Защо не кърмихте?

  • 3 581
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 869
Здравейте момичета.Интересно ми каква е причината да давате АМ на бебоците.Аз давах кърма близо 2 месеца,но се цедих през  това време.Кърмата ми спря от самосебе си,един ден просто нямаше нищо в гърдите ми.При мен се получи от стрес,а при вас?

# 1
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Защото кърмата ми спря на 20 ден, от притеснения разни предполагам. Изцеждах до 40 дни.

# 2
  • Мнения: 391
Кърмих и дохранвах с АМ до третия месец .Започнах да дохранвам още на петия ден в родилния дом,защото се оказах неподготвена за кърменето. Изживях  стрес с това цедене и втвърдяване на гърдите ,а и малката се роди голяма и много спеше ,почти не сучеше първите два дни.

# 3
  • Мнения: 475
Кърмих почти до 3-я месец,след това кърмата ми спря,незная защо.Вероятно от стрес или недоспиване,има 100 причини за това. Flushed

# 4
  • Мнения: 4 451
След секциото, получих много тежки усложнения. Просто, едва оживях. Наложи се да лежа 1 месец в болница, а беба я гледаше свеки. Колкото и да се изцеждах в болницата, за един месец кърмата ми спря. А пиех силни антибиотици и не ставаше да ми го водят да кърмя. Жалко! Толкова кърма изхвърлих... А доктора си беше за съд, ама това е друга тема...

# 5
  • София
  • Мнения: 5 758
Защото в началото нямах кърма и той свикна с шишето още в Шейново. После така и не се научи, все ревеше на гърда, сукваше 2-3 пъти и започваше да плаче, след него и аз.  Embarassed "Кърмих" помпата към 1 м. и после нямаше вече какво да изцеждам... Дано следващия път успея да съм по-настоятелна. Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 4 138
Защото осинових щерка си Crazy Mr. Green

# 7
  • Мнения: 3 500
Кърмих до 4-ти месец.И кърмата ми спря както  и при теб. Стреса дойде от това, че бебето висеше на гърдите ми почти през целия ден. Кърмих през половин час по 1 час.Така, че майките кърмачки-пропагандаторки от другата тема, които въпреки всичко много уважавам, да ме извиняват, но не винаги щом детето се слага "по-често и на поискване" да суче на гърдата кърмата се увеличава.Моята спря, въпреки че Моника сучеше почти постоянно  Shocked Много ми беше гадно и доколкото си спомням тогава и аз пуснах тема като тази.Имах нужда някой да ми каже, че не съм единствената....
В същото време една приятелка, която роди малко преди мен кърми и до днес по следната схема - точно на три часа точно за 5 минути, има кърма и никога не се е тормозела като мен.

# 8
  • Мнения: 3 500
Защото осинових щерка си Crazy Mr. Green

А щерката ти е страшно красива със страшно много шапки. Просто е прекрасна, наистина  Hug Hug Hug
Извинете за оф-а!

# 9
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Защото сина ми не искаше

# 10
  • Мнения: 560
Първият път от неопитност и от силен стрес ми спря кърмата. А сега нямаше кой да ми помага. дерзах невероятно този път, но нищо не излезе. След първия месец сме на АМ.  Доста дълго време се измъчвах, защото едва ли ще имам повече деца и няма да мога кърмя, но все пак голямата ми дъщеря е на седем години и не мога да кажа, че боледува повече от кърмените деца.

# 11
  • София
  • Мнения: 15 222
Кърмих, как да не съм кърмила. 6 месеца и малко и после още 2,5 месеца давах замразените запаси.
Имах кърма за 2 бебета, но спря неочаквано и много бързо. Нямах достатъчно информация, вероятно-затова не се и опитах да увелича лактацията. Но и ми се струваше напълно достатъчно и в рамките на приемливото бебето да приема кърма 8,5м. и след това да мине на АМ.
Не го разбирам това с кърменето до първи клас.

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 22:14 от Vivi

# 12
  • Мнения: 4 668
Ами , кърмих до 40 - тия ден , но бебо не наддаваше  Rolling Eyes
Освен това и той не искаше много - много да суче ...
А и аз не се чувствах добре , като кърмех ... после ми спря кърмата , почти изведнъж , но така или иначе вече го дохранвах .
В интерес на истината - не съжалявам ,че не го кърмих , може да съм егоистка , но не е за мен тази работа  Crossing Arms

# 13
  • Мнения: 2 936
защото нямах кърма!от 1-ят ден Алекс е на АМ...

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Нямам хубави зърна и Тери така и не можа да засуче.Цедих 3 месеца,но последния месец беше по 10 ml.

