Рибки

  • 34 676
  • 219
  •   1
Отговори
# 105
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
здравейте искам да попитам каква лампа се слага на аквариума някаква специална била
Можеш да погледнеш тук Разгледай сайта. Има доста богато оборудване. Така ще знаеш какво търсиш.

# 106
  • София
  • Мнения: 6 743
Здравейте момичета.Изчетох цялата тема и вече се чудя дали изобщо да показвам какво имам  Embarassed
Реших заради малкия най-вече и днес купих съвсем малък аквариум с три рибки.2 гупи и една молинезия.Взех си нагревател, термометър, кепче и храна.Това като за начало, че нямах много пари в себе си  Embarassed Казаха ми, че за толкова малък аквариум и три рибки, не е належащо веднага да купувам помпа...
Дадоха ми една мъжка и една женска гупа, а молинезията и тя е мъжка (поне така казаха Laughing)
Още е съвсем празен аквариума и нямам идея от къде да започна.Камъни ли да купувам, какви?Водорасли изкуствени или истински....
Изобщо нищо не ми е ясно  Embarassed Blush Embarassed
Ще ровя и ще чета, но се надявам да получа и вашата помощ и подкрепа  Hug Grinning
Чакам с нетърпение да прибера малкия от ясла за да видя реакцията му  Laughing А аз се радвам като малките деца  Blush
Имам странното чувство, че женската е бременна  newsm78 - как да разбера дали е така  Blush
Простете за сигурно елементарните въпроси, но съм абсолютен лаик по темата  Blush  Mr. Green

И защо водата в аквариума седи на мехурчета по стените  newsm78

# 107
  • Мнения: 2 591
еми молинезиите са малко капризни! гупите са куча марка, но виж, по-куча марка от златните рибки не съм виждала Mr. Green нашата милата я забравихме през зимата за две седмици сама вкъщи докато ние бяхме в чужбина и направо я бяхме отписали, а тя оцеля Blush все още изкупвам греха си пред нея, но тогава в залисията просто я забравихме Blush Blush Blush

купи едно истинско водорасло, не са скъпи, може и охлювчета... колко ти е голям аквариума newsm78 наистина не е задължително да има помпа Peace

да се похваля, че ни подариха аквариум със всички салтанати, но ..... няма къде да го сложим Mr. Green

# 108
  • София
  • Мнения: 6 743
Реших все пак да покажа за сега "постния" ни аквариум  Mr. Green

# 109
  • Мнения: 389
Водата се отделя на мехурчета, защото сигурно сте сипали от чешмата и сега се отделя хлора.

Ако сериозно сте решили да се занимавате, много информация има на http://www.aquariumbg.com/  Peace

Колко е "малък" аквариума? За нормални условия на живот мярката е литър вода на сантиметър рибка - тоест за 3 рибки по 4 см. например - 12 л.

НО ...

Аквариум не се чисти цял. Колкото по-голям е, толкова по-добре. С достатъчно засяти растения, установен азотен цикъл (нещо като екологично равновесие в аквариума - полезни бактерии преработват отпадъците от рибките за храна на растенията) е необходимо веднъж седмично източване на събраните отпадъци от дъното и смяна на 10-30% от водата. Напълно постижимо дори за 40 л. (май твоя е толкова)

Постилката на дъното се нарича "грунд". Едър пясък, размер на пшеничено зърно е най-добре, Без мидички и камъни, на които не знаете състава - някои отделят твърде много варовик или железни съединения и могат да натровят рибките.

Колкото повече растения (истински) толкова по-добре!

Не прехранвайте рибките. По-добре малко гладни, отколкото преяли, вредно е за тях и аквариума се замърсява много бързо. Храната трябва да е с размера на окото на рибката, за да може да се погълне.

Добре е да има помпичка или вътрешен филтър, за голям аквариум. Пере се при смяна на водата, без препарати.

Още една полезна тема, където съм писала

и в тази по-напред съм давала инфо  Flutter

Приемам питанки и на лични!  bowuu

# 110
  • Мнения: 2 591
ако искаш да е по-така, може да вземеш един от онези тапети за аквариуми, за да го сложиш отзад и няма да се виждат книгите - създава много добра атмосфера....

