На градина с личен асистент

  • 638
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте, искам да разбера следното: Детето ми е на 4 години и е с ТЕЛК 95% с вродено заболяване. Изразява се в забавяне в развитието и склонност към епилептични припадъци. Казаха ми, че е задължително на тази възраст да посещава детска градина. Аз съм й личен асистент на 8 часа на този етап. Въпросите са ми, ако тръгнем на детска градина има ли някаква промяна в работните часове на асистента, тъй като аз ще трябва да я придружавам? И могат ли да ми откажат в детската градина да влизам с нея? Питам, защото имах доста неясен отговор от страна на общината, че ако детето тръгне на градина, аз съм нямала право да съм му асистент и да получавам заплата, а парите щели да отиват за детската да се грижи за нея. А от друга страна вече бяхме тактично помолени от една детска градина да се от пишем, тъй като нямали подходящ персонал да се грижи адекватно за нея.

# 1
  • Мнения: 12 035
Здравейте. Имате вариант детето да посещава градина не целодневно, а почасово, т.е само за два-три часа за занятията. В градината трябва да бъде оформен СОП и да назначат специалисти - логопед, психолог и ресурсен. Ако в града има специализиран център за деца с увреждания или градина, в която има група за деца с увреждания по играйте и там. Дори ще е плюс, защото би била в група с 5-6деца.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Моят син ходеше в специализирана група в далечна детска градина, не кварталната, но ако сте малък град и нямате такива групи, не знам.
Той не е подходящ за обща група, докато ако вашето дете комуникира словесно, може би може да посещава обща група за няколко часа на ден с ресурсна помощ.

# 3
  • Мнения: 8 823
В общините има т. нар. дирекция "Образование", идете там и поговорете със специалиста, той ще ви насочи най-добре в коя ДГ е най-подходящо за вашето дете, ще ви изясни законово как стои този въпрос.

# 4
  • Мнения: 34
Няма предпоставка от общината да Ви прекратят договора. В крайна сметка деня не се изчерпва с часовете в детската градина. Дори и детето да посещава Дневен център, пак не следва да Ви прекратяват договора. Обадете се в Агенция за социално подпомагане, в случай, че не са съгласни в общината.

# 5
  • Мнения: 13 811
Това, което са ви казали не е верно. Затова и отговорът е неясен. Просто общината иска да минимизира разходите си , но все пак да спазва благоприличие и да поддържа версията че стимулира приобщаващото образование. Вероятно за общината масова ДГ и дневен център за обгрижване е едно и също, което е истинска срамота! Ще ви се наложи да им внушите че има разлика между двете и че наредба за приобщаващо образование от 2017 защитава правата на детето ви. Същия аргумент важи и за масовата Детска градина от където са ви намеквали разни неща.

Все пак за стигнем до извода кой и за какво е прав - чисто логически нека разделим дейностите около детето на обгрижване и постигане на академични умения ( обучение и образование). В момента, според политиката на приобщаващото образование всяко дете има право да посещава общообразователна институция ( масова ДГ, масово училище или специален център за обгрижване и Подкрепа на личностно развитие) без значение от състоянието си. Това е негово право. В първите две обучават, в последното  и се грижат.

От там по дейностите около детето.

а) обгрижването при условие че детето е с ТЕЛК 100% чужда помощ става  с помощта на асистент. Той се занимава с обгрижване на детето в масовата ДГ, а хората от  градината се занимават с обучение. Пиша  масова защото разбирам от написаното че говорите именно за масова ДГ. Иначе нямаше деликатно да ви карат да се отписвате. Обгрижването на децата там е минимизирано. Няма как на дете със 100% помощ с ТЕЛК да му вземат асистента, когато то е в масова ДГ. Асистентът присъства и в масово училище с детето, при което не е част от допълнителната подкрепа предоставяна от ресурсно подпомагане  ( подкрепя свързана с обучение).  Както казах той се грижи, другите обучават

Б) преминаваме към обучението. Ако детето има проблеми с обучението ( не обгрижването)  то има нужда от допълнителна подкрепя, която е рамките на концепцията на приобщаващо образование и се предоставя с ресурсно подпомагане от ресурсен специалист ( назначен към ДГ, Уч-ще , Ресурсен център или пък в самия общински център  за подкрепа на личностно развитие ) и/или други специалисти ( логопед, психолог и т.н.) чрез План за подкрепа в резултат от диагностика и формиране такъв план. Асистентът няма касание към академичната/образователната  дейност. Той може да я подпомага , а може и да не я подпомага. Така или иначе е ясно че асистентът НЕ е  ресурсен, нито логопед, нито психолог и работата му има към  тях напълно косвено касание .

Като извод - личен асистент и ресурсно нямат нищо общо.
А) Ако детето е настанено в дневен център то общината може да има претенции към обгрижването (!) и да предполага отнемане на личен асистент. В този център на детето бива предоставяна и допълнителна обучителна подкрепа. Наистина ви трябва консултация с адвокат, агенция закрила на детето и социални грижи. Но все пак ако позицията им е неблагоприятна за вас не им се доверявайте  на 100% и веднага. Търсете консултации и помощ в информирането от  незасегнати организации.

Б) Ако детето е в масова ДГ - общината няма право да отнема асистентната грижа . Ресурсен център и ДГ трябва да предоставят допълнителна подкрепа.Нямат право да ви изгонят, но могат да ви вгорчат живота. Затова с тях подхождайте много осторожно.

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 15:18 от _re_ge

# 6
  • Мнения: 34
Дори и да е в Дневен център пак не следва да е проблем, тъй като той не е резидентна услуга - 24 часа. Общината няма какво да пести, защото парите не са нейни, а държавни. Аз съм ръководител на тази дейност и в нашата община никога не съм ограничавала родителите да избират. Единствено, ако детето или възрастен е настанен в резидентна услуга, няма право на личен асистент. Много колеги от различни общини, дори и големи,  не са наясно с някои подробности, относно предоставянето на лична помощ. Обърнете се наистина към АСП.

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 09:44 от Unicorn94

# 7
  • Мнения: 2
Благодаря на всички за изчерпателните отговори! Разбрах това, което ми беше необходимо.

# 8
  • Мнения: 13 811
Дори и да е в Дневен център пак не следва да е проблем, тъй като той не е резидентна услуга - 24 часа. Общината няма какво да пести, защото парите не са нейни, а държавни. Аз съм ръководител на тази дейност и в нашата община никога не съм ограничавала родителите да избират. .. Много колеги от различни общини, дори и големи,  не са наясно с някои подробности, относно предоставянето на лична помощ. Обърнете се наистина към АСП.

Много благодаря за споделеното "от кухнята". Подпомагате родителите да си "сверят часовника"! За съжаление по общини , училища, Дг често е  "Царят дава, пъдарят не дава". Налага се да ги притискаш  и ако и да постигнеш своето за съжаление това не винаги е в полза на детето. Свидетел съм какво може да се случи  ако предприемеш директна конфронтация.

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 14:14 от _re_ge

# 9
  • Мнения: 34
Дори и да е в Дневен център пак не следва да е проблем, тъй като той не е резидентна услуга - 24 часа. Общината няма какво да пести, защото парите не са нейни, а държавни. Аз съм ръководител на тази дейност и в нашата община никога не съм ограничавала родителите да избират. .. Много колеги от различни общини, дори и големи,  не са наясно с някои подробности, относно предоставянето на лична помощ. Обърнете се наистина към АСП.

Много благодаря за споделеното "от кухнята". Подпомагате родителите да си "сверят часовника"! За съжаление по общини , училища, Дг често е  "Царят дава, пъдарят не дава". Налага се да ги притискаш с остена и ако и да постигнеш своето за съжаление това не винаги е в полза на детето. Свидетел съм какво може да се случи  ако предприемеш директна конфронтация.

Ами всъщност понякога е трудно и за самите институции да изразят мнение, тъй като обикновено няма точни указания.
Имах случай с две бебета с ТЕЛК и право на асистент, но майката беше в отпуск по майчинство. Наистина не знаех как да постъпя, понеже тя получаваше обезщетение за отглеждането им. Наложи се да пиша писмо до Агенцията за социално подпомагане, защото държа да имам отговор черно на бяло, а не по телефона. Писмото ми се беше изгубило някъде в системата им, но след като се обадих по телефона и го пуснах отново ми върнаха отговор, че няма проблем децата да имат назначен асистент. Назначихме бабата и бащата на децата, за да не прекратим майчинството на майката.

# 10
  • Мнения: 13 811
... Назначихме бабата и бащата на децата, за да не прекратим майчинството на майката.

Отново адмирации за човечността. Като човек, който се върти  в системата наистина много години, рядко виждам такова желание за помощ и човешко емпатично отношение! Ако бяха всички вас, сега нямаше да сме там където сме в приобщаването на хора с увреждания. А именно - добре на бумага и зле с приложението.

# 11
  • Мнения: 34
... Назначихме бабата и бащата на децата, за да не прекратим майчинството на майката.

Отново адмирации за човечността. Като човек, който се върти  в системата наистина много години, рядко виждам такова желание за помощ и човешко емпатично отношение! Ако бяха всички вас, сега нямаше да сме там където сме в приобщаването на хора с увреждания. А именно - добре на бумага и зле с приложението.

Благодаря Ви! За мен емпатията е задължително качество при социалната работа. Simple Smile

# 12
  • Мнения: 5
Здравейте, детето ми е аутист интересува ме,дали има право на балнеолечение. Има право на л.а.,но нея ползвам.

Общи условия

Активация на акаунт