# 15
  • Мнения: 27 524
Отказах се от преумора, от незнание за правилно поставяне, от недоспиване, от разранени зърна... плачех, държах го, заспивах над него, ужасна депресия ме навести... отказах се и след 2 дни нямах и капка мляко в гърдите си. Явно не съм имала по начало... не знам...  Confused
Кърмих, де, но малко  Sad

# 16
  • Мнения: 1 193
Мен пък ме полази змия  Mr. Green и просто няма такъв ужас, та ми спря кърмата. После карахме на замразени запаси още 2 1/2 мес. Та си е пила кърмица рожбата - 5 мес.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Цитат
Отказах се от преумора, от незнание за правилно поставяне, от недоспиване, от разранени зърна... плачех, държах го, заспивах над него, ужасна депресия ме навести... отказах се и след 2 дни нямах и капка мляко в гърдите си. Явно не съм имала по начало... не знам... 
Кърмих, де, но малко 
Това накратко е и моята история

# 18
  • Мнения: 990
Не кърмих ,защото децата ми бяха в кувьоз 1 месец, а аз изцеждах общо 20 гр от двете гърди  Crazy.В деня в който ни изписаха ,кърмата ми спря напълно и затова бяха изцяло на АМ.

# 19
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Кърмих изцяло 5 месеца - благодарение на Форума. Пих всички видове чайчета - майчета. Но бебо почна да не спи, да се събужда на всеки час, дори и през ноща...Един следобяд му дадох АМ- изпи само 100мл , а спа 5 часа! Явно си е бил гладен  Embarassed
Започнах да давам АМ и кърмех още месец само през ноща, само ако се събуди. Беше на 6 месеца, цикъла ми дойде за пръв път и кърмата спря от раз.

# 20
  • Мнения: 1 043
Кърмих почти до 3-я месец,след това кърмата ми спря,незная защо.Вероятно от стрес или недоспиване,има 100 причини за това. Flushed
И при мен беше така.От 4-я месец започнах да го дохранвам с АМ,а после той сам се отказа да суче от гърдата.Цедях се и му давах кърма с шише само и само да пие кърма детето,а то само като я усетеше,направо пищеше.Предпочиташе АМ  Shocked Спрях да изцеждам и малкото кърма,която имах и тя съвсем спря.

# 21
  • Мнения: 729
Кърмих и дохранвах 2 седмици.После нямаше изобщо кърма.Просто от самосебе си спря и нямаше нито капка.

# 22
  • Мнения: 287
Спря ми кърмата, иначе аз бях много надъхана да кърмя. Постепенно намаля, когато бебо бе 4-5 месец.

# 23
  • Varna
  • Мнения: 333
Защото противно на  твърдения във форумите не всяка жена може да кърми.

# 24
  • Мнения: 327
Много исках,но след секциото още дохрахвах,вкъщи кърмата ми съвсем намаля до 30 гр.на ден с изцеждане и така на 43 ден нямах вече въобще baby_neutral

# 25
  • Мнения: 5 103
Не кърмих, защото не исках . Причините поради, който не съм искала не споделям Mr. Green

# 26
  • Мнения: 2 622
Имам вдлъбнати(неоформени)зърна и не се справих с кърменето.Изчетох сума си съвети по форумите  относно "моя"проблем-емии,не стана номера!Предпоченох да дам АМ вместо да гадая от глад ли реве или от колики.Признавам си,че не бях настоятелна и избрах "лесния"начин,за което дълго имах угризения на съвеста....

# 27
  • Мнения: 887
Исках да кърмя,но имах малко кърма.Налагаше се да дохранвам с АМ,а това води до намаляване още повече на кърмата.Мъчихме се така до третия месец.

# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Първо той не засука въобще...цедих и давах два месеца като накрая дохранвах. Кърма имах много...просто неможах да разбера от къде ми дойде. Силно намаля защото се цедих постоянно..те. не ме изсукваше бебето. Не виня никого освен себе си за това, че само два месеца му давах кърма.
Незнам къде и какво обърках....

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 134
На 5-тия ден от изписването се 4удих бебка за6то пла4е 10 мин.след като уж се е наяла и трябва да спи .След седмица мъки и купих АМ и досега я дохранвам-е по4ти изцяло на АМ.Пих хомеопати4ни за стимул. на кърма,пих многооого те4ности ,но уви-без особен резултат. А ВСЕ ПАК  за мен е по-важно детенце е да е нахранено и спокойно.