може да посипеш дъното с пясък и да наслагаш разни мидички и камъчета Peace

# 111
  • София
  • Мнения: 4 025
Дамаянти, честито за аквариума!Ще се зарадва малкия , сигурна съм.И аз ти предлагам да си вземеш тапет за отзад и някое пластмасово водорасло, и малко чакул на дъното.
Рони, едната ни златна рибка, май телескоп беше , отвреме на време започва да плува най-отгоре.Четох по книгите , че май е от плавателния мехур.А дали нещо може да се направи, за да й помогнем?

# 112
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Дамаянти, в зоомагазините продават пясък за аквариуми. Това са едни малки камъчета. Аз лично съм го изварявала за всеки случай, че кой знае откъде са го пакетирали. От помпа нямаш нужда, но все пак вземи малко вибраторче. Включва се в тока и доставя въздух на рибките. Представлява една тръба покрита с дунапренче. Дунапренчето обира мръсотиите от водата и отвреме на време го миеш с топла течаща вода. Наблюдавай и нагревателя, да не се сварят рибките.

# 113
  • София
  • Мнения: 6 743
Дамаянти, в зоомагазините продават пясък за аквариуми. Това са едни малки камъчета. Аз лично съм го изварявала за всеки случай, че кой знае откъде са го пакетирали. От помпа нямаш нужда, но все пак вземи малко вибраторче. Включва се в тока и доставя въздух на рибките. Представлява една тръба покрита с дунапренче. Дунапренчето обира мръсотиите от водата и отвреме на време го миеш с топла течаща вода. Наблюдавай и нагревателя, да не се сварят рибките.
Много ти благодаря  Hug
Купих грунд и сега изглежда по-уютно.Купих и храна на Сера, че естествено в магазина са ми метнали чернодорбна.Обещаха в събота растения да доставят и ще купим да има  Grinning
Май ми се иска да сменя нагревателя с такъв, който е с термо реле, че така някой път може верно да го забравим  Embarassed
Но едно по едно нещата  Hug
Децата са много щастливи, а да ви кажа и ние  Blush Laughing

# 114
  • Мнения: 389
Ако мощността на нагревателя е съобразена с литража на аквариума и стаята не се претопля, не би трябвало да има проблем.

Долу-горе ват на литър -> 40 литра аквариум -> 40 вата нагревател.  Simple Smile

# 115
  • Мнения: 2 591
Децата са много щастливи, а да ви кажа и ние  Blush Laughing

 Peace

# 116
  • Мнения: 9 095
да ви кажа ли че пак направих рибена супа, ще ви кажа, да ви кажа ли че забравих нагревателя и водата стана 36 градуса, ще ви кажа, но ще ви кажа и че след 3дни едната принцеса умря, което така натъжи половинката / той си ги избира/ че вече ми идва да натроша нагревателя Close има ли такива като климатици с термостат- като стане 28 гадуса най- много и да изключват Thinking

# 117
  • София
  • Мнения: 6 743
Тедито, изчетох много инфо и се регистрирах във форума който беше пуснат тук за акваристи !ИМА нагреватели, които са с реле и се изключват на колкото градуса ги настроиш.Аз също мисля да купя такаъв  Hug

# 118
  • Мнения: 9 095
Тедито, изчетох много инфо и се регистрирах във форума който беше пуснат тук за акваристи !ИМА нагреватели, които са с реле и се изключват на колкото градуса ги настроиш.Аз също мисля да купя такаъв  Hug

брех, открих хлоадката вода, че ако още веднъж ги сваря незнам дали ще оцелеят, поне се избиват гадовете из аквариума така, знаешш ли колко струват горе- долу?

# 119
  • Мнения: 389
Като купувах моя, за голям аквариум, беше към 14 лв. май. Не знам кой е най-малкия, който може да се купи. Възможно е да няма за малки аквариуми. По онлайн магазините най-малкия е 100 вата.

Общи условия

Активация на акаунт