МБАЛ Надежда - тема 23

  • 51 680
  • 762
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 509
Това са страшно много пари за нищо .
ВМА са страхотни и като комуникация и като действия

# 736
  • Мнения: 321
Здравейте момичета,

Исках да попитам дали някоя от вас е раждала при д-р Иво Манастирски и какви са впечатленията ви от него?

Освен това, прочетох по-назад в темата, че има Фб група, но не можах да я открия. Дали някоя от вас може да ми изпрати линк?

Благодаря! Simple Smile

# 737
  • Мнения: 1
Здравейте, момичета, имам много въпроси във връзка с планово секцио в МБАЛ и се надявам да намеря отговор тук, понеже явно това, което пише в сайта, не е напълно вярно.
Доколкото разбрах от мнения в групата, таткото вижда бебето веднага след раждане и после може да вижда мен, а бебето само през стъкло. Въпросът ми е тази първа среща на тримата след раждането колко продължава - само няколко минути или има възможно и той да го гушне примерно? Имам питане и за реанимацията - тъй като явно чак на другата сутрин ни местят в стая (дори секциото да е сутринта), какъв е режимът в реанимацията - трябва ли да си носим нещо специално (някъде бях чела за отделна бутилка вода, която те пълнели от време на време), може ли да си взема телефон и т.н?
Предполагам там не може помпа за кърма и все още ли носят бебето, но не дават да се кърми? Също така, вие носихте ли си помпа за кърма, защото аз четох, че повечето им са ръчни и само една механична, а доколкото знам, след секцио се използва режим на стимулация, защото първите дни няма кърма, а ръчните помпи май нямат такъв режим. Та се чудех дали има смисъл да си нося моя. И най-важното - все още ли е толкова зле положението в послеродова клиника? Аз съм с първо детенце и много разчитах на това, че ако всичко е наред (дай Боже) ще си стои постоянно при мен и ще има кой да ме напътства за грижите и особено за кърменето, но останах крайно разочарована от прочетенето тук.
Ако се сещате още нещо, което би било полезно като информация, ще се радвам да го споделите.
Благодаря ви предварително за отговорите! Simple Smile

# 738
  • Мнения: 2 183
Аз си носех помпа, чак на 4ти ден започнах да имам няколко капки кърма, не съм стимулирала през това време, щом видях малко коластра и започнах. Идеята ми беше веднага след като ме свалят от реанимация да започна да стимулирам, но децата ми не бяха добре и въобще не мислех за това. Мен ме свалиха от реанимация, чак късен след обяд, защото не бях ок.
Децата са ги показали на таткото, докато мен още ме оперираха и не знам колко време е продължило. След това аз се видях с него, като ме изкараха от операционна.
За реанимация, само телефон и лична карта носих, но аз родих 2022г. В операционната също е с теб телефона и личната карта. Ако имаш парола на телефона я махни, за да могат да те снимат с бебето.  В реанимация помпа не може. Едното момиче попита и казаха, че като излезе от реанимация, може да започне да стимулира с помпа и обикновено след секцио кърмата тръгва най-рано 3ти , 4ти ден, не знам колко е вярно. В реанимация носиха бебетата за малко, но никой не е пробвал да ги кърми, бяхме около 20 жени, там слагат болкоуспокояващи, които не съм сигурна, че са съвместими с кърмене. След като излезеш от реанимация, бебето може да е постоянно с теб, ако ти и детето сте добре. Бих те посъветвала, ако ти е нисък хемоглобина, не пропускай хапче/ желязо. На мен много ми падна хемоглобина след раждане и за това не ми даваха бебето, което беше по добре (с близнаци съм) , беше ги страх да не припадна и да не го изпусна. Виждах едното  само пред неонатология, с уговорката че няма да го вадя от легълцето, другото беше по- малко и не ми го даваха въобще, защото беше на постоянни системи.

