден ви желая.

# 39
  • Мнения: 311
Благодаря много за разясненията на ZinaST

Всеки има право на собствена позиция. Не смятам нововъведението за нещо положително. За мен нещата се усложниха доста. До сега винаги съм си получавала всички плащания на време, дори в един определен час. Промените не ми харесват и не ги одобрявам. Считам че никой няма право да забавя плащанията, независимо по какви причини, още повече, когато това е юридическо лице (НОИ) на държавна издръжка т.е. хранят се от данъците на всички нас.

# 40
  • Мнения: 9 050
Благодаря много за разясненията на ZinaST

Всеки има право на собствена позиция. Не смятам нововъведението за нещо положително. За мен нещата се усложниха доста. До сега винаги съм си получавала всички плащания на време, дори в един определен час. Промените не ми харесват и не ги одобрявам. Считам че никой няма право да забавя плащанията, независимо по какви причини, още повече, когато това е юридическо лице (НОИ) на държавна издръжка т.е. хранят се от данъците на всички нас.

Ооо, абсолютно подкрепям! Аз също не съм доволна от тази промяна, защото от една страна като служител ще си получавам парите по-късно, а като счетоводител работата ми по болничните на персонала се утрои. Даже вече се замисляме дали да не наемем човек, който само с това да се занимава. За работодателите работата е пъти повече след тази промяна. ( А уж се правело за уселнение ...)
Също така съм съгласна, че тези пари стават дължими в момента, в който се издаде болничния лист и ако се забавят след изплащането на заплатите за месеца би трябвало да се дължат лихви. По същия начин, по който работодателите плащат лихви, ако забавят внасянето на осигуровки дори и с един ден. Но..НОИ лихви не дължи! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт