шкембе чорба

  • 24 500
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 660
Не знам, момичета, но от толкова приказки за шкембе и се овълчих!!! Simple Smile Много я обичаме тази чорба с мъжа ми, а и се прави супер лесно, особено ако имаш тенджера под налягане.
Ясно е какво ще има за вечеря!!!   chef Отивам до пазара!  newsm53

На всички Добър Апетит!!!

# 16
  • Мнения: 1 418
Аз купувам от замразеното шкембе(в краен случай топъл Тоди).Като се размрази го измивам(то почти винаги е чисто,но да мине под водата за всеки случай).Сварявам под налягане около час,за да не хрупа.Нарязвам го на ситно,връщам в тенджерата и слагам литър мляко.Като поври малко го запържвам с червен пипер и масло.Мисля,че това е традиционна рецепта и така става най-вкусно.Ами на всички,които са решили да го готвят-добър апетит!

# 17
  • Ст.Загора
  • Мнения: 678
Я сега някой да ми обясни как да измия добре шкембето Grinning Чувала съм нещо за вар, ама ми звучи страшно.
[/quote
 
Аз винаги първо го измивам добре със сода бикарбонат и оцет, и след това го варя. Но при мен проблема е със застройката. Тези дни ще пробвам някои от рецептите от тук.  Wink

# 18
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Я сега някой да ми обясни как да измия добре шкембето Grinning Чувала съм нещо за вар, ама ми звучи страшно.

Слагаш в по-голям съд шкембето, заливаш го с вряла вода и веднага започваш да щавиш, защото ако закъснееш, ще се стегне. Това, което ти обяснявам е за шкембе на току-що заклано животно. За купените - не знам, не съм правила. Предупреждавам, че не е много приятно, защото те блъсва една миризма в носа  ooooh! но сухо дупе риба не яде, това е положението.

# 19
  • Мнения: 222
Аз го мия с оцет и хлебна сода

# 20
  • София
  • Мнения: 2 162
Много ви благодаря. Тук продават, но не е изчистено. А има ли значение дали е телешко или свинско- виждала съм и двата варианта, та затова питам.

# 21
  • София
  • Мнения: 472
Аз запържвам една чаена лъжичка червен пипер и една супена лъжица брашно в малко олио. Доливам един литър прясно мляко от магазина, без да го варя. Слагам и нарязаното на ивички шкембе, което съм сварила предварително. Варя около 20мин. Малко сол. И готово. Лесно е. Още по-добре, ако се купи наведнъж повече шкембе и се свари, нареже и замрази във фризера на порцийки. Така по всяко време може бързо да се приготви шкембе чорба  Wink И естествено счукан чесън с оцет, и лют червен пипер. Успех  Peace
[ Peace/quote]И аз така. Супер е , без бульона само с прясно мляко.

# 22
  • Мнения: 660
Аз специално предпочитам телешко. Мисля, че то по-често срещано и в магазините и в заведенията. Което от една страна означава, че е по-продавано и следователно - по-прясно. Но е въпрос на вкус. И двете са супер!!! И вървят с по една beer2

 Joy Joy Joy

# 23
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Като ви чета, чак ми се прияде, а не съм фенка по принцип...... newsm78

# 24
  • Мнения: 6 461
  chef


Шкембе чорба

Класическа чорба с пикантен вкус.

Продукти: 1/2 кг. шкембе (телешко или свинско)
200 мл.прясно мляко
2 - 3 с.л. масло
1 с.л.червен пипер
сол
ч глава чесън
5 - 6 с.л.оцет
лют червен пипер

Начин на приготвяне:
 Шкембето се почиства старателно с върха на остър нож и се вари в голямо количество подсолена вода, на силен огън около 3 часа. Водата не бива да извира.
След сваряването се нарязва на малки парченца и се връща в бульона. Маслото се запържва с червения пипер и се изсипва при шкембето, заедно с прясното мляко.
Чесънът се счуква с малко сол и се покрива с оцета.
Шкембето се сервира с чесън и лют червен пипер или стрита люта чушка, на вкус.

# 25
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Дими, ако скоро ще го готвиш, прати една-две порции насам, моля те........ Heart Eyes

# 26
  • Мнения: 3 647
Дими, ако скоро ще го готвиш, прати една-две порции насам, моля те........ Heart Eyes
дими давай за целия форум душа

# 27
  • Мнения: 6 461
Дими, ако скоро ще го готвиш, прати една-две порции насам, моля те........ Heart Eyes
дими давай за целия форум душа
Сега ще ме карате да слагам казана и да я мятам........... Laughing
Много е важно да си хапвате шкемебето в чудесна компания и да си посърбвате за благозвучие Mr. Green

# 28
  • София
  • Мнения: 2 162
  Шкембето се почиства старателно с върха на остър нож

Аз пак за почистването- какво точно правиш с този връх на остър нож? Какво му махаш? Онези власинки, които има от едната страна ли?

Извинявайте, ама така веднъж се пробвах и се наложи да го хвърля после, че миришеше много лошо. А тук не са и чували за такава чорба, така че мога само вас да тормозя с въпросите си.

# 29
  • Мнения: 6 461
  Шкембето се почиства старателно с върха на остър нож

Аз пак за почистването- какво точно правиш с този връх на остър нож? Какво му махаш? Онези власинки, които има от едната страна ли?

Извинявайте, ама така веднъж се пробвах и се наложи да го хвърля после, че миришеше много лошо. А тук не са и чували за такава чорба, така че мога само вас да тормозя с въпросите си.
Ами шкембето задължително се стърже с ножа ,за да се почисти добре от власинките и това което не са почистили от месарниците.
В смисъл- няма да го пробиваш и да му правиш дупки........... Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт