Рибки

  • 34 657
  • 219
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 9 095
добре де, ами ако ги отделям по няколко пъти, няма ли да се стресират, и да станат още по- зле newsm78

# 76
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Е, ти трябваше да ги сложиш в буркана с вода и да ги посипеш със сол, а не да ги търкаш.
Пиши утре какво е станало, намери ли лекарство, дано се оправят рибките. Пък ти не се стресирай толкова, на всеки се е случвало.

# 77
  • Мнения: 9 095
ама пречи ли им, аз нали да се  оправят Embarassed, след малко отивам да купя нещо за гъби и за ихтио, а като си дойда ще търкам аквариум, ще изварявам водата и камънуте, а какво да правя водораслото, да го хвърлям ли? А не съм  ги търкала, просто ги посипах поотделно със сол Embarassed

# 78
  • Мнения: 389
Влизам и се хващам за главата ...

Как ще търкаш рибките със сол?  ooooh!

Олинце, какви съвети даваш?!?! Това са сладководни рибки, сол може да се добавя като лечение само в малки количества и то предимно на молинезиите, защото те я понасят по-добре. При изваждане рибките се стресират и имунната им система отслабва още повече.

Боже, Господи, какво доживях да видя ...

Съвсем сериозно, Олинце, ако не знаеш за какво става въпрос, недей да пишеш глупости ...  Tired

# 79
  • Мнения: 9 095
добре де, последно да ги махам ли от аквариума или да ги връщам пак там Tired, няма ли едно мнение по въпроса ooooh!, рибките обаче още са живи, ама не искам постоянно да ги разкарвам насам натам, нищо няма да остане от тях Shocked

# 80
  • Мнения: 389
Спри се и за момент помисли логично: на сладководни рибки слага ли се сол? И второ: ако на теб ти посипят раничка със сол дали ще заздравее по-бързо? При вадене рибките се стресират много, а стреса е убиец. Обясних ти за лечението на ихтиото, в лекарството също ще има упътване. Ако искаш да си осоляваш чирози - моля!

Занимавам се от 10 години. Да не се хваля, обаче "чувам петела". Преди 3 месеца излекувах ихтиото от големия ми 160 литра аквариум без нито една жертва, а те бяха все кекави  и деликатни риби. Сама прецени кой да послушаш.

# 81
Здрасти,

Включвам се на пожар от форума на Българската аквариумна енциклопедия, по сигнал на една наша потребителка, която се изявява и тука, за да спася едни нещастни рибки от осоляване и превръщане в чирузи  Mr. Green

Хора, преди да гледате рибки, четете по въпроса. А преди да давате съвети, четете още повече. Да вадиш рибите и да ги солиш #Crazy,  защото иначе ги боляло #Crazy #Crazy  и да очакваш после да оживеят  #Crazy #Crazy #Crazy

Сега на въпроса:
Много често, във форума ни се появява някой, който има проблеми със здравето на рибките си и иска от нас съвет как да ги излекува. Най-често обаче такива хора не си дават сметка нито какво й е на рибката, нито от какво е причинено състоянието й. Запомнете: 98% от случаите, когато рибките не се чувстват добре са породени не от болести, както си мислите, а от неправилни грижи! Правилно гледаните аквариумни рибки боледуват изключително рядко. Най-често не "болести" а самите стопани са виновни за лошото здраве на рибката – като не спазват основните правила за отглеждане те подлагат рибките си на стрес, неправилно хранене, не сменят водата, гледат много риби в малък аквариум... И накрая, когато рибките започнат да умират, тези "стопани" си мислят, че питомците им са болни! А те не са – просто са гледани зле. Да ги лекувате при това положение, да сипвате сол, лекарства в аквариума, е все едно детето ви да има пневмония и вие да го тъпчете с антибиотици, но да го оставяте всяка вечер да спи голо в снега - смятате ли, че ще се излекува?

Когато рибките ви умират или ви се струват болни

Каква първа и неотложна помощ да окажeте на любимците си докато разберете какво им е?
  • Ако има мъртви рибки, веднага ги извадете от аквариума;
  • Докато нещата се нормализират, сменяйте 10-15% от водата ежедневно или през ден;
  • Не хранете рибките си за 2-3 дни, от глад няма да умрат;
  • Температурата трябва да бъде между 24 и 27°C.
1.   Какво да НЕ правите:
 - Недейте да пускате в раздел "Болести" на форума тема със заглавие "Помощ!!! Рибките ми са болни и умират!!!".
 - Недейте да сменяте наведнъж цялата вода в аквариума!
 - Недейте да вадите всичко от аквариума и да правите 'основно почистване'!!!
Може би трябва да добавя и "Не вадете рибите от аквариума, за да ги разтъркате със сол!!!"



За по-нататъшни грижи за рибките най-сърдечно ви каня да се регистрирате в нашият форум, където може да зададете въпросите си и да ви се отговори компетентно, и най-вече ще намерите много полезни статии за начинаещи и напреднали, които да ви научат как правилно да гледате рибките си така, че да са цветни, красиви и щастливи. И живи де Simple Smile



.


Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 10:10 от Longanlon

# 82
  • Мнения: 9 095
Спри се и за момент помисли логично: на сладководни рибки слага ли се сол? И второ: ако на теб ти посипят раничка със сол дали ще заздравее по-бързо? При вадене рибките се стресират много, а стреса е убиец. Обясних ти за лечението на ихтиото, в лекарството също ще има упътване. Ако искаш да си осоляваш чирози - моля!

