Антибиотик при безсимптомно присъствие на бактерии?

  • 2 549
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Мили мами,

Изправена съм пред следния казус:
Дъщеря ми е на 8 г. и вероятно е изкарала безсимптомно стрептокококова инфекция, защото открихме
streptococcus pyogenes-gr.A в гърлото + завишен AST (1047). Настоящото й състояние е добро, с лека (но продължителна) хрема.
Консултирах се с личния лекар + друг лекар (добър детски инфекционист).
Първият назначи Augumentin (по антибиограма) за 7 дни, вторият е категоричен, че при липсата на симптоми (освен лека хрема) не бива да се взима антибиотик, а да се остави детето само да се пребори.
Истината е, че вярвам повече на инфекциониста, но от друга страна да не правя нищо при наличието на бактерии ("масово"), ми е смущаващо. Може би е просто въпрос на невежество от моя страна. Моля Ви, дали бихте споделили опит, ако сте минали през подобна ситуация?

# 1
  • София
  • Мнения: 11 489
Горната граница на АСТ е 200. Наистина ли се колебаете?

# 2
  • Мнения: 1 786
Инфекционистът да не е Мангъров? Като него ми звучи Simple Smile
Иначе аз бих дала антибиотика.
Бързо оздравяване на детето!

# 3
  • Мнения: 747
Разбира се, че не трябва да го давате. Защо ще тровите детето? Какво като са бактерии, организмът може да се справи не само с вируси, но и с бактерии, гъбички и други още патогени, без медикаментозна намеса. Имаме имунна система. Детето се чувства добре и има само хрема. Вторият лекар е адекватният. Вторият следва учебниците по медицина, първият не. Първият не може да отсее науката медицина от бизнесманипулациите. Знаете ли колко пневмококи има върху чистата кърпа за лице, използвана само веднъж от детето. Просто не го знаете. Ние имаме непрекъснат досег с най-различни патогени    , с които се справя имунната ни система и това е напълно естествено и нормално. Не тровете детето за нищо.

# 4
  • София
  • Мнения: 11 489
"Нелекуваната и неправилно лекуваната стрептококова инфекция в гърлото може да има сериозни последствия. Някои от усложненията могат да включват: остър отит, синузит, мастоидит, перитонзиларен абсцес, скарлатина, постстрептококов гломерулонефрит (заболяване, което причинява възпаление в бъбреците), ревматична болест и други. Затова е важно навременното лечение с подходящо избрани медикаменти, за да се предотвратят трайните усложнения."

# 5
  • Мнения: 1 786
"Нелекуваната и неправилно лекуваната стрептококова инфекция в гърлото може да има сериозни последствия. Някои от усложненията могат да включват: остър отит, синузит, мастоидит, перитонзиларен абсцес, скарлатина, постстрептококов гломерулонефрит (заболяване, което причинява възпаление в бъбреците), ревматична болест и други. Затова е важно навременното лечение с подходящо избрани медикаменти, за да се предотвратят трайните усложнения."
И освен всичко друго е и заразно.

# 6
  • Мнения: 46 518
В момента имате симптом и висок AST, затова е добре да обърнете внимание. Ако се колебаете, потърсете второ мнение.

Нашият педиатър пусна профилактично изследване на дъщеря ми при бум на скарлатина в градината. Оказа се носител, без никакви симптоми. Количеството беше малко и всички други показатели в кръвните изследвания - в граници. Прецени, че към този момент не е нужно да пие АБ. След това обаче започна да кара леки, но чести "настинки", присъединихме се и ние с баща ѝ. В крайна сметка лекарят прецени, че всички трябва да минем курс АБ. Честите боледувания спряха.

П.П. Ние също не даваме АБ без причина, вече е на 18 г. и това е единственият случай, в който е пила АБ. Вярвам, че взехме правилното решение.

# 7
  • Мнения: 10
Благодаря за грижата и отделеното време!

Говорих с още двама специалисти и натежава мнението (обобщено):
"Ако сега лекувате хрема с антибиотик, какво ще ползвате при пневмония или нещо друго сериозно? Към антибиотиците се привиква лесно, затова се взимат при силно изразени симптоми като: висока температура с гнойна ангина, пневмония, сериозна ушна инфекция...Ако дъщеря ви не се справи и се появят по-сериозни симптоми, винаги можете да го включите, но засега не бързайте!"

Ще последаме това мнение и след време ще пиша как са се развили нещата.

Благодаря още веднъж!

# 8
  • Мнения: 46 518
М/у хрема с чисти изследвания и стрептококова инфекция има голяма разлика.
Моля да споделите при кои специалисти сте ходили. Предвид масовата практика в България да се изписва АБ без причина, ще ни е полезно да ги знаем при нужда.

# 9
  • Мнения: 10
Простете ако Ви подведох, под "специалисти" този път имах предвид двама познати (медицински лица, разбира се), чийто имена няма как да спомена. Вероятно всички имаме в обкръжението си поне по един или двама познати медици, които са склонни да са по-прями в споделеното, като става въпрос за познат...

От общодостъпните зная само за доц.Мангъров, че отлага антибиотиците за възможно най-късен етап. ("Колко антибиотици е спестил на семейството ми, ако знаеш..." - думите на познат, който използва Мангъров за "семеен лекар" от 30-тина (ако не бъркам) години.)
Вярвам, че има и други, но за мен цялата тази тема е недостатъчно изследвана, затова питам и тук. Благодаря!

# 10
  • Мнения: 1 786
М/у хрема с чисти изследвания и стрептококова инфекция има голяма разлика.
Човече, точно това исках да напиша и аз, изпреварила си ме.

# 11
  • Мнения: 46 518
Простете ако Ви подведох, под "специалисти" този път имах предвид двама познати (медицински лица, разбира се), чийто имена няма как да спомена. Вероятно всички имаме в обкръжението си поне по един или двама познати медици, които са склонни да са по-прями в споделеното, като става въпрос за познат...

От общодостъпните зная само за доц.Мангъров, че отлага антибиотиците за възможно най-късен етап. ("Колко антибиотици е спестил на семейството ми, ако знаеш..." - думите на познат, който използва Мангъров за "семеен лекар" от 30-тина (ако не бъркам) години.)
Вярвам, че има и други, но за мен цялата тази тема е недостатъчно изследвана, затова питам и тук. Благодаря!
Мангъров е против АБ при вируси. Винаги е казвал, че с тях се лекува само доказана батериална инфекция. А при вас точно това доказват изследванията.

Има много видове медицинските лица, но не всички са лекари. Заведете детето на лекар за конкретния проблем. Стрептококите не са шега работа.

# 12
  • Мнения: 10
Разбира се, така е! Заведено е при двама лекари, за конкретния проблем. С това започвах първия си пост.
Благодаря!

# 13
  • Мнения: 46 518
Говорих с още двама специалисти и натежава мнението (обобщено)
Тези имах предвид.

Първите двама се разминават като мнения, затова ви е нужно още поне едно мнение.

# 14
  • Мнения: 10
Говорих с още двама специалисти и натежава мнението (обобщено)
Тези имах предвид.

Първите двама се разминават като мнения, затова ви е нужно още поне едно мнение.

Ах..сега Ви разбрах! Simple Smile Ще помисля, благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт