Болничен при пътуване в чужбина

  • 932
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте. Приятелят ми ме изненада с романтична почивка в чужбина другия месец. За съжаление, от работа не позволяват да ползваме отпуск преди началото на лятото. Няма такъв вариант, опцията ми е да пътувам с болничен, пътуваме в понеделник и се връщаме неделя. Мислите ли , че ако болничния ми бъде издаден след като вече съм в чужбина и бъде взет от някой роднина ще има проблем? Какви са вариантите да бъде анулиран ?

# 1
  • София
  • Мнения: 28 595
Много лоша идея.
Тук е писано -- https://bg-mam.ma/t/1596856

# 2
  • Мнения: 2 858
Болничен се взема лично, след преглед. Как си го представяте всъщност, просто не отивате на работа един ден, звънкате на личния, докато пиете кафе в чужбина и пращате сестра си да го вземе между другото? Дори в Еконт не дават пратка на човек, различен от получателя, без изричното му съгласие. На тази възраст би трябвало да сте наясно с такива неща, а приятелят Ви да е наясно с ограниченията в работата и да съобразява изненадите така, че да могат да бъдат осъществени.

# 3
  • Melmak
  • Мнения: 3 022
Не е добра идея. Болничните могат да не се изплащат при излизане в чужбина, освен ако не се докаже, че отиваш на лечение за нещо.

# 4
  • Мнения: 60
Варианта е за неплатен отпуск по "непридвидими" причини. Иначе вече с влизането ни във въздушен Шенген вероятността да ви хванат от НОИ стана все по-малка. Но пак си има риск.

# 5
  • Мнения: 363
Ако те хванат, че си на почивка ще ти оспорят и анулират болничния (имахме такъв случай при нас на работа) Отделно, че има болнични, при които нямаш право да напускаш страната. Най-добре вземи неплатен отпуск..

# 6
  • София
  • Мнения: 2 410
Няма болничен, който да разрешава напускане на страната (няма такава опция в листа). Може би при лечение навън е друга процедурата.
Работодателят също може да откаже неплатен отпуск.

# 7
  • Мнения: 12 798
Това не е опция, освен ако целта не е да си създадеш неприятности в работата и лошо отношение от шефовете за в бъдеще.
Отделно доколко е реалистичен този план, защото не може друг да ти взима болничния, а ти даже да не минеш преглед.
Много, много лоша идея.

# 8
  • Melmak
  • Мнения: 3 022
То много неща не може, но се случват. Много хора имат лекари в провинцията, а живеят в голям град и виждам как масово си взимат болнични и направления чрез майки, баби, сестри. Не е правилно, но се случва.

Иначе не подкрепям идеята на авторката.

# 9
  • Мнения: 1 141
Не мисля, че е добра идеята.

Иначе, зависи от лекаря, даже не е свързано с провинцията. Моята лекарка никога няма да ми даде болничен така. В същото време, личната на мъжът ми и свекърите - на килограм ги дава. Стартират болничния на системата, след това даже не е нужно тя да го разпечата, ако не е на смяна - някой друг лекар го връчва. Та, стандартна практика си е.

# 10
  • Мнения: 12 038
Естествено, че е проблем. Лъжливото овчарче било изядено от вълка. А и като имам предвид как живеем в социалните мрежи със сигурност ще видят снимките.

# 11
  • Мнения: 14 862
Ако те изловят, че болничният е фалшив, първо няма да ти го платят, а ако са го платили, трябва да връщаш парите.
По-големият проблем според мен е, че на база установяване на недействителността на болничния могат да те уволнят за неявяване на работа. Защото ти реално точно това ще си направила, няма да си се явила на работа и няма да имаш уважителна причина.

# 12
  • Melmak
  • Мнения: 3 022
Е, то остана и снимки във фейса да изпляска…

# 13
  • Мнения: 12 038
Фейс, Инстаграм - все някъде ще изпляска спомен от ваканцията. А и няма как да замине тайно някъде, все някой ще види, ще разбера. Да не живее в гората?

# 14
  • Melmak
  • Мнения: 3 022
Мии, аз лично не бих изпляскала снимки в социалните мрежи, ако не искам никой да знае, че съм някъде. Имам приятели, които ползват фб, но като пътуват не си слагат винаги снимки от пътешествието.

А как може да пътува без да се разбере? Ми лесно, ако днес замина приятелите ми ще мислят, че съм си на работа. Мога на никой да не казвам и ако не се тагна, кой ще разбере??

Общи условия

Активация на акаунт