Гаслайтинг, манипулация, токсични отношения и хора

  • 9 706
  • 307
  •   1
Отговори
  • Мнения: 398
Здравейте на всички.

Пускам тази тема, защото ми е интересно някога били ли сте жертва на гаслайтинг и манипулация. Кои са били червените флагове, които са ви правили впечатление и въпреки тях, сте опитвали да проявявате разбиране, съчувствие и да продължавате да вярвате на хората? Доверявате ли се на първосигналните си усещания при запознанство с даден човек и оказвате ли се прави в последствие?

Примерът от моя живот не е особено приятен. Неотдавна се запознах с ''прекрасен'' млад мъж, който ми направи страхотно впечатление впоследствие, въпреки, че първосигнално си казвах ''опа, тук има нещо''. Това, което диво ми наби червения флаг в главата беше, че беше излят образ на перфектния мъж - умен, красив, забавен, изключително внимателен, показващ страхотно отношение, внимание. Показваше ми наистина колко много ме обича всеки ден по всякакъв начин.
Започнахме отношения и бяхме искрено влюбени един в друг и много се обичахме. Връзката ни продължи около година, докато изведнъж от нищото той ми каза, че не се чувства добре психически. Буквално беше от днес за утре. Единият ден ми казва колко много ме обича и как иска да прекара живота си с мен и на следващия беше с изключително ледено поведение. Бях изключително шокирана от тази промяна, защото нямаше никакъв преходен период. Също така, докато бяхме заедно, имаше странно поведение спрямо някои неща, разказваше ми истории, които след време ми ги разказваше отново, но с различни елементи.Личеше си, че ме лъже. Хващах го в очевидни лъжи, които той толкова убедително ми обясняваше как това не е така, че в един момент започнах да си въобразявам, че на мен ми има нещо. Аз взех решение да сложа край на нашите отношения, защото беше изключително болезнено да си причинявам леденото му поведение. Казах му, че го обичам и бих му дала втори шанс и когато се почувства готов, да се свърже с мен.
И дойде този момент. След половин година той се свърза с мен и започна да ми обяснява колко много съжалявал, колко много ме обичал, беше толкова убедителен, че успях да му се вържа цели 5 пъти. Спиралата, в която се въртяхме беше тази: той винаги ме търсеше, за да ми се извинява, да плаче и да ми обяснява колко ме обичал и след има-няма месец, отново онова ледено поведение. И така няколко пъти. Успя така да си играе с чувствата ми, както никога никой не го е правил досега. Истината за неговото поведение до ден днешен е абсолютна загадка за мен, вече спрях да се опитвам да си го обяснявам. Преживях го. Моята грешка е ясна и тя е, че не парирах нещата след втория шанс, който му дадох. Цензурирана версия на всичко случило се е това, не искам да изпадам в прекалени подробности. 
Та така.

# 1
  • Мнения: 39 311
Човекът си е бил с някакво психическо разстройво. Просто ти не си го хванала по навреме.

# 2
  • Мнения: 6 296
Истината за неговото поведение до ден днешен е абсолютна загадка за мен, вече спрях да се опитвам да си го обяснявам.
Ама как така загадка, даже много добре си се ориентирала. Simple Smile
Още по заглавието личи, че доста добре разбираш какво е в същността си това поведение.
Прочети по-конкретно за мъжете нарциси и love bombing и няма да остане и грам мистерия. Wink
Щом си се отървала толкова леко (5 пъти да те мотае с глупости нищо не е), а и още в началото си имала червени лампи, ти вероятно не си типичната жертва, но прочети и по принцип какво представлява жертвата. Като цяло здравословният извод от тази ситуация е него да го забравиш тотално, а на себе си да обърнеш внимание, ако страдаш от някаква несигурност в самооценката или в отношенията с другите. Hug

# 3
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 876
Във форума има тема за този тип поведение - Невъзможните хора в живота ни.

