Свекървата и бебето ми

  • 7 820
  • 95
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте! Как се справяте със свекървата и роднините на мъжа относно грижите за детето? Не живеем заедно слава Богу, но като дойдат на гости и започва свекървата да го приспива, гладно било, корем го боляло, целувки - лиги, а аз много мразя така. Казвам, че детето е спало следобед, тя го друсне 2 пъти и вика " О, то му се спи, защо го мъчиш, а то е 18-19часа примерно - не е време за сън. Казах и че се опитвам да създам някакъв режим и че не става тя нощем да дондурка и се разсърди. Била съм тормозела детето, едва ли не съм лоша майка и едни намръщени погледи.. Опитвам се да не се нервя, казала съм на мъжа ми да й каже  че ме дразнят тези неща, но ефект няма. На 2 месеца е бебето и многоооо мразя да го целуват, по лицето особено.. Общо взето си го гледам аз, бащата работи, после помага, колкото може, но ми стана много гадно като ми казаха, че го тормозя и реплики от сорта.. "о миличко как ти се спинка, ама не ти дават". Ама като вземе да плаче и ми го дават. Да не казвам, че цялата рода пуши и после му целуват ръцете и му говорят в лицето.. без да са се измили, а аз съм непушач, представете си какво ми е.

# 1
  • София
  • Мнения: 28 767
Кани ги по-рядко, да идват само когато мъжът ти е там и той да се оправя с майка си.

# 2
  • Мнения: 1 327
Здравейте! Как се справяте със свекървата и роднините на мъжа относно грижите за детето? Не живеем заедно слава Богу, но като дойдат на гости и започва свекървата да го приспива, гладно било, корем го боляло, целувки - лиги, а аз много мразя така. Казвам, че детето е спало следобед, тя го друсне 2 пъти и вика " О, то му се спи, защо го мъчиш, а то е 18-19часа примерно - не е време за сън. Казах и че се опитвам да създам някакъв режим и че не става тя нощем да дондурка и се разсърди. Била съм тормозела детето, едва ли не съм лоша майка и едни намръщени погледи.. Опитвам се да не се нервя, казала съм на мъжа ми да й каже  че ме дразнят тези неща, но ефект няма. На 2 месеца е бебето и многоооо мразя да го целуват, по лицето особено.. Общо взето си го гледам аз, бащата работи, после помага, колкото може, но ми стана много гадно като ми казаха, че го тормозя и реплики от сорта.. "о миличко как ти се спинка, ама не ти дават". Ама като вземе да плаче и ми го дават. Да не казвам, че цялата рода пуши и после му целуват ръцете и му говорят в лицето.. без да са се измили, а аз съм непушач, представете си какво ми е.
Голяма работа, че така ви говори. Какво пък толкова ви засяга? Не обръщайте внимание. Едва ли идват толкова често. За цигарите се вживявате много. Едва ли пушат срещу него. Не съм чула да е увреден някой, който говори отблизо с пушач, след като вече си е изпушил цигарата... 🙄

# 3
  • Мнения: 2 356
  Ох, като почнат такива свекърви да говорят на тримесечни бебета... Не чакай на никого, заяви се и си прави нещата както смяташ, че е редно. Одобрение не търси.

# 4
  • Мнения: 3
мила не обръщай внимание свекървите това целят да се изложиш и да станеш черната овца бъди добра да прави каквото иска докато е при детето нали не живеете заедно 2 3 часа ще потърпиш прави се на добричка да я е яд и тя сама ще спре и мъжа ти ще е доволен ще е на твоя страна

# 5
  • София
  • Мнения: 2 603
Не съм открила как да не се ядосвам, при мен майка ми е тази, която коментира и дава насоки. И то с един такъв угрижен поглед, все едно си мъча децата всеки ден. Бабите не се усещат, че говорят глупости. Стискай зъби и я изтрай някак, мисли си, че това е различно поколение, че те имат други начини на гледане на дете, че си мислят, че всичко знаят. За пушенето и целуването по лицето обаче бих била безкомпромисна. Толкова малко бебе не се целува по лицето от никой, освен от родителите. Кажи, че в сезона на грипове и ковид те е страх от разболяване. Трябва малко твърдост. Може да отнесеш сърдити погледи, но по-добре това, отколкото да ти мляскат бебенцето.

# 6
  • София
  • Мнения: 35 207
С най- сериозния си тон ѝ казваш - искам да поговорим, че май не се разбираме.
По ръце и лице бебето не се целува, защото е малко и сезона е рисков. Бебето има график, който улеснява моето и неговото битие, искам да се спазва, защото вие сте за малко тук, но после си тръгвате и остава на мен. Нещо неясно?

# 7
  • Мнения: 5 261
Да, съгласна съм  с последния пост. Казваш го директно очи в очи и ако продължава така я питаш дали те е чула и разбрала.

# 8
  • София
  • Мнения: 23 107
Много си мека.
Още преди да родя бях заявила на майка ми и свекървата, че детето ще се гледа по начина, който аз съм избрала за правилен и няма да допускам никакво вмешателство и своеволия от тяхна страна.
Няма от какво да ти е неудобно да си заявиш позицията. Това е твоето дете, ти си майката и ще се съобразяват с твоите изисквания.

# 9
  • Мнения: 1 606
Защити си детето. Ако трябва да викаш - викай! Няма явно кой друг да го направи!!

# 10
  • София
  • Мнения: 3 471
Охх това с цигарите…на мен ми е неприятно да ми миреше на цигари, а на бебе още повече. Имаме пушачи в семейството. Пушат навън, после никога не са позволявали да целуват, гушкат бебето или да не си измият ръцете и да миришат силно на цигари покрай него.
За останалото - заявяваш директно, че ти си майката и ти решаваш как ще се гледа детето. Ако не им харесва да не идват да го гледат или ако искат да виждат внучето се съобразяват с правилата у вас.

Аз такива проблеми не съм имала. Бабите са ми помагали за по 1 седмица в началото и то предимно с домакинска работа. После се виждаха през месец, месец и малко, но сме в различни градове с тях и се съобразяваха като не знаеха какъв му е режимът.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 36 727
В крайна сметка не стана ясно дали мъжът ти е говорил с майка си, но очевидно няма как повече да се криеш зад неговия гръб и ще трябва да говориш право очи в очи. Единственият ми съвет е, когато го правиш, мъжа ти да е до теб и да присъства телом и духом на разговора. Първо, че така ще стане ясно, че думите са и от двама ви, а не твоя прищявка. Второ, така няма да има после преиначаване относно какво си казала, щото такива мазни и лукави баби (независимо тъща или свекърва) имат склонност да извъртат нещата и ще излезе пред мъжа ти, че си я обидила, нагрубила и не искаш да й даваш детето. Така че хващаш мъжлето под ръка, изправяте се пред бабата и ясно и точно си заявявате правилата, по които ще се вижда бебето оттук нататък.

П.П. Аз в тоя грипав сезон абсолютно бих отрязала всякакви контакти и гостите на двумесечно, но ти си знаеш. И под всякакви имам предвид не само мъжовата рода, която те дразни, а и твоите. Миналата седмица всички около мен ни тръшна грип, няма да описвам за какво ставаше дума, а при бебенце на два месеца не ми се мисли да се завърти някой болен...

# 12
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
Ти си майката на това дете.Заявяваш,че детето ще се гледа така,както вие родителите и педиатъра смятате за правилно и другите ще се съобразяват.
Детето ти има режим и държиш да се спазва-не позволяваш да се нарушава.
За целувките по лицето-това е много опасно за бебето.
Има ковид и други вируси..
Ще дам пример-преди два дни бях на гости при моя близка с бебе .Бях здрава,но влязох при бебето с маска.
Ей така за всеки случай...И ето от вчера съм с температура и кашлица-грип...Може и преди два дни да съм била заразна ...ами ако бях целунала бебето?