# 30
  • Мнения: 2 254
Защото беше една мъка,едни болки...тази малка баракуда така лакомо ме захапваше...зърната ми постоянно разранени...по цели нощи на помпата...а мляко-нъцки.Аз упорита обаче,не,та не-ще се стимулирам на помпата...нали кърменето ..бля-бля...недоспиване...депресийка,всички екстри...мъчението продължи малко над месец.Ей на толкова бях(показвам си връхчето на малкото пръстче тук Wink ) да обявя кърменето за пъти по-тежко от раждането(съжалявам)....

# 31
  • Мнения: 6 461
Тошко беше но кърма и АМ около двадесет дена .След това преминахме само на АМ.Не можах да се справя с кърменето.
Мисля,че трябваше още от родилно да подготвят майките за успешно кърмене.Но това в Бургаската болница го няма.
Пламен го кърмих 8месеца и после минахме на АМ.Мисля,че с Пламен се справих Peace

# 32
  • Мнения: 461
За мамите, които имат някакви угризения на съвестта по отношение на кърменето, ще кажа, че първата бременност и раждане е голям шок за психиката на жената - НЕ СЕ УПРЕКВАЙТЕ!

За родилите с операции е нормално да имат намалена и краткотрайна лактация.

Без съмнение и генетичният фактор оказва влияние. Ако майките и бабите Ви не се имали много кърма не очаквайте от Вас чудеса.

Голямият бюст и големите зърна не са гаранция за много кърма.

ТинаХрис е права, че кърменето може да се превърне в по-голям проблем от едно раждане.

Като пример мога да дам сестра ми и себе си.
Малки бюстове и зърна, много кърма.
На третия ден след раждането, освен моето бебе, в родилното кърмех още 4. На 5 ден при изписването акушерките си правеха майтап - "млекоцентралата си отива".
Сестра ми беше същата картина. 
След 20-я ден от раждането - и двете бяхме с мастити.
Поради неправилно отношетие от страна на тогава кварталната лекарка, която твърдеше, че жива или умряла задължително трябва да кърмиш, сестра ми продължаваше да кърми до последно с вече гнойния мастит. На 40 ден след раждането - родилна треска, алергичен шок от предозиране с аналгин, с който й сваляха температурата 40 дни и .... изпадна в клинична смърт. Цяло чудо, че попадна на отличен екип от лекари в реанимацията и оживя.
Така, че не се упреквайте - човешките възможности имат предел и  ако кърменето Ви представлява голям проблем в един момент, без угризения на съвестта помислете и за себе си.
И без това, да си майка в България си е геройство.

# 33
  • Мнения: 3 405
Опитах всичко - кърмене на поискване, хомеопатия, лактогонен чай, изцеждане. Но явно пролактинът ми е в ниски нива и кърмата намля и сега има 5 капки. Давам му да посуче, но след 2 минути той се сърди, понеже мляко няма. А иначе зърната ми са като биберони, така добре са оформени Grinning
Но и АМ е храна, так че ще си яде Аптамила и ще е сит и споковн.
И с големия бях така, но не знаех, че гладува, след 2 седмици терзания и видимо отслабване му дадох АМ. Детето се успокои и започна да спи и наддава.
Сега е голям и хубав батко на малкото си хубаво братче Grinning

# 34
  • Мнения: 351
Много исках да кърмя бебка, но кърмата ми беше недостатъчно (около 20-тина мл) и дори под ръководството на педиатърката не успях да я увелича. Заключението беше, че съм се притеснила около раждането и трябваше да дохранвам бебка. А в края на 3-тия месец кърмата ми спря внезапно, просто един ден се събудих и нямах това напрежение в гърдите. Напук на всички твърдения че детето свиква от биберон и не иска да суче, видях голям зор докато отвикна бебка.  ooooh! Плачеше, и искаше дя суче, а нямаше какво Sad. Отказваше да започне да пие от шишето и цял месец след това я слагах на гърдата (въпреки че нямаше абсолютно нищо) и после я сменях с биберона.

# 35
  • Мнения: 581
Защото противно на  твърдения във форумите не всяка жена може да кърми.
 
 Peace

# 36
  • Мнения: 135
Раждах със секцио, кърмата ми дойде на 3-я ден през нощта, дотогава бебка беше на АМ, и то от шише със доста широка дупка (в родилното такова дават), имам т.нар. "вдлъбнати" зърна и бебка така и не посика да засучи, след като се опитвахме много, реших да почна да цедя, но от недоспиване, преумора (сам самичка с бебе, което започна да има и колики) и разни такива фактори, започна да има все по малко кърма и накрая започнахме с АМ.

