Неапол (Кампания) и Бари (Пулия) – Красивата Южна Италия - 7

  • 24 980
  • 522
  •   2
Отговори
# 285
  • Мнения: 65
Преди месец осъществихме и нашето пътешествие до Бари и региона около него. Информацията от темата ми беше доста полезна. Та и аз на свой ред ще дам синтезирано инфо за желаещите да пътуват с влак и автобус.

От летището до гарата в Бари с автобус 16. Цена на билета 1 евро. Билети се купуват от магазин RELAY/книжарницата на горното ниво на заминаващи. В случай, че няма автобус 16, има друг автобус/шатъл/ за 4 евро, има и метро 5 евро. Спирката за автобус 16 е веднага в ляво като се излезе от изхода на летището.
Информация за влаковете:  https://www.trenitalia.com/it.html
https://ferrovieappulolucane.it/ - за Матера
Бяхме за  дни, като първия пристигнахме късно след обяд и успяхме да разгледаме част от стария град в Бари и да хапнем. На втория ден-Матера, третия Алберобело и Локоротондо, четвъртия Фазаноландия и Полиняно а Маре/невероятно е по залез слънце/ и на петия ден Бари през деня, доста по-различен отколкото вечер.
В Бари разгледахме стария град и катедралата на св. Никола, крайбрежието, Teatro Margherita, Porto Vecchio /старото пристанище на Бари/, Fortino di Sant Antonio/крепостта на Свети Антоний Абат/, Piazza Mercantile /Търговският площад, Duomo di Bari- Basilica Cattedrale Metropolitana Primaziale San Sabin/Катедралата Свети Сабин/, Castello Normanno-Svevo-Замъкът на Бари. Бяхме отседнали в апартамент, в началото на стария град, което ни позволяваше всяка вечер до късно да се разхождаме из него.
Влаковете за Матера тръгват от малката гара. Като застанеш с лице към голямата гара при фонтана, се пада вдясно, а входът е от към Corso Italia. Билети се купуват от автомат. Четете вагоните когато се качватe в Бари, на самото вагонче пише за къде е, защото на Алтамира част от /първите/ вагончета се откачат и продължават за гр. Гравина, при което пътниците, които са за Матера се местят. Най-добре е отначало да седнете във вагон, на който пише Матера. Пазете билетите, защото след като слезнете от влака, отново се валидират, за да се излезе от гарата. Поне на гара Matera Sud беше така. Може да се слезе и на Matera Centrale.
Ние обядвахме в https://book.octotable.com/otb/menu/menu.xhtml;octotablesessioni … c00a8f12&lang=en# - Невероятна кухня, особено гювечета/пинята/, покрити с питка
Градът е уникален и един ден е оптимален вариант да се разгледа.
Спирката за автобуса за Алберобело се намира точно зад Бари Centrale, минава се през подлеза и се излиза зад гарата. След като пресечете пешеходната пътека тръгнете на ляво. Ще видите един супер маркет. Точно преди него има нещо като смесен магазин, кафе и точно там се продават билети. Отвън има табела/напечатана По-надолу има кафене Dea, където също се продават билети. Автобусът тръгва точно пред супер маркета.
Когато излезете от гарата/там спират и автобусите/ тръгвате именно по главната улица-Largo Martellota.
Вълшебно градче, голяма мечта ми беше да го посетя. Обиколихме колкото се може повече улици. Видяхме двуетажното труло, най-малкото труло, трулото с двойния покрив и т.н.