За пушачите-да пушат само на балкона.
И аз също съм пушач,но вътре вкъщи не позволявам да се пуши.
Не прави никакви компромиси и поговори сериозно по въпроса.

Ако сега позволиш своеволия,ще ти се качат на главата...

Последна редакция: пн, 25 дек 2023, 10:44 от Veronikaaa

# 13
  • София
  • Мнения: 3 471
То сега пак своеволията са малко да. При нас единствено си позволяват повече храна да му дават, че нали момченце. Обаче той вече е на 3г+ и яде всичко. На захранването не са се бъркали например, но като вече ядеше си дадоха воля и да не ме питат за някои неща (уточнение, че не дават ядки, не се ядат и от тях зрънчовци, чипсове и не му се и предлагат). Ако сега изпуснете края с тези неща, после и на храненето ще е чудо и ще почнат да питата що не давате сокче на 3м или как така на 6м не яде кюфтета и пържоли. И такива историк не са малко.

# 14
  • Мнения: 1 466
Има хора от типа "тя е млада и неопитна, нищо не разбира. Аз съм отгледала н-брой деца и знам най-добре", ако твоята свекърва е от тях, няма как да се разберете с добро. Ако можеш да намалиш визитите, намали ги. Само внинавай да не започнат да настройват мъжа ти против теб, че тогава става страшно.

Последна редакция: пн, 25 дек 2023, 16:33 от DreamingOfSummer

# 15
  • Мнения: X
Ограничавате контактите и това е.Показвате и че не е желана.Все по-токсична ще става.Някои се изживяват като едва ли не партньорки на синчетата си ,пък бебето го приемат като тяхно,а снахата някакъв там инкубатор,дето дете не може да гледа и не става за нищо.Ако н се усети директно и заявете.Иначе накрая ще сте излишна в собственото си семейство.А семейството сте вие тримата,не мама,синчето и внучето.
 Сега е едва началото и тя цели да Ви злепостави пред синът си с тези думи.Един вид сте лоша майка,не знаете кога да го слагате да спи,като разчита и на това че майките с първо дете се впечатляват много от критики и са уязвими поради неопитност.Реално ,аз бебе до 3 месеца сам самичка съм гледала ,като никакъв опит нямам(гледала съм клипове как се сменят памперси),та не е въпроса в това колко си опитен.Има някои с по 3,4 деца гледани преди 30 години,ако им оставиш бебе ще го претоплят,прехранят,защото си мислят че много знаят.Тоест не се потдавайте на тези неща.Ще започне и други коментари да прави,че така се правело че не е чисто,че не си гледате детето ,че сте мърлява,в един момент мъжът Ви ще започне да повтаря нейните думи и ще се изпокарате.Тя в момента му внушава че сте лоша майка и бебето не се наспива ,заради Вашата некомпетентност.Ще видите как в един момент ще започне-другите жени как се справят,какво правиш по цял ден,мръсно е ,не е наготвено.Това ще са думите на свекървата.В един момент ще започнете да се карате жестоко.Няма перфектни домове,особено с малки деца.Само наблюдавайте и ще видите как сее раздори.Голям червен флаг е това.

Последна редакция: пн, 25 дек 2023, 14:54 от Анонимен

# 16
  • Мнения: 443
Не сте само вие да се дразните от много неща. То е масово явление, въпросът е вие до колко сте в състояние да държите нещата под контрол.
Аз лично понеже не можех да се справям с роднините, моят мъж веднага пое тази грижа и съм му много благодарна. Вкъщи щом дойдеха на гости и минаваха първо дезинфекция в банята, после детето не го целуваха по лицето, най-много по ръчичката. Ако прекаляха с държането на ръце, моят съпруг веднага вземаше детето и ми го даваше или го връщаше в леглото му. Ако някой прекалеше с претенциите, беше подканян да си ходи. А за пушене на цигари не бих въобще позволила да се случи такова нещо някой да пуши в дома ми или после да пипа детето. Абсурд.
Права си да се дразниш, на днешно време с толкова вируси и болести, децата трябва да се пазят много. Обясни на мъжа ти и да се вземе в ръце и да ти помага за тези неща.
Много зависи до каква степен вашият съпруг е на същото мнение с вас и е готов да се справи с родата.

# 17
  • Мнения: 9
Много ви благодаря. Малко по - добре се чувствам. Казала съм им всичко това и даже им давах да го целуват, просто да не виждам, ама те пред мен го правят. През нощта детето се буди няколко пъти и трябваше да си играем , а преди това спеше. Което означава, че режим се разваля и за 1 ден, а не вярвах. Даже будих и мъжа ми, за да види какво е. Сега поне се убеди, че съм била права ( донякъде 😁)

# 18
  • Мнения: 361
В случая е важно да не позволиш да настроят  мъжа ти да застане на тяхна страна. Такива роднини и близки ще има винаги. Заявете ясно заедно с него, че вие решавате какво ще става и ако се налага ограничете “достъпа” до детето.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 603
Иначе роднините ще пилят за всяко едно решение по-нататък, ако са настроени така. Или пълен игнор, или много редки посещения. Има някои неща, които може да изтърпиш, но за по-важните трябва да си твърда.

# 20
  • Мнения: 305
Канете ги по- рядко. Като дойдат-  от вратата ги пращаш да си измият ръцете, зашото е грипав сезон,  а бебето  е малко. После ако ги чуеш да се изкашлят питаш дали не са болни и настояваш да сложат  маски, защото ако имат грип ще зарзят и бебето.  Говоренето с тях през мъжа ти те прави слаба и неуверена в техните очи.  Научи се да говориш тихо, твърдо и любезно.

 * ХУ, не приспивай бебето, зашото ще му развалиш режима. Благодаря.* 
*ХУ у нас не се пуши, Слез  пред блока/ излез на балкона ако обичаш*
ХУ, иди моля те си измий ръцете след цигарите, защото е неприятно за бебето*. 
*ХУ, помолих те да си измиеш ръцете, защото  идваш отвън и е грипав сезон, би ли го направила все пак*.
*ХУ, аз отивам с бебето да си играем в детската, чакаме те там след като си сложиш маска / измиеш си ръцете*
*ХУ, помолих те да не целуваш бебето по лицето, защото е трърде малко и имунната му система е недоразвита. Ще се съобразиш ли с решението ми, моля те.*

Дали му говори  или му пее *зайченцето бяло *  си го пускаш покрай ушите. По никакъв начин не влизаш в обяснителен режим.  Отстояваш твоето решение твърдо, но любезно.

Last but not least : *помага * е силно неправилна тактика по отношение на таткото.  Детето   е и на двамата- изисквай от него равнопоставено участие. Докато нощем ставаш само ти, докато  го пристиваш   само ти, реакцията му за режима ще е  винаги "Ама какво толкова"

# 21
  • Лондон
  • Мнения: 403
На колко години е тази свекърва? А,ти? Не ми се сърди,ама ми звучиш ,като много малко момиче.

Когато ти гостува свекърва ти , ти си покани приятелка ,дето може да свърши работата,която ти не можеш.

Тук на повечето четящи ,  ни се прииска да ти дойдем на гости. Поне на мен ,де.

 Успокой се, усмихни се ,и... следващият път, направи това, което е най добре за детето. Дори , гостуванията да са по редки и по кратки.

От какъв зор , се целуват бебетата ??? Не разбирам.

# 22
  • Мнения: 9
На 26 години съм, тя на 60. Никога до сега не съм ги канила. Решават и си идват. Един ден искаше да дойде да ми помага и дойде в 7 сутринта и си тръгна в 5 вечерта. Извика понякое време и лелята на детето с мъжа и и дядото. Бях изпушила от нерви. Явно много ми е личало, защото после не са идвали 2 седмици. 🤣  За пушенето си излизат на терасата, но после не си мият ръцете и директно отиват да говорят в лицето на бебето.
Понякога ми става гадно, защото нали всичко се връщало и след време може би и на мен няма да ми дават внучето дет се вика. И се опитвам да не съм крайна и груба,ноооо...

