Проблем с връзка <заради> тъщата

  • 12 338
  • 501
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12
Здравейте, обръщам се към вас с молба за съвет, тъй като започвам да се съмнявам в това що за човек съм, "правилен" ли е мирогледът ми и т.н.

С приятелката ми живеем на семейни начала от почти 2 години (2-3 месеца след като се "сгаджихме") и преди 2 месеца ни се роди дете. Имали сме търкания (както всяка двойка, предполагам), но след раждането на детето всичко отиде "на кино"...

Един от основните проблеми е този с тъщата. От друг град е и приятелката ми имаше нужда тя да дойде да ѝ помага след раждането за някоя и друга седмица (лекар е), да ѝ предаде опит, съвети и дори професионално мнение, което на мен ми се видя като мини ужас (егоистично от моя страна), тъй като не се чувствам комфортно в съжителство със странични хора. Ужасът ми се затвърди тотално с нейното пребиваване. Оставяйки настрана чисто техническата част на нещата (да не мога да си се "развявам", дето се вика, спокойно вкъщи, да не можем да правим секс заради нея и т.н.) се оказа, че характерите ни се сблъскват тотално, макар че не сме имали пререкания. Тя е човек, който е отгледала децата си сама от ранното им юношество, била е на ръководна позиция в работата си и изглежда доста авторитетен/авторитарен тип. Действа с размах, не се съобразява особено, не показва много емоции и като цяло в нея виждам и усещам някаква силна мъжка енергия.

Идвайки вкъщи, сякаш дойде претендент за глава на семейството, който ми "оспорва" тази роля (във връзката с приятелката ми аз съм в "доминиращата" позиция) и това ме вбесява. Тя се държи сякаш не е на гости, а у тях си - дотам, че дори веднъж установи, че нямаме подходящи чаши за вино и си купи от ИКЕА комплект, за да си пие и си ги сложи в шкафа, като премести/махна други чаши, тъй като нямаше място... Има маниера обикновено да не моли за нещо, а всичко, което излиза от устата ѝ, звучи като заповед и тотално незачитане на другия ("ела тук изкарай количката", "стой тук с детето да вляза в този магазин", "трябваше да минем по друг маршрут" и подобни).

Преживях го някакси този период, но дойде следващият месец, в който пак дойде на гости за 2 седмици покрай рождения ден на приятелката ми. Уловката е, че тя работи за по седмица всеки месец в нашия град и затова идва, но вече 2 пъти остава вкъщи през това време. Има къде да пребивава в този период (не самостоятелно), но там нещата не са на 100% сигурни (много сложна история) и явно затова предпочита при нас.

Многократно сме се карали с приятелката ми, защото тя вижда напрежението и не ѝ е приятно. Стигна се дотам, че аз "провалих" рождения ѝ ден, тъй като е трябвало да преглътна поредната неуместна вметка от страна на тъщата без да показвам никакви емоции, защото като ме е видяла "намусен", цялото настроение за празника се е изпарило...

Виждайки накъде вървят нещата, колкото и егоистично да звучи, ѝ казах, че никак не ми е приятно да съжителстваме за по седмица-две всеки месец с майка ѝ и ще е добре да ѝ каже как стоят нещата и ако може - да си подсигури другото място за пребиваване, докато е в града, пък детето може да го вижда колкото си пожелае (това никога не е ставало на въпрос от моя страна). В началото тя нямаше никакви сили/желание да ѝ каже такова нещо, а тъщата не пита дали може да дойде и кога - директно си допуска, че няма никакъв проблем и си казва "идвам еди-кога-си", а на приятелката ми просто сърце не ѝ дава да ѝ обясни ситуацията, за да не я нарани.

Започвам да се чудя аз ли не съм наред нещо? Все си мисля, че дори тъщата да беше най-добрият човек на света и да се разбирахме прекрасно - гостуването за някой и друг ден е ОК, но принципно не виждам ежемесечно съжителство с чужд човек в тази стресова среда (новородено, майка, скапана психически и физически и т.н.) като нещо позитивно. Приятелката ми ме обвинява, че съм егоист (сигурно е така) и не мисля за това от какво тя има нужда, а само гледам себе си (= не искам майка ѝ да идва всеки месец, защото не ме кефи това съжителство).