# 739
  • Мнения: 54
Здравейте, момичета, имам много въпроси във връзка с планово секцио в МБАЛ и се надявам да намеря отговор тук, понеже явно това, което пише в сайта, не е напълно вярно.
Доколкото разбрах от мнения в групата, таткото вижда бебето веднага след раждане и после може да вижда мен, а бебето само през стъкло. Въпросът ми е тази първа среща на тримата след раждането колко продължава - само няколко минути или има възможно и той да го гушне примерно? Имам питане и за реанимацията - тъй като явно чак на другата сутрин ни местят в стая (дори секциото да е сутринта), какъв е режимът в реанимацията - трябва ли да си носим нещо специално (някъде бях чела за отделна бутилка вода, която те пълнели от време на време), може ли да си взема телефон и т.н?
Предполагам там не може помпа за кърма и все още ли носят бебето, но не дават да се кърми? Също така, вие носихте ли си помпа за кърма, защото аз четох, че повечето им са ръчни и само една механична, а доколкото знам, след секцио се използва режим на стимулация, защото първите дни няма кърма, а ръчните помпи май нямат такъв режим. Та се чудех дали има смисъл да си нося моя. И най-важното - все още ли е толкова зле положението в послеродова клиника? Аз съм с първо детенце и много разчитах на това, че ако всичко е наред (дай Боже) ще си стои постоянно при мен и ще има кой да ме напътства за грижите и особено за кърменето, но останах крайно разочарована от прочетенето тук.
Ако се сещате още нещо, което би било полезно като информация, ще се радвам да го споделите.
Благодаря ви предварително за отговорите! Simple Smile

Здравейте,
Родих през август 2023.

В деня на секциото багажът ви остава в куфар (надписан) в стаята, в която сте били настанени предния ден. Санитарките ще го преместят в стаята, в която ще сте в послеродова.
Когато тръгнете към операционната взимате със себе си телефон, зарядно, лична карта, бутилка за вода.
Таткото е предупреден предварително в колко часа е секциото Ви и отива на регистратура, казва че жена му е с планово секцио и т.н., оттам се обаждат, че той чака долу и отиват да го вземат като той чака пред операционната.
Аз вече бях вътре, когато са го качили отпред, т.е. не се видяхме преди операцията.

След като извадят бебчето и го прегледат, увиват го в пелена и го слагат до главата ви за минутка (правят и снимки, затова ако искате трябва предварително да сте премахнали пин код за отключване).
През това време лекарите си продължават с операцията (почистване, зашиване и т.н.).
В този момент изнасят и бебчето, за да го покажат на татко му отвън. Дават му го, гушкат се, имат снимки. Срещата им е млже би не повече от 5 минути. Отнасят бебчето в неонатологията.
Когато Ви зашият и преди да Ви преместят в реанимацията, навън в коридора може да се видите с таткото за минута/две (честно казано смътно си спомням тази среща). Т.е. нямате среща тримата с бебето (или поне аз нямах). По време на посещенията в послеродова бебето се гледа през прозореца от таткото - това е вярно.

Моето секцио беше в 18.30, така че не ми доведоха бебчето вечерта. Не ми е трябвало помпа, защото повечето време спях и бях унесена от упойката.
На сутринта в 9.00 ме качиха в послеродова (след раздвижване), където почти веднага докараха и бебчо.
Посъветваха да го слагам на гърда, за да стимулира, като имаше и АМ приготвено в легалцето. Попитаха, дали имам нужда от помощ с кърменето и т.н, дадоха насоки.

Моят съвет е - ако имате ел.помпа лична - вземете си я. Техните са на Авент, ръчни и е голяма занимавка с тях,  когато гърдите Ви се втвърдят и ви "слезе" кърмата, обикновено на следващия ден (или поне масово при родилките секцио беше така).

Направи ми впечатление, че на момичето в моята стая, което роди естествено не донесоха АМ. Може би защото е сложила бебчвто веднага на гърда след раждането. Може би такава е практиката, не знам.

В послеродова си има определен график, в който взимат бебетата за тоалет и прегледи,  но през останалото време може да си е при вас.
Аз лично го оставих при мен и през нощта, а го водих при педиатрите в часовете за хранене и свиждане, когато реално нямаше как да го оставя сам в стаята.
През нощта съм ходила да взимам и АМ, ковто давах след като е бил на гърда по 5-10 минути на всяка.
Към момента на изписване,  малкия вече си сучеше добре.