# 23
  • София
  • Мнения: 28 767
Вкъщи звънецът е изключен и няма нежелани гости. Който иска да идва ми звъни по телефона, но е напълно възможно да кажа, че не е удобно. Нямам абсолютно никакви проблеми  в дома си да не пускам хора, които не съм канила.

# 24
  • Мнения: 4 808
Само като чета постовете на авторката, ми иде да правя всичко точно като свекървата. Вместо да й се дразниш, връчи й детето и отиди да се разсееш някъде. Нали казваш, че всъщност не е проблем да го целуват, важното било ти да не виждаш?! Избирай си битките, момиче, и ако свеки толкова милее за детето, да постои с него 2-3 часа.

И бебе на 2 месеца трудно може да има режим все още, не се ядосвай за това.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 107
Никога не съм си позволявала да целувам бебе по лицето и ръцете.
Пушач съм, но когато гостувам при непушачи,  не пуша дори и на балкона, защото съм убедена, че се усеща, независимо дали има бебе или не.
Когато бебето е много малко,слагам маска.
Това, мисля, са някакви санитарни минимуми.
Не бих имала абсолютно никакви притеснения да си ги кажа, а ако гостуващият не се съобразява, просто следващия път няма да е добре дошъл.
Егати и простите хора, честна дума.

# 26
  • Мнения: 9
Тя много иска да и го оставя, но той само да се намръщи и му пъха биберон, а случайно да хлъцне или да повърне и почва да обикаля къщата за лигавник, панира се. И само да мръдне и го вдига на ръце да го приспива ( това ми е проблема ). Спящо бебе всеки може да гледа, а нощно време аз обикалям с часове докато му се доспи. За целувките, нормално е да искат да го целуват, но просто не искам да виждам, защото откачам. Даже един път го бях оставила на майка ми докато отида до магазина, връщам се и тя вика " Не съм го целувала" пък аз и викам "сега ти беше момента" и тя " Не мога, после трябва да те излъжа". Значи майка ми ме разбира, а неговата не??

# 27
  • София
  • Мнения: 4 359
Леле, горката ти майчица!  Веднага да ти дава обяснения, че не го е целувала. Аз щях да откача. Не, че не си с и в правото, бебето си е твое и ти решаваш, ама аз дори бебето на една майка от етноса го обсипвам с целувки щом ми го даде. Не мога да се сдържа, това е прекрасно усещане. Иначе ти бъди по-твърда. Как пък ще се съобразявам с някой, който не изпълнява моите виждания. Щом не обичаш да го целуват просто не ми го давай! И се отстоявай!

Последна редакция: вт, 26 дек 2023, 08:41 от Светулчица

# 28
  • Мнения: 3 849
Тази свекърва няма ли си син, който да поговори с нея? Че се налага недоспала и изнервена майка, да влиза и в тази битка.

# 29
  • София
  • Мнения: 3 471
Не е нужно някой постоянно да целува това малко бебе. Аз също не съм давала така да го целуват, обаче и никой не се е опитвал. Говоря за лицето. Включително майка ми и свекървата. Вирусен сезон е все пак. Да се съобразяват малко. Като искат да целуват нека са крачетата поне.

Никога не са идвали неканени, то си е нахално. Да минат да оставят нещо, да ги поканиш на едно кафе и да видят детето да, ама по цял ден висене абсурд.

Вземи стегни мъжът си и той да се включи малко в обясненията, че вие сте родителите и вие давате тон как ще се гледа и какво е ок за вас. Струва ми се малко е дал отбой и те е оставил сама да обясняваш. Моят мъж още в началото си каза на техните - малкият гледаме така и така, това сме преценили, моля съобразявайте се. Моите родители същи бяха предупредени кое как правим и бяха и те напълно ок. Обаче и двете страни са възпитани и образовани и не се е налагало да повтаряме и да се напрягаме.

# 30
  • Мнения: 2 265
Толкова малко бебе НЕ се целува по лицето и ръцете! За негово добро е! Която баба наистина милее за внучето си НЕ го целува по лицето. Херпес вирусът е много прилепчив и много опасен за толкова малко бебе. Това не е каприз на майката, а опазване на бебето.

# 31
  • София
  • Мнения: 4 359

Вижте, не ме убеждавайте, разбирам резона, всяка майка е в правото си да решава, просто аз мойта я мачках непрекъснато и никога не съм имала такива изисквания. Дори и външни хора не са, една комшийка ми го даваше да го мачкам от бебе нейното, но ако беше казала "не" щях да се съобразя. Нали ви казвам, майката на 2 братчета от моята група дойде на 15ти септември с бебе на 10 дни и ми го даде (това беше най-хубавото начало на учебна година в живота ми). И понеже нищо не казва аз се скъсвам да го мачкам. Няма такъв кеф!
Но, пак казвам, ако майката ми каже, че не желае аз няма да го правя! Факт е, обаче, че все пак не съм близка и ще ми е по-лесно да се дистанцирам.
За миенето на ръцете се чудя как го допускаш. И то след като сте вкъщи, хайде навън разбираемо.
Просто няма да го даваш, докато не си измият ръцете.
И за целуването също. Ако не искам да целуват детето ми, знаеш ли как точно някой ще го прави?
Ще ти отговоря.
Никак.

# 32
# 33
  • Мнения: 8
Аз съм баба, но мисля, че като не искаш да целуват бебето, трябва да го кажеш на свекърва си и на всеки друг, не трябва да се чувстваш неудобно. Аз например не целувах внучето като бебе, защото кожата му беше много чувствителна, макар че никой не ми е казвал да не го правя. А на бабините приказки, как се гледа бебето и как му се спяло и т.н., просто не обръщай внимание, може би всички баби сме така.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 5 732
Единственото, което си заслужава да се изкорени е целуването на бебешко лице и ръчички! Бебета не се целуват! Дори не разбирам защо трябва да се казва. Всеки средно интелигентен индивид следва да знае как се разпространяват вируси и бактерии.

За останалите неща не бих се впечатлила. Хората сме различни.
Две бебета изгледах и режими не съм им налагала. Те сами ми показаха своя ритъм. Което не прави прилагането на режим грешно. Даже не си струва да се хаби време в размисли за приказни на подобна тематика. Оставяш бабата да си мрънка и се опъваш да си починеш Simple Smile

Голяма част още не сме баби и идея нямаме какво е, та не бих съдила строго никоя баба.

# 35
  • Мнения: 3 334
Случила си на несъобразителна свекърва. Дано само с това да си остане, да не започне после да ви се бърка и във възпитанието. От сега ѝ покажете, че вие, като родители определяте правилата в семейството.
Свекърва съм. Много скоро ще съм и баба. С майката на снахата сме и казали, че ще ходим в тях, коагато ни извика /в един град сме всички/, и ще правим, каквото ни каже.

# 36
  • Мнения: 1 627
То такова ни се води, ни се кара. Както се казва - ни да го прибираш, ни да го пъдиш. Граници няма жената. Обаче...Отношенията със свекървите в България са едно много специфично нещо. Хем да не я обидиш, хем да се радва на детето, хем да не се влошат отношенията, хем да има мир и сговор...Не един или два скандала са започвали от грубото и нетактично вмешателство на бабите в живота на младото семейство. Ако й кажеш в прав текст, че не е добре да се целува бебе по лицето, със сигурност ще се обиди. И то не, защото не се сеща, че има вируси, болести и какви ли не рискове, а защото ти си й го казала. А ти си снахата. По-млада, чужда, би трябвало да съобразяваш ти, не тя, да я уважаваш, да се съгласяваш,  да слушаш мъдростите й...Все едно стъпваш в минно поле в нейно присъствие. Практиката показва, че повечето са твърдоглави, тънкообидни и не разбират от намеци и добронамерени разговори. И да знаеш, че без скандал няма да мине. Това е положението, колкото и да не ти се иска.

