Египет /Тема 16/

  • 3 475
  • 63
  •   3
Отговори
# 15
  • Мнения: 174
Бакшиша не го приемайте като задължение. Оставяйте толкова, колкото ви се откъсне от сърце.А дори и да не оставите не е драма. На нас никога никой не ни е искал , но винаги сме оставяли по 1$  на камериер , в ресторанта ,на пиколо ,на баровете . Наше приятелско семейство например не оставяха.Ами отношението е различно определено !

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
За местните 1$ е много пари.
Така е, съгласна съм. Точно това е и моята логика – за тях са значителна сума, а за мен, на практика – нищо. Затова сърце не ми дава да оставям по по-малко. Тук, в България, дето се казва, на доставчиците на "Domino's" давам по повече, а пък в Египет, дето се води бедна държава, да се стискам, някак не върви. Подчертавам, че не ангажирам никого с мнението си. Просто това е моето виждане.

Може ли да ми дадете примери вие за какво оставяхте бакшиши, защото аз съм с очакване, че всеки ще е с протегната ръка, макар и всичко да ми е предплатено?
Ние оставяхме по доларче всеки ден на човека, който почиства стаята. Отделно, на сервитьорите и барманите – пак по толкова, но не на налято питие, разбира се, а примерно, общо за целия ни престой на бара в тази конкретна вечер. На следващия ден – пак. Веднъж, като бяхме на ресторант извън ризорта, мъжът ми даде доларче на момчето, което му изми ръцете, след ходене до WC-то. Grinning Не знам с какво ги беше полял, но ръцете на ММ миришеха просто уникално през цялата вечер. Отделно – оставихме бакшиш, в размер на 10-15% от цялата сметка, за сервитьорите в заведението (бяха различни тези, дето ни обслужваха).
Бакшишът е пожелателен, разбира се. Никой нищо не ни е искал. Simple Smile
Във всеки случай, оставянето на такъв не е свързано с предплащането. Навсякъде по света е прието, че това са две отделни неща. Peace

# 17
  • Мнения: 10
Здравейте, де съм изчела всички теми назад, може би близките 2 дни. Колебая се за почивка в Египет в Шарм Ел Шейх. Ще пътувам с дете на 7. Притеснявам ме факта множеството чревни вируси или по скоро масовото заразяване на половината група. Имате ли наблюдения, понеже всеки завърнал се познат това разправя и малко ме притеснява този факт. Сигурно някой ще забавлява на поста , но все епк да питам

# 18
  • Мнения: 1 637
Няма нищо забавно в това да се притеснянаш за детето си.
Специално в Шарм не се сещам за причина за притеснение от това естество, но ако сте с проблемни стомаси по принцип, то е хубаво да си вземете съответните лекарства.
Дете на 7 години не би взело нещо от земята и да си го сложи в устата, нали?
Шарм е малко тип "обетована земя" - обслужващият персонал там е така да се каже "подбран".
Не пийте вода от чешмата, ползвайте я само за миене. Не яжте плодове от магазинчетата, преди да сте ги почистили.
В хотелите там трудно могат да си позволят да им пламне някаква вирусна инфекция.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 6 316
И аз се притеснявах много от чревна инфекция. През 2019 бях в Египет.
Вода пих само бутилирана. Дори зъбите си миех с такава. Не пих кафе в ресторантите, не слагах лед във водата.
Моят мъж и компанията не спазваха чак моите съвети. Факт е, че всички бяхме добре.
Но винаги е добре да имате съответните лекарства при нужда.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 3 057
Никой не стои с "протегната ръка" по курортите. Ще бъдат любезни и дори да не им дадете нищо, исляма ги учи така. Но ако им давате бакшиш, това ще е още по - отчетливо, а и долар за тях е наистина много. Хората работят за заплати от 90-150 долара. Отношение, въпрос "как съм" и имам ли нужда от нещо получавах и всеки ден от минаващи отговорници на комплекса, които просто ни спираха пътьом с добро пожелание като е ясно, че бакшиш не са очаквали. Просто са такива, мили са. Веднъж дадох и на момчето, което цял ден просто раздава хавлии за басейна срещу карта в Charmillion gardens, едва ли някой се сеща да му даде нещо. Евентуално може и египетски паунди да дадете, ако имате развалени по - малко, пак е по - добре от нищо.
Ако сте в Шарм, отидете до Soho square да видите пеещите фонтани, има и сцена ,магазинчета, ресторанти, ще бъдете удивени от подредеността и чистотата на това място, аз поне за такова място в България не се сещам. И там е различно, никой няма да ви дърпа от магазинчета, да ви предлага нещо, направено е да изглежда лъскаво, украсено е.

