Рибки

  • 34 674
  • 219
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 9 095
ми аз преди години имах една камара гупита, и никога не са ми боледували, сега честно ти казвам откакто съм ги взела, Рони Бо побеля с мен да й досаждам за съвети..сега слагам Костапур ден преди да сменя част от водата, за да може да избива разни гадории ако са се завъдили, а миналата седмица се заканих да си взема едно растение от Пикадили Център..много ми хареса и тъкмо се засилих и пред мен една като бръкна с ръце в аквариума..и като знам че така се завъждат болестите..викам отиде и сега търся някое не много скъпо, но проверено магазинче за рибки и аксесоари, че вече развивам параноя, а иначе моите сомчета плуват с коремчето нагоре и са големи сладури Hug

# 196
  • Мнения: 24
Не само гупите са атрактивни.А и вече не са толкова инересни и забавни както едно време. Има толкова много непретенциозни риби които се продават и отглеждат/развъждат у нас. Напр. африканските и американски цихлиди. Но както каза Mimito,основните пробелми идват от вноса. Не толкова голяма част измират,но все пак има загуби. В основата си остава добрият първоначален старт на един аквариум,впоследствие се прилагат основните изпитани методи - вода и храна. Важно е разбира се,какво ще се купи от/до. Рибите винаги са последни,най-накрая.
Мога да изпиша много по темата,но не това е целта.  Simple Smile

# 197
  • Мнения: 9 095
Дезрита, моля те изпиши, наистина ще е ценна информация Peace

# 198
  • София
  • Мнения: 6 743
Предадох щафетата на една съфорумка.Сега тя ще отглежда нашите питомци  Hug  Laughing

# 199
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Това което аз знам за добър старт е следното:
Купувате си аквариума и си го измивате само с вода и нова гъба. Не се мие с препарати, защото винаги остават неизмити следи от него, а това е мор за рибите.
Подреждате аквариума - разбирам полагане на предварително измит груд (в кофа на течаща вода докато се избистри водата).Аератор, нагревател и т.н всичкото оборудване.
Така е добре аквариума да престои около седмица, за да престои водата и за да се избистри. После слагате растения. Които също е добре да седят около седмица. Това ще създаде азотен цикъл в аквариума ви, който е нужен за добрия живот на рибките.
После отивате в някой магазин и почвате да разпитвате дали робките са нашенски, те ли ги развъждат, с какво ги хранят на каква температура ги гледат. Ако виждате че рибите са много жизнени купете си няколко - примерно една двойка. Ако до две седмици са живи и по същия начин жизнени купете още. Помнете че на една рибка и е нужен 1 м3 за вивот.
Може и да не съм права. Търпя критика и подлежа на обучение  bouquet

# 200
  • Мнения: 9 095
Мими Hug аз пак ще задам малоумния въпрос, сега ще обновявам аквариума, заради болестите на рибките...и така ще купя нови растения, ще измия и приготвя всичко, но принцесата и другите рибки които боледуваха- те са 3 гупи, и още не са се закрепили съвсем, да ги пусна ли при малките..които вече пораснаха или да ги гледам отделно Rolling Eyes много ме е страх пак да не почнат да боледуват Rolling Eyes

# 201
  • София
  • Мнения: 39 771
Най-добре болните да гледаш отделно докато се оправят. Не ги слагай при здрави рибки, защото най-вероятно и здравите ще заболеят.

# 202
  • на село
  • Мнения: 1 028
Да се запиша и аз в темата.
Имам въпрос - линковете, които сте дали за статиите, ме водят към форум, който не ми позволява да се регистрирам.
И с вас ли е така?

# 203
  • Мнения: 389
Кои линкове? Българската аквариумна енциклопедия е отворена за регистрации  Thinking

# 204
  • Мнения: 9 095
може ли да ми препоръчате хубав и не много скъп магазин за рибки и оборудване на аквариум във варна Rolling Eyes Praynig

# 205
  • Мнения: 24
Ето няколко магазина във Варна:  Grinning

Варна

Акваристика - риби, растения, храни, лекарства, аксесоари.

    * "Аквамания", бул. Сливница no.73, тел. 052/622 107, 0899 803 500
    * "Дискус", кръстовището на улиците "Иван Аксаков" и "Марин Дринов" работно време: 10.00 - 19.00 ч.
    * "Панда", на ъгъла на "Владислав Варненчик" и "Отец Паисий" срещу "Макдоналдс"
    * на ул. "Железни врата", до пазарчето на ул. "Дубровник"

# 206
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Мими Hug аз пак ще задам малоумния въпрос, сега ще обновявам аквариума, заради болестите на рибките...и така ще купя нови растения, ще измия и приготвя всичко, но принцесата и другите рибки които боледуваха- те са 3 гупи, и още не са се закрепили съвсем, да ги пусна ли при малките..които вече пораснаха или да ги гледам отделно Rolling Eyes много ме е страх пак да не почнат да боледуват Rolling Eyes

Moжеш да дезинфекцираш аквариума с малко калиев перманганат. Растения купи, но имай предвид че и те имат карантинен период. Болните рибки не смесвай със здрави бебета. Малките са много податливи на болести и лесно измират.
Но ако рибките ти са преболедували и са зрави вече можеш да погледаш още седмица две отделно. Можеш и витамини да им вземеш Peace

# 207
  • Мнения: 9 095
утре съм на поход за растения, разни делвички за сомчетата и тн...ще взема и витамини... и премествам и големите, измивам аквариума, измивам камъчетата, незнам дали ще купя грунд но тези шаренийки много ме грабнаха..калиев перманганат имам и също ще го приложа, след това както са отделени и малки и големи ще наредя аквариума, ще сложа и растението и ще пусна аератора известно време, както си го пише...да може да се създаде тази среда, след това ще започна да пускам малките по 2-3 на ден, и накрая ако големите са добре и нямат вече вид на болни ще пусна и тях и аз почнах да се разболявам покрай моите риби...ужас, на всичкото отгоре открих че на  едното ми сомче така му се е подуло коремчето че плува под 45 градуса, да не се стърже по камъните Laughing време е да напиша книга ooooh!

# 208
  • Мнения: 113
здравейте.аз имам(по точно децата)аквариум с 10 рибки-принцеси,сомче,бети и молинезий.до сега съм имала само 1 проблем със здравето на рибките макроподитени се разболяха и умряха.беше голяма трагедия.нещата за аквариума си ги купува ме от магазина до кръглата банка и там ти казват всичко което искаш да знаеш,не се опитват да си пробутат стоката.

# 209
  • usa
  • Мнения: 2 113
имам въпрос към разбиращите. дъщеря ми гледа една бета риба. преди малко и сменях водата и като върнах гадинката в измития аквариум с чиста вода, тя се държи като умряла  Confused... носи се по повърхността обърната настрани и едва-едва мърда с перките. като и почукам на стената на аквариума, прави две-три кръгчета на аквариума - явно е жива, но после пак заема позата `умряла риба` каква може да е причината за това и държание? леле, уморих на детето рибата! ама че майка съм и аз  Rolling Eyes...

Общи условия

Активация на акаунт