# 37
  • Мнения: 1 153
Първо ограничаваш достъп до дома си на чувстващи се свободни да идват и да си тръгват, когато решат(че и родата влачат и викат).
Дали тихо и твърдо или със скандал, раздор ще има. Не можеш да го избегнеш.

# 38
  • Мнения: 361
Здравейте! Как се справяте със свекървата и роднините на мъжа относно грижите за детето? Не живеем заедно слава Богу, но като дойдат на гости и започва свекървата да го приспива, гладно било, корем го боляло, целувки - лиги, а аз много мразя така. Казвам, че детето е спало следобед, тя го друсне 2 пъти и вика " О, то му се спи, защо го мъчиш, а то е 18-19часа примерно - не е време за сън. Казах и че се опитвам да създам някакъв режим и че не става тя нощем да дондурка и се разсърди. Била съм тормозела детето, едва ли не съм лоша майка и едни намръщени погледи.. Опитвам се да не се нервя, казала съм на мъжа ми да й каже  че ме дразнят тези неща, но ефект няма. На 2 месеца е бебето и многоооо мразя да го целуват, по лицето особено.. Общо взето си го гледам аз, бащата работи, после помага, колкото може, но ми стана много гадно като ми казаха, че го тормозя и реплики от сорта.. "о миличко как ти се спинка, ама не ти дават". Ама като вземе да плаче и ми го дават. Да не казвам, че цялата рода пуши и после му целуват ръцете и му говорят в лицето.. без да са се измили, а аз съм непушач, представете си какво ми е.

Аз за свекърви не мога да коментирам, понеже съм таткото. Ама тъщата и майка ми в началото се опитваха да пускат някакви критики, понеже "аз две деца съм изгледала, знам ги нещата". Директно изначало ги отрязах, че и не схванаха от първия път, та трябваше два-три пъти. После особено тъщата се цупи една седмица (минимум), обаче това е нашето дете, съпругата ми тъкмо беше родила, хормоните объркани, та реших, че е добре да се удари рано по масата. И сега нямаме никакви проблеми, даже на моменти е дразнещо, че за елементарни неща питат как и дали могат да ги направят - примерно смяна на памперс. Ама определено по-добре така. Щото иначе имаше: "Ама трябва да го държиш седнало, че да се научи да седи", "Трябва да му се спира вече кърмата", "Трябва задължително с пюрета и каши да се захрани".
Та мъжът трябва да си укроти майката, дори и да е 1-2-3-4 седмици сърдита.

# 39
  • Мнения: 1 153
Евала!
Но повечето мъже не го правят, за да не си създават конфликти.
Най-ми става смешно точно от такива реплики. Повечето свекърви/тъщи са разчитали на цялата женска рода и хич не са толкова компетентни в отглеждане на деца, ама... Всичко идва от егото споменато по-напред в темата. Да се наложиш, да изискаш послушание, уважение, признание.
Аз даже усещах задоволство като ме дразнеха или знаеха, че не ми е приятно нещо, честно.

# 40
  • Мнения: 3 334
Евала!
Но повечето мъже не го правят, за да не си създават конфликти.
Най-ми става смешно точно от такива реплики. Повечето свекърви/тъщи са разчитали на цялата женска рода и хич не са толкова компетентни в отглеждане на деца, ама... Всичко идва от егото споменато по-напред в темата. Да се наложиш, да изискаш послушание, уважение, признание.
Аз даже усещах задоволство като ме дразнеха или знаеха, че не ми е приятно нещо, честно.
Освен аз имам и приятелки свекърви /на по 45+/. Гледали сме си децата сами с бащите, студенти сме били. Никия не се меси на младите. Всеки живее в дома си, не иска да се налага в друго семейство, а иска свободно време, да пътува и да се наслаждава на живота. И свекървите не са това, което бяха.

# 41
  • Мнения: 4 808
На мен пък как никой не ми е давал съвети. Когато аз питах нещо дали така или така, отговорът беше ‘не знам, не си спомням’. Чак ме дразнеха. В общи линии, карах на интуиция и препоръките на педиатърката. Сега обаче, само след 11 години, да си призная и аз вече съм забравила доста неща. Докато стана свекърва, съвсем нищо няма да помня.

# 42
  • Мнения: 1 272
Ти си попаднала в Ад и от там няма измъкване. После какво те чака кой знае...Трябва някак по по-мил начин да се обясни  положението. Поговори насаме с нея с най-разбрания тон, които намериш. Аз така един път исках да кажа на свекито, че ме е страх да влачи дете на 3 години по парковете с песовете и тя изкара, че не и вярвам. Обясних и, че въобще не е до вяра а до страх и, че това е моето дете, и тя трябва да се съобрази.

# 43
  • Мнения: 1 153
Тя свекървата, след като пуска такива реплики и не се разбира от дума, надали с кротък разговор ще се прегърнат.

От моя опит с несъобразителни и нахални хора, най-сигурния начин е сопата. Ама сърдити, ама обидени, игнор.
Свекърва не съм имала, докато гледах бебе. Не съм с предразсъдъци към свекървите. Сегашната ми е ангел. Но родата на бившия ми ми бяха опънали нервите здраво (баща, който не е гледал децата си даже; мащеха, която никога не е живяла под един покрив с тях - но връхлетяха у нас като стадо да имат претенции, да ядат, пият кафета, да ми се мотат и да дават оценки). И като ги изпратих У лЕво и на обвиненията, че не им давам да виждат детето ИМ, предложих да го извеждат в парка или да го оставям у тях, да видиш как спряха да имат претенции. 😂😂😂

# 44
  • Мнения: 1 606
Искаш ли на лично да ти изпратя сумати и клипчета на бебета, които са на апаратно дишане в болници заради респираторни проблеми, прихванати от целувките на възрастни?
Как може на 26, дърта магарица, както се казва - да не можеш да повишиш тон и да си защитиш детето, не разбирам?! Страх ли те е? Срам ли те е? После ти ще береш ядове по лекари, ако недай си Боже се случи нещо!!!

Сега по Коледа, възрастните решиха, че ще дават по-твърдо месо ох пържола на малкият. Той яде, яде и по едно време леко се задави. Сърцето ми слезе не в краката, ами на метри под тях. Изтръпнах и с цялата си жестокост и злоба казах, че ако някой още веднъж му даде това да яде - ще полудея. Никой не пипна месото след това!!!

# 45
  • Мнения: 361
Искаш ли на лично да ти изпратя сумати и клипчета на бебета, които са на апаратно дишане в болници заради респираторни проблеми, прихванати от целувките на възрастни?
Как може на 26, дърта магарица, както се казва - да не можеш да повишиш тон и да си защитиш детето, не разбирам?! Страх ли те е? Срам ли те е? После ти ще береш ядове по лекари, ако недай си Боже се случи нещо!!!

Сега по Коледа, възрастните решиха, че ще дават по-твърдо месо ох пържола на малкият. Той яде, яде и по едно време леко се задави. Сърцето ми слезе не в краката, ами на метри под тях. Изтръпнах и с цялата си жестокост и злоба казах, че ако някой още веднъж му даде това да яде - ще полудея. Никой не пипна месото след това!!!

То и в другата крайност не е хубаво да отплесва човек.

# 46
  • Мнения: 1 606
Искаш ли на лично да ти изпратя сумати и клипчета на бебета, които са на апаратно дишане в болници заради респираторни проблеми, прихванати от целувките на възрастни?
Как може на 26, дърта магарица, както се казва - да не можеш да повишиш тон и да си защитиш детето, не разбирам?! Страх ли те е? Срам ли те е? После ти ще береш ядове по лекари, ако недай си Боже се случи нещо!!!

