Въпроси и отговори за майчинството и новите промени III

  • 29 531
  • 418
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 2 616
Много ти благодаря, ZinaSt   bouquet

# 346
# 347
# 348
  • Мнения: 942
Ще ви се вземе базата която е използвана за изчисляване на 135 дни, но от 01.01.2007 г. са ви гарантирани минимум 180 лв.

Ако ми кажете къде мога да го прочета черно на бяло ,че моя работодател не е съгласен с това иска да ми го изплаща с базата за 6 месеца назад.
  bouquet

# 349
  • Мнения: 139
аз имам въпросче и предварително се извинявам, ако вече е задавано.
тъй като ми е малко трудно да седя все още, скоро родих, направо питам с риск да се повтарям:
болничният, който ми го дадоха от болницата в НОИ ли трябва да занеса или на работодателя.
току що проверих новостите в страницата на НОИ и се оказа, че трябвало да го дам на работодателя пък той да го занесе в НОИ.
въобще, какви документи са необходими, за ми се пусне майчинството и къде да ги подам?

имам към месец и половина трудов стаж преди раждане + 6 месеца от преди няколко години (периода 2002-2003).
дали е необходимо да представям и трудова книжка в този случай?

# 350
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ще ви се вземе базата която е използвана за изчисляване на 135 дни, но от 01.01.2007 г. са ви гарантирани минимум 180 лв.

Ако ми кажете къде мога да го прочета черно на бяло ,че моя работодател не е съгласен с това иска да ми го изплаща с базата за 6 месеца назад.
  bouquet

Кодекс за социалното осигуряване
чл. 49 Обезщетение при бременност и раждане (1)(Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г. в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителен доход, определен по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от средневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетение и по-малко от минималната дневна работна заплата установена за страната.
Ако имате цял месец това значи, че ви е гарантирана 1 МРЗ

# 351
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
аз имам въпросче и предварително се извинявам, ако вече е задавано.
тъй като ми е малко трудно да седя все още, скоро родих, направо питам с риск да се повтарям:
болничният, който ми го дадоха от болницата в НОИ ли трябва да занеса или на работодателя.
току що проверих новостите в страницата на НОИ и се оказа, че трябвало да го дам на работодателя пък той да го занесе в НОИ.
въобще, какви документи са необходими, за ми се пусне майчинството и къде да ги подам?

имам към месец и половина трудов стаж преди раждане + 6 месеца от преди няколко години (периода 2002-2003).
дали е необходимо да представям и трудова книжка в този случай?

На работодателя и той ще продължи да ви изплаща обезщетението както досега

# 352
  • Мнения: 4 068
Момичета, колко парички майчинство получихте за януари? Питам защото аз получих 160 лв. а не 180 както би трябвало. Питах счетоводителката и тя каза, че това всъщност било майчинството ми за декември, защото и заплатите на фирмата така вървяли. Е да ама аз досега никога не съм имала забавяне на майчинството и още от началото си го получавам както трябва и си мисля, че е невъзможно сега да получавам за декември, защото така ми се губи 1 месец някъде. Освен това майчинството не се изплаща от работодателя нали? Тоест какво значение има фирмата, че върви един месец назад със заплатите? НОИ не привежда ли майчинството месец за месец?
Не знам дали разбрахте нещо от обяснението на проблема ми, но ако сте разбрали помогнете с обяснение, съвет или каквото и да е. Не че са кой знае колко пари тези 20 лв. отгоре, но пък защо някой друг да си ги прибира вместо мен.
Благодаря ви предварително!

# 353
sled kato mi iztekat tezi 135 dni po 180lv li 6te vzimam te mi izti4at na 17 fevruari i nali tezi bolni4ni se opredelqt varhu tova na kolko pari si osigorqvan 90 % ot tqh de

# 354
  • Мнения: 9 050
Момичета, колко парички майчинство получихте за януари? Питам защото аз получих 160 лв. а не 180 както би трябвало. Питах счетоводителката и тя каза, че това всъщност било майчинството ми за декември, защото и заплатите на фирмата така вървяли. Е да ама аз досега никога не съм имала забавяне на майчинството и още от началото си го получавам както трябва и си мисля, че е невъзможно сега да получавам за декември, защото така ми се губи 1 месец някъде. Освен това майчинството не се изплаща от работодателя нали? Тоест какво значение има фирмата, че върви един месец назад със заплатите? НОИ не привежда ли майчинството месец за месец?
Не знам дали разбрахте нещо от обяснението на проблема ми, но ако сте разбрали помогнете с обяснение, съвет или каквото и да е. Не че са кой знае колко пари тези 20 лв. отгоре, но пък защо някой друг да си ги прибира вместо мен.
Благодаря ви предварително!