Занимавам се от 10 години. Да не се хваля, обаче "чувам петела". Преди 3 месеца излекувах ихтиото от големия ми 160 литра аквариум без нито една жертва, а те бяха все кекави  и деликатни риби. Сама прецени кой да послушаш.
добре де, ами сега докато изчистя хубаво аквариума не е ли по- добре да ги държа извън него newsm78, купих лекарството, даже и сложих, а в магазина също ми казаха че е добре да се слага сол newsm78, ааааааааааа, ще направя както казваш, само с лекарството, ама ще ги държа днес в буркана да измия пак аквариума и камъчетата, много ти благодаря и извинявай за невежеството Blush

# 83
Eх, не четеш...

Да измиеш аквариума и камъчетата и да държиш рибките в буркан докато ги лекуваш е все едно като си болна да дойдат от ХЕИ у вас и с един противопожарен маркуч да измият цялата къща, да насипят хлорна вар навсякъде, а тебе да те заточат в някаква телефонна кабина 'да се лекуваш'.

Не разбра ли, че проблемът на рибките ти не е в болестта - проблемът е, че ги гледаш зле. Когато живеят в малък аквариум, когато им сменяш всичката вода, когато 'измиваш' всичко и правиш основни почиствания на аквариума, когато ги храниш много и/или с неподходяща храна - тогава рибите са в постоянен стрес, което намалява имунната им защита.

Тия болестотворни организми ги има навсякъде и във всеки аквариум - но те не могат да разболеят рибка със силна имунна система, а само такава, която е отслабнала от постоянния тормоз на неправилните грижи. А колкото и 'лекарства' да сипваш в аквариума, ако рибката живее зле - ще боледува.

И не се коси - никой не се е родил научен и няма как да му се сърдим, че не знае нещо. Лошото е, когато не иска да учи  Mr. Green

Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 11:50 от Longanlon

# 84
  • София
  • Мнения: 4 025
Имам и аз един въпрос към знаещите и гледащи рибки.  bouquet
Гледаме рибки от 2 месеца- 2 златни и 2 скаларии- като едната, почти от началото не искаше да яде и след 2 седмици умря.Аквариума е малък- май 40л, та искам да питам, как точно се сменя водата в аквариума.Вадят ли се всичките риби , за да се измие дъното и камъните, или се отсипва част от водата и се долива нова , престояла?Имам две книги за риби, но точно това никъде не е уточнено.

# 85
  • Мнения: 389
Обикновено златните рибки се гледат само със златни рибки. Ровят растенията и цапат доста, но за сметка на това са издържливи рибки. Скалариите пък изискват висок аквариум, в него най-добре изпъква красотата ми.

Статия за скалариите

Как се почиства аквариум

Приготвяте от предишния ден вода в чиста кофичка или бутилки. (Аз имам събрани десетина бутилки от минерална вода, да не обяснявам как ми се пречкат). Да уточня - не минерална вода, а обикновена чешмяна вода, която е престояла, за да се отдели хлора. Ако рибките са капризни можете също да добавите Сера Акватан (4 лв. малката тубичка) за премахване на хлор, метални съединения и др.

Изважда се вътрешния филтър или гъбичката и се измиват се с хладка вода без препарати. С маркуч се източва част от водата. Има специални маркучи с помпичка, а на който не му се дават 6 лв. може да се направи с обикновен маркуч - засмуква се и се пуска да тече. Специалните маркучи имат "камбанка" - разширение накрая, за да дърпат водата с по-малка сила и да не засмукват и пясък. На обикновенния маркуч може да се добави "камбанка" от гърло на бутилка. Докато източвате водата, дръжте отвора на маркуча близо до дъното - там се събират отпадъците на рибките и заедно с източването на водата можете да оберете и тях. Ако има опадали и гниещи листа на растенията - също ги махате. Рибките не се вадят, камъните не се мият отделно, грунда също не се вади!!!

Сменя се различна част от обема, в зависимост от случая и колко често по принцип го правите.
Накрая се слага филтъра обратно, добавя се чистата престояла вода, която трябва да е с близка температура и готово.

Подробна статия за смяната на водата

# 86
  • Мнения: 389
Хайде да си покажа и аз аквариума ...



Това е отпреди няколко месеца, сега растенията са ми много порастнали и трябва да овършея скоро ...



# 87
  • Мнения: 9 095
браво за аквариумчето, и аз да потвърдя че наистина е много хубав, ама това коте го нямаше май newsm78, ами как се казва това водорасло дето е като борче, в средата на дъното, че искам да си взема такова, онова го хвърлих Sad, ами когато рибките се събират на едно място до стъклото, това обезпокояващ знак ли е? Blush

# 88
  • Мнения: 389
Права си, Теди, котето го нямаше  Flutter

То беше при мен за 2 месеца в началото на зимата като част от едноличната ми програма "Спасете мизерно гладно коте от улицата", но впоследствие му намерих хубав нов дом. На снимката е в гръб и вече охранено.

В средата на аквариума са широколистно и едролистно дъбче, перестото по-вляво е амазонка, а до дънерчето отпред имам анубиас. До вътрешния филтър вляво имам лимонче - онова с тънките, остри листа, което е наклонено от водната струя. То в момента заема целия аквариум. Ако искаш мога да ти скърша 1-2 клонки да си посееш. Имам и топчести водорасли, стоят на дъното и при силно осветление отделят много кислород във водата, чак стават на перлести мехурчета  Peace

Който иска да свирка докато са в промоция  Mr. Green

# 89
  • Мнения: 9 095
Нареждам се на опашката, особено ако има промоция за дъбчетата Blush, другата седмица ще викам, и да не е за тях, трябва да взема някакви, а щом ти се дават Joy, благодаря предварително Peace

Общи условия

Активация на акаунт