Сега по Коледа, възрастните решиха, че ще дават по-твърдо месо ох пържола на малкият. Той яде, яде и по едно време леко се задави. Сърцето ми слезе не в краката, ами на метри под тях. Изтръпнах и с цялата си жестокост и злоба казах, че ако някой още веднъж му даде това да яде - ще полудея. Никой не пипна месото след това!!!

То и в другата крайност не е хубаво да отплесва човек.

Коя е другата крайност? Да си отстояваш позициите ли? Или да знаеш, че има действия, които за възрастен са незначителни, но за малки деца обратното?

# 47
  • Мнения: 1 141
Без говорене няма да стане. Ако не разбира от дума свекървата ти - действия.

Как беше при нас: Ние имахме причини да треперим повече от нормалното, когато детето беше новородено. Съответно заявихме - гости приемаме само най-близките роднини, задължително с маски и детето се държи само с измити ръце. Целувки - абсолютно забранени по лице и ръце. Това беше преди 2+ години, още ковид беше доста разпространен и моите родители даже всеки път си правиха тест преди да ни дойдат на гости (не са идвали и всяка седмица де). Те нямаха проблем с тези правила.
Свекървата също ги спази, но с много мрънкане, дори във фейсбук се оплаква, че не може да си целуне внучето. Тя също е пушач, всичките ѝ дрехи миришат силно на цигари, затова също така държахме да не слага детето директно върху дрехите си. Не ѝ беше приятно, но се съгласи и с това. Все пак е имало проблеми, но мъжа ми никога не си мълчи и дори не трябва да му казвам, за да ѝ направи забележка. Обаче тя понякога не се вслушва. Моето дете имаше тежък рефлукс и колики, съответно плачеше много. На първата си Коледа заспа след 2 часа разнасяне, свекървата дойде, трима човека неколкократно ѝ правихме забежка да е тиха, защото сега е заспал. Накрая отиде и го събуди като му сложи коледна шапка на главата и даже си призна, че нарочно го е събудила - за да го снима и защото рядко го виждала и искала да е буден. Щом е така - от там нататък се виждахме за по половин час у тях, като му се приспи си тръгваме. Друг проблем беше, че качваше всички снимки на малкия във фейсбук, а ние не искахме да качваме никакви снимки. След като няколко пъти не се съобрази, директно ѝ забранихме да снима детето. Снимки пращаме само като линк от Гугъл фотос, защото знаем че не може да си ги свали. Научи си урока. Сега като го снима директно казва "знам, няма да го качвам, за мен са си снимките".

Та така - като не става с добро с бабите, става по по-грубия начин. Ама това е. Детето е наше и е редно да се съобразяват с нас за базови неща.

# 48
  • София
  • Мнения: 2 107
Искаш ли на лично да ти изпратя сумати и клипчета на бебета, които са на апаратно дишане в болници заради респираторни проблеми, прихванати от целувките на възрастни?
Как може на 26, дърта магарица, както се казва - да не можеш да повишиш тон и да си защитиш детето, не разбирам?! Страх ли те е? Срам ли те е? После ти ще береш ядове по лекари, ако недай си Боже се случи нещо!!!

Сега по Коледа, възрастните решиха, че ще дават по-твърдо месо ох пържола на малкият. Той яде, яде и по едно време леко се задави. Сърцето ми слезе не в краката, ами на метри под тях. Изтръпнах и с цялата си жестокост и злоба казах, че ако някой още веднъж му даде това да яде - ще полудея. Никой не пипна месото след това!!!

То и в другата крайност не е хубаво да отплесва човек.

Коя е другата крайност? Да си отстояваш позициите ли? Или да знаеш, че има действия, които за възрастен са незначителни, но за малки деца обратното?

E кои са тези възрастни, които са го решили? Вие нали бяхте там, защо не забранихте предварително, та да не се стига до "злоба и жестокост"?

# 49
  • Варна
  • Мнения: 36 727
Моля ви, хора, малко по-обрано с чаршафите, които цитирате.

# 50
  • Мнения: 1 606
Marleen,

Вижте сега, аз нямам очи и на гърба, за да следя ежесекундно кой какво прави. Казвано е достатъчно пъти, че има храни, които са рискови за задавяне - по-жилавите или твърди по мое ( и не само) мнение са част от тях. Нямам навика преди да се съберем, да вадя списъка и да изброявам кое може и не може. Явно съм наивна да смятам, че в миналото са ме чули, разбрали и приложили. Не казвам, че му дават дъвки, маршмелоу, ядки и т.н. Не. Не се захващайте за превенцията, която понякога от физическа гледна точка родителят не може да приложи. Идеята на моят отговор е, че майката/бащата са в пълното си право да повишат тон, да се скарат, да се развикат (ако щеш), ако действията на другите пряко застрашават детето им. Хайде да не търсим под вола теле - ама аз къде съм била, какво съм правила и защо не съм казала предварително. Неведнъж съм казвала, че слава Богу съм случила на добри свекъри, но и те определено си носят бремето на по-възрастни и с манталитета и самочувствието на хора, които знаят как се гледат деца.

# 51
  • Мнения: 6 784
Малко се пресолява манджата, после защо расте поколение деца, без уважение към по-възрастни и пълни глезани. Ами като мама си позволява да крещи на баба и дядо сякаш са някакви дебили, защо не и детето така? Като знае, че мама ще се озвери на всеки "застрашил" безценното. Има си граници на добро възпитание. Може да се комуникира и по цивилизован начин и без присъствието на детето например. Сори, ама да се развикаш на родители не е ок.
Моите деца са се задвяли от перфектно пюрирана храна, като ги храня аз, малката се давеше 4 месеца при кърмене, значи мъжа ми трябваше да ми крясва при всяко кърмене, да не говорим, че даже са падали навън като са с мен. Защото и това съм чувала как бабата го оставила да се спъне и падне. Ако някой ден дъщеря ми се озъби така, че съм й задавила детето.... слагайте се вече и от другата страна, че скоро вие ще сте аборигените, опитващи се да си отрепят внучето 😬

# 52
  • Мнения: 1 606
В тази тема, авторката говори за непрестанно повтарящи се действия от страна на свекървата. Не мисля, че това да търпи и да е възпитана, и да не повишава тон е в нейна полза. Има хора и хора. С едни се получава с блага дума и съвет, при другите е обратното. Далеч съм от мисълта да се прекланям пред възрастните, само защото са такива. Уважението трябва да е взаимно.


П.П За добро или лошо, възрастните за това, че са такива - не ги поставя на пиедестал в очите ми. С един тон мога да говоря на 60 и 20 годишна жена. Не си представяйте аборигенско крещене, моля ви.

Последна редакция: сб, 30 дек 2023, 11:09 от Luellis

# 53
  • Мнения: 6 784
Колко да се повтарят при бебе на 2м? И сериозно ли смяташ, че ако е по-простовата женицата, баш със зъбене ще я превъзпита? Има си някакви основни правила и да не е ок да крещиш на родителите си, твоето дете е малко, какво знаеш още, изчакай едни 5г и тогава пиши колко е на място да се държиш с родителите си по този начин, когато отношението е към теб. Монетата има 2 страни. То е ясно, че тук всеки съвет е смачкай всички и всичко в името на детето, но не и семейството.

# 54
  • Мнения: 361
Искаш ли на лично да ти изпратя сумати и клипчета на бебета, които са на апаратно дишане в болници заради респираторни проблеми, прихванати от целувките на възрастни?
Как може на 26, дърта магарица, както се казва - да не можеш да повишиш тон и да си защитиш детето, не разбирам?! Страх ли те е? Срам ли те е? После ти ще береш ядове по лекари, ако недай си Боже се случи нещо!!!

Сега по Коледа, възрастните решиха, че ще дават по-твърдо месо ох пържола на малкият. Той яде, яде и по едно време леко се задави. Сърцето ми слезе не в краката, ами на метри под тях. Изтръпнах и с цялата си жестокост и злоба казах, че ако някой още веднъж му даде това да яде - ще полудея. Никой не пипна месото след това!!!