# 4
  • България
  • Мнения: 6 211
Здравейте на всички.

Пускам тази тема, защото ми е интересно някога били ли сте жертва на гаслайтинг и манипулация. Кои са били червените флагове, които са ви правили впечатление и въпреки тях, сте опитвали да проявявате разбиране, съчувствие и да продължавате да вярвате на хората? Доверявате ли се на първосигналните си усещания при запознанство с даден човек и оказвате ли се прави в последствие?

Скрит текст:
Примерът от моя живот не е особено приятен. Неотдавна се запознах с ''прекрасен'' млад мъж, който ми направи страхотно впечатление впоследствие, въпреки, че първосигнално си казвах ''опа, тук има нещо''. Това, което диво ми наби червения флаг в главата беше, че беше излят образ на перфектния мъж - умен, красив, забавен, изключително внимателен, показващ страхотно отношение, внимание. Показваше ми наистина колко много ме обича всеки ден по всякакъв начин.
Започнахме отношения и бяхме искрено влюбени един в друг и много се обичахме. Връзката ни продължи около година, докато изведнъж от нищото той ми каза, че не се чувства добре психически. Буквално беше от днес за утре. Единият ден ми казва колко много ме обича и как иска да прекара живота си с мен и на следващия беше с изключително ледено поведение. Бях изключително шокирана от тази промяна, защото нямаше никакъв преходен период. Също така, докато бяхме заедно, имаше странно поведение спрямо някои неща, разказваше ми истории, които след време ми ги разказваше отново, но с различни елементи.Личеше си, че ме лъже. Хващах го в очевидни лъжи, които той толкова убедително ми обясняваше как това не е така, че в един момент започнах да си въобразявам, че на мен ми има нещо. Аз взех решение да сложа край на нашите отношения, защото беше изключително болезнено да си причинявам леденото му поведение. Казах му, че го обичам и бих му дала втори шанс и когато се почувства готов, да се свърже с мен.
И дойде този момент. След половин година той се свърза с мен и започна да ми обяснява колко много съжалявал, колко много ме обичал, беше толкова убедителен, че успях да му се вържа цели 5 пъти. Спиралата, в която се въртяхме беше тази: той винаги ме търсеше, за да ми се извинява, да плаче и да ми обяснява колко ме обичал и след има-няма месец, отново онова ледено поведение. И така няколко пъти. Успя така да си играе с чувствата ми, както никога никой не го е правил досега. Истината за неговото поведение до ден днешен е абсолютна загадка за мен, вече спрях да се опитвам да си го обяснявам. Преживях го. Моята грешка е ясна и тя е, че не парирах нещата след втория шанс, който му дадох. Цензурирана версия на всичко случило се е това, не искам да изпадам в прекалени подробности. 
Та така.
Била съм.
За щастие вече бях на 33 г, тъкмо се разведох и не бях особено доверчива по отношение на мъжете.
Но точно на онзи му повярвах. Спомена, че започва да търси жената едва след раздялата. Ако всичко било наред, губел интерес.
Вярно, загуби, но и аз също.
И след време се започна. Вече имах нов партньор, с когото съм и сега, получавах обаждания, беше неприятно. Смених номера си и всичко приключи. За щастие Фейсбук и т.н. станаха популярни малко след това.
Така че нямах повече драми.
Може и "твоят" да е някакъв подобен.
Ако във връзката всичко е наред, губи интерес.

# 5
  • Мнения: 398
Здравейте на всички.

Пускам тази тема, защото ми е интересно някога били ли сте жертва на гаслайтинг и манипулация. Кои са били червените флагове, които са ви правили впечатление и въпреки тях, сте опитвали да проявявате разбиране, съчувствие и да продължавате да вярвате на хората? Доверявате ли се на първосигналните си усещания при запознанство с даден човек и оказвате ли се прави в последствие?

Скрит текст:
Примерът от моя живот не е особено приятен. Неотдавна се запознах с ''прекрасен'' млад мъж, който ми направи страхотно впечатление впоследствие, въпреки, че първосигнално си казвах ''опа, тук има нещо''. Това, което диво ми наби червения флаг в главата беше, че беше излят образ на перфектния мъж - умен, красив, забавен, изключително внимателен, показващ страхотно отношение, внимание. Показваше ми наистина колко много ме обича всеки ден по всякакъв начин.
Започнахме отношения и бяхме искрено влюбени един в друг и много се обичахме. Връзката ни продължи около година, докато изведнъж от нищото той ми каза, че не се чувства добре психически. Буквално беше от днес за утре. Единият ден ми казва колко много ме обича и как иска да прекара живота си с мен и на следващия беше с изключително ледено поведение. Бях изключително шокирана от тази промяна, защото нямаше никакъв преходен период. Също така, докато бяхме заедно, имаше странно поведение спрямо някои неща, разказваше ми истории, които след време ми ги разказваше отново, но с различни елементи.Личеше си, че ме лъже. Хващах го в очевидни лъжи, които той толкова убедително ми обясняваше как това не е така, че в един момент започнах да си въобразявам, че на мен ми има нещо. Аз взех решение да сложа край на нашите отношения, защото беше изключително болезнено да си причинявам леденото му поведение. Казах му, че го обичам и бих му дала втори шанс и когато се почувства готов, да се свърже с мен.
И дойде този момент. След половин година той се свърза с мен и започна да ми обяснява колко много съжалявал, колко много ме обичал, беше толкова убедителен, че успях да му се вържа цели 5 пъти. Спиралата, в която се въртяхме беше тази: той винаги ме търсеше, за да ми се извинява, да плаче и да ми обяснява колко ме обичал и след има-няма месец, отново онова ледено поведение. И така няколко пъти. Успя така да си играе с чувствата ми, както никога никой не го е правил досега. Истината за неговото поведение до ден днешен е абсолютна загадка за мен, вече спрях да се опитвам да си го обяснявам. Преживях го. Моята грешка е ясна и тя е, че не парирах нещата след втория шанс, който му дадох. Цензурирана версия на всичко случило се е това, не искам да изпадам в прекалени подробности. 
Та така.
Била съм.
За щастие вече бях на 33 г, тъкмо се разведох и не бях особено доверчива по отношение на мъжете.
Но точно на онзи му повярвах. Спомена, че започва да търси жената едва след раздялата. Ако всичко било наред, губел интерес.
Вярно, загуби, но и аз също.
И след време се започна. Вече имах нов партньор, с когото съм и сега, получавах обаждания, беше неприятно. Смених номера си и всичко приключи. За щастие Фейсбук и т.н. станаха популярни малко след това.
Така че нямах повече драми.
Може и "твоят" да е някакъв подобен.
Ако във връзката всичко е наред, губи интерес.

Интересен ''феномен'' на поведение. Честно казано, никога не съм го срещала в живота си. Тук не мисля, че става въпрос за това, защото колкото и да се обичахме, по време на нашите отношения, имаше едно напрежение от това, че го хващах да ме послъгва, пък той убедително ми обясняваше как си въобразявам. Нещата не бяха кристални, но бях щастлива. Както казах, той успя да ми вмени, че аз нещо си въобразявам и реших да му вярвам.

# 6
  • София
  • Мнения: 35 099
Избрала си да му вярваш, защото си била влюбена. Дълбоко в себе си никога не си.

В теб е срещнал отпор, макар и да си давала шансове и това го е ескалирало. Хубаво си го преживяла, друг път не заглушавай собствените си гласове.

# 7
  • Мнения: 31 687
Този е откачалка.
А ти как може пет пъти да му се вържеш?

# 8
  • Мнения: 398
Този е откачалка.
А ти как може пет пъти да му се вържеш?

А, де? От любов, глупост и опит да вярвам, и търся доброто в хората.

# 9
  • София
  • Мнения: 17 775
Малко са, има хора, дето се лашкат в отношения с нарциси с години.

# 10
  • София
  • Мнения: 38 498
Според статии в интернет, средно около 7 пъти може да се лашкаш в такива отношения. То и аз на към толкова ги бях докарала с БМ.
Не се обвинявай, вдигни глава и давай напред.
Работи с психолог, ако можеш. Токсичните пържат мозъка и се иска доста работа, за да се вкараш в нормален режим на живот и връзка.

