Калиев Перманганат

  • 910
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 69
Здравейте! Опитах се да намеря информация в интернет , но беше неуспешно. Обръщам се към вас за помощ. Направих си вана на краката с калиев перманганат , стоях около 5 минути и кожата на краката и ръцете - където съм имала допир с течността се оцвети. Цвета е оранжево - кафяв и не мога да го премахна. Търках с вода , със сапун .. с шампоани - не става. Ужасно е!

Знаете ли някакъв метод за премахване и защо кожата ми се пигментира?

# 1
  • Мнения: 2 444
Сигурна ли си,че е калиев перманганат?
Ровово,лилаво...да,но оранжево-кафяво...Какво количество КП в колко вода сложи?
Като се замисля,ако кожата е изгоряла от КП може и оранжева да стане.Дано не е...

# 2
  • Мнения: 6 911
Направила си прекалено силен разтвор. Не се прави толкова силен, защото отделя кислород и може да си изгориш кожата. Опитай с малко ябълков оцет, лимонов сок, може да се пооправи цвета. И намажи с крем, за да не изгори много.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B5%D0% … D0%BD%D0%B0%D1%82

Цитат
За външна дезинфекция се използва разтвора на 2 – 3 кристалчета калиев перманганат в 1 литър вода (до бледорозов разтвор). По-концентриран разтвор или допир с неразтворен кристал причинява изгаряния на кожата.

# 3
  • Мнения: 69
Сигурна ли си,че е калиев перманганат?
Ровово,лилаво...да,но оранжево-кафяво...Какво количество КП в колко вода сложи?
Като се замисля,ако кожата е изгоряла от КП може и оранжева да стане.Дано не е...


Да , водата стана лилава , но кожата ми оранжева. Не ме пари никъде , но цвета е стряскащ. По препоръка на лекар сложих една чаена лъжица калиев в 10 литра вода (имам си надуваема вана) това ми беше обяснено от лекаря. Четох навсякъде,че водата трябва да бъде светло розова. Тя стана много тъмно лилава .. притесних се сега. Как изглежда изгарянето от калиев перманганат?

# 4
  • Мнения: 2 444
В един леген вода се пускат 1,най-много 2 кристалчета КП.Водата трябва да е наистина силно бледорозова.
Лилавата вода е ужасно силен разтвор.
Не е страшно.След измиване на влажна кожа се мажи с пантенол,ще се оправиш.
Само не третирай жива рана с толкова силен разтвор...

# 5
  • Мнения: 69
В един леген вода се пускат 1,най-много 2 кристалчета КП.Водата трябва да е наистина силно бледорозова.
Лилавата вода е ужасно силен разтвор.
Не е страшно.След измиване на влажна кожа се мажи с пантенол,ще се оправиш.
Само не третирай жива рана с толкова силен разтвор...



Много ви благодаря за бързите отговори! Наистина се притесних. Не ми го събира главата как лекар ще предпише цяла лъжица предвид , че се слагало само няколко кристалчета 🧐
Ще си взема още един чист душ и ще се намажа с крем (нямам пантенол е момента,но утре незабавно ще си купя) , дано няма странични последици!

# 6
  • Мнения: 2 444
И зехтин да ползваш,пак ще подхрани кожата.
Ако имаш алое,още по-добре.За изгорено е чудно

# 7
  • Мнения: 6 911
Не се усеща парене при изгарянето с калиев перманганат. Кожата се усеща като много пресъхнала, без никаква мазнина по нея.  Вероятно ще започне да се бели постепенно, ако е много силно. Ако е прекалено силно, могат да станат ранички. Но ще мине.  Може дори с краве масло да намажеш, каквато и да е мазнина, особено ако попива добре в кожата.
Чаена лъжичка на 10 литра вода е прекалено силен разтвор. на такова количество вода, най-много 1/2 кафена лъжичка, или дори по-малко.
1-2 кристалчета в леген вода е малко, няма да се получи никаква дезинфекция.

Често го ползвам за различни неща, вкл. и вкоренявам цветя във воден разтвор. Правя така - слагам кристалчета в чаша вода, там е концентрирано, а като са утаени, от нея отливам в съда с вода, която ще ползвам. Така няма опасност от изгаряне и от неразтворено кристалче.