То и в другата крайност не е хубаво да отплесва човек.

Другата крайност е да крещиш с цялата си злоба и жестокост, или каквото там беше, само защото са му дали парченце месо и се задавило леко. И това с хилядите клипчета на апаратно дишане, само защото някой ги бил целунал. На мен ще ми е интересно да ги видя тези хиляди клипчета, където децата са на апаратно дишане, доказано предизвикано от целувка. Знам, че няма да ги получа обаче (я ще има обидени, я ще има "нищо не съм длъжна да доказвам") или макс. ще получа едно-две, на които просто ще има деца на апаратно дишане.

Коя е другата крайност? Да си отстояваш позициите ли? Или да знаеш, че има действия, които за възрастен са незначителни, но за малки деца обратното?

# 55
  • Мнения: 1 606
С цялата си жестокост и злоба КАЗАХ. Това преиначаване из темите е причината да огранича писането във форума!

Добавям: Бебета не се целуват. Смятам, че има базови правила, които трябва да се спазват при контакт с новородени и бебета. Има достатъчно достъпна медицинска информация навсякъде. Ако авторката държи да се стресне и да промени начинът си на комуникация с хората, които не уважават изискванията ѝ към собственото ѝ дете - ще изпратя необходимата информация. До там. В излишни полемики повече няма да влизам. Чешем си езиците само.

Последна редакция: сб, 30 дек 2023, 10:37 от Luellis

# 56
  • София
  • Мнения: 28 767
Когато възрастните не уважават младите, не е необходимо и младите да уважават възрастните.

П.П. Имам предвид следното:
Когато родител е казал н-пъти "не правете това с детето ми", но възрастният не уважава това желание на родителя, нормално е, логично е, справедливо е и родителят да не уважава възрастния.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 1 791
Разбира се, че трябва да се съобразяваш с изискванията на родителите - те са по цял ден с детето, най-добре познават ежедневието и нуждите му, ама все пак...

# 58
  • Мнения: 2 265
Аз не разбирам, защо продължават да се търсят оправдания за малоумни постъпки на възрастни хора. И за липсата на уважение от тяхна страна, към собствените им деца. Съжалявам, но правенето напук не води до нищо добро и смятам, че не следва да се мълчи, само защото са по-възрастни. Нека се държат адекватно, отсреща ще получат добро отношение също.
Уважението трябва да е взаимно!

Последна редакция: сб, 30 дек 2023, 12:43 от alex_jp

# 59
  • Мнения: 600
По-горе имаше изказване, че роднините не се допускат без маска до бебето. Ако моята дъщеря ми предяви един ден такова изискване, ще ида точно един път да си видя внучето от кумова срама как изглежда и после ще е чак, когато тръгне на детска градина и се срещне с вирусите. Пък, ако се държи така със свекърва си, ще се срамувам пред жената, че така съм си възпитала детето. Това, което прави свекървата на авторката е наистина прекалено, чак такова поведение и аз не бих търпяла, но и тези вманиачавания, че бебето е едва ли не от стъкло и ще се счупи са ми чужди. Ами като тръгне на 1 година на ясла какво става?

# 60
  • Мнения: 2 265
Добре, де отново не четете, момичето пише че е било по време на Ковида. Наистина ли ще рискувате да заразите бебе на дни? Защото аз не бих могла да поема този риск и бих мислила основно за доброто на бебето. Не да си галя егото и да се правя на интересна пред моето дете.
От тази тема виждам основно претенции на баби и бъдещи баби, без мисъл за здравето и сигурността на бебето.

# 61
  • Мнения: 1 606
Ей, страшна обида да си с маска при малко бебе с неразвит имунитет. Потъпкват ви егото? Неуважение към важните ви персони? Какви са тези разбирания от време оно? Как може все още да имаме разбирането, че снахата трябва да е покорна слуга на нейната втора майка -  благоверната свекърва… Стига, моля ви се! Безброй пъти се повтори - уважението трябва да е взаимно. Разликата в годините не е причина за преклонена глава. Причина даже изобщо няма. Не живеем в годините на робство и комунизъм, че да ходим с тиксо на устата, сакън да не тропнем с крак на застаряващото поколение… Научила съм синът ми, колкото и да е малък, че ако не иска някой да го прегръща и целува - казва НЕ и се дърпа встрани. Ако ще с крачета да рита. Негово тяло, негово право! Надявам се не разбуня духовете съвсем с това..

# 62
  • Мнения: 600
Аз по време на ковида имаше период от около месец, в който моя баща се нуждаеше ежедневно от грижи. Когато бях при него, по 2-3 часа не съм сваляла маската и ръкавиците. Но малкото бебе ще има майка и баща, които да се грижат за него. Еднократно да го видя с маска да, но от поста на дамата останах с впечатление, че това е ежедневие. Ми и на 100 метра от мен да живее дъщеря ми, ако я е страх да не заразя бебето й, просто няма да ходя у тях, да идват те, когато пожелаят, може да се чуваме по телефона, да ми праща снимки на бебето, ако желае. Когато прецени, че е безопасно тогава. На татковците, давате ли им да стоят до бебето без маски? Защото моят мъж , когато беше бебе щерката, работеше в много голяма фирма, с всякакви хора е имал контакти. И някак ми се виждаше абсурдно от него да не искам маска,а да карам бабите и дядовците, които са пенсионери и имат в пъти по-малко контакти да слагат. А и моето дете се роди преждевременно и беше на антибиотик още след раждането, може би в очите на някои съм безотговорна майка. Между другото някои мои приятелки вече имат внучета и сигурно им изглеждам адски студена, защото дори от количката стоя на дистанция, никакъв интерес да видя как изглежда бебето, но тук като чета направо получавам стрес да доближавам
 бебета. А това детето да не дава да го целуват, когато му е неприятно е правилно наистина.

# 63
  • Мнения: 2 265
Хайде да не намесваме таткото. Таткото може да ползва и 2 седмици отпуск. Колкото по-малко хора при новородено, толкова по-добре. Още повече по време на пандемия.
Имам познато бебе, което и в болница лежа и Ковид кара преди да стане на месец, заради несъобразителни роднини около него.
Нека има повече мисъл за бебетата.

# 64
  • Мнения: 1 141
Темата е за това дали и как да се поставят граници с несъобразителните близки, в конкретния случай свекърва.
За някой това, че съм искала да са с маски покрай детето е прекалено. Ок, не казвам, че всеки трябва да го прави. Няма да навлизам в подробности защо за нас това беше необходимо, не е това фокуса в случая. Въпросът е в това, че след като сме го решили очакваме собствените ни родители да се съобразяват. Както казах - с настояване или с действия, получихме съобразяването за това и всичко останало.
Моите родителите сами решиха да си правят тестове за ковид преди посещение, защото още не бяха пенсионери, а майка ми работеше като фармацевт. Просто бяха отговорни към внучето си и съм изключително благодарна за това. Приятелите ни също бяха съобразителни и се виждахме само навън, без никой да се навира в бебето, защото всички знаеха през какво преминаваме и предварително си ни питаха какво е ок и какво не е ок да правят покрай/с детето. И всекидневно никой не е слагал маска, защото не е имало "помагач" всекидневно. Посещенията на свекървата пък винаги са били буквално, за да види бебето, без да оказва каквото и да е помощ, просто защото физически ѝ е трудно и аз нямам проблем с това, та в този ред на мисли не го намирам за голяма драма да сложи маска за час-два. Но дори и да помагаше, пак щяхме и двамата с мъжа ми да искаме да се съобразява с нас, когато става дума за детето.
Мъжът ми беше вкъщи първите два месеца, по ред причини, та не съм се тревожила, че ще донесе вируси от офиса. А аз самата също няколко дни бях с маска покрай детето, защото имах херпес и това беше не само мое решение, а и препоръката на неонатолога на детето.
Крайностите за един са необходимост за друг. И всеки е длъжен да зачита желанията на родителите, освен разбира се ако действията на родителите на са в ущърб на детето, но това далеч не е така при авторката.

