Тинейджър-голям проблем за мама. Как да се справя?

  • 66 043
  • 255
  •   1
Отговори
# 225
И това, което наистина ми е трудно да разбера е бързата промяна на настроението им. Нямам спомен, че ние сме били така навремето. Май много взехме да се вторачваме в децата си - моята вуйна казваше преди години "пубертетът в моята къща е забранен " и май  по-леко се справиха.

# 226
  • София
  • Мнения: 16 196
Ами остави я да си сменя настороенията, да вика, да реве. Като види, че няма кой да се впряга и ще млъкне. Обясни, че без завършен 8 клас няма да има шофьорска книжка след време, образованието е задължително до 16 г., след това - търсят се миячки и чистачки. То вече и за продавачки искат поне средно. Откакто повтарям, че живота си е неин и ние сме се дипломирали сме по-кротки. Ние сме били други, но и живота беше друг. Пази си нервите, че колко още неща те чакат...

# 227
Така е ! Права си трябва да си ги пазим!  Laughing Ще се опитам да послушам съвета ти! В интерес на истината пробвам вече по-спокойно да го давам. Или поне пред нея. Мисля, че така повече се вслушва. Иначе само се прави на силна. Ако някой си мисли, че да възпиташ човек е лесно - лъже се!!! Joy

# 228
Още нещо - това , че си помагаме със съвет наистина ме прави като че ли по-спокойна. Peace

# 229
  • София
  • Мнения: 16 196
Съветите са голяма работа. Докато не открих темите тук си мислех, че само аз съм в това положение. Всички познати родители крият, правят се, че нямат подобни проблеми, все моето било лошо, защото аз... Е накрая се разчува, че и техните не са света вода. Така че нека си мрънкаме и споделяме.

# 230
И на мен така ми се струва Aisha231 - на познатите ми децата като че ли са идеални. Една приятелка само споделя проблеми на моите. И аз докато не се регистрирах тук си мислех, че само с моето дете нещо не е наред. Сега ми се струва, че и аз по-спокойно гледам на моето дете. На гнева му - струва ми се , че не е насочен конкретно към нас , а по-скоро е отдушник на трудни ситуации в ежедневието им. И на децата не им е лесно. Искаме да се съобразяват с хиляди неща и да мислят като нас, но дали ние самите мислим еднакво?! И не трябва ли повече да им вярваме? Подкрепата ни може би ще ги успокои.

# 231
Нещо отдавна не сме си  Cry. При нас има прогрес. Поне така ми се струва. Уж се прави на непукист, а както си вика - така и се съобразява. Имам чувството, че почва да се замисля за нещата от живота. Май не отиват съвсем напразно разговорите. И тези желания за дискотеки са много изморителни. Не мога да разбера защо в нашия град дискотеките след 12 часа са пълни с деца. И как родителите да се справим с аргумента, че другите ги пускат , а ние -не. Ставаме гадните родители, които не си оставят детето да си живее живота. Shocked Къде са органите за закрила на детето.

# 232
  • Мнения: 3 218
Органите пишат планове, отчети и изказвания.
Ако разчиташ на тях си загубена.
Би могла да се обадиш в полицията, когато си сигурна, че след 22 ч. в заведение, където е предлага алкохол има непълнолетни. Бъди сигурна, че ще реагират.
Малко се съмнявам, че всички ще се впечатлят, но дори само едно впечатлено и стреснато да има, си заслужава.

# 233
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Би могла да се обадиш в полицията, когато си сигурна, че след 22 ч. в заведение, където е предлага алкохол има непълнолетни. Бъди сигурна, че ще реагират.
Малко се съмнявам, че всички ще се впечатлят, но дори само едно впечатлено и стреснато да има, си заслужава.


Да, определено са длъжни да реагират. И да си знаят мястото, че след определено време, не могат да са навън.