# 37
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Кърмих я 2 месеца....но напоследък забелязах че пищи от болки в коремчето и това ни са обикновенни колики. Още при навлизането на първите мл.  кърма в стомахчето започваше да се присвива и пищи! Появяваше се бурна перисталтика която се усещаше с ръка!
Установих че това е лактозна непоносимост....За да се обработи млечната захар ...навлиза млечна киселина! Ако млечната захар е с по висока концентрация...навлиза и по голямо количество млечна киселина която дразни ужасно червата!

Купихме с мъжа ми АМ с ниско съдържание на лактоза и нещата се успокоиха! Започна да спи през деня.... стана весела и усмихната....
Преди не можеше да спи и беше ужасно неспокойна!
Много ми се искаше да кърмя....замразявах кърма и се опитах да и дам пак но разредена с адапте 3 към 1....Пак същите болки в коремчето...Изхвърлих кърмата !

# 38
  • Мнения: 2 673
Правих какво ли не. Пих нон-стоп чай за стимулация на лактацията, ядях насила, пиех насила течности..само и само да имам мляко. И така два месеца и половина. Но бебо беше жълт, и вероятно от кърменето. Трябваше да го спра за няколко дни, през които не исках да се цедя за допълнителна стимулация, и без това кърмата ми не го засищаше, все ми беше на гърдата и се нервираше, ревеше от глад, а аз си мислех, че са колики. Приема добре АМ -  ХА, така че се примирих с изкуственото хранене.

# 39
  • Мнения: 171
Кърмих 2 месеца бях се побъркала, че нямам кърма и само ревях. когато плачеше, все си мислех, че е от глад. То не бяха чайове, жита, храна и течности, но все пак бебка си наддаваше, докато не хвана млечница, която зарази и мен. Както и да това го излекувахме за 2 дена и продължихме, но мен гъбите ме повториха и като се сетих как пищеше горкото, когато и то имаше спрях да и давам тази гърда и я замествах с АМ. За щастие и до сеге не прави разлика между гърда и шише!Но това не е всичко!Аз тъпа и упорита продължих!След като 100 пъти ми се обели гъбясалата гърда и се оправи реших да цедя, за да продължим, но нежната кожа не издържа и от помпата ми се спука зърното в основата и до там бях с нея!И до сега се бели!Продължавам с другата, но скоро вече ще сме изцяло на АМ, а и днес ми и дойде!И до сега тя все се обръща към гърдата, нищо че получава шише!Ревях, когато не можех да кърмя от угризения на съвестта, но вече се примирих колкото толкова, важното е че е имало и че детето е добре!  Peace

# 40
  • Мнения: 390
И аз не мога да пренебрегна огризенията на съвестта,но тепърва ще си спирам кърмата с хапчета...защото това чудо не било за всички...беба не засука-беше 1 месец в кувиоз...и аз от тогава упорито исках да кърмя,слагах на гърда...и цедях.Цедях през 3ч  и давах с шише.И за тези 2 месеца и половина получих 8 пъти запушване на гърдите като 4 от тях почти до мастит.Почти всяка седмица съм със запушване-ами за мен вече това не  е живот.Който казва че кърменето е прекрасно-не е изкарвал това дето аз го преживях.Ами плача и се обвинявам сега но съм решила вече-само хапчета,защото имам още кърма-цедя по 100мл на цедене,а нямам възможност и воля да я спра естествено.А напоследък като почна да цедя цедя на едно цедене по 2 часа-първите  1/2-1час нищо не излиза-запушени каналчета явно пак... Tired CryА отпушването при мен е само на ръка по 2-3 дена,не по-малко Shocked

# 41
  • Мнения: 17
При мен кърма почти не се появи - след предизвикано, но нормално раждане гърдите ми се втвърдиха и напрегнаха чак на 4-я ден вечерта. Започнаха едни мъки с опити за цедене на ръка и с помпа, защото беба беше в кувьоз. Пих и ядох какво ли не - чайове, сокове, ядки, супи, слагах си топли кърпи и рекорда ми е около 20мл от двете гърди за около час и половина. След изписването преди всяко хранене слагах бебето да изсмуче каквото има и после дохранвах с АМ. След 2 седмици окончателно се отказах. Мисля че притесненията около раждането и бебето си оказаха влияние - родих почти месец по-рано, защото ми изтекоха водите. Дара беше 5 дни в кувьоз, и двете бяхме на антибиотици защото повече от 48 часа беше без вода.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 363
след раждането, детето ми беше интубирано и прекара в кувьоз 10 дни на изкуствено дишане, послед беше още много упоен от лекарствата, за да суче, а аз от стреса развих жесток херпес и дори не му давах кърмата, която цедях в болницата. тя беше и малко - повече от 160-200 мл на ден не можах да изцедя.

после,  у дома, на 15-тия ден след раждането, той не пожела да засуче изобщо. пищеше и плюеше гърдата. цедила съм се 3 месеца и половина, станах на маймуна. особено като разбрах, че е с АБКМ, бях решена да умирам, но кърмата да увелича. спазвах абсолютно всички съвети от форумите и сайтовете - чайове, храни, ставане посред нощ да се цедя в най-лактационните часове (трънки!), включително детето се научи да суче на 2 месеца и половина, слагах го на гърда, но кърмата изобщо не се увеличи, а бавно и стабилно намаляваше.

а 3,5 месеца след раждането се наложи да ме оперират, анестезии, лекарства, болница и кърмата съвсем спря.

дадох всичко от себе си, но ще подкрепя казаното по-горе, че противно на наивните вярвания от кърмаческия форум, лактацията не винаги е въпрос само на желание.

# 43
  • Мнения: 164
Kърмих го  4 месеца,с огромно желание да продължа да го кърмия поне до 7м,но кърмата ми намаяваше докато спря няпълно.  Sad

# 44
  • Мнения: 2 673
възхищавам се на мами като jam, затова, че са силни!!! Желая и много щастие и здраво и жизнено детенце!!!

# 45
  • Мнения: 1 416
защото нямах кърма!от 1-ят ден Алекс е на АМ...
И аз нямах - нито капка. Рядко се случва, но факт...  Rolling Eyes

# 46
  • в центъра
  • Мнения: 445
Защото противно на  твърдения във форумите не всяка жена може да кърми.
newsm10
Цялата рода от женски род (а тя е бая многобройна) се беше изредила да ме успокоява, че ние кърма сме нямали и да не се пота толкова newsm77, цедя и нервя, ама аз не, та не  newsm50 (надъхана от форумски майки, че такова нещо не съществува). След като окончателно спрях да кърмя (защото и капка не остана) и в крайна сметка се успокоих бях толкова разочарована и се чуствах толкова подведена и прецакана от форума,  newsm61 че никой не ме е предупредил за евентуална такава възможност, а напротив, че дълго време не влизах да го чета и доста късно се регистрирах. Така че стреса ми от "некърменето" със сигурност тежи на съвестта на няколко кърмачки-рекордьорки  cry

# 47
  • Мнения: 4 362
Не кърмих, защото не исках .

Също  Peace

# 48
  • Мнения: 1 446
Имах малко кърма и нямах напрежение в гърдите , но най - голяма роля изигра силния стрес , който изживях една сутрин 3 дни след като се прибрахме с детето от болницата. Мнго исках да кърма и бах подготвена , но уви. Като се сетя пак ми се свива сърцето и сълзите ми са на очите. Sad

# 49
  • Мнения: 6 618
Кърмих до 4 м. после се оциклих и бебчо стана нервен постоянно искаше да цоцка реших да го претегля и не беше качил нито грам за 8 дена .Реших да не го мъча да гладува и започнах да давам добавка .

# 50
  • Мнения: 4 621

Не кърмих, защото не исках .

Аз също Peace

# 51
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Нямах кърма и аз!

# 52
  • София
  • Мнения: 2 967
Аз давах кърма близо 2 месеца,но се цедих през  това време. При мен се получи от стрес,а при вас?

Идентичен случай.

# 53
  • Мнения: 59
Защото малкото зверче отказа да суче,доях се  5 месеца.

# 54
  • Мнения: 121
Раждах секцио и кърмата ми доиде доста късно.В началото вървеше добре ,но после можеби от нерви започна да намалява. Незнаех малчо колко се храни и започнах да се изцеждам , и съответно след време и да дохранвам. Така две месеца. Пих, ядах кои каквото ми каза само и само да мога да кърмя по дълго , но уви.Минахме изцяло на АМ в третия месец.

# 55
  • Мнения: 51
моят бебчо неможеше.Нямам никакви зърна и трябваше да се цедя.Така до третия месец.

Общи условия

Активация на акаунт