# 65
  • Мнения: 6 784
Крушата не пада по-далеч от дървото, колкото и да не ви се вярва, доста приличате на родителите си, а от децата си ще получите това, на което са били свидетели те.

# 66
  • Мнения: 1 606
Изобщо не приличам на родителите си, а напротив. Именно защото съм отгледана в абсолютно различна среда, в момента правя всичко възможно това да не е така с моето дете. Никой никога не ме е питал искам ли да ме мачкат, прегръщат и т.н. Беше като задължение - баби, дядовци, лели, чичовци и рода до девето коляно. Гледах майка ми как цял живот са я тъпкали родителите на баща ми, а тя не смееше да каже ГЪК, защото никой не я подкрепяше и не заставаше на нейна страна - особено нейните собствени родители. Ама как ще кажеш каквото и да е на свекървата - това е равно на отричане от религията. Баба ми го играеше суверен и все за нещо захапваше майка ми, особено като е във връзка с моето отглеждане! А майка ми имаше наистина съвременни методи на възпитание, но уви -  не е имала достатъчно смелост да се опълчва, камо ли да си тръгне..

Отиде си на 50. От инсулт! От нерви! От тъпкане и мачкане цял живот..

Последна редакция: сб, 30 дек 2023, 15:59 от Luellis

# 67
  • Мнения: 6 784
Точно това, което казвам, липсата на спкойни отношения бележат детето завинаги. Съжалявам за загубата ти❤️

# 68
  • Мнения: 1 606
Точно това, което казвам, липсата на спкойни отношения бележат детето завинаги. Съжалявам за загубата ти❤

О, това със сигурност..

# 69
  • Бургас
  • Мнения: 1 134
Оооо, на драго сърце ще кажа и за бащата, понеже някой попита. Дъщеря ми се роди недоносена, изписаха я насред грипна епидемия, февруари месец. Мъжът ми работи с много хора, така че сам реши в началото да слага маска вечер като се прибере. Поне първите дни. Много се притесняваше да не довлече някой вирус. Родителите ни също слагаха, когато идваха да видят бебето, не са си позволявали да го мачкат и целуват, въпреки, че искаха. Знаеха, че на този етап може да е опасно, всички работеха с хора, не са били пенсионери. Като поукрепна малко детето, не съм забранявала да я гушкат и целуват, но никой не прекаляваше. Притесняваха се повече и от нас родителите, съобразителни са били винаги. За това говорим, за съобразителност и здрав разум. Други като гледам говорят основно за егото си, та е ясно, че хич и не им пука за доброто на внучето, ако и да декларират под път и над път обратното. Но както е казал народа - не ме слушай какво ти говоря, гледай ме какво правя...

Ако някоя баба се фръцне обидена, че й се налага да спазва елементарни мерки около новородено, па било то и на собствената й дъщеря и това я накара да спре да си вижда внучето, то прав й път. Явно толкова й пука за него, както и за дъщеря й. Явно не й дреме през какво би преминала същата тая дъщеря, нейно собствено дете, ако бебето й се разболее тежко. Важното е егото на бабата да е непокътнато, мдаммм

# 70
  • Мнения: 600
Добре, до каква възраст на бебето според вас трябва да се пази от бабите и дядовците? За някои майки до 2-3 години, докато тръгне на детска все си е бебе. Виждам млади майчета със съвсем малки бебета в хипермаркета, в Мол-а, на кафе ( вярно открито кафе, но пък масичките наблъскани една до друга), на детската площадка заедно с други майки с по-големи деца, все неща, които съм гледала да спестя на моето бебе като пеленаче, но пък ги е страх бабите и дядовците нещо да не го заразят. И така като се наложи да оставят 2 годишното на баба или дядо се чудят защо реве и е залепено за майка си. Ако е до 1 месец например, мога да го приема някак, но иначе ми е съвсем непонятно.

# 71
  • Мнения: 1 606
Няма златно правило за всички. Всяка майка създава такова за себе си. Вярвам, че е най-доброто, на което е способна.

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 1 134
Лятно време, бебето не се пази от бабите и дядовците специално. Пази се от вируси и разни други красоти, тъй като имунната му система е незряла и неукрепнала и въпросните вируси и т.н. могат да бъдат много по-опасни за едно новородено, а възрастният даже няма и да разбере, че носи нещо. Говорим за новородени, не за 2-3 годишни деца. Ако са и недоносени, хептен. Какъв е тоя зор да се вреш в бебе на дни и седмици, зер никога няма да го видиш повече? Да, много е сладко да гушкаш бебе, ама е по-важно здравето на това същото бебе, отколкото моите мераци за гушкане. Или не? Достатъчно медицински препоръки и обяснения има защо не е ок да се навираме в малки бебета, както и да ги целуваме по лицето и ръцете.

# 73
  • Мнения: 1 141
lyatno vreme, не знам защо смяташ, че майките, които си водят децата в мола ги пазят вкъщи от бабите и дядовците, както и че хората, които пишем в тази тема, че сме поставили някакви граници пред роднини и приятели, сме си водили децата къде ли от новородени?

Ние го "пазихме" повече до към 3тия месец. Първия път, когато ние отидохме на гости на родителите ми, детето беше на 6м. Посрещнаха ни с маски, че нещо смъркали. Оказа се ковид. За щастие аз и малкия го изкарахме най-леко, но за мен си беше тревожно първо боледуване. Сега е 2г3м, ходи на ясла откакто е на 1г6м и почти постоянно е болен. Обаче мисля, че всички може да се съгласим, че е едно да боледува дете на 2г, друго на 6м, трето бебе на месец-два.

sixsens много добре го е казала.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 23 774
Добре, до каква възраст на бебето според вас трябва да се пази от бабите и дядовците? За някои майки до 2-3 години, докато тръгне на детска все си е бебе.
До когато решат родителите. И 2-3 години да са.

# 75
  • Мнения: 4 808
Само после да не се оплакват, че нямат никаква помощ от бабите и дядовците, че си гледат детето сами и че по-големи герои от тях нямало.

# 76
  • София
  • Мнения: 28 767
И ние с мъжа ми си гледаме сами детето. Това не е оплакване, а естествено състояние за родителите.

# 77
  • Мнения: 4 808
И ние с мъжа ми си гледаме сами детето. Това не е оплакване, а естествено състояние за родителите.

Не става въпрос за тези, които сами си гледат децата, а за тези, които хем търсят помощ от по-възрастните, хем поставят някакви изисквания и ограничения.

# 78
  • София
  • Мнения: 28 767
Принципно е съвсем нормално да имаш изисквания/очаквания, когато става въпрос за детето ти.

# 79
  • Варна
  • Мнения: 36 727
Значи или помощ с детето без да поставяш условия или опъваш сам без помощ, така ли стана? В двете крайности.

# 80
  • София
  • Мнения: 28 767
Или се обръщаш за помощ към друг. Никъде не е казано, че само бабите могат да помагат. След като условията на родителите не ги устройват, няма проблем -- имат пълно право на това. Имам много близка приятелка, която щеше да направи точно това, което й кажа, ако се беше наложило. Просто давам вариант. Бабите не са единственият, нито са задължителен.

# 81
  • Мнения: 3 334
Бабите са млади и работят. Трудно някоя баба е на разположение. Масово се прибягва до помощ от детегледачки или пенсионирани учителки и мед. сестри. Те, за разлика от баботе, хем помагат, хем не се сърдят на поставените условия.