# 234
  • София
  • Мнения: 16 196
Тази седмица съм много доволна и бързам да се похваля. Девойката е първа смяна на у-ще, обясних и, че аз не ходя на работа и няма да ставам като вампир в 6,00 и да си дигам кръвното да я будя. Ако се организира да става и да ходи на у-ще сама, ако не - да спи до обяд. Не е задължително да завърши. Да чукам на дърво - става, заминава сама не я чувам дори. След обяд е на курсове и вечер е толкова омаломощена, че заспива в 22,00 ч. И така в къщи царят мир и любов. По този повод тази вечер е на вила с приятели с преспиване. По въпроса с дискотеките - някъде бях писала  в София е още по-страшно. Самата Ани казва за 12-13 год. момичета, че наборките и се чувстват стари моми пред тях. Никакви органи няма да го спрат. Според мене единственото решение е да си научим децата как да се пазят, как да пият без да се напиват и като познаваме някои от окмпанията - нека вървят. Не може да ги спрем. Ако се страхувате от хапчета и др. - може и през деня в у-ще да ги зарибят.  Всичко си зависи от детето.  Тоти, девойката нали си има приятел - нека ходи с него на дискотеки, все пак е по-голям.  Не можем да ги затворим в къщи, ако искат да правят лоши неща - може и в нашето работно време. Господ да ги пази. Тук момичета пият бира в 10,30 пред у-ще.   

# 235
Страшничко е Aisha231! Имам чувството, че родителите сме изправени сами пред стената на държавното бездушие. Имам приятелка, която се изсели със семейството си в Канада преди 10 години. Децата са ни раждани през три дни. Тя споделя, че е невъзможно дете преди да навърши 18 години да е на улицата след 8 часа вечерта. Няма сила, която да накара собственик на заведение да допусне малолетни след 22 часа или да им сервира алкохол, защото си губи лиценза за цял живот. На деца не се продава дори бира. За цигари да не говорим. А тук при нас ги продават на бройка на децата и не знам как спят спокойно тези хора.

# 236
  • София
  • Мнения: 16 196
Страшното е навсякъде. Не може да им назначим бодигад по 24 ч., не може да ги пазим и ограничаваме. Затова, мисля че е по-добре да ги учим. И друг път съм казвала, че аз лично обучих Ани за пиене на алкохол. Е сега си кара кефа и си пийва умерено в компания. Когато е на дискотека или гости по няколко пъти през нощта и сутрин разговарям с нея - трезва си е. Все някой се е насвинил докато се прави на отворен. След гости обикновенно се прибират по светло на другия ден, в дискотеки карат до затваряне сутринта и след това ходят на кафе. В другите дни се прибира преди 20,30., през зимата е тъмно още в 17,30 а у-щето е до по-късно. Господ да ги пази децата.

# 237
  • Мнения: 967
О, ами аз съм виждала девойка (на 16г) на море с бодигард - не някой скъп - с една ладичка я разкарваше навсякъде и проверяваше какво пие... Mr. Green. Тия родители ми се сториха тогава гениални...хем нея, хем приятелките й наглеждаше тоя човек, хем море без родители. Всички наоколо бяха свикнали с тоя "бодигард" и се ковяха планове от другите родители, как могат да наемат догодина "заедно" още един човек, да им наглежда порасналите отрочета.

# 238
Гениално е , само че това пораснало дете е било по- послушно щом се е съгласило да ходи с лелка.

# 239
Има ли някой дума за успокоение? Бунтът на моята тинейджърка стигна дотам, че една вечер се прибра от дискотека 3 часа след уречения час. Умряхме от безпокойство, а тя ни информира ,че нарочно го е направила, за да се чувстваме зле - ние сме си били виновни. Само сме я питали за училище/развали си тотално успеха/, тя не искала да учи-сега и било времето за живот и т.н. Така ни показала, че нищо не можем да правим и тя ще си прави каквото си иска. Дайте съвет. Наложащо е. Колкото и да проявяваме разбиране към трудната и възраст, толкова почва губим под краката си.

Общи условия

Активация на акаунт