# 11
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 079
Медицински проблем е имал човекът, няма как да го диагностицираш в началото. Доста са разпространени и който ги има не се усеща, така че не го вини, на него така му идва отвътре, не е нарочно, природа, гени, зодия и т.н.  Но това няма значение, като не ти харесва нещо в отношенията ви се изнасяш и толкоз, няма смисъл да си усложняваш живота.

# 12
  • Мнения: 6 561
Да, 16години живях с нарцисист преди да се осъзная. Осъзнах се чак, когато имахме дете, то поотрасна и започнах да виждам неговото отношение към детето отстрани, т.е. отношението към мен ама към детето. И чак тогава ми светна лампата. Преди това години наред ми вменяваше вина за своите неуспехи, все аз виновна за всичко, все нищо не правя като хората, щот съм малоумна. Всичко по "правилния" начин трябваше да правя, т.е. неговия начин, иначе следваха супер критики и обидно отношение. Изобщо пълния набор пт гаслайтинг, обезличаване, вменяване на вина, срам. Ако нещо възроптая, следваха и заплахи, демек всяване на страх. Ама манипулацията е толкова умела, понеже човека е много интелигентен,.че ми отне години да се съфирясам и то заради детето. Как се мразя заради това, само аз си знам. Ама поне се осъзнах и сложих края. Сега чувствам такова спокойствие и свобода, че чак се плаша и не мога да се зарадвам. Предстои ни делото за род. права. Няма и месец от раздялата ни. Още имам психо-соматични симптоми на посттравматичен стрес. Божееее, топката в стомаха като говоря с него... А преди си мислех, че са.пеперуди щото съм влюбена... Бах тия манипулации, ужасно е. Винаги съм имала някакъв вътрешен глас, че нещо не е наред, ама пуста любов и моите травми са ми пречели да видя реалността. Само се благодаря на Вселената, че най-после се осъзнах и си преодолях страховете и съм готова за новото начало без токсичния човек в живота ми постоянно. Само за детето се.притеснявам, че го обрекох с такъв баща. Ама.пък иначе нвмаше да го има... А то, милото, ми беше спасението и осъзнаването. Извода е, че винаги има надежда за осъзнаване. По-добре късно, отколкото никога!

# 13
  • София
  • Мнения: 12 649
Помня гледах едно клипче по темата преди време. Описваше се случай, в който на жената й писнало от поведението на мъжа, искала да се разделят. Мъжът уж се извинил, 1 година бил перфектното гадже, като принца от приказките. След което на някакво семейно събиране, пред всички събрали се, човекът казал, че цяла година се е преструвал, наговорил ужасни неща и публично я зарязал. Жената, логично, беше в шок. Питаше дали е нарцис.

Както и да се нарича, такъв в живота ти не ти трябва. Радвай се, че се е разкрил, преди да ти направи по-големи бели, и не се връзвай повече. Прочети за нарцистично личностностно разтройство, ще намериш много общи неща.

# 14
  • Мнения: 31 687
Помня гледах едно клипче по темата преди време. Описваше се случай, в който на жената й писнало от поведението на мъжа, искала да се разделят. Мъжът уж се извинил, 1 година бил перфектното гадже, като принца от приказките. След което на някакво семейно събиране, пред всички събрали се, човекът казал, че цяла година се е преструвал, наговорил ужасни неща и публично я зарязал. Жената, логично, беше в шок. Питаше дали е нарцис.

Както и да се нарича, такъв в живота ти не ти трябва. Радвай се, че се е разкрил, преди да ти направи по-големи бели, и не се връзвай повече. Прочети за нарцистично личностностно разтройство, ще намериш много общи неща.

В някои държави за такова нещо може и да го осъди.

Общи условия

Активация на акаунт