# 82
  • Мнения: 632
Бабата е съкровище, ако е на линия за помощ. Бъди винаги любезна и й благодари, няма никакво значение дали го глези, или му дроби попара. Нищо му няма. Ти излез да изпиеш едно кафе с приятелки, иди на фитнес, докато те се дундуркат.

# 83
  • Мнения: 1 606
“Бъди  винаги любезна и й благодари

Оооооооооооооооооооооооооохххх…

# 84
  • Мнения: 632
Разбирам 😉

# 85
  • София
  • Мнения: 3 471
Не всички баби заслужават да си любезен и вечно благодарен. Ако тя те уважава, тогава заслужава да бъде уважавана.
Ако те смята за некадърна майка неспособна да отгледа дете и да взима решения за това дете, то по-добре никаква помощ от нея и ограничаване възможно най-много на контактите.

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 23 774
Бабата е съкровище, ако е на линия за помощ. Бъди винаги любезна и й благодари, няма никакво значение дали го глези, или му дроби попара. Нищо му няма. Ти излез да изпиеш едно кафе с приятелки, иди на фитнес, докато те се дундуркат.
Точно тъй. И като надроби попара с масло и сирене на дете с АБКМ или глутенова непоносимост после ко прайм?
Ай мерси съм. Ако не ми гледат децата точно както съм казала и по начина по който на мен ми е удобно - не е помощ. И затова децата сме си ги отгледали сами, без помощ от баби, с комбиниране с приятели.

# 87
  • Мнения: 1 031
Добре, че и моята свекърва гледа детето макс за 1-2 дни годишно. При нея няма дисциплина - цял ден детето седи на телефон да играе игри(ние не му даваме телефон, на 4 е), яде само шоколад и зайо байо и ляга много след часа му за спане. Ако беше няколко дни, щеше да трябва голямо оправяне на дисциплината. И най-лошото е, че го учи да крие тези работи от нас и той почва - има тайна, ама баба казва да не ви казвам и тн. Общо взето много се опитва да ми подкопава авторитета, аз кажа време е за лягане и тя почва "Не, бабо, спокойно, няма да спиш" и тн. И после кой излиза лошият, който само се кара...

# 88
  • Мнения: X
Добре, че и моята свекърва гледа детето макс за 1-2 дни годишно. При нея няма дисциплина - цял ден детето седи на телефон да играе игри(ние не му даваме телефон, на 4 е), яде само шоколад и зайо байо и ляга много след часа му за спане. Ако беше няколко дни, щеше да трябва голямо оправяне на дисциплината. И най-лошото е, че го учи да крие тези работи от нас и той почва - има тайна, ама баба казва да не ви казвам и тн. Общо взето много се опитва да ми подкопава авторитета, аз кажа време е за лягане и тя почва "Не, бабо, спокойно, няма да спиш" и тн. И после кой излиза лошият, който само се кара...

И  този ужасен ужасон е отгледал перфектния ти и любвеобилен мъж.  Ах, забравих, тези  прекрасните, те се само- отглеждат отделно от 13 годишна възраст, мразят  гадните си майки, но все още общуват с тях само за да угодят на всеопрощаващите си, широко скроени жени.

Не мисля че твоята ситуция е сходна с тази на авторката.  Ако 4 годишно дете без специални здравословни проблеми общува с баба си 2 пъти годишно  за по 2 дни, съпроводено със серия цупни от твоя страна, е напълно нормално баба му да се опитва всячески да му угоди (на теб така или иначе не може).  Голям прас, че два пъти в годината ще се натъпче с чипс, ще превърти марио картс и ще си легне  1 час по-късно.  Посмали малко с орторексията и дисциплината, че прекален светец и богу не е драг.

На бас, че детето ти вече е вдянало, че баба му ще му уйдиса на акъла за почти всичко.

# 89
  • Мнения: X
В моя случай, собствената ми майка не се съобразява с това, че детето има нужда от сън. За свекървата да не говорим как би било, ако имаше желание да гледа бебето  Grinning Щот моята свека е по живота и по почивките, не по бебета. Бебета веднъж на 2 месеца, за 1 час.
Майка ми е другата крайност, толкова иска да играе с мъничето, че не го оставя да спи...Опитвам се да обясня, но не става - излизам лоша и неблагодарна. Тя искала да ми даде почивка, пък аз..  Weary

# 90
  • Мнения: 1 031
Като сме толкова смели, поне да не сме анонимни. И да, детето знае, че тя ще му изпълни всичко и затова прекалява включително като я удря. Мъжът ми го е отгледала баба му и затова сега майка му наваксва. Той също се кара с нея за тези неща.
ПС: С преглезване не се прави услуга на детето. Аз му давам сладки, давам му и да гледа детски, но не през цялото време. Казвам, наистина, целият ден само шоколад и игри на телефон. И затова се радвам, че е рядко.

Последна редакция: вт, 02 яну 2024, 14:37 от hoaxy

# 91
  • Варна
  • Мнения: 36 727
Все си мислех, че се пише "голям праЗ"...

# 92
  • Мнения: 1 153
Всеки родител може да постави условия и правила за собственото си дете. Трябва да е благодарна една майка, че свекървата два дена в годината, вместо да разходи детето и да поиграе с него, му е хванала цаката като го е оставила на телевизора с кутия бонбони??? Че то майката няма нужда от отмяна тогава, и тя може да отдъхне часове, ако процедира по същия начин.
Такива спорове съм имала с майка ми години наред (и аз бях виновна винаги). Иска детето да е при нея, защото другите баби се хвалят, че внуците им са на гости. Нейното не идва. Питам я дали ще го извежда, там където се събират деца и има площадки, дали ще търчи след него с колелото. Тросва се, че не може тя да седи с тия пенсионерки по площадките цял ден, нямала си друга работа. Били клюкарки и неприятни (същите, с които се надхвалват по кафетата, на коя внучето ще е цяло лято при нея). Питам какво ще прави това дете седмици вкъщи, аз го извеждам(като беше малък, сега излиза сам пред блока), на улицата и да излезе деца няма, тя ще трябва да играе с него с топка и др. Можело да излиза пред къщата, ама не по жегите и по-раничко вечер (сериали гледа).
Оставих го да гостува точно два пъти. Когато и да звънна все дъвче нещо и лежи пред телевизора. Е как да го оставя?!?
Това "гледане" на внуци е малко въпрос на престиж и хвалба. Ще го гледам, ама както аз си преценя, и както ми е по-лесно, щото не ми се занимава. Ама пред хората, нали... гледаме се.

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 23 774
И  този ужасен ужасон е отгледал перфектния ти и любвеобилен мъж.  Ах, забравих, тези  прекрасните, те се само- отглеждат отделно от 13 годишна възраст, мразят  гадните си майки, но все още общуват с тях само за да угодят на всеопрощаващите си, широко скроени жени.
Да ти кажа нещо например за майка ми, не за свекърва ми. Когато се опитвам да говоря с нея как не ме е гледала, тя ми казва "Ама как, аз си идвах всеки петък да те гледам." А на мен чак ми стана смешно. Майка ми ме гледала от петък вечер до неделя вечер. И така последните два курса от университета. Аз съм студентско бебе. Иначе майка ми е успяла жена, с кариера, и досега изкарва повече пари от мъжа ми и мен взети заедно. Уважавам я. Обаче дали съм близка с нея? По тази причина спокойно си мисля, че много мъже са отгледани от семейства от типа на моето, края на 70-те, 80-те беше много типично отглеждането на деца от баби.

# 94
  • Мнения: 632
Синковецът е гледан и от бабите си, поражения не забелязвам. Аз го гледах у дома до 5 г., после те се включиха. Сложно щеше да е през ваканциите без баби. А майка ми на практика го научи да чете в 1-ви клас. Да, бабата не е майка, но е чудесно да има баба.

# 95
  • Мнения: 2 265
Айде стига обобщения. Зависи от бабата. Има жени, на които и котка не бих дала да гледат.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт