Местен Данък

  • 524
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте,

мисля да закупя апартамент (ако успея да намеря, харесам и т.н.).
използвам online жилищни калкулатори (например https://creditcenter.bg/online-calculatori/) и се чудя за нещо, което ми излиза като резултат
Да кажем- жилище на стойност 100 000 излиза местен данък - 3000.
Това означава ли, че тези 3000 се плащат еднократно или всяка година след придобиване на жилището се плащат 3000 ?
Може малко глупав да е въпроса, за което се извинявам.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 4 518
Най-вероятно става дума за таксата , коята се плаща при нотариуса при изповядване на сделката, не за ежегоден данък.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 4 068
Да, 3% данък придобиване е еднократен - плаща се при покупка на имот или МПС
Данък собственост, който се плаща всяка година заедно с такса смет, е   друг- много по-малък е процента

# 3
  • София
  • Мнения: 35 107
Еднократно се заплащат при покупката.
Същото е с колите.

# 4
  • София
  • Мнения: 220
Здравейте, заглавието на темата ми се струва подходящо, за да задам своя въпрос. Декларирала съм в местни данъци и такси апартамент, които сме купили. От тогава минаха 2 месеца и все още не го виждам никъде по справките и не дължа данък. Знаете ли в какъв срок е редно да се случи това?

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 4 518
Здравейте, заглавието на темата ми се струва подходящо, за да задам своя въпрос. Декларирала съм в местни данъци и такси апартамент, които сме купили. От тогава минаха 2 месеца и все още не го виждам никъде по справките и не дължа данък. Знаете ли в какъв срок е редно да се случи това?

Още на следващата календарна година трябва да получавате данъчни известия., тоест догодина.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 4 068
Най-вероятно старият собственик е платил данъка до края на годината или поне до 30 юни, така че вие ще плащате след това и засега не ви излизат задължения

# 7
  • София
  • Мнения: 220
Здравейте, заглавието на темата ми се струва подходящо, за да задам своя въпрос. Декларирала съм в местни данъци и такси апартамент, които сме купили. От тогава минаха 2 месеца и все още не го виждам никъде по справките и не дължа данък. Знаете ли в какъв срок е редно да се случи това?

Още на следващата календарна година трябва да получавате данъчни известия., тоест догодина.
Според мен и  за тази календарна година дължа  данък
Най-вероятно старият собственик е платил данъка до края на годината или поне до 30 юни, така че вие ще плащате след това и засега не ви излизат задължения
Няма стар собственик, сградата има разрешение за ползване(акт 16) от януари тази година. Първи собственик съм, и в профила на общината по мое ЕГН се вижда всичко друго...този го няма

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 4 068
Да, по принцип данък се дължи от следващия месец след придобиването, но ако старият собственик е платил за цялата година, ти  почваш след това да плащаш. Щом е деклариран - няма какво да го мислиш, просто провери към края на юни има ли нещо за плащане

Общи условия

Активация на акаунт