# 8
  • Мнения: 2 444
1-2 кристалчета в леген вода е малко, няма да се получи никаква дезинфекция.

Често го ползвам за различни неща, вкл. и вкоренявам цветя във воден разтвор. Правя така - слагам кристалчета в чаша вода, там е концентрирано, а като са утаени, от нея отливам в съда с вода, която ще ползвам. Така няма опасност от изгаряне и от неразтворено кристалче.
Цветята не са като хората...
Аз съм дезинфекцирала отворена операция с КП,и знам какво е като превишиш дозата...
Но,мнения и опит различни...

# 9
  • Мнения: 69
Не се усеща парене при изгарянето с калиев перманганат. Кожата се усеща като много пресъхнала, без никаква мазнина по нея.  Вероятно ще започне да се бели постепенно, ако е много силно. Ако е прекалено силно, могат да станат ранички. Но ще мине.  Може дори с краве масло да намажеш, каквато и да е мазнина, особено ако попива добре в кожата.
Чаена лъжичка на 10 литра вода е прекалено силен разтвор. на такова количество вода, най-много 1/2 кафена лъжичка, или дори по-малко.
1-2 кристалчета в леген вода е малко, няма да се получи никаква дезинфекция.

Често го ползвам за различни неща, вкл. и вкоренявам цветя във воден разтвор. Правя така - слагам кристалчета в чаша вода, там е концентрирано, а като са утаени, от нея отливам в съда с вода, която ще ползвам. Така няма опасност от изгаряне и от неразтворено кристалче.


А за самото боядисване на кожата имате ли някакъв съвет с какво да се премахне? Преди малко пробвах с лимон , но никакъв ефект ..

На няколко места ми се получиха , като кафяви бенки .. може би наистина е изгорено. Но този цвят който е поела кожата не задържа ли в момента още от КП който навлиза в тялото?

# 10
  • Мнения: 6 911
Е какво сега, ще си мерим ... ползванията ли ? Laughing
Дадох цветята като пример, че го ползвам за много неща. Те също много лесно изгарят при предозиране. И за тях дозата е както при хората.
Аз съм го давала на ММ при отравяне с гъби, в билковата книга пишеше 1% разтвор при отравяне с билки. Ходи смятай %, когато си супер уплашен. Разтворих в чаша и от нея отливах и правех много бледо розов разтвор, който той пиеше и повръщаше. После се оказа, че при гъби, улавял както течните, така и газообразните отрови в стомаха. Сега видях, че в уикипедия пише, че не се приема вътрешно, бил отровен.  Вероятно е така.

Отворена операция е друго нещо, там трябва много слаб разтвор.
Дозата я казах за дезинфекция на кожа без рани, конкретно  за краката.
Приятел, лекар дерматолог ми е казвал, че избягва да го препоръчва, защото хората не умеят да го дозират и рискуват да се изгорят.

---------------
Цитат
На няколко места ми се получиха , като кафяви бенки .. може би наистина е изгорено. Но този цвят който е поела кожата не задържа ли в момента още от КП който навлиза в тялото?

Не, не задържа. При окисляването покафенява така.  На тези места, като бенки, са попаднали неразтворени кристалчета. Не се притеснявай за цвета, ще се оправи след време. Не се притеснявай и, че 'прониква в кожата". Няма такова нещо. Цветът е променен, заради силната концентрация и изгарянето, не прониква  допълнително в кожата и няма да ти навреди. Единственото, което можеш да направиш сега, е да поддържаш с крем, масло, зехтин и т.н. каквото имаш под ръка и да чакаш да се оправи. Гледай да не ги миеш и сапунисваш, за да не ги изсушаваш допълнително.
Ако пък се окаже много тежко, да станат рани и т.н., ще е добре да те види лекар, по възможност дерматолог, за да не се получи вторична инфекция.

Последна редакция: ср, 17 яну 2024, 01:10 от Diorela

# 11
  • Мнения: 69
Е какво сега, ще си мерим ... ползванията ли ? Laughing
Дадох цветята като пример, че го ползвам за много неща. Те също много лесно изгарят при предозиране. И за тях дозата е както при хората.
Аз съм го давала на ММ при отравяне с гъби, в билковата книга пишеше 1% разтвор при отравяне с билки. Ходи смятай %, когато си супер уплашен. Разтворих в чаша и от нея отливах и правех много бледо розов разтвор, който той пиеше и повръщаше. После се оказа, че при гъби, улавял както течните, така и газообразните отрови в стомаха. Сега видях, че в уикипедия пише, че не се приема вътрешно, бил отровен.  Вероятно е така.