Единствен проблем за мен беше, когато гърдите ми се втвърдиха. Тогава от различните акушерки чух различни съвети - компреси, помпа, бебе на гърда и т.н.
Четох в блога на Хедра статии и т.н. Таткото ми донесе едни гел компреси, които едната акушерка взе и сложи при тях във фризера (преди това ги бях сложила в хладилника в кухнята, но нямаше да се изстудят достатъчно по този начин). Бях и много благодарна, защото ледените компреси облекчиха това кошмарно състояние. Ще трябва да стискате зъби, защото е доста неприятно (поне при мен беше така).

Всеки ден идваше педиатър да "докладва" състоянието на бебчето и можеше да се задават въпроси, бяха доста мили и обясняваха.
Идва и жена, коятл помага с документите : придвижва акта за раждане, издава бележка на таткото, която да послужи за 15-дневния отпуск по бащинство и т.н.

В деня преди да ви изпишат идват да ви попитат в колко часа ще Ви е удобно (в зависимост от свободните слотове) и си избирате. Мисля, че бяха 20-минутни интервали, т.е. имате 20 минутки в залата за изписване, ако след вас има друга родилка.

Това е, което се сещам, ако имате оше въпроси - на среща съм.

# 740
  • София
  • Мнения: 8 593
На мен Хедра ми показа как да се цедя на ръка докато съм в реанимация, за да стимулирам коластрата; само не знам как точно ще стане, ако верно ръцете ми са кашкавалени от упойката.

# 741
  • София
  • Мнения: 4 143
Раждах октомври 2023 г.
Операцията ми беше сутринта в 8:30 ч., след като извадиха бебето ме снимаха с него. После го качиха в неонатология. Мен ме преместиха в реанимация. 6 часА след операцията дойде рехабилитатор и ме раздвижи, вечерта отново ми го донесоха да го видя и погушкам в реанимация. На следващата сутрин отново дойдоха и ни раздвижиха и след визитация започнаха да ни качват в отделението. След като ни качиха в отделението аз отидох да си го взема при мен в стаята. Почти целия ден седя при мен - само го взимаха за смяна на памперс и прегледи.
В часовете за свиждане таткото може да види бебето само през стъклото на отделението.

# 742
  • Мнения: 994
А има ли опция да откажеш да го взимат за тоалет?
Прегледи и ваксини ясно, че няма как.

# 743
  • София
  • Мнения: 2 061
То хубаво да откажеш, ама къде ще го изкъпеш, измиеш, в банята няма условие за това, те сменят дрешки, памперси.
Аз даже първата нощ го оставих при тях, не бях сигурна, че ще се справя.

# 744
  • Мнения: 2 183
Аз честно казано, въобще не съм сигурна, че ги къпят в неонатология.
Мойте деца прекараха там, единия 10дни, другото 14 дни, и двамата меришеха на антибиотик много силно на изписването, а не им бяха вливали антибиотик от 5 - 9дни. И двамата бяха подсечени до кръв, с извинение дупетата им бяха страшно подути и на рани до кръв, направо ревнах като ги видях. Та изобщо не съм сигурна, че са ги къпали дори веднъж. Педиатър, не дойде при мен нито веднъж, за да ми каже състоянието на децата, въпреки че не бяха добре, при другите майки ходеха и аз ги търсех, за информация.

# 745
  • София
  • Мнения: 765
Със сигурност ги къпят вечер, когато правят демонстрация пред майките. Тогава къпят всички бебета едно след друго.
Иначе предполагам, че когато сменят памперс ги забърсват само с мокри кърпи. Последното изобщо не ми допада и самата аз за дъщеря си (вече на близо 3г) винаги съм процедирала с измиване на дупето. Чистила съм я с мокри кърпички само в някакви изключителни ситуации, които се броят на пръсти (пътуване в самолет например). Но за съжаление практиката на мокрите кърпи е масова и в болниците, и в яслите, и в много семейства.