Trullo Sovrano-най-голямото труло и единственото на 2 етажа, високо 14 м. В него се намира музей за бита на хората. Между първия и втория етаж има тайно скривалище, пълно със съкровище. Работно време 10-13 и 15,30-18, има входна такса/2евро/ Като се излезе от музея и се тръгне по улицата насреща и надолу, на около 20 метра от лявата страна на улицата има труло-магазинче, продават ликьор с различни вкусове, на добри цени. Има разфасовки от 100 мл., подходящи за ръчен багаж в самолета. Надолу по хълма е Базиликата Свети Козма и Дамян. В късния следобед поехме към Локоротондо. Билети взехме от бензиностанцията-спирате се с гръб към гарата и тръгвате по дясната улица/лявата води към трулите/, на първата или втората пресечка се завива надяно и малко по-нататък е бензиностанцията. Мислехме да ползваме автобус до Локоротондо, но момчето ни каза, че влакът е по-скоро и взехме билети за него. Пътува се около10 минути. Връщането от Локоротондо до Бари беше с  прекачване- влак от Локоротондо до Путиняно и от там автобус до Бари.
На следващия ден поехме с влак към Фазано. На гарата имаше човек с такси, който ни закара до парка за 20 евро.
Относно сафарито::Като си купувахме билети на входа, казахме, че искаме да ползваме тяхното бусче. То е за 8 човека, казват ви в колко часа тръгва от входа/от дясната страна/ и си платихме за него. Цената е 4 евро на човек.  Има само 1 такова бусче. Ако е пълно например за 11 часа, трябва да изчакате да си направи курса и вие да го наемете за следващия курс. Ще ви кажат той в колко часа е. През това време може да разгледате животните или да се качите на някое от влакчетата, които обикалят при маймуните. Бусчето спира на всички животни и изчаква да си направите снимки.
Още при закупуване на билетите за вход в сафарито, се информирайте в колко часа е представлението на тюлените и моржовете, за да може правилно да си планирате времето и да не го пропуснете. Атракциите не работеха, сафарито и обиколката на останалите животни ни отне 2-3 часа. За връщане към гарата използвахме същото такси, като му писахме по  Wats app и веднага дойде да ни вземе от парка. След това се отправихме с влака за Полиняно а Маре-истинско кътче от рая-красиви заливчета, тесни улички, в които свирят улични музиканти, истинска романтика. Билети за влака купихме от заведението зад гарата във Фазано. Отправихме се към Porta Grande - старата римска порта, която е началото на историческия център на града, разгледахме катедралата и от тераса на тераса-все по-причудливи гледки и красоти. Може би  най-популярната е Terrazza Santo Stefano. Гледката от Terrazza Santo Stefano е невероятна. През каменното стълбище зад моста Ponte Borbonico стигнахме до каменистия и много известен плаж Lama Monachile. Мостът е един от малкото останки от древния римски път Виа Траяна. Малко по-нататък е паметникът на Доменико Мадуньо, композирал песента Волареее, оооо!, чиито роден град е Полиняно а Маре. Непосредствено зад паметника има стълбище Scalinata Volare, което се спуска към брега и се стига до Pietra Piatta, огромна плоска скала, от която се вижда историческия център на Полиняно а маре. Идеално място за снимки.
Последният ден разгледахме Бари на дневна светлина-коренно различен, магазинчетата за сувенири са отворени, по уличките има сергии за паста и зеленчуци, местните си пият спокойно кафето.
Една прекрасна дестинация, която препоръчвам на всеки романтик!

