Необходимата информация за Европейския съюз

  • 297 000
  • 327
  •   1
Отговори
# 105
А германската карта до сега използвахте ли я поне веднъж за нещо? Послужи ли ви за здравна услуга и беше по-скоро едно съобразяване със законите на страната или това е задължително уловие за сключване на договор ( за работа или др. формалности)?



# 106
  • Мнения: 124
Използвах я доста пъти, за консултации за бременноста и за съболекар. И мъжът ми и детето ми имат . Здравната осигуровка  е на мое име,но е цялото семейство. Ползвали сме на детето за лекар.

# 107
Според мен с немската карта трябва да имаш право на раждане, а по отношение на т.нар семейни обезщетения за деца, то трябва да се провери и в България и в Германия  и ако се наложи да ти прехвърлят там помощите за деца. В България отговаря Агенцията за социално подпомагане. (А за Евр. Здр. карта писах защото не разбрах правилно въпроса ти, мислех че с немската карта не ти отпускат нищо ( нямаш права) и че картата не е обезпечена финансово и няма покритие по някаква причина. Помощите са едно, здравните услуги – друго).Ето какво намерих за т.нар.семейни обезщетения:


Семейни обезщетения (стр.16)

Във всички държави-членки на ЕС съществуват семейни обезщетения за деца, но начинът на отпускане и размерът им сериозно се различават, затова е необходимо да знаете от коя страна можете да получите тези обезщетения и при какви условия.
• Ако членовете на вашето семейство живеят в страната, където вие сте осигурени като наето или самостоятелно заето лице, винаги тази страна отговаря за изплащането на семейните обезщетения. Вие имате право на абсолютно същите обезщетения както и гражданите на тази страна.
• Ако членовете на вашето семейство не живеят в страната, където вие сте осигурени като наето или самостоятелно заето лице, се прилага следното: имате право на абсолютно същите обезщетения като гражданите на тази страна. Ако обаче имате право на семейни обезщетения в страната, където живее семейството ви, са налице две застъпващи се права. С помощта на специалните права на ЕС се преценява коя страна да плати първа обезщетението.
Ако се нуждаете от повече информация за семейните обезщетения, обърнете се към Агенцията за социално подпомагане
Агенция за социално подпомагане
София 1051
ул. “Триадица” № 2
Тел. 8119 443
www.asp.government.bg; e–mail: asppr@asp.government.bg

Преди да напуснете България трябва да се снабдите с нужните формуляри, а при пристигането си в друга страна, ще трябва да ги представите на местните подразделения на институциите по местоживеене или престой, така че вашият случай да бъде придвижен без закъснение.
Откъде се получават тези формуляри?
   • Серия E 100/ Европейска здравна карта за обезщетенията при командироване, болест и майчинство: НЗОК, НОИ
   • Серия E 200 за пенсиите: НОИ
   • Серия E 300 за обезщетенията за безработица: НОИ
   • Серия E 400 за семейните обезщетения: Агенцията за социално подпомагане.
Тези формуляри не само са от основно значение за сътрудничеството между ангажираните социално осигурителни институции, а също така в много случаи съдържат полезна за вас информация на обратната страна (например наименования и адреси на институциите в другите държави-членки на ЕС). Естествено, ако преди напускане на страната забравите да поискате необходимите формуляри, няма да ви бъде отнето правото на обезщетения: в този случай институцията на другата държава-членка ще получи формулярите директно от компетентните институции в България. Имайте предвид обаче, че това може да предизвика сериозно закъснение в обработването на молбата ви.
(използваната информация е от: www.nssi.bg/content/publikacii/Brochure_BG.pdf)

# 108
  • Мнения: 124
Нее, не ме интересуват обезщетенията за деца/ а излизането ми по майчинство, в БГ се водя в неплатен за гледане на 1вото ми дете, исках да го прекъсна с болничен преди раждането- 45 дни - за него ми казаха от БГ- Е115 и после за да изляза в майчинство- Е116/ Обаче от тук не ги дават тези Ета заради немската ми здравна карта. Та за това се питах ако имам европейска здравна карта дали ще ги дадат.
Утре ще се обадя в тази агенция/ Благодаря!

Последна редакция: нд, 14 фев 2010, 19:34 от Mariya_AN

# 109
  • Мнения: 124
Написах им писмо!

# 110

За съжаление координатите им в сайта са други, а не тези които съм пейстнала по-горе:
За контакти с "Агенция за социално подпомагане"
Адрес:    София 1051, ул. "Триадица" 2
Телефон:    (02) 811 96 07
Горещ телефон:    (02) 935 05 50
     
Ел.поща:    ok@asp.government.bg
Пресцентър
Телефон:    (02) 935 05 39
     
Административно обслужване
Телефон:    (02) 811 96 39
Работно време на агенцията
9.00 - 17.30    

# 111
  • Мнения: 124

За съжаление координатите им в сайта са други, а не тези които съм пейстнала по-горе:
За контакти с "Агенция за социално подпомагане"
Адрес:    София 1051, ул. "Триадица" 2
Телефон:    (02) 811 96 07
Горещ телефон:    (02) 935 05 50
     
Ел.поща:    ok@asp.government.bg
Пресцентър
Телефон:    (02) 935 05 39
     
Административно обслужване
Телефон:    (02) 811 96 39
Работно време на агенцията
9.00 - 17.30    
Поправих се Peace

# 112
Мария,

Сега пък прочетох, че за Е116 (болничен)  се иска европейска здр.карта (ЕЗОК). Виж в указанието за попълване:
burgas.nhif.bg/downloads/UKAZ.doc
ако обясниш че ти трябва болничен за БГ и със ЕЗОК, не би трябвало да отказват.