В крайна сметка събра кураж и говори с нея, като жената е казала, че ще се съобрази и няма да подновява договора си за работа тук (тя си работи в родния град през основното време) след като ѝ изтекат 6-те месеца, защото не може да "рискува" с другото жилище в нашия град (там не е 100% сигурно, че ще може да пребивава всеки път, защото нещата са динамични, но както казах - сложна история). След което приятелката ми ме попита при това положение за какъв период и колко често ще може майка ѝ да идва да си вижда внучката (сякаш аз съм я лишил някога от това или пък аз диктувам правилата) и аз отговорих, че по всяко време може да я вижда за колкото си иска, но нека да спи на другото място (по възможност, разбира се). Това преля чашата, явно, и се оказа, че аз "не съм човек" (предполагам, с право).

Това доведе до желание за раздяла от нейна страна, защото е тотално разочарована от мен - не мисля за нея, не ѝ показвам с нищо, че я обичам и ценя и т.н. Има ли шанс/смисъл за спасение на тази връзка, за пребиване с камъни ли съм, сбъркан ли ми е начинът на мислене или нещо друго?

Благодаря!

# 1
  • Мнения: 788
Не ти е сбъркан, по принцип тази история е присъща за снаха и свекърва, но ето и другата гледна точка. Говори спокойно с майката на детето ти, попитай я тя как ще се чувства ако твоята майка идва толкова често и за дълго с приспиване ако между тях има напрежение. Дали ще е съгласна?
Не смятам, че си заслужава да се разделите за такова нещо, опитай да спасиш връзката си, но и не давай много “задна”. Изяснете се за теб колко често и колко дълго е нормално тъщата да гостува и колко за майката на детето ти.
Помагай възможно най-много за детето и къщата, за да няма тя чак толкова голяма нужда от помощ от други хора.
Като идва майка и у вас я оставете да погледа тя детето и вие почивайте или излизайте щом толкова те дразни.

btw да пишеш “приятелката ми” , а в същото време и “тъщата” е малко странно. Щом първата не е “жена ми/съпругата ми”, то втората е просто майката на приятелката ми и бабата на детето ми.

Последна редакция: чт, 15 юни 2023, 15:26 от Vanessa**

# 2
  • Мнения: 121
Има смисъл, разбира се. Жена ти  не знае къде се намира - може да има депресия , изтощена е, не си почива.
Ти си този, който трябва да бъде силен и да внесе спокойствие . За доброто на семейството ти бъди търпелив. Жена ти се страхува ( родителството е страшно в началото) и смята, че майка й се справя по-добре. Използвай времето когато майка й е У вас да излизате двамата на кино, ресторант , разходки .
Ще се оправят нещата, детето ще порасне малко и жена ти ще стане по- уверена.
Просто бъди силен,  в краен  случай детето като тръгне на ясла ще се наместя нещата.
Това за розови истории и спокойствие с новородено е измислица - един от най- трудните периоди за всички е.
А за секса - жена ти ако се е смляла от умора няма да иска, гушкай я повече

# 3
  • София
  • Мнения: 35 110
Ами, не си устойчив. Пудриш се от ден едно, толкоз не можеш да прикриеш своята неприязън някой месец, докато жена ти стане по- уверена и нещата се канализират.

Стягай се.

# 4
  • Мнения: 5 482
Тази "приятелка" ми избоде очите на всяко изречение. Ти не я ли приемаш за твоя жена и нямаш ли някакви дългосрочни намерения? С това приятелство ми звучиш като супер дистанциран и неангажиран. А по темата - подкрепям те, не е нормално всеки месец да идва за по седмица тъщата, подлудяващо ми звучи.

# 5
  • София
  • Мнения: 12 659
Връзката е между двама и тъщата е излишна в тези отношения. Звучи като човек, който обича да се меси и налага, което е вредно и токсично. Попринцип е работата на жена ти да постави граници на майка си, но ако не може, ще се наложи да го направиш ти. Не се чувствай виновен и не се поддавай на емоционален шантаж, иначе ще те направят луд и ще се съсипе семейството ви.

