Въпроси и отговори за майчинството и новите промени III

  • 29 510
  • 418
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 2 122
надявам се да не ставам банална с моите въпроси, но искам да попитам болничния за бременност и раждане и последващото обезщетение за майчинство пак ли се изчислява като болничния за общо заболяване- т.е на база брой отработени дни в месеца. Благодаря ви предварително   bouquet

# 361
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
надявам се да не ставам банална с моите въпроси, но искам да попитам болничния за бременност и раждане и последващото обезщетение за майчинство пак ли се изчислява като болничния за общо заболяване- т.е на база брой отработени дни в месеца. Благодаря ви предварително   bouquet

Всички обезщетения по болнични листове независимо дали са за общо заболяване или бременност и раждане се изчисляват на базата на получените или начислени през последните 6 месеца възнаграждения и отработените дни.
Обезщетението за гледане на дете до 2 години не се изчислява по тази база, а е 180 лв. за всички осигурени и работещи по трудово правоотношение. Ако месеца не е цял се изчислява пропорционално на дните, за които се ползва

# 362
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Записвам се да следя темата!

# 363
  • Мнения: 942
Ако имате конкретни въпроси и проблеми днес от Нои ма дадоха телефоните на службата, която приема документите за изплащане на обезщетения от Нои по новата наредба от 01.01.2007 г. и мога да ви ги дам за консултации
Дейзи, моля дай тези телефони, може да се наложи да ги ползваме.
тел. са 9261990 и 9261986

# 364
  • Мнения: 942
Ще ви се вземе базата която е използвана за изчисляване на 135 дни, но от 01.01.2007 г. са ви гарантирани минимум 180 лв.

Ако ми кажете къде мога да го прочета черно на бяло ,че моя работодател не е съгласен с това иска да ми го изплаща с базата за 6 месеца назад.
  bouquet

Кодекс за социалното осигуряване
чл. 49 Обезщетение при бременност и раждане (1)(Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г. в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителен доход, определен по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от средневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетение и по-малко от минималната дневна работна заплата установена за страната.
Ако имате цял месец това значи, че ви е гарантирана 1 МРЗ
Всичко е  ясно на съда,да влезе убития!Но на тях тълкуването на кодекса за соц.осигуряване не им е ясно.Според тях не трябва да ми изчислят разликата (315-135)на база обезщетението за 135-те дни,а на база 6 месеца назад,което не е в моя полза тъй като аз съм взимала висока заплата(и съм осигурявана върху нея) и съответно среднодневното(ограниченото)през тези135 дена ми беше 46 лева,а сега ще ми падне много тъй като на мен ми изтекоха през месец Август (135 дена)и ако ми вземат 6 месеца назад сега ще вземат за база месеците -Юли, Август, Септември, Октомври,Ноември и Декември като за повечето от тях съм взимала 160лв.Та въпроса ми е как да им обесня че трябва да ми вземат среднодн.огр. обещете-ние ,което са ми плащали през 135-те дена ,а не новото за 6 месеца назад.
Оф, май стана много объркано..... newsm78Надявам се да ме разберете.Благодаря ви предварително  bouquet
Значи аз звънах на тел за консултации по болничните в НОИ  и там ми дахоха обяснението че се взима ср.дн.ог. от първият болничен за раждане (т.е. 45 -те дни преди раждане).
Благодаря ДейзиГ   bouquet

# 365
  • Мнения: 290
записвам се в темата с въпросче. родих на 16.11.2006. последният ми болничен изтича на 06.02. смятах смятах и пресметнах, че досега са ми издали болнични 125 дни, а не 135. подава се декларация за остатъка от 135 до 315, а при мен как ще стои въпроса след като имам 125?
първият ми болничен 45 дни преди раждане е от 04.10.2006 до 18.11. (термин)
болничният от раждането ми е от 16.11. до 28.12 - 42 дни
след това педиатъра ми издаде болничен от 28.12 до 06.02.2007 - 40 дни. аз ли не броя както трябва  но ги изкарвам 125.
и в  крайна сметка в заварено положение ли съм, т.е. болничните ще ми се изплащат от работодателя или ще се изплащат от НОИ и трябва да подавам необходимите заявление и декларация  с банковата сметка?
моля ви да ми отговорите защото към 06.02. трябва да съм наясно, защото не мога да разчитам на нашата непросветена счетоводителка, на която все нищо не и е ясно.
благодаря ви предварително Hug
ако не е проблем може да ми отговорите на лични Praynig

# 366
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
записвам се в темата с въпросче. родих на 16.11.2006. последният ми болничен изтича на 06.02. смятах смятах и пресметнах, че досега са ми издали болнични 125 дни, а не 135. подава се декларация за остатъка от 135 до 315, а при мен как ще стои въпроса след като имам 125?
първият ми болничен 45 дни преди раждане е от 04.10.2006 до 18.11. (термин)
болничният от раждането ми е от 16.11. до 28.12 - 42 дни
след това педиатъра ми издаде болничен от 28.12 до 06.02.2007 - 40 дни. аз ли не броя както трябва  но ги изкарвам 125.
и в  крайна сметка в заварено положение ли съм, т.е. болничните ще ми се изплащат от работодателя или ще се изплащат от НОИ и трябва да подавам необходимите заявление и декларация  с банковата сметка?
моля ви да ми отговорите защото към 06.02. трябва да съм наясно, защото не мога да разчитам на нашата непросветена счетоводителка, на която все нищо не и е ясно.
благодаря ви предварително Hug
ако не е проблем може да ми отговорите на лични Praynig

Третия болничен лист се издава за 48 дни или за разликата от ползваните до момента и 135 дни. Би трябвало ад отидете там от където ви е издаден да ви издадат още един за 10 дни от 06.02.2007 г.
След изтичането и на този болничен подавате към работодателя молба за ползване на разликата от 135 до  315 дни на отпуск за бременности  раждане.
Вие сте в заварено положение и обезщетението продължава да ви се изплаща чрез  работодателя

# 367
  • Мнения: 290
и още едно въпросче. надявам се да не ставам досадна Mr. Greenако съм в заварено положение на какво основание работодателят ще продължава да ми изплаща парите, след като вече няма да му нося болничен. педиатърката изрично ми каза, че няма да издава вече такива.