# 286
  • Мнения: 1 185
Много хубав и подробен разказ. Благодаря за споделеното. Нямам търпение за нашата екскурзия/почивка в Бари и околности в края на юни.

# 287
  • София
  • Мнения: 514
Супер разказ, потвърждава усещането, че искам на рождения ми ден в Полиняно, който е в понеделник. Иска ми се в неделя Матера, но по разписание не виждам да има хубаво връщане с влак. Чудя се как да го направя графика?

# 288
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 246
Много благодаря и аз за подробния разказ!
И ние ще сме горе-долу по същия маршрут в края на юни.

# 289
  • Мнения: 65
Супер разказ, потвърждава усещането, че искам на рождения ми ден в Полиняно, който е в понеделник. Иска ми се в неделя Матера, но по разписание не виждам да има хубаво връщане с влак. Чудя се как да го направя графика?
За колко време и кои дни ще бъдете там и къде ще нощувате?

# 290
  • София
  • Мнения: 514
В Бари ще  спим . Кацаме на 25 май - събота и си тръгваме на 28- вторник. Имам рожден ден на 27 и ми се иска да сме на Полиняно. Матера е мечта на мъжът ми, а Албаробело на сестра ми, та е сложно.

# 291
  • Мнения: 365
,
    smile777 Simple Smile
Според вас има ли смисъл да взимаме кола под наем ?

# 292
  • Мнения: 65
В Бари ще  спим . Кацаме на 25 май - събота и си тръгваме на 28- вторник. Имам рожден ден на 27 и ми се иска да сме на Полиняно. Матера е мечта на мъжът ми, а Албаробело на сестра ми, та е сложно.
Ако не сте платили вече за нощувките, бихте могли в неделя вечерта да нощувате в Матера, а в понеделник да комбинирате Алберобело и Полиняно а Маре, като останете да спите в Полиняно а Маре.
Точно на това наше пътуване се уверих, че, за да усетиш едно място истински, трябва да се събудиш в него и да замръкнеш там.
Но ако сте платили нощувките в Бари най-реалистично ми се вижда мечтата на съпруга ви да остане за друг път,  а да комбинирате Алберобело и Локоратондо/Мартина Франка за неделя и в понеделник Полиняно а Маре и евенуално Монополи. Това е вашият рожден ден и е редно да сте там, за където сърцето ви копнее.
Каквото и да решите, съм сигурна, че ще си изкарате прекрасно-ще бъдете на приказни места с любими хора!
Друг вариант е за неделя да проучите прибиране от Матера с автобус, ако е възможно.
FBID100001745220325, знам, че доста хора наемат кола за този маршрут. Ние спокойно го преминахме с влакове и автобуси. Пътуват редовно, като през почивните дни са по-нарядко. Единственото ми притеснение беше за Фазаноландя, но както съм описала и за там намерихме решения. Предимстовота на колата е, че разполагаш малко повече с времето си. Недостатъкът е, че шофьорът не може да се наслади на 100 % на околните гледки и трябва да се мисли за паркиране.

Последна редакция: сб, 13 апр 2024, 22:10 от smile777 :)

# 293
  • Мнения: 1 185
Моята мечта е да спя в Матера и се надявам да я сбъдна.
Иначе и ние ще разчитаме на обществения транспорт.

# 294
  • Мнения: 37
Здравейте, предстои ни пътуване края на този месец до Бари с бебе на годинка. Никога не съм била в Южна Италия и се чудя за дрехите.. дали летни ще са подходящи или пролетни.. или зимни😁

# 295
  • Мнения: 19 053
Вижте прогнозата преди да тръгнете, около 20-21 градуса са дневните температури.

# 296
  • София
  • Мнения: 2 660
Здравейте, предстои ни пътуване края на този месец до Бари с бебе на годинка. Никога не съм била в Южна Италия и се чудя за дрехите.. дали летни ще са подходящи или пролетни.. или зимни😁
Летни за през деня, пролетни за вечерта. Там си е жега:)

# 297
  • Мнения: 1 336
И аз се чудих за тия дрехи. В четвъртък пътуваме за Бари и го дават 16-18 градуса. Яд ме е. Чудя се какво да си взема като дрехи. Само с ръчен сме.

И толкова много изчетох и още не съм решила къде да отидем. За три дни сме. Дали да е само Бари?

# 298
  • Вестерос
  • Мнения: 38 364
Отидете един ден до Матера и един до Алберобело и наоколо там.

# 299
  • Milano
  • Мнения: 3 699
И аз се чудих за тия дрехи. В четвъртък пътуваме за Бари и го дават 16-18 градуса. Яд ме е. Чудя се какво да си взема като дрехи. Само с ръчен сме.


И силен вятър на юг и по островите.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт