Не мога да угодя на всички

  • 3 662
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте.  Дълго време се каня да пиша и да поискам съвет , или поне да има къде да си излея душата ...В началото на 20-те съм , а се чувстваш сякаш съм на 50. Постоянно съм поставена пред кръстопъти.
Та моят проблем е двоен . От къде да започна. С годеникът ми сме заедно от 2 години , Февруари ни чака сватба , вълнувам се ужасно много.  Обичам този мъж с всяка частица от себе си и вече обичам и бебчето , което сме на път да посрещнем след броени месеци. Наложи ми се да порасна бързо , изнесох се при бъдещият ми съпруг малко след като завърших , дори имах работа и изкарвах добри пари , но някакси не можех да я съчетавам и с личния си живот и де наложи да напусна, записах да уча, ще се женя, чакаме бебче , обичана съм и обичам , изглежда перфектно и то е така . Но съм поставена с тежката задача да търся баланс между родителите си и новото семейство,  което съм на път да създам.
Родителите ми много ни подкрепят и много го харесват , обаче някакси не могат да осъзнаят , че вече трябва да се отделя от тях и да се концентрирам върху мен и семейството си. Звънят по два пъти на ден , понякога и повече ( хубаво ми е да ги чуя наистина,  но как да се отделя ако трябва постоянно да диктуват къде съм , какво правя ....) . Струва ми се , че се чувстват изоставени или отхвърлени от моя живот и ги разбирам до известна степен . На 30ти Декември се видяхме , вече е 2ри Януари а баща ми ми се сърди , че не съм минала да ги поздравя за Новата година . Разберете ме , как да се отделя, как да им покажа че съм вече голяма ако през 3 дена трябва да ги посещавам.  Много ги обичам и те мен, обичат и мъжът ми и много ни подкрепят , но това е постоянно.  Отразява се и на мъжът ми . Мисли си , че ме контролират от разстояние, че това постоянно звънене и виждане не е нормално. Но пък тук и той не е прав . Като изява желание да отидем до тях , той още пред вратата започва:" Нали няма да стоим много. Ти не знаеш да си тръгнеш " или " Направи им забележка , стават досадни ". Разбирам го на къде бие , все пак той е малко по-голям , не е толкова близък с техните , не си звънят, някакси имат по-студени отношения . Въпреки че живеем с техните , на отделен етаж и той искаше да се изнесем , защото нямал нищо в тая къща ( Тоест не е на негово име , а на покойния му дядо) . Така че аз не знам защо не ми пречи да се виждам със свекървата всеки ден , добри хора са и те. А и той се държи добре с наще, не е говорил лошо пред тях, нула скандали,  абе добре сме и няма драми , но на четири очи е друго. Започват упреците и назиданията . Сравнява ме със сестра му , ама да ме извинява , тя е на 30 години жена с две деца вече , и живее на 3 км от техните и се виждат . А и не може да ни сравнява . Явно той и сестра му са се научили да са по-самостоятелни и са отгледани в по-хладни отношения, докато наще винаги са били много сплотени и много обичливи към мен. Така че сравнението е напълно излишно и неоснователно.
 Планирам да поговоря с наще като големи хора, аз съм ,що годе  , рационален човек , въпреки че съм още " недоозряла".
Наще живеят заедно с баба ми и дядо ми , и като се разтъжат всички,  се започва едно кога ще дойдете , да е скоро..... Не ми пречи сега , но като родя след броени месеци да се юркам 120 км в двете посоки да ходя през 5 дена с малкото бебе да ги виждам защото им е мъчно, или да заспи детето и да се раз звънят,  а и дори като тръгнем с мъжът ми да вечеряме , да излезем , да правим секс , абе все нацелват удобен момент да ни видят как сме, какво правим. Нямам нищо против , но разберете и аз съм човек и аз имам чувства, а и сега съм в положение,  което предполага да съм по-емоционална. Приятно ми е да ги чувам,  да се виждаме , но не може постоянно,  нали и аз трябва да изградя семейство,  да взимам решения с мъжа си , а не постоянно да им диктувам и да търся удобрение. Как да покажа на него , че мога да се оправям и без наще , че мога да съм самостоятелна,  как да намаля срещите , така че хем да угодя но тях хем на него. Защото все има сърдити . Къде между угаждането на мамето и татето и на мъжлето, да сместя и себе си , а като дойде и бебето съвсем ще се изгубя . То бива бива , но и аз съм  човек. 
Съжалявам ако е дълго или несвързано , ако имате въпроси или нещо не е ясно , ще отговарям.  Просто искам да поискам съвети от по-зрели жени , с повече житейски опит . Как да съм по-мека, но и в същото време да отстоявам себе си и да покажа , че не завися от наще, но и в същото време да ги допускам до живота си в определени граници ? Не търся упреци,  а само приятелски съвет.
Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 106
Едно дете ли си? Имаш ли братя,сестри?