# 368
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
и още едно въпросче. надявам се да не ставам досадна Mr. Greenако съм в заварено положение на какво основание работодателят ще продължава да ми изплаща парите, след като вече няма да му нося болничен. педиатърката изрично ми каза, че няма да издава вече такива.

Педиатърката трябва да ви издаде болничен само до разликата със 135 дни.
За останалото време до 315 дни подавате молба до работодателя и на базата на нея продължават да ви изплащат обезщетението

# 369
pri men ima ne6to mnogo neqsno parviq bolni4en mi e 45  2-q mie 42 i za 3 mi pisaha 06te 57 dni i te stavat pove4e ot 135 nali bolni4nite se izpla6at vseki po otdelno za6toto na men mi dadoha 10 dni do kraq na godinata i sled tova 06te 47 tova e za posledniq bolni4en i za tezi 10 dni mi sa preveli 140lv da nqma nqkakvo izravnenie ot predhodnite za6toto mi bqha dali po malko pari neznam ni6to ne razbiram

# 370
  • Мнения: 9 050
pri men ima ne6to mnogo neqsno parviq bolni4en mi e 45  2-q mie 42 i za 3 mi pisaha 06te 57 dni i te stavat pove4e ot 135 nali bolni4nite se izpla6at vseki po otdelno za6toto na men mi dadoha 10 dni do kraq na godinata i sled tova 06te 47 tova e za posledniq bolni4en i za tezi 10 dni mi sa preveli 140lv da nqma nqkakvo izravnenie ot predhodnite za6toto mi bqha dali po malko pari neznam ni6to ne razbiram

Болничните се изплащат месец за месец, а не всеки поотделно. Т.е., ако през този месец имате три болнични листа, те ще ви се изплатят на куп. От друга страна, ако имате един болничен лист, обхващаш два месеца, той ще ви се изплати на два пъти.
Болничните за бременност и раждане обаче са за точно определен брой дни. Не мога да ви отговоря къде е грешката, ако не знам дали сте родила точно на термина си.
Вероятно вие сте родила по-рано или педиатъра е сбъркал.

# 371
  • Мнения: 9 050
pri men ima ne6to mnogo neqsno parviq bolni4en mi e 45  2-q mie 42 i za 3 mi pisaha 06te 57 dni i te stavat pove4e ot 135 nali bolni4nite se izpla6at vseki po otdelno za6toto na men mi dadoha 10 dni do kraq na godinata i sled tova 06te 47 tova e za posledniq bolni4en i za tezi 10 dni mi sa preveli 140lv da nqma nqkakvo izravnenie ot predhodnite za6toto mi bqha dali po malko pari neznam ni6to ne razbiram

Иначе, от втората част на постинга ви и аз, като вас нищо не разбирам. от къде да знам аз тези 140 лева много ли са, малко ли са, като не сте написали нито осигурителен доход, нито нищо.
Само мога да ви кажа, че обезщетенията за болничен не са Данък общ доход. Те не се изравняват!!!Не може един месец по-малко, а пък другия повече, защото се изравнявало.

# 372
  • Мнения: 2 070
Zina, The Sun,  кажете последно как се тълкува това за тръгването на ясла преди майката да е почнала работа? В крайна сметка спира ли се майчинството или не? Обади ми се една мама на близнаци от Плевен, аз се оплетох и съм забравила как стоят нещата и какво в крайна сметка се реши. Може и на лични. Жената се чуди кво да прави, , няма как да тръгне на работа преди да ги е пуснала на ясла и да са свикнали там, а има и по-голямо детенце в градина.

# 373
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
pri men ima ne6to mnogo neqsno parviq bolni4en mi e 45  2-q mie 42 i za 3 mi pisaha 06te 57 dni i te stavat pove4e ot 135 nali bolni4nite se izpla6at vseki po otdelno za6toto na men mi dadoha 10 dni do kraq na godinata i sled tova 06te 47 tova e za posledniq bolni4en i za tezi 10 dni mi sa preveli 140lv da nqma nqkakvo izravnenie ot predhodnite za6toto mi bqha dali po malko pari neznam ni6to ne razbiram

Не бройте дните от болничните, а засечете дали се припокриват датите от тях. Ако сте родила по-рано е нормално последния болничен да е за повече дни - той е изравнителен.

# 374
  • София
  • Мнения: 50
Здравейте, и аз имам въпрос , относно изплашането на болничните за бременност. От 21.09.2006 г излезнах в болничен , поради бременност. Родих на 29.10.2006г. До момента не съм получила никакви пари от работодателя. Проблемът, е че НОИ не му ги е изплатил още. И това е така , защото нещо в счетоводството на фирмата куца / това е по моя преценка/ . Въпросът ми е дали изплащането на моите обезщетения от НОИ се бави, понеже фирмата не е внесла осигуровките на работниците си със задна дата. Зная , че работодателя е длъжен да ми ги изплаща независимо дали ги е получил от НОИ, но това не се осъществява на практика за съжаление.

Общи условия

Активация на акаунт