Последна редакция: сб, 13 апр 2024, 16:41 от ivka_smile

# 21
  • Мнения: 106
Никой не стои с "протегната ръка" по курортите. Ще бъдат любезни и дори да не им дадете нищо, исляма ги учи така. Но ако им давате бакшиш, това ще е още по - отчетливо, а и долар за тях е наистина много. Хората работят за заплати от 90-150 долара. Отношение, въпрос "как съм" и имам ли нужда от нещо получавах и всеки ден от минаващи отговорници на комплекса, които просто ни спираха пътьом с добро пожелание като е ясно, че бакшиш не са очаквали. Просто са такива, мили са. Веднъж дадох и на момчето, което цял ден просто раздава хавлии за басейна срещу карта в Charmillion gardens, едва ли някой се сеща да му даде нещо. Евентуално може и египетски паунди да дадете, ако имате развалени по - малко, пак е по - добре от нищо.
Ако сте в Шарм, отидете до Soho square да видите пеещите фонтани, има и сцена ,магазинчета, ресторанти, ще бъдете удивени от подредеността и чистотата на това място, аз поне за такова място в България не се сещам. И там е различно, никой няма да ви дърпа от магазинчета, да ви предлага нещо, направено е да изглежда лъскаво, украсено е.


Супер, благодаря на вас и на другите, които отговориха на въпроса ми. Ще разваля предимно в банкноти по 1 долар тогава. Предполагам 200$ ще стигнат като цяло за бакшиши за около 10 дни.

# 22
  • Мнения: 73
Здравейте! Планирахме пътуване в края на м. септември до Шарм, но ме предупредиха ако имаме възможност да изчакаме предвид напрежението в Близкия изток, защото предстои да става все по - сериозно в тази посока. Имаме 2 закупени двупосочни билети с Turkish Airlines, ако някой има желание бих ги продала с до 50% надолу от цената. 😊

# 23
  • Мнения: 68
Здравейте! Планирахме пътуване в края на м. септември до Шарм, но ме предупредиха ако имаме възможност да изчакаме предвид напрежението в Близкия изток, защото предстои да става все по - сериозно в тази посока. Имаме 2 закупени двупосочни билети с Turkish Airlines, ако някой има желание бих ги продала с до 50% надолу от цената. 😊
Септември е доста далече. Може ли повече информация кой ви предупреди. Интересувам се защото обмисляме доста скорошна почивка там.

# 24
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 737
Здравейте! Планирахме пътуване в края на м. септември до Шарм, но ме предупредиха ако имаме възможност да изчакаме предвид напрежението в Близкия изток, защото предстои да става все по - сериозно в тази посока. Имаме 2 закупени двупосочни билети с Turkish Airlines, ако някой има желание бих ги продала с до 50% надолу от цената. 😊
Търкиш нямат опция смяна на имена. Ако се притеснявате, анулирайте ги.

# 25
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
почти всички роднини се изредиха да ме питат как сме, ще ни евакуират ли и много ли е страшно.
не знам какво пише в нашата преса и какво върви по телевизиите, но явно звучи страшно.
истината е, че тук не се усеща напрежение.
никой не може да даде гаранции, че нещата няма бързо да се променят, но сега е спокойно.