Това, което ти трябва да направиш от своя страна е да помагаш на жена си и да си й подкрепа, защото детето е общо.

# 6
  • Мнения: 1 302
В теб е проблема. Приятелката ти има нужда от помощта на майка си в този момент. Като мине някой друг месец и придобие повече увереност ще се наредят нещата.

Ти как се включваш в грижите за бебето, а тъщата? Да не би приятелката ти да чувства, че не получава достатъчно подкрепа от теб?

Последна редакция: чт, 15 юни 2023, 17:03 от Tessaria

# 7
  • Мнения: 2 752
С нищо не си сбъркал, в правото си си да не желаеш да живееш всеки месец за по седмица -две с тъщата. Приятелката ти няма право да се сърди ,а би трябвало тя самата да се чувства неудобно да позволява на майка си всеки месец да е ,, на гости" , ако й се струва странно то тогава нека дойде майка ти на гости да види дали е приятно . Според мен седнете и го обсъдете ,не знам на колко е приятелката ти ,но разсъждава като дете. Всички си гледаме децата сами ,аз включително първо дете ми е и първите 3 месеца беше денонощен ужас от колики рефлукс и т.н . Мъжа ми предложи майка ми да дойде за месец пли нас ,но аз отказах ,не е длъжен да се съобразява 1 месец с майка ми ,майка му дойде за 5 дни и си тръгна ,сами си гледаме детето и по-скоро аз ,защото той е на работа по цял ден. Показано й е какво как става от тук на татък трябва сама да намери подход и начин да си гледа детето ,тъщата няма място при вас всеки месец за седмица-две ,ужас. Просто се включвай в домакинските задължения помагай й и с каквото можеш,защото не е лесно да си майка и ще се наредят нещата

# 8
  • Мнения: 4 408
" Две седмици на месец" = половината месец. Много е. Наистина си е съвместно съжителство с бабата.

Разбирам приятелката ти, че така се чувства по-сигурна, но все пак мисля, че е грешка да свикне толкова майка й да е до нея. По този начин ви се отнема възможността да се сплотите и всеки да поеме ангажимент към бебето. Мой познати бяха и още са така. Резултатът е, че вече трета година бабата идва да къпе детето. Бащата не участва. Други познати пък са обратното - бащата тропна с крак, че не иска нито едната баба, и до момента той си къпе бебето, а и като цяло може да замени майката достатъчно пълноценно.

Единствен плюс е да оставате двамата, докато бабата например разхожда бебето. Спете, правете секс, излезте - по ваше желание.

# 9
  • Мнения: 7 923
Дотук добре, разкарал си тъщата с основание. Оттук нататък обаче трябва да си мъж и баща за пример, защото всяко твое действие или бездействие ще се гледа под лупа. Обясни на жена си, че просто искаш двамата с нея да сте семейство и да си гледате детето заедно, поемай си задълженията и вдъхвай увереност на жена си. Твърде вероятно е с такава властна майка да е развила силни страхове, че с нищо не може да се справи, ако маминка не я държи за ръка. И не забравяй, че още я тресат хормоните от бременността и раждането, бъди търпелив, обичащ и грижовен.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Всеки месец за по 2 седмици е много. И една да е месечно, пак не е малко. Особено, ако човека е нетърпим и не се съобразява. Ако това беше свекърва, а не тъща жена ти сигурно щеше да е взривила форума да се оплаква.
В правото си да не ти харесва ситуацията. Вече друг е въпроса как си го поднесъл това на половинката си.
Седнете и говорете.

# 11
  • София
  • Мнения: 28 590
И аз не бих издържала всеки месец такова натрапване, дори да беше най-тактичният човек. А тук случаят не е такъв.
Само не ми е ясно защо не си си гледал детето в началото? Първите две седмици бащите имат право на отпуск.