# 746
  • Мнения: 2 183
Аз на такава демонстрация не съм присъствала, никой не ми е казал че има, като цяло, нищо не ми е показвано свързано с децата, нито как се хранят, нито как се сменя памперса или нещо подобно, веднъж детето ми ревеше за мляко, бяха ми го дали само пред неонатологията и питах дали може да ми дадат мляко и да  го нахраня, отговора беше "нека не насилване нещата" и го прибраха. Може би се къпят децата, на майките, които ходят на такава демонстрация и не са в мойта ситуация. Като им занесох коластра ми казаха че нямат такава практика и за момента ще са на АМ. Като си ги прибера вкъщи може да им давам кърма. И при изписването ме разобеждаваха, че са малки и да не давам кърма, аз все пак се консултирах с педиатърката ни и започнах да давам веднага след изписването кърма , децата качиха по 1,500кг още първия месец вкъщи на кърма. Лежала съм няколко пъти за задържане в болницата и бях много доволна, но има и неща като тези, които не ми харесаха.


Със сигурност ги къпят вечер, когато правят демонстрация пред майките. Тогава къпят всички бебета едно след друго.
Иначе предполагам, че когато сменят памперс ги забърсват само с мокри кърпи. Последното изобщо не ми допада и самата аз за дъщеря си (вече на близо 3г) винаги съм процедирала с измиване на дупето. Чистила съм я с мокри кърпички само в някакви изключителни ситуации, които се броят на пръсти (пътуване в самолет например). Но за съжаление практиката на мокрите кърпи е масова и в болниците, и в яслите, и в много семейства.

Последна редакция: пт, 19 яну 2024, 18:05 от Lizi:) :)

# 747
  • София
  • Мнения: 765
Аз раждах 2021 и всяка вечер имаше демонстрация на къпане и грижа за пъпния остатък, но може да е променено.
По отношение на кърменето и аз изобщо не съм във възторг от указанията, които даваха. Свързах се със сертифициран консултант по кърмене и благодарение на нейната подкрепа кърмих дъщеря си 2,5 години и никога не съм ѝ давала АМ. Единственото, от което съм доволна е, че и в болницата не са я наливали с АМ. Още при раждането казах, че детето ще е изцяло на кърма (коластра в началото) и не са оспорвали решението ми.
Между другото, в един пост наскоро четох, че минавала консултантка по кърмене. Наистина ли вече има такава, или просто става дума за акушерките от неонатология и техните съвети от преди да се родя?

# 748
  • Мнения: 550
Моето бебе всеки ден беше изкъпано. Никога не са ми връщали детето мръсно, а той повръщаше много и се налагаше да се преоблича често. Родих през 2022г и съм много доволна от грижите към бебето и към мен. Всеки ден след визитация неонатолог идваше да даде сведения за състоянието на детето. И моето беше на антибиотик. За сравнение първото си дете родих в майчин дом, където нито те питат, нито ти казват какво правят с детето ти или какво се случва с него. Моето било 12 часа на кислород и никой не е сметнал за нужно да ми каже. Питах няколко пъти къде е и кога ще го донесат и само ми казваха - после. Накрая отидох да си го търся и така разбрах. В Надежда минаваха психолози и консултант по кърменето. Аз нямах нужда  защото е второ дете и първото беше изцяло кърмено.

# 749
  • София
  • Мнения: 2 061
Lizi не знам защо така е било при теб, бебетата ги къпят всеки ден със сигурност, като си вземех детето след това косичката му /колкото и малко да беше/ винаги беше пухкава, преобличали са го и когато се е стичало мляко като го храня.
Относно демонстрацията тя се прави в деня преди изписването, за щастие взеха моето бебе и тогава го видях за сефте гол.
За кърменето има една акушерка която дава указания, при мен не се получиха нещата, въпреки усилията, просто имах малко кърма в комбинация с големи гърди и трудно засукване.
Имаше момиче в стаята което не искаше да дават на бебето АМ, съответно имаше бележка в легълцето и го носеха без шише, друг е въпроса, че след като детето се скъса от рев, защото на нея не и тръгваше кърмата се принуди да му даде.
Като цяло аз нямам оплаквания, ходила съм и посред нощ да искам да ми приготвят АМ, като съм питала са ми показвали как да давам от шишето, защото все ме беше страх да не се задави.

Общи условия

Активация на акаунт