# 113
  • Мнения: 124
Мария,

Сега пък прочетох, че за Е116 (болничен)  се иска европейска здр.карта (ЕЗОК). Виж в указанието за попълване:
burgas.nhif.bg/downloads/UKAZ.doc
ако обясниш че ти трябва болничен за БГ и със ЕЗОК, не би трябвало да отказват.
Странното е, че когато свеки има каза, че ми трябва болничен за БГ те много се зачудиха- "Ама тя работи???"/ А последното което разбрах от счетоводителката ни в работата, която е разпитвала в НОИ са и казали, че ако не взема съответните Е115 и 116 и не си взема болничните за преди раждане и след ми остава като се върна в БГ да си взема само от педито полагащият ми се болничен и не си губя правата. Не съм много сигурна, че е точно така. Сега питах и в счетоводния и ще се обадя и на педиатъра. Погледнато така- ако уредя майчинството си и без тези Ета не е някакво нарушение или нещо от сорта?

# 114
Аз също си помислих, че може от БГ да ти дадат болничен 45 дни преди термина. Обаче си мисля, че след раждането веднага се издава втори болничен. Дали нямаше и трети болничен?
Долу-горе ми е ясен случая: ти си пробвала с немската карта да извадиш Е116, но той се вади само с Евр.здр.карта. По някаква причина никой не споменава за тази карта. Те са ти казали, че не работиш не може да има болничен (не може за Германия, за БГ може). "Тя работи??' - ами правят се на луди, защото и на тях не им се занимава явно. Немската карта и Европейската не се изключват, а по-скоро се допълват (така си мисля). Защото ти явно си в правото си да притежаваш и двете (едната на европейско ниво, другата на национално немско ниво). Сега трябва да провериш дали с немската имаш право да родиш. И втория въпрос е дали на 100% ще се връщаш в БГ.

# 115
  • Мнения: 124
Аз също си помислих, че може от БГ да ти дадат болничен 45 дни преди термина. Обаче си мисля, че след раждането веднага се издава втори болничен. Дали нямаше и трети болничен?
Долу-горе ми е ясен случая: ти си пробвала с немската карта да извадиш Е116, но той се вади само с Евр.здр.карта. По някаква причина никой не споменава за тази карта. Те са ти казали, че не работиш не може да има болничен (не може за Германия, за БГ може). "Тя работи??' - ами правят се на луди, защото и на тях не им се занимава явно. Немската карта и Европейската не се изключват, а по-скоро се допълват (така си мисля). Защото ти явно си в правото си да притежаваш и двете (едната на европейско ниво, другата на национално немско ниво). Сега трябва да провериш дали с немската имаш право да родиш. И втория въпрос е дали на 100% ще се връщаш в БГ.

На свеки са казали, че немската покрива раждането. И - да- връщам се, за това не искам да си губя работата.

# 116
Чудесно. Щом немската карта покрива раждането. Иначе трябваше да си вадиш Евр.здр. карта за отрицателно време. А дали ще се връщаш в БГ те попитах, защото е твърде вероятно чрез БГ лекар да се уреди въпроса с болничния .
Събра се доста информация, която ще си стои тука в темата и надявам се да послужи и за в бъдеще.
Значи, ако пак се наложи да се местите там може да се възползвате от всички видове формуляри: от серия Е100 (майчинство,болнични,нетрудоспособност, прехвърляне на осигуровки,прехвърляне на здравни права) от НЗОК и НОИ и
от серия Е400 ( за детските надбавки и семейни помощи) от Агенцията за социално подпомагане
и Европейската здравно-осигурителна карта, която се издава и на деца до 14 г.
На мен ми беше полезно да науча всички тези неща. За сега нямам конкретно намерение да се местя в ЕС, но след 1-2 години - да.

# 117
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Ето инфо за кандидат научни работници за Ирландия: http://www.entemp.ie/science/technology/accreditation.htm

На наетият от съответните одобрени научни центрове не му трябва разрешително за работа. На половинката в семейството ще му трябва, но е въпрос на формалност и не се плащат изискваните обикновенно €1К за разрешителното. След 1 година работа със хостинг  догоров, не ви трябва нищо, нито на вас, нито на половинката ви. Можете да работите каквото искате без да ви е необходимо разрешително... Доказателство за това, че не ви трябва е копие от вашият хостинг договор, от който също така има копие в department of justice...

Надявам се това да бъде полезно  Peace

# 118
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Да попитам и в тази тема,надявам се някой да ми отговори!

В майчинство съм до септември,с мъжа ми обмисляме до тогава да сме във Великобритания и планираме да имаме второ бебе,какво става с майчинството ми в България,ако замина (да кажем след месец) и какво става в Англия,ако не съм работила там и съм бременна и ще раждам там?

Благодаря предварително!  bouquet

# 119
  • Мнения: 358
Със болничен лист Е116, който ще го попълнят там трябва да се отчетеш пред НОИ за да ползваш майчинството. Това важи ако няма да си прехвърляш осигуряването  там,т.е. ще продължиш да се осигуряваш в БГ. А ако няма да се осигуряваш в БГ, предполагам на място имаш право да ползваш
същите права като британски граждани, но предварително трябва да докажеш непрекъснати здравно-осигурителни права (чрез ЕЗОК, Е104, Е106).

Общи условия

Активация на акаунт