# 12
  • Мнения: 12
Не ти е сбъркан, по принцип тази история е присъща за снаха и свекърва, но ето и другата гледна точка. Говори спокойно с майката на детето ти, попитай я тя как ще се чувства ако твоята майка идва толкова често и за дълго с приспиване ако между тях има напрежение. Дали ще е съгласна?
Не смятам, че си заслужава да се разделите за такова нещо, опитай да спасиш връзката си, но и не давай много “задна”. Изяснете се за теб колко често и колко дълго е нормално тъщата да гостува и колко за майката на детето ти.
Помагай възможно най-много за детето и къщата, за да няма тя чак толкова голяма нужда от помощ от други хора.
Като идва майка и у вас я оставете да погледа тя детето и вие почивайте или излизайте щом толкова те дразни.

btw да пишеш “приятелката ми” , а в същото време и “тъщата” е малко странно. Щом първата не е “жена ми/съпругата ми”, то втората е просто майката на приятелката ми и бабата на детето ми.

Обикновено тези сравнения я дразнят (това, което казваш в първия си абзац) - ще каже, че "прехвърлям топката"... А и все пак тя е майката, тя е най-важната и съм почти сигурен, че ще се вбеси, ако се опитам да попитам за алтернативата - как би се чувствала, ако моята майка идваше и между тях имаше напрежение (тя живее съвсем наблизо, между другото, но не идва вкъщи, освен понякога, ако се налага за час да гледа детето).
Помагам за детето, а в къщата правя всичко (не мога да бъда по-далеч от стереотипния мъж, който нищо не пипва вкъщи, дори тя признава, че съм по-големият домакин).
За "приятелката" ще си взема бележка. Просто като нямаме официално брак не знам дали е коректно да я наричам моя "жена" - аз я чувствам такава, но за пред закона предполагам не е така и затова лаишки използвам другото...

Има смисъл, разбира се. Жена ти  не знае къде се намира - може да има депресия , изтощена е, не си почива.
Ти си този, който трябва да бъде силен и да внесе спокойствие . За доброто на семейството ти бъди търпелив. Жена ти се страхува ( родителството е страшно в началото) и смята, че майка й се справя по-добре. Използвай времето когато майка й е У вас да излизате двамата на кино, ресторант , разходки .
Ще се оправят нещата, детето ще порасне малко и жена ти ще стане по- уверена.
Просто бъди силен,  в краен  случай детето като тръгне на ясла ще се наместя нещата.
Това за розови истории и спокойствие с новородено е измислица - един от най- трудните периоди за всички е.
А за секса - жена ти ако се е смляла от умора няма да иска, гушкай я повече

Благодаря, звучи обнадеждаващо. А за секса - има разлика след раждането в нагласата на двамата, но няколкото пъти, в които бяхме в настроение за това, майка ѝ беше в другата стая...

Ами, не си устойчив. Пудриш се от ден едно, толкоз не можеш да прикриеш своята неприязън някой месец, докато жена ти стане по- уверена и нещата се канализират.

Стягай се.

Градивна критика, ще я взема предвид. Проблемът е, че не знам как да прикрия неприязън (ако въобще не е пресилено да се използва този епитет, де)...

Тази "приятелка" ми избоде очите на всяко изречение. Ти не я ли приемаш за твоя жена и нямаш ли някакви дългосрочни намерения? С това приятелство ми звучиш като супер дистанциран и неангажиран. А по темата - подкрепям те, не е нормално всеки месец да идва за по седмица тъщата, подлудяващо ми звучи.

За "приятелката" ще си взема бележка. Просто като нямаме официално брак не знам дали е коректно да я наричам моя "жена" - аз я чувствам такава, но за пред закона предполагам не е така и затова лаишки използвам другото... Не бих казал, че съм дистанциран и неангажиран.

Връзката е между двама и тъщата е излишна в тези отношения. Звучи като човек, който обича да се меси и налага, което е вредно и токсично. Попринцип е работата на жена ти да постави граници на майка си, но ако не може, ще се наложи да го направиш ти. Не се чувствай виновен и не се поддавай на емоционален шантаж, иначе ще те направят луд и ще се съсипе семейството ви.

Това, което ти трябва да направиш от своя страна е да помагаш на жена си и да си й подкрепа, защото детето е общо.

И аз мисля, че нямат място баби/дядовци в такъв формат, но разбирам и, че тя има нужда от майка си в началото (поне). Просто поглеждайки перспективата - всеки месец да се налага да съжителстваме поне за по седмица - имам чувството, че това никога няма да свърши и ми е като кошмар. Помагам ѝ за детето с всичко, което мога.

В теб е проблема. Приятелката ти има нужда от помощта на майка си в този момент. Като мине някой друг месец и придобие повече увереност ще се наредят нещата.

Ти как се включваш в грижите за бебето, а тъщата? Да не би приятелката ти да чувства, че не получава достатъчно подкрепа от теб?

Първите 1-2 пъти наистина имаше нужда от нея като за начален "старт". След това се справяме чудесно сами. Тъщата така или иначе не върши почти нищо за детето като е вкъщи, защото ние си правим всичко. Тя е по-скоро може би за морална подкрепа и за компания, докато аз съм на работа - жена ми е много потисната, че е сама по цял ден с детето и се чувства добре, като има с кой да си говори през деня (в случая - с майка си). В грижите за детето участвам напълно, не е ставало дума да ѝ липсва подкрепа от моя страна, освен емоционална - разбирай моето съгласие майка ѝ да идва и аз да не съм против.

С нищо не си сбъркал, в правото си си да не желаеш да живееш всеки месец за по седмица -две с тъщата. Приятелката ти няма право да се сърди ,а би трябвало тя самата да се чувства неудобно да позволява на майка си всеки месец да е ,, на гости" , ако й се струва странно то тогава нека дойде майка ти на гости да види дали е приятно . Според мен седнете и го обсъдете ,не знам на колко е приятелката ти ,но разсъждава като дете. Всички си гледаме децата сами ,аз включително първо дете ми е и първите 3 месеца беше денонощен ужас от колики рефлукс и т.н . Мъжа ми предложи майка ми да дойде за месец пли нас ,но аз отказах ,не е длъжен да се съобразява 1 месец с майка ми ,майка му дойде за 5 дни и си тръгна ,сами си гледаме детето и по-скоро аз ,защото той е на работа по цял ден. Показано й е какво как става от тук на татък трябва сама да намери подход и начин да си гледа детето ,тъщата няма място при вас всеки месец за седмица-две ,ужас. Просто се включвай в домакинските задължения помагай й и с каквото можеш,защото не е лесно да си майка и ще се наредят нещата

Жена ми е на 35, аз съм на 36. Там е и част от проблема, предполагам - твърде "възрастни" сме за родители на първо дете и сме обременени и закостенели, имаме много изградени навици и виждания и трудно се моделираме един спрямо друг. Предполагам моята версия на 25 год. щеше да е много по-широко скроена и приемаща, знам ли... В домакинските задължения се включвам, аз съм доста педантичен на тема дом и правя всичко, повече от жена дори Grinning

" Две седмици на месец" = половината месец. Много е. Наистина си е съвместно съжителство с бабата.

Разбирам приятелката ти, че така се чувства по-сигурна, но все пак мисля, че е грешка да свикне толкова майка й да е до нея. По този начин ви се отнема възможността да се сплотите и всеки да поеме ангажимент към бебето. Мой познати бяха и още са така. Резултатът е, че вече трета година бабата идва да къпе детето. Бащата не участва. Други познати пък са обратното - бащата тропна с крак, че не иска нито едната баба, и до момента той си къпе бебето, а и като цяло може да замени майката достатъчно пълноценно.

Единствен плюс е да оставате двамата, докато бабата например разхожда бебето. Спете, правете секс, излезте - по ваше желание.