наистина никой няма да настоява за бакшиш, но ние винаги оставяме.
при нас в заведенията вече са сложили такса "обслужване" (12% мисля), на убера даваме 10-20% отгоре, в магазина оставяме 5-10 за помощта с торбите...
ако не намерите дребни долари и египетски лири винаги можете да развалите египетски лири.
"фии фАкка?" е "имате ли дребни? Wink
не знам как е по курортите, но тук много се пазят от разплащания в чужда валута. криминализирани са и явно се следи.
допреди месец питаха за плащане във  валута, сега посиняват ако им се предложи.

# 26
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 737
Защото пуснаха информация за анулиран полет до Хургада....
Ама става въпрос за програмата със сменен дата, която по-горе разисквахме. Т.е. полета отдавна е анулиран, а туристите пътуваха на 13.04.
Ама никой не е проверил фактите. А на сайта на летище стои само, че полетът е анулиран.

В неделя си излетя полетя за Шарм рано, рано без проблем. Днес си излетя полета за Шарм също.

# 27
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Sad мммда, напрежение да има.
не знам какво удоволствие им доставя да ровят и плашат.

такаи така съм започнала да пиша, ще добавя още малко непоискана информация. Simple Smile

масла от фабрика за масла има още от първото идване на половинката тук. едни цветни, едни шарени... ароматът странен, усещането след мазена - лепкаво.
сама не бих се сетила да търся, но за подаръци и по желание на жените на колегите обикалях много и вече мога да споделя личен опит.

маслата, сапуните и кремовете на нифертари са добри.  една от жените се кълне в маслото от шипка - лицето ѝ е видимо изпънато, изгладено и свежо.
предлагат и кремове за лице, за тяло, за ръце с различни аромати. усещането е, че основата на сериите е една и само се добавя аромат. препоръчаните са cold cream natural, което е основата, доволни са и от крема с орлов нокът и от един с тамян. Simple Smile аз харесвам маслото против целулит Wink


https://www.nefertaribodycare.com/en/products/creams-and-lotions.html?p=3


другата проверена и добра фирма е др. Хараз.
масла за лице, за тяло, за храна, за ароматни лампи, продукти за коса... продават и чай, кафе и подправки.
имат една серия от шампоани с естествени продукти, каквото и да значи това, но според децата на една от колежките, косата става жива, блестяща и расте по-бързо.
аз купувах само масла от санталово дърво и бяла дървесна ружа и от маслото за коса със змийска отрова. беше ми поръчано от фризьорката ми в България. нямам лични впечатления как действа.


https://www.harrazonline.com/en/category/55/beauty-and-wellness

в по-големите магазини на карфур и оскар има щандове на фирма Ел Салех. мнооого са добри. маслата са във флакон с ролка и се нанасят лесно, има различни аромати, всички са страхотни. аз не харесвам жасмин, мирише ми на напикано от котки, но проблемът е в мен, не в маслото Simple Smile носила съм много а тези три години и няма човек, който да не ги е харесал.
няма усещане за мазно или лепкаво след нанасяне.  
Ролчето

Бял и черен мускус и ауд. Скъпото е черния мускус.


Не съм търговец, не съм свързана по никакъв начин с тези или други фирми. Споделям опит и впечатления. Simple Smile

Последна редакция: пн, 15 апр 2024, 17:36 от st. Dobri

# 28
  • Мнения: 260
st. Dobri, знаем, знаем, че не си свързана по никакъв начин с някаква търговия. Hug
Така стана вече, че за всяко изказано мнение трябва да се извиняваш, оправдаваш ... някаква приказка без край. Confused
Аз чат-пат понаглеждам темата, макар да не съм решила категорично, че ще пътувам.
На пътуващите: приятно и весело! Hug

# 29
  • Мнения: 46
Днес получих мейл от Емералд и съм много доволна от часовете на полетите. Излитаме в 6:50 на 20.04, а се прибираме на 27.04.  с полет от Хургада в 16:20. Почти осем пълни дни. Силно се надявам да останем доволни от Swiss inn resort.

Извинявайте за невежеството, но за какво точно се ползват тези масла, за какво са полезни?
Последният път като бяхме взехме в едни шишенца три аромата за парфюми, които трябваше да разредим в спирт, но още не сме го направили.

Общи условия

Активация на акаунт