Напълно е възможно в момента да си получавате парите за декември. Зависи наистина от това как ви се изплащат заплатите. Но това не трябва да ви притеснява. Защото това пък значи, че ще ако например детето стане на 2 години през Август, вие ще получите обезщетение и през Септември Simple Smile Само си ги следете, за да не се окаже, че един месец някъде е изчезнал.
А иначе, ако сте излязла в отпуск за отглеждане на дете преди 01.01.2007, обезщетението продължава да се изплаща от работодателя, а не от НОИ. В интерес на истината, при обезщетенията, изплащани от НОИ се очаква дори по-голямо закъснение. Парите за Януари ще се изплащат през Март ( ако няма някакви организационни проблеми ).

# 355
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Напълно е възможно сега да ви плащат за декември 2006 г. Първо НОИ не превежда суми по обезщетения преди края на месеца. Ако работодателя ви е платил осигуровките на 10.01.2007 г. и е допуснал грешка в авизото за незабавно инкасо или просто го е поискал по-късно се е забавил и превода. Повечето работодатели плащат обезщетенията чак след като ги получат от НОИ.

# 356
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
sled kato mi iztekat tezi 135 dni po 180lv li 6te vzimam te mi izti4at na 17 fevruari i nali tezi bolni4ni se opredelqt varhu tova na kolko pari si osigorqvan 90 % ot tqh de

Ще ви се вземе базата която е използвана за изчисляване на 135 дни, но от 01.01.2007 г. са ви гарантирани минимум 180 лв.

Ако ми кажете къде мога да го прочета черно на бяло ,че моя работодател не е съгласен с това иска да ми го изплаща с базата за 6 месеца назад.
  bouquet

Кодекс за социалното осигуряване
чл. 49 Обезщетение при бременност и раждане (1)(Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г. в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителен доход, определен по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от средневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетение и по-малко от минималната дневна работна заплата установена за страната.

Ако имате цял месец това значи, че ви е гарантирана 1 МРЗ

# 357
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ако имате конкретни въпроси и проблеми днес от Нои ма дадоха телефоните на службата, която приема документите за изплащане на обезщетения от Нои по новата наредба от 01.01.2007 г. и мога да ви ги дам за консултации

# 358
  • Мнения: 942
Ще ви се вземе базата която е използвана за изчисляване на 135 дни, но от 01.01.2007 г. са ви гарантирани минимум 180 лв.

Ако ми кажете къде мога да го прочета черно на бяло ,че моя работодател не е съгласен с това иска да ми го изплаща с базата за 6 месеца назад.
  bouquet

Кодекс за социалното осигуряване
чл. 49 Обезщетение при бременност и раждане (1)(Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г. в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителен доход, определен по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от средневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетение и по-малко от минималната дневна работна заплата установена за страната.
Ако имате цял месец това значи, че ви е гарантирана 1 МРЗ
Всичко е  ясно на съда,да влезе убития!Но на тях тълкуването на кодекса за соц.осигуряване не им е ясно.Според тях не трябва да ми изчислят разликата (315-135)на база обезщетението за 135-те дни,а на база 6 месеца назад,което не е в моя полза тъй като аз съм взимала висока заплата(и съм осигурявана върху нея) и съответно среднодневното(ограниченото)през тези135 дена ми беше 46 лева,а сега ще ми падне много тъй като на мен ми изтекоха през месец Август (135 дена)и ако ми вземат 6 месеца назад сега ще вземат за база месеците -Юли, Август, Септември, Октомври,Ноември и Декември като за повечето от тях съм взимала 160лв.Та въпроса ми е как да им обесня че трябва да ми вземат среднодн.огр. обещете-ние ,което са ми плащали през 135-те дена ,а не новото за 6 месеца назад.
Оф, май стана много объркано..... newsm78Надявам се да ме разберете.Благодаря ви предварително  bouquet

# 359
  • София
  • Мнения: 969
Ако имате конкретни въпроси и проблеми днес от Нои ма дадоха телефоните на службата, която приема документите за изплащане на обезщетения от Нои по новата наредба от 01.01.2007 г. и мога да ви ги дам за консултации
Дейзи, моля дай тези телефони, може да се наложи да ги ползваме.

Общи условия

Активация на акаунт