Дозата я казах за дезинфекция на кожа без рани, конкретно  за краката. Отворена операция е друго нещо, там трябва слаб разтвор. Приятел, лекар дерматолог ми е казвал, че избягва да го препоръчва, защото хората не умеят да го дозират и рискуват да се изгорят.

---------------
Цитат
На няколко места ми се получиха , като кафяви бенки .. може би наистина е изгорено. Но този цвят който е поела кожата не задържа ли в момента още от КП който навлиза в тялото?

Не, не задържа. При окисляването покафенява така.  На тези места, като бенки, са попаднали неразтворени кристалчета. Не се притеснявай за цвета, ще се оправи след време. Не се притеснявай и, че 'прониква в кожата". Няма такова нещо. Цветът е променен, заради силната концентрация и изгарянето, не прониква  допълнително в кожата и няма да ти навреди. Единственото, което можеш да направиш сега, е да поддържаш с крем, масло, зехтин и т.н. каквото имаш под ръка и да чакаш да се оправи. Гледай да не ги миеш и сапунисваш, за да не ги изсушаваш допълнително.
Ако пък се окаже много тежко, да станат рани и т.н., ще е добре да те види лекар, по възможност дерматолог, за да не се получи вторична инфекция.


Много благодаря за успокоението! Определено имах нужда да чуя това! Сега ще си легна спокойно , а утре предприемам мерки с лечебни мазила! Вече ще знам за напред как се прави , но ще мина и през ЛЛ , за да обясня и на нея , да не го причини и на друг! Права сте за кристалчетата , направо изсипах лъжицата докато бях във ваната , усещах кристалчетата по тялото .. голяма беля сътворих от без знание УХ!

Благодаря ви на всички за съветите и обяснението! Бъдете здрави!

# 12
  • Мнения: 6 911
Не е чак толкова голяма белята, ще се оправи. И аз съм предозирала преди години, в желанието да постигна по-голяма дезинфекция. Изгаряла съм си кожата, но не много, минава. Сега не се кисни, докато не се оправи. А после, внимателно.

Казах малко под 1/2 чаена лъжичка, но за по-сигурно под 1/4 чаена лъжичка, или на върха на остър нож,  на 10 литра вода и то разтворени предварително и с постепенно добавяне до бледо розов разтвор.
Ванеса, казваш 1-2 кристала в леген. Ако кристалчетата са големи, да. Но моите са съвсем малки, почти на прах и затова реагирах, че са малко.

# 13
  • Мнения: 758
Това е много слаб разтвор и нямате изгаряне. Не си позволявайте да правите забележка или да давате съвет на лекар, защото си внушавате проблем в момента. Ползвала съм го винаги не в литри вода, а в много малко вода и съм изсипвала доста прах, водата винаги е била тъмнолилава. Изгаряне никога не съм имала, само ползи. След раждането, разбираемо, имах огромен хемороид. Държала съм също памук, напоен с много силен разтвор, не просто промивка и никога не съм имала изгаряне. Недейте да взимате отношение, защото лекарят реално греши в обратна посока, много слаб разтвор не действа всъщност, а вие ще му правите забележка, за да изписва на хората какво? Чиста вода ли?Нали веществото помага, не водата.

# 14
  • Мнения: 2 486
Случвало ми се е да ми се оцвети кожата на ръцете от кристалчетата в кафяво, докато ги разтворя, някое да попадне върху ръката ми. Няма драма, просто няколко дни стои кафяво. Но това са били отделни петънца. В случая - вече са те посъветвали да мажеш с нещо овлажняващо. Иначе за киснене, ей точно затова не го харесвам, просто дозировката е много трудна за уцелване. Ако друг път ти се наложи - първо правиш разтвора, после се потапяш и да, трябва да е бледорозово, а не тъмнолилаво. Наливаш водата, слагаш кристалчетата, разбъркваш и чак когато получиш желания цвят - тогава се киснеш.

Общи условия

Активация на акаунт