Идеята беше за седмица, но покрай рождения ден на жена ми и 24 май и още не знам си какво - станаха си две седмици, не беше такъв първоначалният план, но... Макар че на мен и седмица ми се струва много с нея, тъй като съм на тръни. Буквално моята идея за семейството беше същата - да се сплотим след раждането на детето, но всеки страничен човек за мен е пречка и заплаха за тази цел. Аз лесно мога да тропна с крак - и реално го направих, казвайки ѝ моето виждане, но излезе, че не съм "човек" и лош. Да си отстоявам ли мнението, адекватено ли е и т.н. - не мога да осмисля...

Дотук добре, разкарал си тъщата с основание. Оттук нататък обаче трябва да си мъж и баща за пример, защото всяко твое действие или бездействие ще се гледа под лупа. Обясни на жена си, че просто искаш двамата с нея да сте семейство и да си гледате детето заедно, поемай си задълженията и вдъхвай увереност на жена си. Твърде вероятно е с такава властна майка да е развила силни страхове, че с нищо не може да се справи, ако маминка не я държи за ръка. И не забравяй, че още я тресат хормоните от бременността и раждането, бъди търпелив, обичащ и грижовен.

Буквално съм ѝ го обяснявал хиляди пъти - искам да сме семейство и да се сплотим тримата без въшни намеси, които да клатят лодката, особено в този кризисен период. За нея това е егоистично и не може да "отхвърли" майка си (не че за това става дума). А иначе си права на 100% - тя ми е казвала, че има огромен респект към майка си. Няма страхове, че не може да се справи, но вижда майка си като много авторитетна фигура и не може да отстоява принципите си - един вид не може да постави граници.

Всеки месец за по 2 седмици е много. И една да е месечно, пак не е малко. Особено, ако човека е нетърпим и не се съобразява. Ако това беше свекърва, а не тъща жена ти сигурно щеше да е взривила форума да се оплаква.
В правото си да не ти харесва ситуацията. Вече друг е въпроса как си го поднесъл това на половинката си.
Седнете и говорете.

Говорим, но сякаш се въртим в кръг. Всеки иска своето си. Първото поднасяне беше доста плахо от моя страна и беше още към края на бременноста, когато ми съобщи, че тъщата ще идва за няколко седмици. С течение на времето моята непоносимост към ситуацията нарасна и съответно негативните усещания между мен и жена ми се засилиха.

И аз не бих издържала всеки месец такова натрапване, дори да беше най-тактичният човек. А тук случаят не е такъв.
Само не ми е ясно защо не си си гледал детето в началото? Първите две седмици бащите имат право на отпуск.

Бях 2 седмици бащинство от деня на изписването на детето. И познай - съвпадна с идването на тъщата вкъщи (от родилния дом се прибрахме четиримата...) Grinning Първоначалната идея беше тя да дойде след тези две седмици, но не помня защо нещо се разминаха нещата, та трябваше да сме всички заедно...

Последна редакция: чт, 15 юни 2023, 16:12 от 2023

# 13
  • Мнения: 25 634
Изчетох всичко (браво на мен!) и през цялото време имах усещането, че това е писано от жена. И явно пречещата майка е свекървата, но по някаква причина авторката е решила да обърне картинката наопаки и да събере реакции.
Особено ми направи впечатление оплакването от новия сервиз, купен от тъщата. За първи път чувам мъж да се подразни, че са му пренаредили чашите, ама знам ли, в днешно време границите между мъжете и жените все по-силно се размиват, та може пък и да има реално такива прояви на дребнавост и при „силния“ пол.
Съвместните разходки с тъщата и бебето също звучат интересно, както и още някои неща.
Ако зет и тъща са по цял ден на работа и се виждат само вечер, интересно кога пък успяват да се подразнят, че чак и да кръстосат шпаги?
Все повече се убеждавам, че проблемът не е зет и тъща, а снаха и свекърва.

# 14
  • Мнения: 6 764
Звучи ми като приятелката ти да е на мама детето и има истинска нужда мама да е около нея, да взима решенията, да се грижи за бебето и всичко около появата на бебе. Има много такива жени и мъже, незряли, не готови за родители и цял живот чакащи на грижа от родителите си. Проблемът ти не с тъщата, а с дъщеря й. Бъди опората, от която се нуждае, за да не я търси у мама.

Общи условия

Активация на акаунт