# 2
  • Мнения: 2 114
Няма дума  "наще", има "нашите". Нали уж гимназия сте завършила ..., висше учите.

# 3
  • София
  • Мнения: 17 318
Абсурдно е направо родителите ти да те притискат по този начин, да търчиш на 100км през 3 дни и да звънят сто пъти на ден. Правилно усещаш, че не е нормално, но си ги обичаш и се чудиш дали усещанията ти са правилни. Правилни са, мъжът ти също е прав да очаква да сте самостоятелно семейство.
Как да го постигнеш ми е трудно да те посъветвам - нито с родителите си съм имала такива отношения, нито сега със сина ми, който живее отделно. Но със сигурност трябва да  действаш в такава посока, макар че надали ще мине без сръдни и тръшкане, ще трябва да се настроиш да ги преживееш.

# 4
  • Мнения: 6 766
Кой те издържа? Родителите ти ще участват ли в плащането на сватбата? И на такива празници обикновено децата посещават родителите си, някои дори ги празнуват заедно.

# 5
  • Мнения: 1 350
Мъжът ти е прав, такива отношения не са нормални. Това, че той и сестра му не се виждат и чуват толкова често с родителите си не значи, че са отглеждани в "по-хладни" отношения, а в по-здравословни. Твоите родители са задушаващи. Заради тях ли напусна работа? Кой те издържа в момента, майчинство ще взимаш ли?

Не съм била в такава ситуация и не знам какво да те посъветвам, но трябва да започнеш да поставяш по-здравословни граници. Например започни по-рядко да им вдигаш телефона, не ходете толкова често на гости у тях....Ще се сърдят в началото, но ще им мине.

# 6
  • Мнения: 2 115
Това, че мъжът ти и сестра му са по-самостоятелни, не означава, че са в хладни отношения с техните родители.
С две породени деца, родителите ни идваха да ни виждат(тогава нямах книжка). С моята се чуваме всеки ден, а с неговата през ден-два. Въпреки че живеем отделно и вече с тийнове, ние сме свикнали на пълна къща/лудница, когато майките имат отпуска винаги ни гостуват за няколко дни. И моя мъж беше дръпнат в началото, но след 20 години си предпочита лудницата😁.
Не си длъжна да угаждаш на всички и да си удобна. Постави себе си и бебето на първо място.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 106
Мъжът ти е прав, такива отношения не са нормални. Това, че той и сестра му не се виждат и чуват толкова често с родителите си не значи, че са отглеждани в "по-хладни" отношения, а в по-здравословни. Твоите родители са задушаващи. Заради тях ли напусна работа? Кой те издържа в момента, майчинство ще взимаш ли?

Не съм била в такава ситуация и не знам какво да те посъветвам, но трябва да започнеш да поставяш по-здравословни граници. Например започни по-рядко да им вдигаш телефона, не ходете толкова често на гости у тях....Ще се сърдят в началото, но ще им мине.

+1 Hands Plus1

# 8
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 341
"Не мога да угодя на всички", то не е и необходимо.

Щом с твоите родители имаш топли взаимоотношения, но на моменти ти идва прекалено, не виждам причина да не им споделиш.

Озадачи ме
Цитат
вече обичам и бебчето
, което ме навява на мисълта, че със себе си не си много искрена.

# 9
  • Мнения: 2 492
Просто си малка още за брак и дете, ама...
ВаЩе са прави да се тревожат и да искат да са наблизо, особено като живеят на 120 километра. Не е драма, че мама иска да те чува два пъти дневно.

# 10
  • Мнения: 5 542
Ти хем усещаш, че това на родителите ти е задушаващо, хем се опитваш да го изкараш, сякаш мъжът ти насила иска да те раздели от тях. Да се опънеш на родителите ти не е угаждане на мъжа ти, а отстояване на собствените граници. Проблем имаш само с "ваще", мъжът ти просто ти го казва директно. А и звучиш много непораснала за бъдеща съпруга и майка, наще, та наще... Късно е вече, щом има бебе на път, след като си толкова близка с "ваще", кажи им направо, че имаш нужда от пространство вече. Ще се поцупят малко и ще им мине.

# 11
  • Мнения: 29 640
Божкеее, какви драми си създават някои хора......
Ами, като искат да те чуват, говорете, бе! Няма да ти стане нищо. Хората те обичат и те мислят. Ще дойде моментът, в който няма да има кой да те чуе, тогава няма да ти е добре.
Звучиш ми като някое мамино детенце. Сори за откровеността.

ПС: Каква специалност учиш? Дано не е за учител по БЕЛ...

# 12
  • Мнения: 1 828
Малка си за брак и дете,още не си се отделила от семейството.Сподели на ВАШИТЕ как се чувстваш .Добре е да се отделите и от двата чифта родители за да изградите собствено семейство.Голяма грешка е ,че си напуснала работа,така си още по-зависима от всички.Свикни с мисълта,че на всички не можеш да угодиш.

# 13
  • София
  • Мнения: 7 997
Не е необходимо да вдигаш телефона на всяко позвъняване. Проблемът се решава с изключен или намален звук. Посещенията се отклоняват лесно с обяснението, че имате други планове, не можеш и пр.

# 14
  • Мнения: 14 930
Сливи ли имаш в устата? Казваш не е удобно. И точка.
На 20 къде си щяла да се сместиш е малко неуместно притеснение при положение,  че от едните родители си се бухнала у другите. На твое място щях да се тревожа какво ще стане с отношението на свекърите към мен след раждането - този сериал има много епизоди във форума.

Общи условия

Активация на акаунт